מס עיזבון באדיבות ארה"ב

ירון מהולל ונטלי דוידאי
ירון מהולל ונטלי דוידאי

>> חדשות רעות צפויות מ-2011 ליורשים פוטנציאליים המחזיקים נכסים אמריקאים באשר הם. לאחר שנת הקפאה, חוזר לתוקף מס העיזבון האמריקאי, המחמיר בשיעורי המס שלו. החוק יחול על מתים אמריקאיים ועל עזבונות של זרים, הכוללים נכסים אמריקאים.

מעטים ערים לכך שידו של מס העיזבון האמריקאי מגיעה גם לאלה שאינם אזרחי או תושבי ארה"ב. בגדר נכסים אלה נחשבים נדל"ן המצויים בארה"ב, ניירות ערך, מניות ואיגרות חוב של חברות אמריקאיות, קרנות נאמנות וכספיות, החזרי חובות מחברות ויחידים אזרחי ותושבי ארה"ב, פטנטים אמריקאים ועוד. מהגדרה זו יוצאים רק פיקדונות בבנקים אמריקאים וביטוחי חיים אצל מבטחים אמריקאים.

בגדר נכסים כאלה באים גם ניירות ערך שהם לכאורה ישראלים, ובכלל זה מניות "ישראליות" באופיין הנסחרות בארה"ב כשלאמיתו של דבר מדובר במניות של חברות המאוגדות בארה"ב, הנחשבות לנכסים אמריקאים לצורכי מס העיזבון. כך גם אופציות ומניות שהוענקו לעובדי חברות היי-טק ישראליות על ידי חברה אם אמריקאית.

המודעות לתחולת מסי עיזבון על מי שאינו אזרח ארה"ב אינה גבוהה. יורשים מגלים זאת במפתיע כשהם נתקלים באכיפה של המס בעיקר ביחס לנכסים הנמצאים פיסית בארה"ב וניירות ערך המוחזקים במוסדות כספיים אמריקאים. הדבר נעשה באמצעות הקפאת נכסים בחשבונו של המת עד להסדרה סופית של מס העיזבון מול רשות המסים האמריקאית.

מה הפתרון? תכנון מס בסיסי למדי. למשל, אחזקת הנכסים באמצעות תאגיד שאינו אמריקאי יוצרת אחזקה עקיפה של נכסים אמריקאים המונעת חשיפה למס העיזבון. אמנם אחזקה כזו אינה בהכרח נוחה משיקולי מס אחרים, אך גם לכך יש פתרונות, כגון: שימוש ב"חברה משפחתית" ישראלית, שלצורכי מיסוי ישראלי תיתפש כשקופה, אך לצורכי מס העיזבון האמריקאי תשמש כחיץ מפריד.

אגב, דיני המס האמריקאיים מאפשרים לאזרחי ארה"ב לוותר על אזרחותם. לפי חקיקה מ-2008 אזרח אמריקאי המוותר על אזרחותו יוצא מיידית מתחולת חוקי המס בארה"ב אך מחויב ב"מס יציאה", שמשמעותו מס הכנסה או מס רווח הון על הרווח הנובע ממכירה רעיונית של כלל נכסיו של המוותר על האזרחות. לצורך זה מעריכים את ה"שווי שוק" של הנכסים ומחשבים את הרווח הגלום במכירתם הרעיונית. רווח זה (ככל שהוא יותר מ-600 אלף דולר) מחויב בשיעורי המס הרגילים. אליה וקוץ בה. ויתור על אזרחות האמריקאית אינו מאפשר למוותר להמשיך ולהתגורר בארה"ב.

-

הכותבים הם עורכי דין ממשרד איתן-מהולל ומתמחים במיסוי

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"