גיא ויסמן מדבר מהכלא על מעילת הענק בהראל: "זה לא שוק ההון - זה שוק הסירחון"

הראיון עם ויסמן נערך יותר משלוש שנים אחרי שהתפוצצה פרשת המעילה הענקית בהראל וכמה ימים אחרי שבית המשפט גזר על ויסמן עונש מאסר של עשר שנים וקנס של 750 אלף שקל ■ "יש לי בטן מלאה על הראל" ■ "היא התנהלה באי סדר מוחלט וללא נהלים מסודרים. לא סתם קראו לי נער הפלא. הכי קל להפיל את כל האחריות עלי"

שרון שפורר צרובה שקוף
שרון שפורר
שרון שפורר צרובה שקוף
שרון שפורר

>> "אני לא קורא לזה שוק ההון, אני קורא לזה שוק הסירחון", כך אמר גיא ויסמן בראיון לכתב גיא פלג מערוץ 2 בראיון ששודר אתמול במהודרת החדשות. הראיון נערך בין כותלי הכלא יותר משלוש שנים אחרי שהתפוצצה פרשת המעילה הענקית בהראל וכמה ימים אחרי שבית המשפט גזר על ויסמן, לשעבר משנה למנכ"ל בית ההשקעות הראל, עונש מאסר של עשר שנים וקנס של 750 אלף שקל. העונש הוטל על ויסמן במסגרת הסדר טיעון עם פרקליטות מיסוי וכלכלה, אחרי שהודה והורשע בגניבה, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ובהפרת אמונים. הוא הודה כי קיבל במרמה בנסיבות מחמירות 82 מיליון שקל. ויסמן הפסיד סכום זה כתוצאה ממסחר באופציות מעו"ף בחשבונות של לקוחות הראל.

בראיון ישוב ויסמן על כיסא פלסטיק, מעשן מפעם לפעם סיגריה, ואומר בנימה מעט מבודחת למרות הראיון הטעון כי היה מעדיף לעטות עליו עכשיו מדים צהובים (ולא מדים כתומים כמו בכלא - ש"ש).

בתחילת הראיון מספר ויסמן כי התחיל את דרכו בהראל ב-88' אחרי ששוחרר מהצבא ועבד שם 19 שנה עד שהפרשה התפוצצה באפריל 2007. הוא מספר כי החל כמנהל חשבונות פשוט והתקדם עד שהפך בתוך כמה שנים להיות חשב ומשנה למנכ"ל.

"כנראה שאני לא כזה כישרוני"

כשנשאל כיצד הפך לסיפור הצלחה ומה לדעתו היה הכישרון שלו, השיב ויסמן: "תראה, אם הגעתי למקום שהגעתי אליו כיום כנראה שאני לא עד כדי כך כישרוני כמו שמייחסים לי.

בסך הכל אני חושב שהיה לי חוש מסחר לא רע בכלל, ועובדה שהתקדמתי לאורך השנים. לא סתם קידמו אותי. ואולם אני רואה בזה כישלון אישי שלי אם הגעתי למקום הזה".

פלג שואל אותו מה קרה להצלחה המטאורית הזו ואיך הוא מסביר את ההתרסקות. ויסמן השיב לו: "זו התרסקות שקשה מאוד להסבירה. צריך להבין, אולי אתה לא מכיר את ההתנהלות בשוק ההון. הרבה שחקנים בשוק הזה עובדים גם בהרבה חשבונות אחרים ומשתתפים ברווחים. כשאתה עובד בסביבה כזו 19 שנה, הפיתויים גדולים. במסגרת עבודתי נדרשתי לא פעם ולא פעמיים להתערב במסחר לגבי לקוחות שנקלעו לגירעונות גדולים. זה היה במסגרת התפקיד שלי.

"הם ביקשו ממני להתערב במסחר ולתקן את המצב. זה עבד יפה. היו לי הצלחות עצומות, גייסתי אלפי לקוחות לחברה, ומה שקרה בארבע השנים האחרונות זה שזה לא עבד. נכשלתי. אני קורא לזה כישלון מקצועי. הגירעונות הלכו ותפחו, והמטרה העיקרית שלי הפכה להחזיר כספים והפסדים לחברה. זה הסיפור. לא היתה פה מטרה קרימינלית או כוונת מעילה. אני לא טיפוס כזה. אני לא גנב. אני לא בא ממשפחה של גנבים. ההורים שלי עבדו בעבודה מכובדת. באתי ממשפחה מכובדת. פשוט נקלעתי לסיטאוציה כזו שרציתי לשמר את השם שבניתי במשך 19 שנות עבודה. זה כל הסיפור על רגל אחת".

