היזהרו ממאכערים שרושמים פטנטים - עלול להיגרם לכם נזק בלתי הפיך

על פי טענת הרשם הפטנטים, באחרונה התרחבה התופעה של רישום פטנטים על ידי אנשים שלא הוסמכו לכך

נורית רוט, פרשנות
נורית רוט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נורית רוט, פרשנות
נורית רוט

"כל אדם הזקוק לשירותי ייעוץ ורישום בתחום הפטנטים, סימני המסחר והמדגמים מוזהר בזאת שלא לפנות לגורמים הפועלים בצורה בלתי חוקית, שכן הסתייעות באותם גורמים עלולה לגרום נזק בלתי הפיך" - כך כתב השבוע רשם הפטנטים, המדגמים וסימני המסחר ד"ר מאיר נועם במכתב שהפיץ תחת הכותרת "אזהרה לציבור". המכתב יועד לכל ציבור מבקשי הפטנטים, לעורכי הדין ולעורכי הפטנטים.

לפי החוק בישראל, חלק מזכויות הקניין הרוחני, כמו פטנטים, מדגמים וסימני מסחר, מחייבות רישום בפנקס מיוחד שמתנהל במשרד המשפטים. פטנט הוא הגנה על המצאות של מוצרים ותהליכים טכנולוגיים. ממציא שרשם פטנט על המצאתו מקבל הגנה משפטית על הקניין הרוחני התעשייתי שלו: ניתנת לו הזכות לעשות שימוש בלעדי בהמצאה, וכן הוא זוכה להגנה חוקית כנגד ניצול או העתקה של המצאתו או יצירתו על ידי אחרים.

חוק הפטנטים מ-1967 קובע כי רק עורכי דין או עורכי פטנטים מוסמכים להגיש בקשה לרישום פטנטים. עורכי פטנטים הם אקדמאים מאחד ממקצועות הטכנולוגיה (לדוגמה, מהנדס, כימאי, פיסיקאי, רוקח, ביולוג, איש מחשבים) שקיבלו רישיון ונרשמו בפנקס עורכי הפטנטים, לאחר שעברו בחינות בכתב ובעל פה וכן שנתיים של התמחות במקצוע. לפי הערכת רשם הפטנטים, כ-250 אנשים בישראל עוסקים בפועל בעריכת פטנטים.

במכתבו של הרשם נכתב כי "לאחרונה הובא לידיעתנו, כי אנשים שאינם עורכי דין או עורכי פטנטים עוסקים לכאורה, בשכר, בפעילות שנתייחדה לעורכי דין ולעורכי פטנטים, ובכלל זה הכנת מסמכים המוגשים לרשם הפטנטים בישראל ובחו"ל, גם אם אינם חותמים על המסמכים בשם הלקוח. הנני להביא לידיעת הציבור כי פעילות של אותם גורמים בלתי מוסמכים עומדת בניגוד לחוק הפטנטים. משרד המשפטים - רשות הפטנטים שוקלים נקיטת צעדים משפטיים כנגד אותם גורמים", הוסיף.

בשיחה עם TheMarker הסביר נועם את הרקע למכתב: "גורמים שונים הסבו את תשומת לבי לכך שיש בשוק תופעה של אנשים חסרי ניסיון _ מאכערים - אנשים שלוקחים על עצמם בשכר כל מיני פעילויות שקשורות לרישום פטנטים והכנת מסמכים לרשות הפטנטים, אף שהם לא מוסמכים לפי החוק ואסור להם לבצע את הפעולות האלה".

נועם הוסיף כי "לפי החוק אסור לאף אחד מלבד עורכי פטנטים ועורכי דין להכין כל מסמך לרשות הפטנטים, גם אם זה מיועד להגשה במדינות אחרות. האנשים האלה מנסים להסוות את זה בכך שהם אומרים למבקש הבקשה, תשלם לי שכר טרחה ואני אכין את הבקשה מבחינה מקצועית, אתה תחתום על הבקשה ותגיש אותה בעצמך. הבעיה היא שאסור להם לפי החוק לעסוק בהכנת כל מסמך, גם אם הם לא חתומים עליו".

מהי מטרת האזהרה שהפצתם?

"המטרה שלי, כראש רשות הפטנטים, היא שהציבור יקבל את השירות הטוב ביותר. אם נאפשר לכל אותם מאכערים לעבוד, זה יגרום נזק ללקוחות כי אם רשמת פטנט ונעשתה טעות לא מקצועית, לדוגמה, שהפטנט פורסם בטעות בתאריך לא נכון או שההמצאה יצאה לשוק יום אחד לפני רישום הפטנט - הלקוח יאבד את הפטנט בצורה בלתי הפיכה. בתחום עריכת הפטנטים וייעוץ בתחום יש לעבודה מקצועית נכונה חשיבות עצומה, הן מבחינת רישום התאריכים הנכונים והן מבחינת הכתיבה של הבקשה. לכל מלה ברישום פטנט יש חשיבות, ואם הבקשה לא תנוסח בצורה מקצועית נכונה יכולים לתת לך פטנט שלא שווה שום דבר".

למה אתם לא מגישים תביעות נגד אותם מאכערים?

"אנחנו, במשרד המשפטים, רוצים להזהיר בשלב הראשון את הציבור מפני אותה תופעה. אנחנו אומרים למי שמעוניין לרשום פטנט: תבדקו שלאדם שאתם הולכים אליו יש רישיון עורך פטנטים או רישיון בעריכת דין. בשלב זה האזהרה פורסמה באתר האינטרנט שלנו ויכול להיות שנשלח גם מכתבי אזהרה אישיים לכל אחד מהגורמים שקיבלנו מידע על פעילותם. אנחנו מטפלים בהם כרגע בכפפות של משי, אבל אם הם ימשיכו לפעול, נמצא את הדרך להפעיל את גורמי האכיפה. אם כתוצאה מהאזהרות התופעה תיפסק - מצוין, ואם לא, אנחנו נעבוד בשיתוף פעולה עם המשטרה והפרקליטות וננקוט הליכים פליליים נגד אותם גורמים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים