מהירשזון עד לבייב - שנת הפירוקים, ההסדרים וההרשעות

ידיהם של עורכי הדין היו מלאות השנה בעבודה ■ המשבר הכלכלי נחת במלוא עוצמתו על המגזר העסקי וסיפק הזדמנויות למי שליווה את לקוחותיו - בסגירת עסקה, בעריכת הסדר חוב או בהתגוננות על ספסל הנאשמים ■ TheMarker מסכם את האירועים המשפטיים שייזכרו מ-2009

>> 2009 התאפיינה במאורעות דרמטיים לרוב שלא השאירו את בתי המשפט ואת עורכי הדין מחוסרי עבודה אפילו לא לרגע אחד. המשבר הכלכלי שהחל בסוף השנה שעברה ונתן את אותותיו בכל תחומי המשק לכל אורך השנה הנוכחית, אולי גרע מפרנסתם של עורכי הדין שמתמחים בשוק ההון, בהנפקות ובעסקות בינלאומיות - אבל סיפק עבודה ללא הרף לאחרים שמתמחים בכינוסים ובפירוקים, בדיני עבודה ובהתדיינויות בבתי המשפט.

יותר מאשר על עורכי הדין, השפיע המשבר הכלכלי על כיסם של אנשי העסקים. מקומם של הטייקונים לא נפקד השנה, מי לשבט ומי לחסד. חלקם ניצלו את המצב הרעוע במשק כדי לצמוח ולהשתלט על תחומים נוספים, כמו שאול אלוביץ' שעשה את עסקת השנה כשרכש את השליטה בבזק תמורת 6.5 מיליארד שקל, וחלקם מצאו את עצמם על הספסל באולמה של השופטת ורדה אלשיך, נאלצים להגן על הסדר הנושים שעשו כדי לפרוע את חובותיהם לנושים כמו לב לבייב, בעל השליטה באפריקה ישראל ומי שעשה את ההסדר הגדול של השנה.

גם בתחום הפלילי לא היה משעמם כלל. בשנה שבה הוכנסו לכלא ביום אחד שני שרים בכירים לשעבר, אברהם הירשזון ושלמה בניזרי, בשל עבירות גניבה ושוחד, זכה בתואר המפוקפק הרשעת השנה דווקא הירשזון, לא רק בגלל העונש החמור יותר שספג, אלא גם בגלל הביקורת הקשה שמתח עליו בית המשפט. המנצח הגדול של השנה הוא עו"ד יהודה וינשטיין, הסניגור הראשון שהופך ליועץ המשפטי לממשלה. וינשטיין הצליח להיכנס ברגע האחרון גם לזיכוי השנה, כשהוא מייצג את הנאשמת המרכזית במשפט הלבנת ההון של הדסק הצרפתי בסניף הירקון של בנק הפועלים.

החדשות של החודשיים האחרונים בנוגע לראש לשכת עורכי הדין, יורי גיא-רון וסגנו, עו"ד רון גזית, לא הותירו את הברנז'ה המשפטית אדישה. גיא-רון מצא עצמו באחרונה בכותרות בהקשר מביך, בעקבות הפרסומים על כך שהיה בעלים יחד עם רעייתו בחברה שמכרה שטחי פרסום למודעות מין עד 2005. גזית, כמה לא נעים, ננטש על ידי רוב עורכי הדין והשותפים במשרדו, שהפך באחת לכמעט ריק מעובדים. הפרשה המתוקשרת זכתה לתואר "פרישת השנה".

ההסדר של השנה

לבייב מצא עצמו באולמה האפרורי של ורדה אלשיך

>> לפני ארבעה חודשים הודיע לב לבייב לציבור כי חברת אפריקה ישראל שבשליטתו לא תוכל לפרוע את מלוא חובותיה. לבייב נמנע מאיזכור ההליכים המשפטיים הכרוכים בהכרזה אך נושיו הרבים ופרקליטיהם הבינו היטב את משמעות הבשורה.

שלושה חודשים וחצי אחרי ההודעה, לבייב תפס את מקומו על ספסל העץ מול הבימה של שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, ורדה אלשיך. הסדר הנושים הגדול בתולדות המדינה נידון באולם אפרורי וצפוף, גדוש בעורכי דין ובבכירי אפריקה ישראל. מאבטחי משמר בתי המשפט נאלצו להביא ספסלים נוספים שפוזרו באולם, ועורכי דין זוטרים נותרו בחוץ.

סדר ישיבת הפרקליטים היה מקרי. בצד של אפריקה התיישב בשולחן הפרקליטים עו"ד עמית פינס שדיבר בשבח ההסדר. שותפו, עו"ד אורי ברגמן, העדיף לשבת ספסל אחד מאחוריו, קרוב ככל האפשר ללקוח לבייב. לצדו של פינס נדחק עו"ד גיא גיסין, המייצג את מחזיקי אג"ח ט', שהיו האויב המר של אפריקה ואיימו לפוצץ את ההסדר הראשון שהוגש. עורכי הדין פיני יניב ודליה טל, שייצגו את הבנקים הנושים, למעט בנק הפועלים, כבשו את הספסל בשורה הראשונה. לצידם הצטופף עו"ד ליפא מאיר, שניסח את ההסכם מטעם נציגות הגופים המוסדיים.

בהיעדר מקום נאלץ עו"ד פנחס רובין, שייצג את הפועלים, לשבת על ספסל נייד כשגבו אל השופטת. עו"ד ליאב וינבאום, ראש המחלקה המסחרית של פרקליטות מחוז ת"א, ייצג את רשות ני"ע והקפיד על ריחוק מעורכי הדין הפרטיים.

באחרונה אישרה אלשיך לכנס אסיפת נושים לאישור ההסדר, אך מתחה ביקורת נוקבת על כל המעורבים: הבנקים, לבייב והגופים המוסדיים. הסדר הנושים של לבייב סידר למאות עורכי הדין שעסקו בו אלפי שעות עבודה. חלק מהשכר לעורכי הדין, שיסתכם במיליוני שקלים לפחות, ישולם על ידי לבייב. את מרביתו נשלם אנחנו, נושיו של לבייב.

זיכוי השנה

ספינת הדגל של הפרקליטות חטפה מכה קשה

>> ספינת הדגל של פרקליטות מיסוי וכלכלה, שבראשה עומדת עו"ד אלה רובינק, אולי לא טבעה כתוצאה מהזיכוי בתיק הלבנת ההון של בנק הפועלים, אך חטפה מכה קשה בחרטום וכעת היא מתקשה בניווט. הפרשה בכללותה נולדה ב-2005, לאחר חקירת משטרה סמויה ארוכה. פקידים רבים נעצרו בסניף הירקון בתל אביב, כמיליארד שקל הוקפאו, כשהחשד היה שהסניף מלבין כספים של תושבי חוץ שמקורם בעבירות פליליות.

שני פקידים בכירים בדסק הצרפתי, קרין ללום ודוד אבוטבול, ושלושה לקוחות, הואשמו בעבירות דיווח לפי חוק איסור הלבנת הון. שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, ח'אלד כבוב, זיכה אותם בשבוע שעבר מחמת הספק. במשפט התברר כי מדיניות הבנק לא אסרה ואף עודדה הפקדת כספים שמקורם בהעלמות מס בחוץ לארץ. בהדרכות הבנק, קבע השופט, נאמר לפקידים לדווח על תנועת כספים שמקורה בעבירות חמורות אחרות.

בהחלט ייתכן שתוצאת המשפט היתה משתנה אם היה נערך כיום. "הטמעת החוק היתה בחיתוליה", ציין כבוב. אגב, זהו הזיכוי האחרון של עורך הדין יהודה וינשטיין שייצג את ללום - הוא מונה באחרונה לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה.

מי ששואבים עידוד מהזיכוי הם הנאשמים בשתי פרשיות אחרות בהן הוגשו כתבי אישום במסגרת פרשת הלבנת ההון בבנק. באחד מהם מככבים בכירי חברת פועלים נאמנות, חברה בת של הבנק, וארקדי גאידמק בגין עבירות הלבנת הון וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, ובשני, שני פקידים מהדסק הרוסי בסניף. גאידמק התרשם כנראה מהזיכוי וגייס מיידית את סניגורו של דוד אבוטבול, עורך הדין נתי שמחוני, לצוות ההגנה שלו.

הרשעת השנה

שר האוצר לשעבר שמימן לעצמו את החיים הטובים

>> בתואר המפוקפק מורשע השנה זכה דווקא שר האוצר לשעבר אברהם הירשזון (ולא בניזרי). בתקופה שבה שימש כיו"ר הסתדרות העובדים הלאומית (הע"ל), היה מגיע מדי חודש שליח לביתו ברמת אביב ובידו מעטפה. שקלול מרכיבי הגניבה בדגש על "משכורות חודשיות" אלה, נסיעות לחו"ל, ו"מתנות לחגים" מעלה כי הירשזון גנב כ-1.7 מיליון שקל.

בשל כך הוא הורשע בגניבה בידי מורשה, מירמה והפרת אמונים, הלבנת הון ורישום כוזב במסמכי תאגיד, וספג מאסר של חמש שנים וחמישה חודשים. בגין החזרי קבלות ממסעדות יוקרה - ששמותיהן כיכבו פעם אחר פעם בעיתונים כסמל הנהנתנות ההירשזונית - וממזנון הכנסת, הוא הורשע בשתי עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. הוא זוכה משתי פרשיות גניבה.

במשטרה שיקר הירשזון לגבי עובדות הפרשה, אך במשפט כבר הודה ברובן. הטענה של סניגורו, עורך הדין יעקב וינרוט, היתה פשוטה: באותה תקופה הוא קיבל משכורת כחבר כנסת ולא יכול היה לקבל משכורת נוספת מהע"ל. לפיכך קיבל כסף מזומן מהצד על חשבון זכויות פרישה המגיעות לו בכל מקרה. במהלך המשפט החזיר הירשזון את רוב הסכום שנגנב.

ששת נאשמי הע"ל האחרים בפרשת המעילה הורשעו בהסדרי טיעון והירשזון הוא היחידי שנלחם על חפותו. כך מצא עצמו הירשזון לבד במערכה, כשהוא מוקף רק בבני משפחתו ובפרקליטיו. פטרונו הפוליטי, אהוד אולמרט, לא טרח להגיע לבית המשפט. הירשזון כבר מרצה את מאסרו, אך ערעורו בעליון טרם הוכרע.

מצער לראות כי השאלות של שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, ברכה אופיר-תום, בגזר הדין, נותרו ללא מענה: "כיצד התגלגלה אותה דמות של אדם טוב ומיטיב לדמותו של מי שליסטם את קופת הציבור יחד עם הכפופים לו, לצורך מימון החיים הטובים שנהפכו בעבורו ובעבורם לדרך חיים?"; "האם היה זה שיכרון הכוח ששינה את מבטו של הנאשם על העולם, או שמא היתה זו תאוות בצע חסרת גבולות שהשתלבה באווירת ההפקרות שהשתלטה על הארגון?"

הווינר של השנה

הסנגור שנבחר לכהונת היועץ המשפטי לממשלה

>> הבחירה בעורך הדין יהודה וינשטיין כמנצח הגדול בתחום המשפט ברורה מאליה. זו הפעם הראשונה שמוסד היועץ המשפטי לממשלה קולט מישהו שאינו יוצא פרקליטות או פרופסור בעל שם. רחמנא ליצלן, עסקינן בסניגור בכיר שמגן על נאשמים, כאלה שהיועץ המשפטי לממשלה מעמיד לדין.