פלג שאל את ויסמן אם העובדה ששיחק באופציות לא היתה כמו להמר על הכסף. ויסמן השיב לו: "מה זה מהמר? את שוק האופציות המציאה מדינת ישראל - הבורסה לני"ע. רוב רובו של המסחר בשוק ההון זה אופציות. אתה לא יכול לתקן חשבון שנקלע לגירעונות גדולים דרך פעילות במניות או אג"ח. אתה צריך מנוף להשקעה בשביל להחזיר את הכספים האלו".

ויסמן חזר כמה פעמים בראיון על כך שהוא רואה בכישלון שלו כישלון מקצועי. לשאלה אם אין מדובר גם בכישלון מוסרי, השיב תוך שהוא מטיח האשמות קשות בחברת הביטוח הראל ובבעל השליטה שלה, יאיר המבורגר: "איני מתכוון להתעמת בראיון הזה יותר מדי עם הראל או משפחת המבורגר. בסך הכל עבדתי שם הרבה שנים, וזה באמת היה הבית השני שלי. חורה לי רק מאוד ההיתממות הזו. לא יכול להיות שמאשימים בן אדם בהתנהלות כזו, בהיקפים כאלו, במעילה שנמשכת ארבע שנים. אמורה להיות כאן חברה מסודרת שמגישה דו"חות כספיים, ואמורים היו להיות כאלו 16 דו"חות במהלך ארבע השנים.

"אף אחד לא ידע?"

"מדובר בחברה שיש לה ביקורת פנים, שיש ביקורת של רואה חשבון חיצוני וביקורת של הבורסה. חלק מהביקורות אמורות להיות ביקורות פתע. אז אף אחד לא ידע? אף אחד לא שמע? תאמין לי, אני פה שעיר לעזאזל. כל התיק נפל עליי וגם לקחתי את זה עלי.

"בתוך כל זה, לפחות חודש בשנה הייתי בחופש. אז איך אפשר להסביר את זה? היו בחברה 90 עובדים ומנהלים מעלי וועדת ביקורת וועדת השקעות. היו פרשיות אחרות שאנשים לא יכלו לצאת לשירותים להפסקה של דקה כשהם מסתירים גרעונות כאלו גדולים. אז אני יכול לצאת לחופשה של חודש בלי לחשוש שאתפס או אתגלה?

"במשפט היו 62 עדים מטעם התביעה. חלקם חשודים חלקם נחקרו באזהרה. לא הוחלט להגיש נגדם כתב אישום עד היום. הם קיבלו חיסיון מלא מהפללה עצמית על ההודאות במשטרה והעדויות בבית המשפט. זה בעצם כמו עדי מדינה. מחצית מעדי התביעה מופיעים בבית משפט כעדי מדינה, שעד היום לא הוחלט להגיש נגדם כתב אישום. איפה נשמע כדבר הזה? כשבית המשפט מאריך לך כל הזמן את המעצר ב-90 יום, אתה מפסיק באיזשהו שלב לאבד את האמון במערכת המשפט.

"אני עד כדי כך מסוכן שאי אפשר לשחרר אותי למעצר בית כל התקופה הזו? את העצורים של הולילנד ואת ענת קם שיחררו למעצר בית. אם לבן אדם במצבי יגידו 'תודה ברצח ארלוזרוב ותעשה הסדר טעון', אז הוא יודה. אני מעדיף להיות חכם ולא צודק. בצדק הפסקתי להאמין מזמן. אז הודיתי. אני לא חוזר בי. שלא יהיו אי הבנות. יש הסדר טיעון וקיבלתי עונש מבית המשפט. אבל אני יכול לומר לך בלב שלם שהודיתי בהסדר הטיעון בלא מעט דברים שהם לא רק שלא נכונים, הם גם מאוד רחוקים מלהיות נכונים. הסיטואציה שאני נמצא בה הובילה אותי לעשות את זה".

פלג ניסה בשלב הזה להוציא מוויסמן הבעת חרטה כלשהי: "אני לא שומע אותך אומר מעלתי באמון או עשיתי דברים שלא הייתי צריך לעשות. אני לא שומע אותך אומר סליחה".

ויסמן משיב: "אמרתי לך, איני רוצה לדבר יותר מדי על הראל. יש לי בטן מלאה על החברה. היא התנהלה באי סדר מוחלט וללא נהלים מסודרים. לא סתם קראו לי נער הפלא. הכי קל להפיל את כל האחריות עלי, אבל אני בן אדם אחד, וכמו שהסברתי קודם לכן לא ייתכן שבמשך ארבע שנים איש לא ידע ולא שמע.

