ליברמן צריך להתפטר עכשיו

עידו באום
עידו באום
עידו באום
עידו באום

הפילוסוף והמשפטן הבריטי ג'רמי בנתהאם הלך לעולמו 126 שנה ויום לפני הולדתו בקישינב של שר החוץ, אביגדור ליברמן. לו נדרש בנתהאם היום לבחון את התנהגותו של ליברמן במהלך החקירות שניהלו נגדו חוקרי משטרת ישראל, סביר להניח שהיה קובע כי ליברמן נתפש - לפחות בעיני עצמו - כאדם אשם. אחרת, קשה להסביר את הקשיים שהערים ליברמן על חוקריו.

מבין המכשלות שהערים ליברמן על החוקרים, בולט במיוחד המאבק שניטש בשלוש ערכאות משפטיות על חיסיון חומר החקירה שנתפס בחיפוש במשרדי עורך דינו של ליברמן, יואב מני. בסופו של דבר הסיר בית המשפט העליון את החיסיון, והפרקליטות סבורה כי מני היה שותף בכיר לעבירות המיוחסות לליברמן.

כבר לפני יותר ממאה שנה טען בנתהאם כי רק אשמים מסתתרים מאחורי חיסיון עורך דין-לקוח. החיסיון הוא אמנם זכות הנתונה לכל אדם, אבל ליברמן אינו כל אדם - אלא נבחר ומשרת ציבור החייב דין וחשבון לא רק לבוחריו, אלא לציבור כולו.

למרבה הצער, שקיפות בענייניהם הכספיים ובאינטרסים הכלכליים אינה מהתכונות הבולטות של ראשי הממשלה בישראל בשנים האחרונות, וכנראה שגם לא של שר החוץ. אולי להפך: דווקא פוליטיקאים שמצטיינים בחוסר שקיפות מגדילים את סיכוייהם לעמוד בראש פירמידת הממשל בישראל.

אגב, לפי הדין הקיים חייב ליברמן להתפטר אם יוגש נגדו כתב אישום. במישור האתי היה ראוי שליברמן יתפטר כבר היום. אין סיבה לחכות. ליברמן יודע שכתב האישום נגדו נסרק במסרק צפוף והסיכוי לבטלו בשימוע אפסי. אלא שהראוי והמצוי רחוקים מאוד בפוליטיקה שלנו ומי שמהמר על התפטרות מוקדמת של השר, כנראה יתאכזב. ליברמן אוהב למצות את הזכויות שלו עד תום.

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מייחס לליברמן עבירות של מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון ועוד. בתמצית כתב האישום שפורסמה מוסבר כי למערך חברות קש שהוקמו על ידי עו"ד מני עבור ליברמן זרמו כספים רבים - יותר מ-2 מיליון דולר - שהגיעו מאנשי עסקים פרטיים כמו מרטין שלאף, מיכאל צ'רנוי, דן גרטלר ואחרים.

מרתק לגלות שצ'רנוי וגרטלר הם מלקוחותיו של משרד עורכי הדין ד"ר יעקב וינרוט, המייצג גם את ליברמן. לווינרוט, הנאשם בעצמו בעבירות של מתן שוחד והלבנת הון, יש ניסיון בייצוג אישי ציבור. הוא ייצג את שר האוצר לשעבר אברהם הירשזון שנדון למאסר על מעילה בכספי הסתדרות העובדים הלאומית (אנקדוטה: ליברמן היה מזכיר סניף הסתדרות העובדים הלאומית בירושלים בשנות ה-80). וינרוט גם ייצג את הנשיא לשעבר עזר ויצמן, שנחשד בקבלת כספים מאנשי עסקים בהיותו איש ציבור. ויצמן פרש מהנשיאות, וכך שוכנע היועץ המשפטי לממשלה דאז, אליקים רובינשטיין, לסגור את התיק הפלילי נגדו. ויצמן והירשזון נטלו שניהם כספים כדי לשדרג את רמת חייהם. זהו גם העניין המיוחס לליברמן.

אין צורך להתרגש מהעובדה שסעיף השוחד הוסר מטיוטת כתב האישום נגד ליברמן. עבירת המרמה והפרת האמונים המיוחסת לליברמן קיבלה בשנה האחרונה חיזוק מבית המשפט בזכות המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, שמלווה את תיק ליברמן כבר שנים. בחודשים האחרונים ממש הביאה המחלקה הכלכלית להרשעת הנאשמים בפרשת רשות המסים, ובראשם מנהל רשות המסים ג'קי מצא שנדון לשנת מאסר, ולסדרת הרשעות ב"פרשת החניונים" שבה הורשעו אישי ציבור בעיריית תל אביב בעבירות מרמה והפרת אמונים ומנכ"ל תאגיד החניה של תל אביב נידון לעשרה חודשי מאסר בפועל באישום זה.

מאבק הפרקליטות לחזק את עבירת הפרת האמונים ככלי פלילי חשוב, שנועד לטהר משירות הציבור את מי שאינו נוהג על פי נורמות ציבוריות, נושא פרי. בראש המחלקה הכלכלית עומדת עו"ד אביה אלף, שהיתה הפרקליטה שליוותה את תיק ויצמן לפני כעשור, וטביעות אצבעותיה ניכרות בתיק ליברמן: אם ליברמן קיבל כסף בהיותו איש ציבור, הוא העמיד עצמו בניגוד עניינים פוטנציאלי ובכך די כדי להפר את אמון הציבור.

מי שמקבל כסף או שווה כסף או הטבות אחרות מאנשי עסקים, אינו פועל כדין - כך קבעו באחרונה בתי המשפט לנוכח השחיתות הציבורית הגואה. וינשטיין חזר בהודעתו על כתב האישום נגד ליברמן שלוש פעמים על האמירה לפיה ליברמן פעל "שלא כדין". על קבלת הכספים אמר היועץ: "בהתנהלות זו, העמיד עצמו מר ליברמן במצב של תלות אפשרית באותם אנשי עסקים, או למצער במצב של חשש לניגוד עניינים בין פעילותו הציבורית לבין מחויבותו לאותם גורמים".

החדשות הרעות, מבחינת ליברמן, הן שבניגוד לעבר, בתי המשפט כבר אינם מקילים ראש בהפרת אמונים - ובאחרונה פסקו עונשי מאסר משמעותיים בעבירה הזו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?