השופטת ברלינר: "צריך להתייחס לעבריין מס כמו לכל גנב אחר"

נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב בכנס בנושא עבירות מס: קשה מאוד להעניש עברייני מס, שהם בדרך כלל אנשים נורמטיביים, ואולם "צריך לעשות זאת ללא רחמים" ■ לדברי ברלינר, יש לשרש את התפישה שעבירות מס הן "ספורט לאומי"

הילה רז
הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה רז
הילה רז

>> בשעות הערב של יום שני השבוע שקק אולם המעצרים בבית משפט השלום בתל אביב חיים. בזה אחר זה הובאו 24 חשודים בהשתייכות לרשת שהנפיקה, לפי החשד, חשבוניות מס פיקטיביות וקיבלה מהמדינה במרמה החזרי מס בשווי 160 מיליון שקל, להארכת מעצרם. באותו זמן ממש התכנסה בבית לשכת עורכי הדין בתל אביב הצמרת המשפטית בתחום עבירות המס ליום עיון של פורום המסים של לשכת עורכי הדין שעסק בנושא "ההיבטים הפליליים של דיני המס - עבירות מס שבח, מס הכנסה ומע"מ".

"לקח לנו הרבה מאוד שנים להפנים את העובדה שאלה עבירות קשות שצריכות להכתים את העבריין בסטיגמה פלילית עבריינית", אמרה ברלינר. "שנים רבות עבירות המס נתפשו כספורט לאומי: 'בואו נסדר את שלטונות המס'. גם היום אולי התפישה היא 'למה מה קרה? מי מת? רק מדינת ישראל ניזוקה. מי עוד?'. אנשים שלא יחלמו לקחת רכוש של אחר, כשזה מגיע למסים כל הגבולות שלהם מיטשטשים. לפעמים יש אפילו הזדהות של משפחת העבריין. ייתכן שאשתו של גנב תגיד לו 'לא זה האדם שאתו התחתנתי', אבל על עבירות מס היא תתן לו גיבוי מלא".

ברלינר, הידועה כשופטת מקצועית ויעילה, פסקה בחדות: "אנחנו רוצים לשרש את התפישה הזו. אנחנו רוצים להחדיר לתודעה שאם אתה בעל חנות, ברגע שאתה משתמט מתשלום, החלוקה השוויונית של נטל המס מתערערת. השכן שלך ישלם יותר. צריך לקבע בתודעה שהעלמת מס מביאה לפחות מיטות בבית חולים. ייתכן שבעתיד אתה תזדקק לזה".

לכן, אמרה ברלינר, מטרת הענישה היא "להילחם בנגע וללכת הביתה. אני רוצה להביא לכלל הבנה שזה לא ספורט לאומי, שאם אתה עובר עבירת מס אתה מסדר רק את עצמך כי כשתצטרך מיטה בבית חולים לא תהיה לך, והבן או החבר שלך ישלם יותר מס כי אין מספיק משלמי מס. אני רוצה להילחם בנורמה ובמסר החברתי. אני רוצה ליצור סטיגמה שתתייחס לעברייני מס כגנבים פשוטים שלא שונים מגנבים אחרים".

למרות שהיא מכהנת כשופטת מזה 27 שנה, ברלינר מספרת על קשיים בבואה להטיל עונש על אדם שהורשע: "קיים קושי במלאכת השפיטה. אני שופטת מזה שנים רבות, ואפשר לחשוב שהתחסנתי. לכאורה 'עוד מישהו הלך למאסר', 'עוד מישהו שפסקתי שעליו לשלם 200 אלף שקל קנס, אני יודעת שאין לו והוא יילך למעצר'. יש תיקים שזה מטלטל, אני מתעוררת באמצע הלילה עם זץ, 'איך עשיתי זאת'. אתה לא מתרגל או מתחסן. זה לעולם קשה. לקחת אדם חופשי ולשלוח אותו למאסר זה טראומטי בעיקר לו, אבל גם לשופט".