וינשטיין גדל בפרקליטות, אך ב-30 השנים האחרונות הוא מנהל משרד קטן שמתמחה בצווארון לבן. עם לקוחותיו נמנים בכירים כמו עזר ויצמן המנוח, אריה דרעי, ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט וד"ר ג'קי סרוב.

שיטת העבודה שלו היא הפוכה למה שיידרש ממנו בתפקידו החדש. מטיפול לעומק במספר קטן של תיקים, יעבור וינשטיין בתחילת פברואר 2010 לטיפול רוחבי בכמות גדולה של תיקים. בתיקים שבהם יהיה בניגוד עניינים, כמו תיקי אולמרט, תעבור ההכרעה הסופית לפרקליט המדינה.

תפקיד היועץ הוא אחד התפקידים העמוסים והמלחיצים ביותר שיש בישראל. כפליליסט מובהק ייאלץ וינשטיין לצלול לעולם משפטי שלם שלא עסק בו קודם לכן: ייעוץ לשרי הממשלה, בג"צים, חקיקה אזרחית וכדומה. וינשטיין חושק כבר שנים ארוכות בתפקיד ציבורי רם ולזכותו ייאמר שלא אמר נואש. ב-2004 פרש מהמירוץ לאחר שהבין שלמני מזוז יש סיכוי רב יותר. ב-2007 הפסיד ללדור את משרת פרקליט המדינה.

אין חולק על יכולותיו המשפטיות או על יושרו של וינשטיין. מעניין יהיה לראות כיצד יעמוד בלחצים פוליטיים ואחרים המופעלים על היועץ מצאת החמה ועד צאת הנשמה.

עסקת השנה

עסקה אחת בשווי 6.5 מיליארד שקל מעסיקה 24 עורכי דין

>> בשוק המיזוגים והרכישות הופיעה השנה תרנגולת שמנה: עסקת רכישת השליטה בבזק על ידי שאול אלוביץ' תמורת 6.5 מיליארד שקל ובהמשכה המכירה המתחייבת של סמייל מאלוביץ' לאמפל שבשליטת יוסי מימן.

עסקת השנה נפלה בחלקם של שלושה משרדי עורכי הדין עיקריים: פישר-בכר-חן-וול-אוריון, צלרמאייר-פילוסוף וגולדפרב ושות'. אברמי וול, שותף בכיר במשרד פישר-בכר, הוביל את הטיפול בחוזי הרכישה של בזק ובמכירת סמייל. הוא נקודת הציר של עסקת הענק. יחד עימו עבדו עוד שמונה עורכי דין על העסקה: השותף רון להמן ועורכי הדין ניצן סנדור, בחיר סבן ויואב חובב טיפלו בחוזים; בהיבטים הרגולטוריים טיפלו השותף יורם בונן ועורכת הדין הדר רז. בהסדרת היבטי המימון של העסקה טיפלה השותפה מירי קמחי-גולדשטיין יחד עם עורכת הדין שירי טריפון.

הזווית היחידה שבה לא טיפל המשרד היתה סוגיית ההגבלים העסקיים. עורך הדין דרור שטרום, לשעבר הממונה על ההגבלים העסקיים, מלווה את אלוביץ' כבר שנים בתחום זה והוא שטיפל בו גם הפעם.

משרד צלרמאייר-פילוסוף, שספג עזיבות גדולות בשנה שעברה, עשה קאמבק יפה עם עסקת בזק. המייסד הותיק מיקי צלרמאייר הוביל את המשא ומתן מטעם המוכרים, קבוצת אייפקס-סבן, יחד עם עורכי הדין ליאור אורן ושי דיין. השותף דוני טולדנו ועורך הדין דן סלע טיפלו בהיבטי ההגבלים העסקיים ובסוגיות רגולטוריות אחרות הנובעות מהעברת אמצעי שליטה משורשרים בבזק ובחברות הבנות פלאפון, בזק בינלאומי ועוד. אגב, אישור המיזוג מהממונה רונית קן טרם התקבל אך צפוי בקרוב. לקבוצת בזק כ-15 רישיונות ממשרד התקשורת (סלולר, חיוג בינ"ל, אינטרנט ועוד) והעברת הבעלות מחייבת אישור מהמשרד - כאב ראש רגולטורי לא קטן.

אמפל, שרכשה את סמייל מאלוביץ', יוצגה על ידי משרד גולדפרב. שם הוביל את הייצוג השותף הבכיר יודי לוי. איתו עבדו השותפים ארז אלטיט, עידו צמח, אדם קליין ודורון סגל ועורכי הדין עידו גביש, דפנה צרפתי, נתנאל דרובן ואסף זבדה.

בשולי העסקה מעורבים לא מעט עורכי דין נוספים אבל ניתן לומר שעיקר העבודה נעשתה על ידי 24 עורכי הדין המוזכרים כאן. הרבה? בכלל לא. די להציץ אל מעבר לים: בעסקת רכישה אמריקאית בתחום התקשורת דיווחה פירמת עורכי הדין דייויס-פולק על 39 עורכי דין שעסקו בייצוג המוכרים בלבד. מי אמר ששוק עריכת הדין רווי?

פריצת השנה

משרד עורכי הדין שמייצג את הרשימה השחורה של עולם המסחר

>> רשימת התיקים שבהם טיפל בשנה האחרונה משרד עורכי הדין גולדבלט, גינדס, יריב יכולה בקלות גם להיקרא בשם אחר: "הרשימה השחורה של עולם המסחר בישראל". בזה אחרי זה, בעלי חברות קורסות גדשו את משרדם הצנוע.

בשנה האחרונה טיפלו 11 עורכי הדין שעובדים במשרד בעשרות חברות קורסות או כאלה הנמצאות על הסף. עורכי הדין שלום (שולי) גולדבלט, אהוד (אודי) גינדס והראל יריב שעומדים בראש המשרד, הם חברים שהחליטו לפתוח משרד לאחר שעבדו במשרדים מובילים. בעבודה קשה ועקבית, ללא הסתייעות ביחצ"נים, הם עמלו על הסדרי נושים מהמורכבים ביותר שקיימים.

בין היתר הם טיפלו השנה בהקפאת ההליכים ובהסדר הנושים של חברת מילומור שבשליטת פרדי רובינסון לאחר שנקלעה לחוב של 1.5 מיליארד שקל. בתחילת השנה אושר הסדר נושים, שבמסגרתו חברת מילומור תחזיר לנושיה את מלוא החוב ותמשיך לפעול.

המשרד טיפל גם ברשתות האופנה ילדותי וג'אמפ שנקלעו לחובות במיליוני שקלים. החברות נרכשו על ידי משקיעים ושתיהן ממשיכות לקשט את הנוף העירוני.

חברות נוספות, ובהן אסיף ינוב גידולים, העוסקת בשיווק ירקות ותוצרת חקלאית, יושקו פרחים, טיב טעם הולדינגס וחברת כוח האדם משמר שפיטרה 800 עובדים עם קריסתה - כולן עברו דרך המשרד. גם יוחאי פלג, בעליו הנמלט של אולם האירועים הקורס "גן אורנים", פנה אליהם שייצגו אותו בבקשה להקפאת הליכים בשל חוב של כ-60 מיליון שקל שצבר הגן. הבקשה להקפאת הליכים נדחתה והגן פורק.

שלושת עורכי הדין בחרו בכוונה להתמקצע בתחום שיקום חברות, הקפאות הליכים והסדרי נושים. המשבר הכלכלי סלל עבורם את הדרך לפריצה הגדולה, והם הגיעו אליה ערוכים ומצוידים היטב.

