מאנה נעצר ושוחרר בערבות; החשד: לא דיווח על דמי תיווך שגאידמק שילם לו בעסקת גילאון

(עדכון) אתמול נחקר מאנה תחת אזהרה במשך שעות ארוכות במשרדי רשות המסים בתל אביב

עו"ד יורם יוסיפוף ומתווך הנדל"ן רוני מאנה, שחשודים בהעלמת הכנסות של מיליוני שקלים, נעצרו היום ושוחררו בערבות בבית משפט השלום בתל-אביב. החשד המרכזי הוא להעלמת הכנסות מדמי התיווך שקיבל מאנה בעסקה בה רכש ארקדי גאידמק את החברה הציבורית גילאון. דבר החקירה פורסם לפני כשבועיים.

היום בבית המשפט

לפי הבקשה לשחרור בתנאים מגבילים שהוגשה היום לבית המשפט ע"י משרד פקיד שומה חקירות מס הכנסה תל-אביב, עולה כי יוסיפוף, 57, הינו בעל מניות בחברת אמ.איי.אס.ווי. נכסים והשקעות בע"מ וכן בחברות נוספות העוסקות בהשקעות נדל"ן. ב-2004 הקים יוסיפוף את חברת רוי נדל"ן גרופ בע"מ, העוסקת בתיווך, בעיקר בתחום הנדל"ן וכיום הוא שותף בה יחד עם מאנה, 52.

לפי הבקשה, באמצעות רוי נדל"ן ואמ.איי.אס.ווי. תיווכו השניים בעסקות נדל"ן מהגדולות במשק. עוד עולה כי רוי נדל"ן תיווכה במכירת גרעין השליטה בחברה הבורסאית גילאון. חומר החקירה מצביע על הסכם לתשלום דמי תיווך בין המוכרים לקונה, ארקדי גאידמק. חלק מדמי התיווך בגין המכירה דווחו כהלכה, כך נטען, אולם חלק אחר מממנו התקבל באמצעות קניית מניות של חברת גילאון מחוץ לבורסה.

החשד הוא כי איש בשם דני גבאי מכר מניות גילאון למאנה, שיום למחרת מכר אותן לאחיו של גבאי, אריק גבאי, ברווח של מיליוני שקלים. על רווח זה שהיה חלק מדמי התיווך, כך טוענת רשות המסים, לא שולם מס. החוקרים חושדים כי הכנסות של מיליוני שקלים מתיווך בעסקות נוספות לא דווחו כנדרש. בנוסף נטען כי חברת אמ.איי.אס.ווי. נדרשה להוציא שכר במשך שנים לרעייתו של עו"ד יוסיפוף בהיקף של כחצי מליון שקל אף שלדברי בני הזוג, יוסיפוף לא עבדה כלל בחברה.

היחסים בין גאידמק ומאנה ידעו עליות ומורדות. מאנה היה האיש ששידך לגאידמק, שבשנתיים האחרונות ירד מנכסיו ושוהה ברוסיה, חברות ציבוריות שונות אותן רכש מכל הבא ליד. את השליטה בגילאון רכש גאידמק ב-84 מיליון שקל. בשלב מסוים התגלעו חילוקי דעות בין השניים ומאנה תבע ב-2007 דמי תיווך בסך 4.2 מיליון שקל בגין עסקת גילאון ו-21 מיליון שקל בגין רכישת חברת אוסיף. מנגד תבע גאידמק תבע את מאנה בשעתו ב-30 מיליון שקל בגין שורה של פרסומים נגדו וכן בגין מעשים העולים כדי סחיטה. ב-2008 פורסם כי בהסכם פשרה התחייב גאידמק לשלם למאנה 8 מיליון שקל וכל התביעות ההדדיות ביניהם יימחקו.

אתמול נפתחה החקירה הגלויה כנגד מאנה, במהלכה נערכו חיפושים ונתפסו מסמכים שונים. בית המשפט שיחרר את מאנה ויוסיפוף בתנאים דומים: ערבות של מיליון שקל, ערבות צד ג' של 300 אלף שקל, הפקדת מזומן של 100 אלף שקל ואיסור יציאה מן הארץ.

