המחליף של דידי לחמן-מסר יצטרך לרענן את חוקי הפירוק של 1929

לאבי ליכט, המועמד לתפקיד המשנה ליועץ המשפטי לעניינים כלכליים, מחכה עבודה רבה ■ קודמתו אמנם ניסחה חוק חברות לפני כעשור, אך מומחים מסבירים כי נושאים מהותיים נותרו לטיפול - בהם הפרטה, פירוק ורגולציה של גופים לא מפוקחים - בעיקר עקב המשבר העולמי

עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה

>> הפרטת חברות ממשלתיות, חקיקת דיני חדלות פירעון והתמודדות עם המשבר העולמי - אלה הן המשימות המרכזיות שמסמנים מומחי המשפט עבור המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לעניינים כלכליים. מעיון בעיתונים ניתן היה לחשוב כי היועץ המשפטי והמשנים שלו עוסקים יום וליל בפרשיות הפליליות של קברניטי המדינה. בפועל, מסביר פרופ' יוסף גרוס, מומחה לדיני חברות, העניינים הכלכלים תופשים מקום נכבד בעבודת היועץ ונוגעים לכל אחד מאיתנו יותר ממשפט פלילי כזה או אחר.

בסוף שבוע שעבר נודע כי עו"ד אבי ליכט ממחלקת הבג"צים הוא המועמד המומלץ לתפקיד של ועדת האיתור, שבראשה עמד היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז. אם שר המשפטים יעקב נאמן והממשלה יאשרו את המינוי, ייאלץ כאמור ליכט לצלול לחומרים כלכליים מורכבים, להניב חוות דעת, לייעץ וליזום חקיקה בנושאים כלכליים רבים. אחד האתגרים שמולם יתייצב המשנה החדש הוא הפרטת חברות ממשלתיות. עניין זה, בשונה מאחרים, עבר לקדמת הבמה התקשורתית בין היתר באמצעות הסרט "שיטת השקשוקה" ולבטח יתפוס כותרות. דילמה מעניינת להתמודדות, מציין עו"ד מישל אוחיון, המתמחה בדיני חברות, תהיה "האם נכון להחזיק חברות ממשלתיות המתחרות זו בזו ומקיזות לעתים זו את דמה של זו. למשל בתחום הביטחוני - תע"ש מול רפאל".

מי שלא עוסק בתחום דיני החברות יופתע לשמוע כי פקודת החברות היא משנת 1929. חוק החברות החדש שניסחה המשנה הקודם, עו"ד דידי לחמן-מסר, ושנכנס לתוקף לפני פחות מעשור, לא פתר את בעיית החברות שנקלעו לקשיים.

גרוס אומר כי ועדה בראשות סגן נשיא בית המשפט העליון בדימוס עסקה בענייני פירוקים כבר לפני 20 שנה, אך עד כה לא נעשה כמעט דבר. שופטים בודדים העוסקים בפירוק, בראשם שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, ורדה אלשיך, פתרו לכאורה את הבעיה באמצעות חקיקה שיפוטית. כלומר, פסקי הדין מתווים את הדרך במקום ה"אותיות המתות" בהקשר זה בפקודת החברות הישנה.

גם פרק השעבודים והבטוחות בתחום החברות לא רוענן ודרוש ניעור שיותאם למאה ה-21. עוד נושא שבו יטפל ליכט הוא תיקון בחוק החברות שיטיל מגבלות רחבות יותר על החברות שינפיקו אג"ח לציבור.

עו"ד ליפא מאיר מציין את האתגר החדש הנובע מהמשבר העולמי: רגולציה של הגופים הלא מפוקחים. "ראינו שבמשבר, הגופים שמהם נפתחה הרעה היו גופים שלא היתה עליהם רגולציה. אחד הפתרונות שמצאו לכך בארה"ב הוא רגולציה של קרנות גידור שעסקו במכשירים פיננסיים", אומר מאיר.

ד"ר אירית חביב-סגל, מומחית לדיני חברות מאוניברסיטת תל אביב, סבורה גם היא שאחד המוקדים יהיה הסדרים חקיקתיים בשוק ההון בעקבות המשבר הפיננסי. "מדברים כאן כבר על רגולציה של גופים שלא היו מפוקחים עד כה, כמו קבוצות הדירוג וההסדרים הקשורים לקרנות הפנסיה, ומדיניות ההשקעה שלהן", היא אומרת.

אין חולק כי ברקע של הפעילות של המשנה החדש ירחפו התהליכים הכלכליים העולמיים. חביב-סגל מדגימה זאת באמצעות החברות הגדולות בבורסה של תל אביב שלהן עסקים חובקי עולם.

נושאים אחרים שיעמדו על סדר יומו של ליכט הם: תיקון חוק ניירות ערך, כך שזכויות מחזיקי האג"ח יורחבו מבלי להשאיר זאת לשיקול דעתה של מנפיקת האג"ח. כך, יורחבו סמכויות הנאמן לבעלי האג"ח והפיקוח על המנפיקה יגדל. נושא נוסף הוא חוק אכיפה משלימה ברשות ני"ע - יצירת מנגנון אכיפה מינהלית שיאפשר הטלת קנסות במקום פתיחה בהליכים פליליים.

בדוברות משרד המשפטים סירבו לפרט במה עוסקת בימים אלה המחלקה הכלכלית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?