הביזיון של השנה

ראש הלשכה ופרשת מודעות המין המביכות

>> את המחצית הראשונה של הקדנציה שלו כראש לשכת עורכי הדין עבר עורך הדין יורי גיא-רון ברוגע יחסי, חוץ מכמה חילופי מהמורות לא מזיקים מדי עם יריביו הפוליטיים, כמו עורך הדין דורון ברזילי, ראש ועד מחוז תל אביב בלשכה, ועורך הדין עמוס ון-אמדן, יו"ר המועצה הארצית.

אבל באחרונה, קצת אחרי שחצה את קו האמצע של הקדנציה, מצא עצמו גיא-רון בסיטואציה לא נעימה. בחודש שעבר פורסם כי חברה שבבעלות גיא-רון ורעייתו כנרת עסקה עד 2005 ברכישת שטחי פרסום למודעות מין בעיתונות הכתובה. גיא-רון, בנו של מחנך דגול בגימנסיה הרצליה, אמנם נבחר לראשות הלשכה רק ב-2007, אבל זה בכל זאת לא נראה כל כך הולם שעורך דין שייסד את "מרכז השופט חיים כהן להגנה על זכויות אדם" וכיום מטיף במסגרת תפקידו לזכויות יסוד, לדאגה לחלשים ולטוהר המידות, הרוויח את לחמו לא מהגנה על נזקקים ועל זכויות לקוחותיו בבית המשפט, אלא ממודעות מין.

גיא-רון הסביר כי ברגע שנודע לו כי בלוח המודעות פורסמו גם מודעות בעלות אופי מיני, פעלה רעייתו להפסקת הטיפול במודעות ומאז לא עסקה החברה בתחום זה. זה לא שכנע את יריביו, שניצלו את הפאדיחה של גיא-רון למטרותיהם, וקראו לו להתפטר מיד מתפקידו.

פרישת השנה

עו"ד רון גזית עדיין מתאושש מפרישתם של 6 שותפים

>> זו לא היתה רק הפרישה הכי דרמטית ומסעירה שהיתה בענף עריכת הדין בשנה האחרונה, זו היתה כנראה הפרישה הכי דרמטית שהיתה בענף בעשור האחרון: במהלך מפתיע הודיעו שישה שותפים במשרד רון גזית רוטנברג ושות', מהפירמות המובילות בישראל בתחום התקשורת והטכנולוגיה, למייסד המשרד רון גזית על פרישתם כאיש אחד מהפירמה. השישה אף לקחו עימם עוד 18 עורכי דין שכירים והשאירו את גזית רק עם שותפו הבכיר עורך הדין בני רוטנברג ו-3 עורכי דין נוספים.

לא רק גזית עצמו נותר המום מהמהלך, אלא גם כל הברנז'ה המשפטית, שעקבה בעניין אחר הרכילות הפנימית. למרות שבתחילה ניסו שני הצדדים לשמור על חשאיות סביב הפרישה, שנחשפה ב-TheMarker, מהר מאוד נחשפה הסיבה - לפחות זו הסובייקטיבית - למהלך: לגירסת הפורשים, הפירוק נבע מהמשא ומתן למיזוג שניהלו גזית ורוטנברג עם משרד גורניצקי ושות' מאחורי גבם. גזית לעומת זאת טען כי המיזוג היה רק תירוץ וכי בעצם "תאוות בצע" מצד הפורשים היא שהביאה למהלך.

תירוץ או לא, המיזוג המדובר לא צלח, וגזית החל לפעול במרץ לשיקום הריסות משרדו. הוא הבטיח שתוך חודש ישקם את המשרד ויחזור להיות משרד של 30 עורכי דין, ונראה שהוא בדרך הנכונה. באחרונה גייס למשרד שלושה שותפים חדשים, בהם עו"ד מוטי ארד ממשרד מיתר ליקוורניק, ו-15 עורכי דין שכירים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?