גם בישראל: בקשות לייצוגיות נגד סוני וישפאר בשל הפריצה לרשת פלייסטיישן

שני תובעים שונים טוענים כי סוני ידעה על הפריצה בסמוך להיווצרה, אולם התעכבה מלהודיע למשתמשים שהמידע הרגיש נחשף; מבקשים 108 ו-220 מיליון שקל

הילה רז
הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה רז
הילה רז

הדיה של הפריצה לרשת PSN העולמית של מכשיר הפלייסטיישן מגיעים לישראל. לאחר שסוני העולמית התנצלה על התקלה, ולאחר שלקוחות בחו"ל תבעו את החברה, הוגשו גם בישראל שתי בקשות לתביעות ייצוגיות נגד חברת ישפאר מוצרי צריכה, יבואנית הפליסטיישן, ונגד חברת סוני, בשל הפריצה. שתי התביעות הוגשו לבית המשפט המחוזי בתל אביב, והשופט יצטרך להכריע מי מהן תידון בפניו.

בשבוע שעבר הודיעה סוני כי רשת הפלייסטיישן נפרצה וכי היא שוקדת על תיקון הפרצה. כתוצאה מהפריצה נגנבו פרטים אישיים הכוללים שמותיהם, כתובתיהם, כתובת אימייל, תאריך לידה, שם המשתמש והסיסמא של כ-70 מיליון ממשתמשי הרשת. סוני הזהירה כי יתכן שפרופילי המשתמשים נגנבו ובהם היסטוריית הרכישות ופרטי שאלות הבטיחות לביצוע רכישות ברשת.

סוני ציינה כי היא אינה יודעת אם הפורצים לרשת גנבו את פרטי כרטיסי האשראי של המשתמשים. החברה העלתה חשש כי משתמשי רשת הפלייסטיישן חשופים לגניבת זהותם וכי מספרי כרטיסי האשראי שלהם ותאריך תוקף הכרטיס נגנבו. סוני ביקשה ממשתמשי הרשת כי יבצעו בדיקה של החיובים בכרטיסי האשראי שלהם ויפנו לחברות האשראי אם חויבו עבור רכישות שלא ביצעו.

לטענת התובעים הייצוגיים, הם ביצעו בעבר שימוש בכרטיסי האשראי שלהם ברשת הפלייסטיישן והם אינם יודעים אם פרטי כרטיסי האשראי שלהם נגנבו.

התובעים מלינים כי בניגוד להצהרות, להתחייבוית ולמצגים, סוני לא העמידה מערכת אבטחה נאותה למידע שנאגר על ידן ועקב הכשל האבטחתי פרץ גורם בלתי מורשה למאגר המידע של המשיבות וגרם לחשיפת הפרטים האישיים של המשתמשים.

"סוני ידעה על הפריצה למאגר המידע בסמוך להיווצרה, אולם התעכבה יתר על המידה מלהודיע למשתמשים שהמידע הרגיש נחשף", טוענים התובעים. כתוצאה מהפריצה השביתה סוני את אתר האינטרנט באמצעותו יכולים המשתמשים לשחק נגד שחקנים אחרים ברשת והוא אינו פועל גם עתה. "בכך גם נשללו מהמשתמשים יכולות השימוש המקוון לפרק זמן שאיננו ידוע. מחדלה של סוני גרם למשתמשים נזקים משמעותיים, בין היתר: פגיעה חמורה בפרטיות, חשיפת פרטים אישיים, סיכון של גניבת זהות ואו שימוש בלתי מורשה בכרטיסי אשראי", מאשימים התובעים.

לשיטתם, בארץ כ-120 אלף אנשים המחזיקים במכשיר הפלייסטיישן, והם מבקשים מבית המשפט להגדיר את קבוצת התובעים הייצוגית כ"כל תושבי ישראל שרכשו את הקונסולות המוכרות בשמות PlayStation 3 ו-PSP.

תביעה אחת הוגשה על ידי איתי לוי, תושב ראש פינה המיוצג על ידי עו"ד יוחי גבע, שתובע בשם הקבוצה 108 מיליון שקל. ותביעה נוספת הוגשה על ידי אוהד פינצ'בסקי ואלעד ברקאי המיוצגים על ידי עו"ד יעקב ישראלי, אורנה ששון-שוורץ ורמי איתן שתובעים 220 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט