שני אנשי עסקים תובעים את היהלומן דן גרטלר: "הוא מצליח בזכותנו אך לא שילם לנו עמלות"

ד"ר ולדימיר וקסמן וקלוד קלפטש-שילטון טוענים כי בזכות הקשרים שלהם צמחו עסקיו של גרטלר באפריקה

שני מזרחי
שני מזרחי

שני אנשי עסקים הגישו השבוע תביעה הצהרתית לבית המשפט המחוזי בתל אביב כנגד היהלומן דן גרטלר. לטענת השניים, ד"ר ולדימיר וקסמן וקלוד קלפטש-שילטון, גרלטר נקשר איתם בהסכמים על מנת שיסייעו לו לקבל חוזים וקשרים עם חברות וראשי השלטון בארצות אפריקה, ובתמורה לסיוע התחייב לשלם להם עמלה מכל עסק שיהיה לו באפריקה.

השניים טוענים שקיימו את חלקם בהסכם ובזכות קשריהם צמחו לגרטלר עסקים בשווי אדיר בקונגו, בסיירה לאון, בזימבבואה וברוסיה, אלא שהוא לא הפר את התחייבותו ולא שילם להם. וקסמן, לפי התביעה, הוא מהנדס מכרות ומומחה לקידוחים בברית המועצות לשעבר, שעלה לישראל ב-1987, והוא בעל קשרים ענפים עם אישים רמי השפעה מברית המועצות.

בתביעה שהוגשה - באמצעות עו"ד פנחס זלצר - טוענים השניים כי בתחילת 1988 פנה אביגדור ליברמן (אז איש עסקים פרטי) לוקסמן בשמו של גרטלר וביקש ממנו לקשור קשרים בין גרטלר לראשי השלטון באפריקה - ובמיוחד בסיירה ליאון, זימבבואה וקונגו - בתחומי כריה, רכישה, עיבוד ושיווק מחצבים ויהלומים.

השניים, לפי התביעה, החלו לפעול להשגת קשרים באפריקה לגרטלר. במהלך מפגשים של גרטלר עם בכירים באפריקה - אותם הם אירגנו לפי הנטען - סוכם עם ראשי המדינה על מתן רישיון ומתן זכות אקסקלוסיבית לכריית יהלומים.

"את כל הפרוצדורה וההליכים לקבלת הרישיון, הכינו וקסמן וחבריו, לאחר שגרטלר הצהיר בפניהם על כוונתו לרכוש יהלומים בחוזה לטווח ארוך וכי ביכולתו לממן רכישת יהלומים גולמיים בסכום של שני ביליון דולר במהירות המירבית", נכתב בתביעה.

לאחר שהצליחו להסדיר את רישיון הכריה בקונגו, טוענים השניים, נחתם בתל אביב הסכם בין גרטלר לבין ספקי יהלומים ממקורות שונים ברוסיה. "מכאן נפתחה בפני גרטלר וחברתו הדרך להצלחה בלתי מוגבלת, השאיפה לקבל עסקות בסכומים אדירים של 3 מיליארד דולר הפכה פתאום למושגת, ומכאן להצלחה עסקית בלתי מוגבלת כשכל משאבי היהלומים - ואחר כך ניקל וזהב של מדינה כה עשירה במחצבים יקרים - כולה נתונה בידיו של צעיר שטרם מלאו לו 30 שנה", נטען בתביעה.

לפי הנטען, בהסכמים עליהם חתמו עם גרטלר התחייב גרטלר לשלם לשניים 0.5% מהערך הכספי מכל רכישת יהלומי גלם ו-0.25% מהערך הכספי מכל רכישת יהלומים מלוטשים. אולם, לדבריהם, עד ליום הגשת התביעה, לא שמעו ממנו ורק מן העיתונות נודע להם שגרטלר עושה עסקים גדולים ביהלומים ברוסיה, בסיירה ליאון בזימבבואה ובקונגו. לכן, דורשים השניים מבית המשפט להצהיר כי ההסכמים שחתמו עם גרלטר תקפים וכי עליו לשלם להם עמלות ותמלוגים מעסקי היהלומים שלו בקונגו.

בא-כוחו של דן גרטלר, עו"ד בועז בן-צור מסר בתגובה: "מדובר בתביעת סרק שהוגשה בשנת 2011 שכל כולה עוסקת בטענות המתייחסות לאירועים נטענים משנת 1998, לפני למעלה מ-13 שנים. מדובר בתביעה הזויה, שהתיישנה לפני שנים, התלושה מן המציאות. תביעה זו כולה טענות מופרכות וסיפורי מעשיות שהתובעים כבשו במשך למעלה מעשור ולא בכדי. לתביעה זו שורבבו באופן מלאכותי שמות של אנשים, חברות ועסקאות. אין קשר בין עסקיו של מר גרטלר לבין שני התובעים, שאחד מהם לפי הידוע אף הורשע בקבלת דבר במרמה וריצה עונשי מאסר בחו"ל ובישראל. דינה של התביעה סילוק על הסף תוך חיוב התובעים בהוצאות הולמות בשל ניצול לרעה של הליכי משפט".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"