לידיעת חובבי הספורט: בית המשפט הישראלי אישר לשדר משחקי הפרמייר ליג בחינם באינטרנט

המשפט נדון בישראל כיוון שהשרת של האתר הוצב בישראל חלק מהזמן ■ השופטת: הערך החברתי של הנגשת הספורט לציבור באמצעות האינטרנט גובר במקרה זה על שיקולים אחרים ■ בעל האתר: "מדובר בהחלטה מהפכנית של שופטת אמיצה שלראשונה קמה והגנה על זכויות יסוד של הציבור"

עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה

"בעל האתר יישאר באלמוניותו, ואם ירצה בכך ימשיך להגשים את משאלתו להעביר, באותה מתכונת, משחקי ספורט לאוהדים ברחבי העולם בחינם". כך סיכמה שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, מיכל אגמון-גונן את החלטתה הארוכה שמאפשרת לגולשי אינטרנט להמשיך ולצפות בשידורי הליגה האנגלית בכדורגל ללא תשלום.

בעל האתר המדובר הוא ישראלי ונמצאו עקבות לכך שהאתר הופעל באמצעות שרת של חברת נטויז'ן.

המשחקים של הליגה האנגלית הראשונה מצולמים על ידי חברות טלוויזיה בשידור חי ואלה מועברים באורח מאובטח לאתר חברת IMG, שם מוסיפים כתוביות, גרפיקה מוסיקה ופרשנות בשפה האנגלית. לאחר מכן מועבר השידור ללוויין.

בהתאם להסכמי רישיון בין IMG לפרמייר ליג, כל זכויות היוצרים בשידור הבינלאומי הועברו מ-IMG לפרמייר ליג. זו מעניקה רישיונות לגופי שידור ואלה רשאים להוסיף לו פרשנות בשפתם וגרפיקה המזהה את תחנת השידור הספיציפית. הזמן שעובר בין הצילום החי להגעה ללקוח דרך הלווין הוא חמש שניות.

באתר החתרני ניתן לצפות במשחקי ספורט שונים, לרבות משחקי הפרמייר ליג ללא תשלום. באתר מוצהר באנגלית כי כל מטרת האתר היא לצפות במשחקיים מבלי לשלם סנט. "כעת גם אתה יכול להנות מכך... אתה יכול לצפות בכל אירועי הספורט המעניינים בחינם", נכתב בו.

בפרמייר ליג דרשו מבעל האתר בדואר אלקטרוני לחדול מכך, אך זה סירב. עם זאת, בעל האתר הסכים להפסיק לשדר משחקים עד להכרעה משפטית.

התיק נדון בישראל מאחר שבחלק מהזמן השרת שבאמצעותו הופעל האתר היה בישראל. בפרמייר ליג ביקשו להעביר את המשפט לחו"ל, בטענה שבית המשפט בישראל "אינו פורום ראוי", אך השופטת קבעה כי ניתן לדון בתיק בישראל, מאחר שלפחות בחלק מהזמן השרת היה בישראל, ולפחות חלק מהגולשים היו ישראלים.

השופטת החליטה שאין לחשוף את זהותו של בעל האתר. הפרמייר ליג, אמרה, לא הראתה כי מעשיו מהווים הפרת של זכות מזכויותיה. חרף העברה מלאה של המשחקים בשידור חי היא סברה שאין מדובר בשידור שהוא דומה לזה הטלוויזיוני.

לדבריה, הערך החברתי של הנגשת הספורט לציבור באמצעות האינטרנט גובר במקרה זה על שיקולים אחרים. עוד קבעה כי הצופה האינטרנטי בשידור אינו הצופה הפוטנציאלי שהיה משלם עבור הצפייה בטלוויזיה.

"בעל האתר ביסס את זכותו להמשיך ולהעביר את המשחקים באתר", ציינה אגמון-גונן. לשיטתה, הוא הראה כי מדובר בשימוש בעל מטרות חברתיות חשובות הנוגעות ליצירה שאינה מצויה בליבת דיני זכויות היוצרים.

השופטת אף ציטטה מהשיר "ארץ טרופית יפה" ותהתה אם הכדורגל יוותר חלק מ"קרנבל, אהבה וכדורגל" כסמל לחופש ומנעמי החיים שכל אחד יכול לקחת בהם חלק, או שמא המשחק יהפוך לבידור עילית למי שידו משגת.

תוך כדי ההחלטה, ציינה השופטת כי בהיעדר חוקי אינטרנט ברורים נאלץ בית המשפט להכריע בין זכויות יוצרים לזכויות המשתמשים.

השופטת חייבה את הפרמייר ליג בהוצאות בעל האתר ושכר טרחת עורך דין בסך 50 אלף שקל.

בעל האתר יוצג על ידי עו"ד יורם ליכטנשטיין, אשר מסר בתגובה כי "מדובר בהחלטה מהפכנית של שופטת אמיצה שלראשונה קמה והגנה על זכויות יסוד של הציבור ולא על זכויות של תאגידים. השופטת שמה לנגד עיניה לכל אורך ההחלטה את טענותינו שמקדשות את זכות היסוד של כבוד האדם וחירותו ואת החשיבות שיש לייחס לזרימה חופשית של מוצרי תרבות בחברה שלנו".

עו"ד מאיר קלינגר המייצג את הפרמייר ליג מסר בתגובה: "אנו לומדים את ההחלטה. מקריאה ראשונית אנו מתרשמים שהיא אינה מבוססת ולטעמנו שגויה. יש לצפות שבית המשפט העליון ידון בעניין בערעור שיש לצפות שנגיש".

הפרמייר ליג באנגליה יוצגה על ידי עו"ד מאיר קלינגר. נענע10 ונטוויז'ן013 ברק יוצגו על ידי עו"ד לירון פרמינגר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי

בית חולים רמב"ם

המחקר שחושף: אלה התחומים היוקרתיים ברפואה — ולמי יש סיכוי להתברג אליהם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראשי המפלגות

לא רק הדר מוכתר: אילו ראשי מפלגות מסתירים את הדירות שבבעלותם?

טל גרנות־גולדשטיין. העבודה היברידית, ושעות העבודה משתנות

זכותה של גרנות־גולדשטיין לסמס לעובדים ב-6:00. זכותם לא לענות