אלשיך על האכיפה המינהלית: מישהו ילך עם טלאי צהוב כי כך קבעו ברשות

שופטת בית המשפט המחוזי אמרה עוד: "גושן הוא לא פרקליט שהופיע פעם בבתי המשפט. זה חסר"

הילה רז
הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה רז
הילה רז

>> חוק ייעול הליכי האכיפה ברשות ניירות ערך, שנכנס לתוקף בפברואר ומקנה לרשות סמכות לאכיפה מינהלית, עורר את זעמם של מנהלי חברות רבים. בסוף השבוע הצטרפה לביקורת שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב ורדה אלשיך, שהביעה עמדה נחרצת נגד סמכויות היתר, לטעמה, שניתנו לרשות ני"ע.

"אכיפה מינהלית מפריעה לי מהמקום של שופט. החוק הזה קובע כי רשות ניירות ערך אוספת את העובדות, קובעת שהן עבירות, מגישה כתב אישום, תובעת ומטילה את העונש. בכל המהלך של חקיקת החוק הרבה אנשים שזה היה תפקידם נרדמו בשמירה. זה היה בבת עינו של פרופ' זהר גושן".

אף שהליך האכיפה המינהלי אינו פלילי, ואינו מטיל סנקציה פלילית על החברה או המנהל, נקבה אלשיך בביטויים שמקורם בדין הפלילי. לדבריה, רשות ניירות ערך נטלה לעצמה את הזכות להחליף את שיקול הדעת של מנהלי החברות: "מדובר על סבירות של ביצוע עבירה, אבל מי יקבע מה סביר?" שאלה אלשיך, והשיבה: "אנשי רשות ני"ע יקבעו אם זה היה סביר. הסבירות של מנהל הכספים של החברה תעמוד מול הסבירות של איש רשות ני"ע שיחקור ויקבע את דינו.

ורדה אלשיךצילום: תומר אפלבאום

"אני רוצה לראות חברות שיכניסו לדירקטוריונים שלהן אנשים שהרשות קבעה לגביהם שפעלו לא כדין. מישהו הולך עם טלאי צהוב, מישהו מסתובב עם תמרור על הראש - כי ככה הם קבעו באכיפה מינהלית. אני לא מרימה ידיים, אבל כאן אין לי מה לעשות. הפתרונות הם בידיים של אחרים".

אלשיך המשיכה ותקפה את ניסיונם המקצועי של אנשי הרשות לניירות ערך: "כל גוף רוצה להיות רחב, השאלה כמה מוטת הכנפיים שלהם רחבה. אנשים מעטים שעובדים ברשות לניירות ערך עבדו גם בחוץ, בחברות ציבוריות. גושן הוא לא פרקליט שהופיע פעם בבתי המשפט. זה חסר - ולא יעזור". בכנס של פורום מנהלי כספים ראשיים היא הביעה את דעתה כי יש לאפשר למנהלי חברות ציבוריות לרכוש ביטוח מנהלים שישפה אותם גם בהליכים של אכיפה מינהלית.

עד לחקיקת החוק היתה לרשות ני"ע סמכות לפתוח בחקירה פלילית נגד חברה ציבורית. לאחר מכן, אם נמצאה תשתית ראייתית לכך שנעשו עבירות פליליות, העבירה הרשות את התיק לפרקליטות לצורך הכרעה אם להגיש כתבי אישום. החוק החדש קובע שאם העבירה תתברר כלא חמורה או שלא תצדיק הליך פלילי ממושך, הרשות תוכל להעביר את התיק להליך מינהלי שבסופו תוכל להטיל קנס כספי, ובמסגרתו המפר לא יודה בעבירות או בעובדות.

על פי החוק, ועדת האכיפה המינהלית תוכל להכריח חברות או פרטים שביצעו הפרות לציית לסנקציות הבאות: לשלם קנסות כספיים; להשיב רווחים שהושגו שלא כדין; לתקן את ההפרות ולמנוע את הישנותן; להימנע מלכהן בגופים המפוקחים על ידי הרשות לתקופה של עד שנה (או עד חמש באישור בית משפט); וכן להתלות (להקפיא) רישיון או אישור שהוענק על ידי הרשות. החלטות הוועדה יפורסמו באתר הרשות, וניתן יהיה לערער עליהן למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

בנאומה הזהירה אלשיך את עשרות מנהלי הכספים שנכחו באירוע כי עליהם לנקוט ערנות: "זה הופך להיות באופנה לתבוע מנהלים", אמרה, והוסיפה: "אני יודעת שפרופ' גושן מאוד לא אוהב את דעתי, אבל זו דעתי".

אלשיך ביקרה גם את התמשכות הליכי ההעמדה לדין של נאשמים בעבירות ניירות ערך: "יש תופעה איומה - עד שהדברים מתגלגלים לעבירות פליליות של ני"ע חולפות שנים. אדם שנחשד שעבר את העבירה עומד לדין כעבור עשר שנים. הנורמות כבר השתנו, אבל הוא נשפט לפי הנורמות שנהוגות כיום. הוא חוטף לפי מה שקורה כיום, אבל זה לא מה שקרה אז. יש לנו בעיה חברתית קשה כי מלבישים עליו את הכישלונות של החברה לפי הקריטריונים של היום".

היא הסבירה כי "הדו"חות הכספיים והמאזנים היו נכונים לאותה תקופה. הוא בדק אותם לפי המשקפיים באותה תקופה. זה לא דומה למה שקורה כיום, אנחנו לא באותה נקודה בכלל. אף אחד לא יודע מי מחכה לו מעבר לפינה, באיזה תאריך ומאיזה יום. לא קיימת חברה שעל ציר זמן מסוים לא נוכל להראות שהיא מתנדנדת, שיש לה מצב שהיא אינה יכולה לפרוע עכשיו את כל התחייבויותיה הכספיות. אין חיה כזו".

אלשיך התריעה בפני רואי החשבון: "בעוד עשר שנים יגידו לכם שבנקודה שאליה מתייחס כתב האישום, באותה דקה, החברה לא היתה מסוגלת לפרוע את התחייבויותיה, אבל עובדה שהחברה חיה - היא פרעה את כל חובותיה. כשמחפשים אשמים, מוצאים אותם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית