מי הם עורכי הדין האזרחיים שמככבים בבית המשפט העליון

בדיקת TheMarker והמאגר המשפטי נבו ממפה את עורכי הדין שהרבו להופיע בפסקי דין ובהחלטות של העליון בשלוש השנים האחרונות ■ התוצאה היא מפגן כוח של הגופים החזקים במשק - ושל אלה שמייצגים אותם

עידו באום
עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו באום
עידו באום

>> פסגת שאיפותיו של עורך דין העוסק בליטיגציה אזרחית היא להופיע בפני בית המשפט העליון. זו התיאוריה. בפועל, בית המשפט העליון בישראל עמוס בתיקים אולי יותר מכל ערכאה עליונה אחרת בעולם ומכלה את זמנו בתיקים בלתי עקרוניים כך שסכסוכים אזרחיים שאמורים להיות מטופלים על ידו נסחבים זמן רב. הליטיגטורים האזרחיים המובילים מעדיפים לא פעם להתפשר, או לפנות לבוררים שיכריעו בסכסוך במהירות.

מי כן מנהל תיקים אזרחיים בבית המשפט העליון? גופים כלכליים חזקים כמו חברות ביטוח ובנקים המעוניינים להתדיין עד תום כדי לקבל הכרעות משפטיות לטובתם ואשר לא אכפת להם להתיש את המתדיין מולם בערעורים והליכים אינסופיים.

TheMarker בשיתוף מאגר פסקי הדין המשפטי נבו מיפה את עורכי הדין הבולטים ביותר בתחום האזרחי בבית המשפט העליון. הדירוג שלפניכם משקף את מספר פסקי הדין וההחלטות המהותיות שבהם הופיעו עורכי הדין שברשימה בשלוש השנים האחרונות.

כבר ברפרוף ראשוני ניתן לראות כי כל עורכי הדין המופיעים כאן הם מהטובים בתחומם. רובם המכריע עוסק דרך קבע בליטיגציה בתחום האזרחי. נדגיש כי הדירוג שלהלן אינו משקף איכות משפטית אלא התמחות - עורכי הדין המופיעים ברשימה הם שחקנים חוזרים בבית המשפט העליון בפרט ובתחום הליטיגציה בכלל. לא בדקנו כמה מהם ניצחו או הפסידו בתיקים שבהם הופיעו. עצם הופעתם ברשימה זו מעידה כי לקוחותיהם סומכים עליהם כי ייצגו אותם כהלכה בערכאה הגבוהה ביותר של מערכת המשפט הישראלית. חילקנו את הרשימה לשלוש קבוצות דירוג לפי תדירות המופעים של עורכי הדין בהחלטות של העליון. בקבוצה הראשונה עורכי דין עם יותר מעשר החלטות על שמם, בשנייה עורכי דין עם חמש עד עשר החלטות, ובשלישית - עורכי דין בולטים עם פחות החלטות מכך.

הקבוצה הראשונה: החזקים והבולטים ביותר

בעשיריית עורכי הדין המובילה את הדירוג מופיעים לא מעט שמות מוכרים. כל המופיעים ברשימה זוקפים לזכותם יותר מעשרה פסקי דין והחלטות מהותיות בבית המשפט העליון בתיקים אזרחיים מאז 2008. בראש הרשימה נמצאים דווקא ארבעה עורכי דין שאינם זוכים בדרך כלל לכותרות במדורי המשפט: משה עבדי, עמוס גבעון, יעקב אבימור ואלון בלגה. נוכחותם של עורכי דין אלה בראש הרשימה מעידה על הלקוחות שהם מייצגים.

הממוקם ראשון, משה עבדי, מייצג בקביעות את אבנר - איגוד לביטוח נפגעי רכב וכן את המאגר הישראלי לביטוח רכב (הפול). הפול הוא גוף הפועל במסגרת אבנר ומחויב לבטח בביטוח רכב חובה כל כלי רכב שחברות הביטוח העסקיות מסרבות לבטחו מטעמי סיכון גבוה. כ-5% מכלי הרכב בישראל מבוטחים כיום באמצעות הפול, אשר חברות הביטוח שותפות בהפסדיו על פי חלקן היחסי בשוק ביטוח החובה. במלים אחרות, עבדי מייצג את חברת הביטוח של כלי הרכב בעלי הסיכון הגבוה ביותר להיתבע, בעלי פוטנציאל הנזק הגבוה ביותר ועם התמריץ הנמוך ביותר לשלם. לא מפתיע למצוא אותו בראש הדירוג. ייתכן שיש בכך כדי להעיד על השימוש התכוף של חברות הביטוח בכלים המשפטיים, תוך התשה של הלקוח באופן שמשרת בדרך כלל את הגוף החזק יותר מבחינה כלכלית.

במקום השני בדירוג מצוי עו"ד עמוס גבעון, המתמחה בייצוג תובעים בתביעות רשלנות רפואית. זהו מקרה חריג של עורך דין המייצג במקרים רבים את הנפגעים והניזוקים. ואולם, מיד אחריו ברשימה נמצא עו"ד יעקב אבימור, המתמחה בייצוג נתבעים בתביעות רשלנות רפואית ובולט במיוחד בייצוג קופת החולים של ההסתדרות הכללית ובתי החולים שלה. אבימור מסביר: "אני עוסק בתחום של רפואה ומשפט מזה 30 שנה, ומייצג את המערכת הרפואית, כמעט את כל בתי החולים ואת כל קופות החולים, למעט אלה ששייכות למדינה. לכן אני נמצא הרבה בעליון, לפחות פעמיים בחודש".

במקום הרביעי נמצא עו"ד אלון בלגה, המייצג את קרנית, קרן לתשלום תגמולי ביטוח שהוקמה בחוק כדי לפצות מי שנפגע בתאונת דרכים על ידי פוגע שאינו מבוטח ושתפקידה גם לתבוע בעצמה את הפוגעים.

לא מפתיע למצוא במקום בולט ברשימה את עורך הדין רם כספי - האיש שמזוהה יותר מכל עם מאבקם של הטייקונים נגד הטענות על החיבור הבעייתי של הון ושלטון. כספי מוצא לא מעט זמן להופיע בבית המשפט העליון. דירוגו של כספי במיקום כה בולט ברשימה מעיד על השימוש שעושים גופים חזקים מבחינה כלכלית בערכאה הזו. מיד אחרי כספי ממוקם עו"ד יוסי בנקל, ליטיגטור ותיק המרכז את תחום הליטיגציה במשרד עורכי הדין ראב"ד-מגריזו-בנקל, המייצג גופים עסקיים ישראליים וזרים רבים ובולטים. בצמוד אליו מדורג עו"ד איל רוזובסקי, ראש מחלקת הליטיגציה של משרד עורכי הדין צלרמאיר-פילוסוף, הנחשב אחד הליטיגטורים הבולטים בישראל ומייצג בין היתר גופים כמו תנובה בערעורה לבית המשפט העליון על חיובה לשלם פיצויים בפרשת הסיליקון בחלב. בדירוג זהה ממוקם עו"ד צבי אגמון, מי שהיה מועמד לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה ועומד בראש משרד עורכי דין הקרוי על שמו. הוא נחשב מומחה לתחומי הבנקאות וההגבלים העסקיים.

את העשירייה הראשונה סוגרים שני מומחים לנזיקין: עו"ד אסף פוזנר, ליטיגטור בתחום תביעות הנזיקין ומי שהוזכר כמועמד לבית המשפט העליון מהשוק הפרטי, ואחריו עורך הדין הוותיק פטר גד נשיץ, מייסד משרד עורכי הדין נשיץ-ברנדס ומי שעומד בראש מחלקת הליטיגציה של המשרד. נשיץ, גם לאחר שחצה את גיל 70, ממשיך להופיע בקביעות בבתי המשפט.

***

מפרקים כונסים וכוכבי ליטיגציה

>> הקבוצה השנייה ברמת הנוכחות בפסקי הדין ובהחלטות של בית המשפט העליון מתאפיינת בשילוב של כונסי נכסים ומפרקים רבים לצד ליטיגטורים מפירמות עורכי הדין המובילות בישראל.

המשבר הכלכלי והשלכותיו חידדו את הצורך להתמודד עם שאלות משפטיות רבות בתחום כינוסי הנכסים, הפירוקים וניהול חברות שנקלעו לקשיים. זהו תחום משפטי שעיקר פיתוחו נעשה בפסקי דין ולא בחקיקה ועל כן מגיעות לא מעט החלטות בתחום זה בשנים האחרונות גם לפתחו של בית המשפט העליון.

כך לא מפתיע לראות בחלק זה של הרשימה עורכי דין העוסקים בפירוקים וכינוסים כמו אביחי ורדי, רנה שבולת, שאול קוטלר, ישי בית און וכמובן איתן ארז, שמונה למנהל המיוחד לנכסיו של אלי רייפמן.

בחלק זה של הרשימה נמצאים גם כוכבים רבים מהפירמות הגדולות. ד"ר גלעד וקסלמן, כוכב ליטיגציה עולה במשרד עורכי הדין הגדול בישראל, הרצוג פוקס נאמן, ועמו ברוך כצמן - שותף וליטיגטור ותיק באותו משרד. שותף נוסף במשרד הוא דוד זיילר, בנו של נשיא בית המשפט המחוזי בירושלים השופט בדימוס ורדימוס זיילר.

לצדם עולים שמות כמו ברק טל, שותף בולט במשרד יגאל ארנון ושות'; ד"ר ישראל (רלי) לשם, העומד בראש מחלקת הליטיגציה של פירמת הענק מיתר-ליקוורניק-גבע-לשם-ברנדויין; ואלקס הרטמן, מהליטיגטורים הבולטים בישראל ומראשי משרד ש. הורוביץ, שהוא עצמו מהמשרדים הבולטים בליטיגציה אזרחית. גד טיכו הוא נציג נוסף של משרד עורכי הדין רם כספי ברשימה. מיקום גבוה השיג עו"ד ארנון גרפי, המתמחה בתביעות ייצוגיות ודירוגו מעיד על חלקן המשמעותי של תובענות אלה בתפריטו של בית המשפט העליון בשנים האחרונות.

***

יוצרים הילה של מכובדות משפטית

שילוב של עורכי דין צעירים ונמרצים לצד ליטיגטורים ותיקים ומנוסים מאפיין את הקבוצה השלישית של עורכי הדין הבולטים בפסקי הדין ובהחלטות של בית המשפט העליון. חגית בלייברג, ראש מחלקת הליטיגציה של משרד עורכי הדין גולדפרב ושות', המשרד השני בגודלו בישראל, בולטת ברשימה. לצדה יש דמויות צעירות אך בולטות יותר בתחום הליטיגציה כמו ירון רייטר (ממשרד עמר-רייטר-ז'אן), עופר מוטולה (ממשרד נשיץ-ברנדס), רון דרור (ממשרד אדם), ד"ר גיל אוריון (ממשרד פישר-בכר-חן), יצחק אבירם ויורם זמיר (בנו של השופט בדימוס יצחק זמיר).

בין הוותיקים ברשימה נמצאים ד"ר יוסי שגב, מנחם טולצ'ינסקי, אליעזר הלפן, משה בלטר, עמיר אלמגור, שמואל ילינק, יהושע חורש ומיכה קירש. עוד בקבוצה מומחי קניין רוחני כמו ארנן גבריאלי הוותיק, ערן פרזנטי ואלי הלם.

לקבוצה מאפיין נוסף והוא נוכחותם של עורכי דין שהם אנשי מפתח - דמויות שעצם נוכחותם באולם בית המשפט נועדה להקנות ללקוח המיוצג על ידם הילה של מכובדות משפטית וכובד ראש ביחס לטיעון המשפטי המועלה על ידם. בין אלה ניתן למצוא את פנחס רובין (ראש משרד גורניצקי), רובי בכר, גיורא ארדינסט וד"ר יעקב וינרוט.

כיצד נערך הדירוג

הדירוג מתבסס על בדיקת כמות מופעי עורכי הדין באתר מאגר הפסיקה המשפטית נבו. נבדקו עורכי הדין שהופיעו בפסקי דין בערעורים אזרחיים ובבקשות רשות ערעור. כדי למזער טעויות וכדי להבטיח כי הרשימה תשקף באופן קרוב ככל האפשר את דירוגם הנכון של עורכי דין החוזרים ומופיעים בבית המשפט העליון אספנו את הנתונים על פני שלוש השנים האחרונות.

סיבה נוספת לכך שבדקנו פרק זמן ממושך יחסית היא כי פסקי דין והחלטות ניתנים בבית המשפט רק פרק זמן מסוים - שעשוי להגיע אף לכמה שנים - לאחר ניהול התיק בפועל. לכן, הרשימה משקפת נוכחות בבית המשפט העליון על פני תקופה מסוימת ולא בשנה בודדת. באופן טבעי הופיעו בראש הרשימה המקורית פרקליטים המועסקים בשירות המדינה שהם שחקנים חוזרים בבית המשפט העליון. שמות אלה הוצאו מהרשימה. לעומת זאת, עורכי דין פרטיים המייצגים גופים כלכליים חזקים כגון חברות ביטוח ובנקים שאף הם שחקנים חוזרים בבית המשפט העליון - נכללו ברשימה ובאופן לא מפתיע מצאו מיקום בולט בתחילתה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד