הסופרת דתיה בן דור הפרה הסכם שנכתב על מפית ותשלם 150 אלף שקל

סופרת הילדים תשלם לאסתר עצמוני פיצויים בשל הפרת זכויות יוצרים בספר "חכמים בדרך"

הילה רז
הילה רז
הילה רז
הילה רז

סופרת הילדים והמשוררת דתיה בן דור תשלם לאסתר עצמוני, מורה בעלת תואר שני בחינוך קהילתי, 100 אלף שקל פיצויים בשל הפרת זכויות יוצרים בספר "חכמים בדרך". בנוסף תשלם 50 אלף שקל שכר טרחת עו"ד וכן תישא בכל הוצאות ההליך המשפטי, כך פסק השופט איתן אורנשטיין מבית המשפט המחוזי בתל אביב.

בן דור כתבה למעלה מ-30 ספרים ובהם "ספר השטוזים", "דיגדוגים" וכן תסריטים ל"פרפר נחמד", "רחוב סומסום" וקלטות וידיאו, תקליטורים והצגות לילדים. לפני כשנה קבע השופט כי בן דור הפרה את ההסכם בינה לבין עצמוני לפיו השתיים יפיקו במשותף את הספר.

לטענת עצמוני, היא הציעה לבן דור מיזם של כתיבה משותפת בנושא לימוד של זהירות בדרכים. במהלך פגישות ביניהן עצמוני שיתפה את בן דור בדגשים המרכזיים, ידע מקצועי ואישי והביאה דוגמאות וסקיצות. הספר נכתב במהלך 7 חודשים ובסיכומם חתמו השתיים הסכם שנכתב על מפית, לאחר שלטענת עצמוני, בן דור דרשה לייחס לעצמה בלבד את כתיבתו. עצמוני טענה כי בן דור הוציאה לבדה את הספר ב-2007 תוך שהיא מעתיקה קטעים מספרים קודמים שלה בנושא.

בן דור טענה להגנתה כי לעצמוני לא היה כל חלק בספר, טענותיה מצוצות מן האצבע והספר נכתב רק על ידי בן דור - לפי תכנים פרי עטה לאחר לימוד ומחקר בנושא. לגרסתה, החומרים שנשלחו מעצמוני היו ידועים לה והיוו מטרד ובלמו את תנופת הכתיבה והיצירתיות. בן דור הוסיפה כי בפגישה בה החתם הסכם המפית היא השלימה את כתיבת הספר, אך הסכימה מתוך נדיבות - ואף שהדבר אינו משקף את חלוקת העבודה - לכך שעצמוני תהיה זכאית למחצית הרווחים מהספר.

השופט אורנשטיין העדיף את גרסת עצמוני על פני בן דור. פסק הדין שניתן היום חושף את עקרונות ההסכם שנחתם בין דור לבין הוצאת הספרים מודן בנובמבר 2005 בנוגע להוצאה לאור של הספר. בהתאם להסכם, תפיק ההוצאה לאור את הספר ותישא בכל העלויות הכרוכות בכך. שכר הסופרים לו זכאית בן דור היה מדורג: עבור 5,000 העותקים הראשונים ישולם לבן דור 21% ממחיר הספר לצרכן. עבור כל עותק מעל ל-5,000 העותקים הראשונים, ישולם לבן דור 24% ממחיר הספר לצרכן.

ההוצאה לאור התחייבה לשלם לבן דור מקדמה בלתי חוזרת בסך 20 אלף שקל במעמד חתימת ההסכם. לפי הנתונים שהוגשו נמכרו 6,177 ספרים בעבורם זכאית בן דור לתמלוגים. סך הכל שולם לבן דור כ-54 אלף שקל על ידי ההוצאה לאור. מאישורים אחרים שצורפו, עלה כי שכר הסופרים של בן דור עמד בדרך כלל על 10% ממחיר המכירה של כל ספר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"