"זה שהם בורחים אחריות כיום, אני מבין אותם. הכי נוח זה למצוא מועל. יש לך ביטוח אחריות מקצועית על המעילה. להראל לא נגרם נזק של שקל. אף לא לקוח אחד של הראל נפגע. איש לא הגיע עם שלטים להפגין במשפט שלי. לא פגעתי באיש. לקחתי את התיק על עצמי ואני משלם את המחיר לבד. איני מאחל לאיש להגיע למקום שבו אני נמצא".

כשפלג מנסה לשאול את ויסמן על המעילה, ויסמן קוטע אותו ואומר: "אני קורא לזה עבודה. זו היתה השגרה של העבודה שחוויתי כל יום. זה מה שעשיתי כל יום. התערבתי במסחר בפעילות לקוחות. מאשימים אותי בשותפות בחשבונות של חלק מהלקוחות. אמרתי לך רבים וטובים ממני היו שותפים בחשבונות. אז אני לא אומר לך שאני מל"ו הצדיקים, אבל מפה ועד ךאופן שבו הציגו אותי בתקשורת עד היום - המרחק גדול מאוד. מי שמכיר את ההתנהלות בשוק ההון יודע מה שאני אומר".

ויסמן גם מסביר לפלג בראיון כיצד המעילה הגיעה לממדים כה גדולים של 120 מיליון שקל: "היה לי צורך להחזיר את ההפסדים. כשאתה מקבל נדוניה של חשבונות שכבר נמצאים בגירעונות, הפעילות שלך היא מאוד לחוצה ולא רגועה. אתה מנסה ליישר קו, לתקן גירעונות, ואני אומר לך חד-משמעית שהמערכת ידעה על גירעונות. אולי לא על הכל, אבל המערכת ידעה".

לדברי ויסמן, הוא ראה את השוק נוסק כמה שנים וציפה להתרסקות של השווקים הבינלאומים: "ההתרסקות הגיעה מאוחר יותר. אם זה היה קורה (התפוצצות הפרשה - ש"ש). אילו האירועים היו מתרחשים שנה קודם לכן, לא הייתי כאן היום ואולי היו שומעים על גיא ויסמן במקומות אחרים. הפעילות היתה נגד השוק. ההערכה שלי היתה שהשוק יתרסק. להפסיד בשוק עולה זה לא המצאה שלי, זו המצאה של הבורסה".

"300 אורחים בחתונה זה מפואר?"

אחרי מעצרו של ויסמן פורסם לא אחת כי אורח חייו היה נהנתני. דובר על מכוניות מפוארות שבהן נסע ווילה שבה התגורר. ויסמן אמר בהקשר זה בראיון: "קשקוש. נסעתי ברכב של החברה מסוג סיטרואן 5. בהרצליה פיתוח קניתי בית ש-70% ממנו היה במשכנתא. האם כל מי שעובד בשוק ההון גר בצריפים? ומה לי היה? היו לי יאכטות? הליקופטרים? איזה סגנון ראוותני. על מה מדברים? אתה רוצה לדעת בשורה התחתונה? שקל אין לי כהיום. ולא רק זה, יש לי חובות של מיליונים.

"הייתי בנאדם פשוט, אבל כדי ליצור דמוניזציה חזקה נגד גיא ויסמן - אז למה לא? סיפרו שהוא ניהל אורח חיים ראוותני. סיפרו שהיתה לי חתונה מפוארת. מה היה מפואר בה? 300 אורחים זה מפואר?"

ויסמן מספר בראיון כי חשב לשים קץ לחייו: "חשבתי על זה ברגע שהבנתי שאני לא מקבל גיבוי מהמערכת שעבדתי בא, שזה מצב שיכול להידרדר למעצר ושאני יכול להיכנס לכלא. לא ראיתי את עצמי מבלה בכלא. מעולם לא הייתי עבריין ולא ראיתי את עצמי אפילו בדמיון נכנס לכלא. אני זוכר אפילו שאמרתי 'אני פוחד מהחיים הרבה יותר מהמוות'. אספתי כדורים שהוסתרו ברכב. משום מה המשטרה לא מצאה את הכדורים האלו".

ויסמן התלונן על כך שהעונש שקיבל במסגרת הסדר הטיעון אינו מידתי ואמר: "לא הייתי צריך לקבל 10 שנים. למעשה קיבלתי 10.5 שנים. אין לי כסף לשלם קנס של 750 אלף שקל, אז למעשה זה חצי שנה. ומה היה קורה אילו ויסמן היה נשפט ל-7 שנים? הייתי יוצא בן אדם פחות טוב? נכון אני צריך לשלם מחיר, אבל כמה? עד כדי כך? במהלך השנים האלו אני רואה הרבה תיקים של אנשים שעשו עבירות חמורות משלי שנשפטו לעונשים קלים יותר. אבל כנראה שבישראל העבירה שנחשבת עבירה כלכלית היא הרבה יותר חשובה מעבירות אחרות.

ויסמן סיפר גם על הקשר עם משפחתו: "אני סובל תקופה ארוכה מתנאי מעצר לא פשוטים בלי חופשות. איני רואה את הילדים שלי. הילדים באים לבקר אותי מיד פעם מדי כמה שבועות, אבל זה לא נקרא לראות את הילדים. זה רק לחצי שעה או 40 דקות. אל תשכחו שהילדים גדולים. לא הייתי באף יום הולדת של הבן הקטן שלי. מבחינת בית המשפט הוא גוזר כמה שנים, אבל מי שחווה סבל נוראי אלה האסירים. איני מבקש פרס, אבל אני חושב שבית המשפט לא היה צריך להחמיר איתי עד כדי כך".

פלג שואל את ויסמן כיצד הוא רואה את חייו בעתיד, ואם הוא רואה את עצמו חוזר לשוק ההון. ויסמן משיב לו במרמור: "מי יקבל אותי לשוק ההון? יש לי עוד כמה שנים לבלות בכלא. אני במצב מרוסק הן כלכלית הן תדמיתית. זה לא שהיום אני משתחרר מהכלא ומקבל אלף הצעות עבודה. בן אדם שיוצא מהכלא יש עליו אות קין. אילו היתה לי יכולת כלכלית, זה משהו אחר, אבל מחכה לי תביעה אזרחית של הראל. יש לי חובות של בנקים שמחכים לי יש לי תביעת מזונות. יש לי חיים לא קלים בכלל. אז לומר לך מה אעשה? אין לי מושג".

"הייתי תמים"

כשפלג שואל אותו איפה טעה, הוא משיב: "אני אגיד לך. הייתי תמים. הייתי בן אדם מאוד טוב שאוהב לעזור לאנשים ולתמוך. לקחתי אחריות גדולה מעבר לכתפיים שלי. סברתי שיש לי גיבוי למהלכים וטעיתי בגדול. לא היה כאן קטע קרימינלי של גניבה, לא היה קטע ראוותני. מה זה משנה כבר 9 מיליון שקל או 100 מיליון שקל מעילה או 200 מיליון שקל מעילה? זה היינו הך. ואולם זו לא היתה המטרה. רציתי להחזיר את ההפסדים שנוצרו בבורסה לחברה, ולא לקחת את הכסף ולחיות חיים ראוותניים. לא חייתי חיים ראותניים".

פלג שואל את ויסמן אם הוא לא רוצה לומר דבר להראל, שבכל זאת נתנה לו יחד עם המבורגר הזדמנות. ויסמן משיב לו: "נכון, עטפו אותי יפה כמו שהצגת זאת, אבל בסוף זרקו אותי לזבל. החברה לא נפגעה בשקל. לא נגרם לה כל נזק. אני אומר לך שוב, לא יכול להיות ארבע שנים שהעסק יתנהל כך ואיש לא ידע. אני מוכן ללכת על זה לפוליגרף. אז אתה רוצה שאני אבקש סליחה מהראל? אני מבקש סליחה מהילדים שלי, מהמשפחה שלי, שרואים את אבא שלהם בכלא. אבל איני מבקש סליחה ממי שנטש אותי ובגד בי. אני לא מתבייש.

"אז כינו אותי מועל. את שלב הבושה כבר עברתי. יש לי כבר כתפיים אחרות. אני יכול לסחוב הרבה, אני לא מתרגש ממה שאומרים. שלוש שנים בכלא ושלב הבושה עובר. אתה הופך להיות מחוספס. אני מעדיף צבעים אחרים - של מכבי תל אביב".

לשאלה אם הוא מבין את המבורגר השיב ויסמן: "ויסמן דאג לביטוח. אתה חושב שהיתה לו בעיה לספוג מעילה בהיקפים כאלו? מדברים עלי, אבל דבר על המבורגר. קח אחריות על החברה שלך. אתה לא היית מעורב בחברה? אני יכול להבטיח לך דבר אחד: המבורגר יודע כל סיכה וכל עט שזזים בחברות שלו. הוא שולט בכל מה שקורה בכל החברות שלו. קח אחריות. היו אנשים בעלי תפקידים יותר נמוכים מהמבורגר, אבל גבוהים ממני. קח אחריות. בשביל המבורגר 100 מיליון שקל זה כמו לקנות סנדביץ' במכולת. אין לך מה לרחם אליו. תהיה גבר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?