יו"ר הראל בעדות על פרשת גיא ויסמן: "סגנון ההתנהלות של הסוחרים לא מתאים לתדמית החברה"

יאיר המבורגר בעדות ביאח"ה: עד היום הפרטים המדוייקים של מעשי ויסמן אינם ברורים לי

הילה רז
הילה רז
הילה רז
הילה רז

היום העיד יו"ר ומנכ"ל קבוצת הראל, יאיר המבורגר, בנושא פרשת המעילה בה מואשם גיא וייסמן. בעדות שנתן המבורגר ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) מתאר המבורגר את השתלשלות האירועים וחשיפת הפרשה על ידי הראל. וייסמן החל את דרכו בחברה לפני כעשרים שנה, והיה מורשה חתימה בהראל בית השקעות. לדברי המבורגר, החשד לביצוע המעילה עלה בחקירה שערכה רשות ניירות ערך.

"בתחילת מרץ 2007, התקשר אלי משה טרי (יו"ר רשות ני"ע הקודם - ה"ר) ושאל אותי אם במסגרת הרה-ארגון בחברה אנחנו מתכוונים לקדם את וייסמן", אמר המבורגר בעדותו. "עניתי שלא. הוא אמר לי שאבוא אליו. שלושה ימים לאחר מכן הגעתי למשרדו של טרי בירושלים, שם דווח לי שבמסגרת חקירה שמנהלת רשות ני"ע, הם גילו שוייסמן מקבל החזרי עמלות מספקים. לאחר מכן, מבדיקת השמות התברר שמדובר בסוחרים בניירות ערך. בשיחה הזו נראה שאת מי שגיא מרמה או גונב ממנו, זה אותנו, על ידי קבלת החזרי עמלות מסוחרים. הסכמנו עם הרשות להמשיך בחקירה משותפת לגבי פשר הגניבה".

בהמשך ממתאר המבורגר כי ידידת משפחה של וייסמן התקשרה אליו ואמרה לו שוייסמן הודה בפניה במעילה. המבורגר הודיע לטרי להשיחה ובעצת עו"ד אורי סלונים החליט לצלם את הפגישה עם וייסמן. לשאלת החוקר "מה הבנת לגבי שיטת ביצוע המעילה", השיב המבורגר "האמת, שמדבריו לא עלו כל הפרטים, אלא רק שלקוחות החברה לא נפגעו. עד היום הפרטים המדוייקים של המעשים שנעשו על ידו אינם ברורים לי. הכנסנו את משרד רו"ח ברייטמן דלויט והם אמורים לבדוק את השתלשלות המעילה. רו"ח עליזה שרון בדקה בשלבים הראשונים".

שאלה: "מחומר החקירה עולה שבין גיא לבין כמה לקוחות של הראל נערכו הסכמים בעל פה לחלוקת רווחים עתידיים, ההשקעות בתיקים בוצעו במשותף או על ידי גיא, המסחר התבצע על ידי גיא, ורווחים אכן התחלקו בין הצדדים. כיצד אתה מתייחס לנתונים אלה? המבורגר השיבה לחוקר "זה חמור ביותר, זה אסון".

עוד השיב המבורגר לשאלות החוקר, "במשך זמן רב ביקשתי להפסיק לעבוד עם הסוחרים והמתווכים, מאחר וסוג העבודה הזו וסוג האנשים האלה לא מתאים למעמדה המאוד מיוחד של קבוצת הראל. סוחרים, הם אנשים שסוחרים לבד בבורסה, בעיקר במעו"ף, אך גם בהשקעות רגילות, והראל בית השקעות משמשת להם פלטפורמה אדמיניסטרטיבית, מחשבית, לפעול מול הבורסה. החברה מרוויחה עמלות מההסדר הזה. מתווכים, לעומת זאת, הם אנשים שמביאים את הסוחרים להראל, ואף הם מקבלים עמלת תיווך עבור הבאת הסוחרים. סגנון ההתנהלות של הסוחרים והמתווכים לא מתאים לטעמי לתדמיתה של החברה, ואמרתי בהנהלה ובפני גיא, שהיה אחראי על הקשר בין החברה לבין הסוחרים והמתווכים, להימנע מלהפעיל סוג כזה של פעילות. כשאמרתי לגיא שהנושא היה נחתך בעשרים, התכוונתי שאם היתה נפסקת פעילות הסוחרים והמתווכים ייתכן וניתן היה להפסיק את המעילה ולעצור אותה בסכומים הרבה יותר נמוכים מ-100 מיליון. לצערי, הבקשה שלי להפסיק לפעול מול סוחרים ומתווכים לא הפכה להחלטה מחייבת".

בהמשך שאל החוקר את המבורגר "מהם מנגנוני הבקרה בחברת הראל, וכיצד אתה מסביר שאותם מנגנונים כשלו כישלון חרוץ באיתור מעשיו של וייסמן, בזמן התרחשותם?". בתשובה ענה המבורגר כי העניין נמצא בחקירת רואי החשבון. לדבריו, "משרד רו"ח עליזה שרון ערך פעולות בקרה רוטיניות ובחברות הבנות יש מבקרים פנימיים נוספים - כל אחד בתחומו".

בעדותו במשטרה הבהיר המבורגר כי וייסמן נכח בישיבות דירקטוריון החברה. "גיא בעיקר היה סוקר את המאזן הרבעוני ועונה על שאלות ותשובות", ענה לחוקר.

המבורגר ציין בפני החוקר כי הראל הזרימה 125 מיליון שקל להראל בית השקעות לשם המשך הפעילות השוטפת של החברה. לדבריו, "למעשה, בפעולותיו גיא מחק את ההון של הראל בית השקעות, שהוזרם מחדש על ידי הקבוצה".

במסגרת העדות שאל חוקר יאח"ה את המבורגר לגבי מעורבים נוספים בפרשה לדברי החוקר: "במהלך השיחה שניהלת עם גיא, בנוכחות עו"ד סלונים, שאלת את גיא אם ישנה מעורבות של גורמים נוספים, ופירטת כמה שמות. למי התכוונת ומדוע ציינת דווקא את שמותיהם? המבורגר השיב "שאלתי את גיא אם מנשה גייזלר מעורב. הוא סוחר גדול מאוד, שבבעלותו החברה הציבורית "גילאון", שעובד עם הראל בית השקעות, כאדם פרטי מזה שנים, וכבעל חברה ציבורית מזה שנתיים-שלוש. הוא נחשב חבר מאוד קרוב של וייסמן. איזכור שמו של מנשה נעשה על ידי רק בגלל גודלו כסוחר ועובדת חברותו רבת השנים עם גיא, ולא כתוצאת חשד קונקרטי שהיה לי לגביו". בהמשך מיקד החוקר את שאלתו "האם וייסמן היה מעורב בניהול תיקיו של מנשה גייזלר?" המבורגר ענה "לא יודע. מנשה נחשב שועל ותיק בענף".

גיא ויסמן מתוודה: "פעלתי בתיקים של לקוחות שלא ידעו בכלל מה עשיתי בחשבונות שלהם"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"