ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת אישרה הקמתו של בית משפט כלכלי

מחלקה זו תעסוק במשפטים פליליים בניירות ערך וכן בהליכים אזרחיים שונים הקשורים בדיני חברות

עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה

ברשות ניירות ערך מעריכים כי בית המשפט שיעסוק בענייני חברות וניירות ערך - בית המשפט הכלכלי - יחל לפעול כבר השנה. ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת אישרה אתמול את הצעת החוק להקמת בית המשפט הכלכלי. הצעת החוק תובא בקרוב לקריאה שנייה ושלישית. הקמת בית משפט כזה הוא אחד היעדים המרכזיים שהציב לעצמו יו"ר רשות ניירות ערך, זוהר גושן.

לפי ההצעה, בית המשפט, שיעסוק בדיני חברות וניירות ערך, יהווה מחלקה בבית המשפט המחוזי בתל אביב ויכלול שלושה שופטים. מחלקה זו תעסוק במשפטים פליליים בניירות ערך וכן בהליכים אזרחיים שונים הקשורים בדיני חברות. תחום פירוק החברות וחדלות פירעון, שאותו מנהלת כיום השופטת ורדה אלשיך בבית המשפט המחוזי בתל אביב, ייוותר מחוץ למחלקה זו.

כמו כן ידון בית המשפט הכלכלי בעתירות מינהליות נגד החלטות רשות ניירות ערך ונגד החלטות רשם החברות ובערעורים על החלטות ועדת משמעת לפי חוק הייעוץ. התקווה היא שהתביעות הייצוגיות בתחום של ניירות הערך יקבל דחיפה משמעותית מבית המשפט.

לפי הערכות, אלשיך לא תמונה כשופטת או כראש בית המשפט הכלכלי. החוק קובע כי שופטי בית המשפט הכלכלי ימונו על ידי נשיאת בית המשפט העליון בהתייעצות עם נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב. ככל הידוע, מבחינת הנשיאות דורית ביניש (העליון) ודבורה ברלינר (המחוזי ת"א), מינויה של אלשיך למחלקה הכלכלית אינו עומד על הפרק. בעבר נפוצו שמועות שלפיהן אלשיך תקבל את המינוי כפיצוי על כך שלא מונתה לנשיאת המחוזי תל אביב.

ברשות ובפרקליטות מיסוי וכלכלה הורגש תסכול בשנים האחרונות מזיכויים שונים שהתקבלו בבית משפט השלום בתל אביב בתיקים פליליים הנוגעים לניירות ערך. גושן התבטא על התחושה הזו בחופשיות בפורומים סגורים, שהשופטים אינם מתמצאים היטב בסוגיות ניירות ערך ונאלצים ללמוד בכל תיק ולשנן מחדש מושגי יסוד. בתיק גיא ויסמן, למשל, אף נוהל דיון בבורסה בתל אביב, כשאחד מעדי התביעה הרצה בפני השופט עודד מודריק על האופן בו מנוהל המסחר בניירות ערך.

דחיפה מרכזית להקמת בית משפט כלכלי היתה הזיכוי בתיק אופמת שעסק בין היתר בהרצת מניית פרטנר. גם בתיק זה יצא שופט בית משפט השלום בתל אביב, מנחם קליין, לבורסה כדי לבחון את אופן המסחר בניירות. אף שבסופו של דבר נדחה ערעור המדינה בבית המשפט המחוזי בתל אביב, בפרקליטות וברשות סוברים עד היום שבתי המשפט לא ירדו לשורש התיק. בתחום דיני החברות המטרה היא כפולה: למנוע סתירות בפסיקות ולזרז את הטיפול בתיקים.

החוק החדש מעביר את הדיון בתיקי עבירות ניירות ערך לשופטים המחוזיים. עם זאת, גם בערכאה המחוזית ספגה הרשות זיכויים בערעורים. הנשיאה דבורה ברלינר עמדה בראש הרכב שזיכה את נאשמי פרשת דסק"ש מעבירות הטעיית משקיעים - זיכוי שבוטל בעליון. המחוזי גם זיכה בשנה שעברה את רו"ח רוני תירושי מעבירת שימוש במידע פנים, בהחלטה שבפרקליטות מותחים עליה ביקורת קשה אך הוחלט שלא לערער עליה לעליון. ברשות מתחו באחרונה ביקורת על גישה מקלה בעבירות ניירות ערך מצד ברלינר. ברלינר תהיה בעלת השפעה רבה על זהותם של השופטים שימונו לבית המשפט הכלכלי וגם תשפיע על התיקים שינותבו למחלקה. גושן מעוניין שבית המשפט הכלכלי יקצר את לוחות הזמנים בתיקי ניירות ערך כדי לייצר הרתעה בקרב פעילי שוק ההון. תיקים פליליים רבים מסתיימים, לאחר ערעור, עשר שנים לאחר האירוע.

"אנו נתקלים בשופטים נעדרי ידע וניסיון"

בקרב עורכי הדין קיימת מחלוקת לגבי חשיבות המהלך. אחדים סוברים כי אין הבדל גדול בין המצב הקיים לחזון של גושן. לגישתם, השופטים שבין כה מטפלים בתיקים הכלכליים, יטפלו בהם בבית משפט כלכלי.

עו"ד שוקי חורש, שותף במשרד ש. הורוביץ, מרוצה מקידום החקיקה. "אנחנו נתקלים לא פעם בהם בתיקים כלכליים בעלי משמעויות כספיות גדולות ביותר שבהן מתעוררות בעיות בסוגיות חשבונאיות וכלכליות, והן נידונות אצל שופטים נעדרי ניסיון וידע בתחום. במקרים כאלה התחושה הקשה המתקבלת היא שלמרות המאמצים הגדולים להסביר את הסוגיות המורכבות ולפשטן - השופט מתקשה להפנימן ולהבינן, והתוצאה של פסק הדין בעייתית. העברת הדיון בתיקים כגון אלה לשופטים בעלי ידע וניסיון תאפשר הכרעה מהירה, יעילה ונכונה בהם".

גושן: בית משפט איכותי ימזער את הריכוזיות במשק

לדעת יו"ר רשות ניירות ערך, זוהר גושן, רפיסותם של בתי המשפט בתחום התאגידים וניירות הערך תרמה לריכוזיות השליטה בחברות בישראל. במאמר שכתב לאחרונה ציין גושן כי "נוכחותו של בית משפט איכותי היא חיונית בישראל שבה קיים מבנה בעלות ריכוזי בחברות ציבוריות".

גושן סבור כי היעדר המומחיות תורם לריכוזיות: "ככל שטובת ההנאה האישית כתוצאה מן השליטה גדלה, כך לבעל השליטה תמריץ גדול יותר לשמר את השליטה בידיו ואף להגדיל את חלקו בחברה. תמריץ זה מביא לשימור מבנה שליטה ריכוזי במשק. בנוסף, הוא מנציח התנהלות פסולה של הסטת ערך מפעילות עסקית לרווחת כלל בעלי המניות ולמהלכים עסקיים המיטיבים עם בעלי השליטה בחברה. מציאות זו גם מרתיעה משקיעים זרים".

דרושים: שופטים מחסלי תיקים עם ניסיון עסקי

שלושת השופטים שיאיישו את בית המשפט הכלכלי ייקבעו על ידי נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש ונשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב, דבורה ברלינר. ההערכה היא כי השתיים אינן מתכוונות למנות את השופטת ורדה אלשיך לעמוד בראש המחלקה.

למעשה, רוב התיקים בבית המשפט הכלכלי יידונו בפני שופט דן יחיד ורק במקרים חריגים יתקיימו דיונים בהרכבים של שלושה שופטים. כיוון שמדובר במחלקה מצומצמת שעול התיקים עליה צפוי להיות גדול, ההערכה היא ש"תנאי הקבלה" לשם הם יעילות שיפוטית יוצאת דופן בחיסול תיקים והבנה עסקית וכלכלית מעמיקה. כמו כן, נראה כי רוב השופטים במחלקה יגיעו משורות שופטי בית המשפט המחוזי בתל אביב שבה מרוכזים גם כיום רוב התיקים הכלכליים.

מועמדת בולטת היא השופטת רות רונן הנחשבת לשופטת יעילה ביותר ובעלת רקע עסקי מעמיק מאחר שהיתה בעברה שותפה במשרד עו"ד יגאל ארנון ושות'. שופטת בולטת נוספת המוזכרת כמועמדת היא ד"ר מיכל אגמון-גונן שהיתה ממנסחות חוק החברות החדש ונחשבת מומחית לתאגידים וניירות ערך. עוד מועמדת מובילה היא השופטת דניה קרת-מאיר העוסקת בפירוקים לצד אלשיך וכן בולטת בתחום המיסוי, אך למעשה היתה בעברה היועצת המשפטית של הבורסה. ד"ר עמירם בנימיני מוזכר כמועמד בגלל ההערכה לכושרו השיפוטי בתחום האזרחי.

עומס התיקים שיוטל על כתפי המחלקה הכלכלית יחייב הבנה בתחום האזרחי והפלילי. מספר השופטים שלהם שילוב כזה - זעום. לכן, ההנחה היא שימונו גם שופטים בעלי ניסיון פלילי כמו עודד מודריק או יהודית אמסטרדם. באחרונה הוזכר גם שמו של חאלד כבוב, הזוכה להערכת הנשיאה ברלינר.

בנוגע לאיוש תפקידי השיפוט בבית המשפט הכלכלי נמסר מדוברות בתי המשפט כי "לכשיאושר החוק, הסמכות תהיה נתונה לנשיאת בית המשפט העליון שטרם נדרשה לנושא. העלאת שמות היא ספקולציה בלבד. טרם גובש מנגנון לבחירת השופטים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?