עורכי הדין מודאגים: "התביעה מסמנת שופטים - וזה מסוכן"

לדברי מקורביו של השופט, מור הוא שיזם את נטישת התחום הפלילי והמעבר לתיקים אזרחיים

עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה

>> עורכי דין המתמחים בפלילים ובעבירות מס התקשו אתמול לקבל את החלטת נשיאת בית משפט השלום בתל אביב זיוה הדסי-הרמן להעביר את השופט דן מור לשפיטה בתחום האזרחי בלבד, בעקבות ביקורת מצד הרשויות עליו. "התביעה מסמנת שופטים והסיווג הזה מסוכן ומטריד. זעקת התביעה נגדו, שהוא 'אנטי תביעתי' היא זעקת הקוזאק הנגזל. התביעה כגוף מפעילה לחצים בכל מיני דרגים וזה נורא ואיום. באולם של מור ראיתי איך הוא מצליף בסניגוריה לא פחות מתביעה", אומר עו"ד אבי גרוס, מומחה לעבירות מס.

בשנים האחרונות זיכה מור נאשמים בתיקי מס, ומתח ביקורת על התנהלות רשויות התביעה השונות. בשנתיים האחרונות הגישו כמה תובעים מרשות המסים תלונות נגדו לנציבת קבילות שופטים. באחרונה עלה שמו כמי שזיכה נאשם בפרשת הפדופילים באינטרנט שנחשפה בערוץ 10.

גרוס מתקומם על הפגישה של הנשיאה עם בכירי המשטרה. "הדבר לא יעלה על הדעת. האם גם עורכי דין פרטיים יכולים לעשות תיעדוף שופטים?", תוהה גרוס. "למערכת המשפט יש כלים מצוינים ויעילים לייעץ ולכוון את שופטי השלום. לא נכון ולא ראוי לבוא ולצאת מלשכות השופטים. עצתי היא שהשופט הבא שאיש משטרה או פרקליט יידפק על דלתו לשיחת נימוסין או הבהרה - שידחה אותו או שיזמן גם את הצד המותקף".

עו"ד אלון רון, ממשרד ורדי לשם רון ושות', הופיע אצל מור בדיוני מעצרים וכן בתיק משמעותי שבו השיג זיכוי בתחום ני"ע; "השפיטה בתחום הפלילי תחסר את השופט מור. אני סבור שהוא גילה את התכונות החיוניות ביותר במשפט פלילי - שופט אנושי, אמיץ וכזה שיודע לשים את האגו בצד, להקשיב בלב פתוח ומתוך רצון ללמוד את טיעוני הצדדים. אני בטוח שהוא יעשה זאת גם בתחום האזרחי".

מדוע הרשויות אינן אוהבות אותו?

רון: "המערכות הללו אינן נוטות לקבל בהבנה את השונה, הן מתקשות כאשר מציגים דעות השונות משלהן. גם הסטטיסטיקה שהורגלו אליה (אחוזי הרשעה גבוהים - עב"א) במשך השנים אינה מכינה אותן לקבל הכרעות שיפוטיות מנוגדות לדעתן. ייתכן שזה יוצר תסכול. אני מקווה שאין קשר בין עמדת רשויות התביעה ביחס לשופט מסוים לבין השיבוץ שלו".

לדברי מקורביו של השופט, מור הוא שיזם את נטישת התחום הפלילי והמעבר לתיקים אזרחיים. לפי מקורביו, לפני כחודשיים פנה מור לנשיאה וביקש לעבור לתחום האזרחי לאחר שנים רבות של שמיעת תיקים פליליים.

תורנות המעצרים האחרונה של מור הניבה כ-20 עררים של המשטרה. מור החליט לשחרר חשוד בעבירה פלילית, המשטרה סברה אחרת - ורצה לשופט תורן במחוזי. חלק גדול מהעררים התקבלו.

מספר עררים ממוצע שמגישה המשטרה בשבועיים של תורנויות שופט קטנה באופן משמעותי, טוען עורך דין פלילי. סניגור ותיק מסביר: "כל ערר כזה שהוא מבצע, צריך מי שיכתוב אותו, וצריך להביא את העצור. זה טרטור למזכירות ולשופט המחוזי התורן. זה אמנם טוב לסנגורים, שעושים עוד כמה לירות, אבל לא נוח למחוזי ולמשטרה. אתה מבין ששופט טוב מגיע להחלטה הנכונה בדיון הראשון. כשאחוז גדול מהעררים מתקבל זה לא סימן לשופט פלילי יעיל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"