העסקות של מאנה

רוני מאנה חתום על כמה עסקות ענק שבוצעו בשוק הנדל"ן בישראל בשנים האחרונות - בהן עסקות אזורים, אוסיף, הקניונים השרון וארנה ומתחם אסותא בתל אביב. במשך שנים רבות היה מאנה מתווך נדל"ן תל אביבי. הוא נודע כבן זוג סדרתי של מלכות יופי וזכה לכותרות רבות בעקבות גירושיו המתוקשרים ממלכת היופי לשעבר ניקול הלפרין. כחלק מהגירושים טען מאנה שהגיע לכדי שפל כלכלי, ואף הגיש לבית משפט בקשה לפשיטת רגל והקפאת הליכים נגדו.

את תהילתו הרוויח בתקופה קצרה של כמה שנים, בזכות תיווך בכמה עסקות בהיקף של מיליונים. הסנונית הראשונה היתה קבוצת רכישה שאירגן עם חברת בסר בפארק צמרת בתל אביב ב-2005. במארס 2006 תיווך מאנה בעסקה למכירת השליטה (64%) בחברת אזורים תמורת 319 מיליון דולר מידי אי.די.בי אחזקות של נוחי דנקנר לשעיה בוימלגרין. העסקה שיקפה לחברה מחיר הגבוה ב-18% ממחירה של החברה בבורסה. לפי הערכות, מאנה הרוויח מהעסקה כ-10 מיליון דולר.

בוימלגרין, שהיה עד אותה עסקה איש נדל"ן מוכר בצפון אמריקה ושותף של אפריקה ישראל, אך לא היה פעיל בשוק המקומי, נהפך עם רכישת אזורים לאחד מאנשי הנדל"ן המשמעותיים בישראל. באחרונה ביקש בנק דיסקונט להכריז על ביומלגרין כפושט רגל לאחר שנטל הלוואה אך לא עמד בתשלומי ההחזר והא נותר חייב לבנק 77 מיליון שקל. אחד מעורכי הדין שליוו את העסקה היה עו"ד ירום יוסיפוב.

ב-2007 תיווך מאנה בעסקה שבה רכש בוימלגרין את מתחם אסותא ברחוב ז'בוטינסקי בתל אביב ב-52 מיליון דולר, הרוויח כמה מיליוני שקלים בודדים וביסס את מעמדו כמתווך-על.

עסקה רדפה עסקה, ולאחר אזורים תיווך מאנה בעסקה לרכישת חברת אוסיף של משפחת אביב על ידי ארקדי גאידמק ב-600 מיליון שקל. העסקה הולידה מערכת יחסים טובה בין מאנה לגאידמק, ומאנה תיווך בשתי עסקות נוספות שלו - לרכישת בית ההשקעות גילאון בכ-84 מיליון שקל ולרכישת טיב טעם, שנכשלה בסופו של דבר.

באפריל 2007, כאשר הדיו על ההסכם לרכישת אוסיף עוד לא יבשה, מאנה כבר רקח עסקה נוספת: בין אלפרד אקירוב לג'קי בן זקן ואברהם נניקשווילי, למכירת קניון השרון בנתניה ב-344 מיליון שקל. מאנה תיווך גם בעסקה שבה רכשו בן זקן ונניקשווילי את קניון ארנה בהרצליה ב-546 מיליון שקל.

במסגרת "הסכם עבודה אישי" שנחתם בין שרה נתניהו לבין ליליאן פרץ ב-2008, עוזרת הבית לשעבר שתבעה את נתניהו, נקבע כי במקרה של מחלוקת ישמש מאנה כבורר בין הצדדים. ההסכם נחשף במסגרת תביעת העובדת, ומעיד על רמת הקירבה והאמון בין משפחת נתניהו למאנה.

עו"ד אודי ברזילי המייצג את רוני מאנה מסר כי כל ההכנסות דווחו לרשויות המס. "אין לי ספק שיש כאן מקסימום ויכוח במישור האזרחי ולא במישור הפלילי" אמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"