קשיים אלה, לפי ברלינר, מתגברים ביתר שאת כאשר מדובר בעברייני מס: "עברייני מס הם בדרך כלל אנשים נורמטיביים שתורמים מאוד לחברה. קשה נורא לשלוח אדם נורמטיבי למאסר. אני מדמיינת לעצמי את המפגש הראשון עם הליזול (חומר חיטוי חריף בו משתמשים בבתי כלא, ה"ר). אני לא יודעת איך הייתי עומדת בזה. בנוסף, השיהוי בין מועד ביצוע העבירה ועד למתן גזר דינם מביא לכך שהם שכחו מכך והמשיכו בחייהם. לכן יש קושי אינהרנטי בענישה משמעותית. כואב מאוד להעניש", אמרה ברלינר, אך מיד איזנה, "צריך לעשות זאת ללא רחמים אם אנחנו רוצים להילחם בעבירות מס ובהון השחור. כסף שמוברח ממס מוצא עצמו בצינורות של הלבנת הון".

קלות הביצוע של עבירות המס אף היא טורדת את מנוחתה של ברלינר. "עבריין מס חושף את עצמו פחות יחסית לעבריין מין, סמים או אלימות. כאן זה קל נורא, אדם לא מדווח. עבירות מע"מ מתגלות בדרך כלל בחקירות עקיפות של עבירות אחרות. בגלל שקל לבצע את העבירה וקשה לאתר אותה אנחנו מגלים את עבירות המס שנים רבות אחרי שבוצעו, ואז הסניגורים באים לשופט ואומרים שעברו עשר שנים מביצוע העבירה והנאשם הקים ותרם לחצי מדינה. וזה גם נכון".

לשיטת ברלינר, מבצעי עבירות המס "מתאפיינים בתאוות בצע נטו, הם יכלו לשלם מסים, אבל לא רצו". עם זאת, היא סייגה ואמרה כי "זה לא תמיד פשוט. לפעמים עברייני מס הכנסה אומרים שהעסק שלהם עמד לקרוס, הם היו חייבים מיליונים או מאות אלפים, הברירה היתה לפטר עובדים או 'לעכב', מלה מכובסת יפה, את הסכום שהם חייבים למס הכנסה. הם לא משקרים - וזה הקושי".

מאחורי דבריה של ברלינר עומדת גישה חברתית מעניינת: "אני רוצה להפוך את המס לערך מוגן. כך אני גם אוכל להשלים עם מרד מסים. אם הציבור יפנים שהמס הוא ערך מוגן שחייבים לשלם אותו, אהיה מוכנה לקבל מחאה ציבורית שתאמר 'עד כאן'. זה ביטוי להכרה שכן צריך לשלם, אבל עד סכום מסוים. אבל אם הציבור חושב שאין צורך לשלם מסים - אז אין סיבה להתמרד".

לא רק העלמות מסים של נגרים או שרברבים

הנואמת השנייה בכנס היתה עו"ד אלה רובינק, העומדת בראש פרקליטות מיסוי וכלכלה. רובינק ציינה כי "אנחנו מבחינים בשינוי מסויים של אינטרס הציבור במשך השנים. לפני 15 שנה האינטרס הראשוני שלנו היה הצבת עבירות המס על המפה. התיקים היו פשוטים לכאורה - העלמת הכנסה של נגר או שרברב. כיום המשפט התפתח והתיקים מורכבים יותר: עסקות נדל"ן, תכנוני מס אגרסיביים, תמונת המצב השתנתה לחלוטין".

לדבריה "האוכלוסייה של העבריינים גם השתנתה. אם פעם התעסקנו רק בנישומים עצמם, כיום ההתעסקות רבה יותר. אנחנו מתעסקים גם במייצגים, בעיקר ברואי החשבון שבידם המפתח לתכנוני המס האגרסיביים. הם אנשים מבוגרים שעשו חיל בעסקים. הם לכאורה נורמטיביים, יכולים להיות רואי חשבון, עורכי דין, קבלנים, דירקטורים, או מנהלי חברה גדולה שהעמדתם לדין יכולה לחסל את עסקי החברה, בייחוד בחברה פרטית".

באשר לביקורת שהושמעה על הפרקליטות, אמרה רובינק: "יצא לנו שם של פרקליטות שלא מוותרת ולא עושה הסדרי טיעון, אבל אנחנו שומעים בנפש חפצה את טענות הסניגורים במהלך השימוע. זה מעיד על מקצועיות שהפרקליטים שיכולים לגבש עמדות שונות ולהחליט שלא להגיש כתב אישום". היא הסבירה: "רק אם ננהל תיקים מסוג כזה עד הסוף נוכל להשיג את האינטרס הציבורי שעליו אנחנו מופקדים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש