המחליף של דידי לחמן-מסר יצטרך לרענן את חוקי הפירוק של 1929

לאבי ליכט, המועמד לתפקיד המשנה ליועץ המשפטי לעניינים כלכליים, מחכה עבודה רבה ■ קודמתו אמנם ניסחה חוק חברות לפני כעשור, אך מומחים מסבירים כי נושאים מהותיים נותרו לטיפול - בהם הפרטה, פירוק ורגולציה של גופים לא מפוקחים - בעיקר עקב המשבר העולמי

עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה

>> הפרטת חברות ממשלתיות, חקיקת דיני חדלות פירעון והתמודדות עם המשבר העולמי - אלה הן המשימות המרכזיות שמסמנים מומחי המשפט עבור המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לעניינים כלכליים. מעיון בעיתונים ניתן היה לחשוב כי היועץ המשפטי והמשנים שלו עוסקים יום וליל בפרשיות הפליליות של קברניטי המדינה. בפועל, מסביר פרופ' יוסף גרוס, מומחה לדיני חברות, העניינים הכלכלים תופשים מקום נכבד בעבודת היועץ ונוגעים לכל אחד מאיתנו יותר ממשפט פלילי כזה או אחר.

בסוף שבוע שעבר נודע כי עו"ד אבי ליכט ממחלקת הבג"צים הוא המועמד המומלץ לתפקיד של ועדת האיתור, שבראשה עמד היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז. אם שר המשפטים יעקב נאמן והממשלה יאשרו את המינוי, ייאלץ כאמור ליכט לצלול לחומרים כלכליים מורכבים, להניב חוות דעת, לייעץ וליזום חקיקה בנושאים כלכליים רבים. אחד האתגרים שמולם יתייצב המשנה החדש הוא הפרטת חברות ממשלתיות. עניין זה, בשונה מאחרים, עבר לקדמת הבמה התקשורתית בין היתר באמצעות הסרט "שיטת השקשוקה" ולבטח יתפוס כותרות. דילמה מעניינת להתמודדות, מציין עו"ד מישל אוחיון, המתמחה בדיני חברות, תהיה "האם נכון להחזיק חברות ממשלתיות המתחרות זו בזו ומקיזות לעתים זו את דמה של זו. למשל בתחום הביטחוני - תע"ש מול רפאל".

מי שלא עוסק בתחום דיני החברות יופתע לשמוע כי פקודת החברות היא משנת 1929. חוק החברות החדש שניסחה המשנה הקודם, עו"ד דידי לחמן-מסר, ושנכנס לתוקף לפני פחות מעשור, לא פתר את בעיית החברות שנקלעו לקשיים.

גרוס אומר כי ועדה בראשות סגן נשיא בית המשפט העליון בדימוס עסקה בענייני פירוקים כבר לפני 20 שנה, אך עד כה לא נעשה כמעט דבר. שופטים בודדים העוסקים בפירוק, בראשם שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, ורדה אלשיך, פתרו לכאורה את הבעיה באמצעות חקיקה שיפוטית. כלומר, פסקי הדין מתווים את הדרך במקום ה"אותיות המתות" בהקשר זה בפקודת החברות הישנה.

גם פרק השעבודים והבטוחות בתחום החברות לא רוענן ודרוש ניעור שיותאם למאה ה-21. עוד נושא שבו יטפל ליכט הוא תיקון בחוק החברות שיטיל מגבלות רחבות יותר על החברות שינפיקו אג"ח לציבור.

עו"ד ליפא מאיר מציין את האתגר החדש הנובע מהמשבר העולמי: רגולציה של הגופים הלא מפוקחים. "ראינו שבמשבר, הגופים שמהם נפתחה הרעה היו גופים שלא היתה עליהם רגולציה. אחד הפתרונות שמצאו לכך בארה"ב הוא רגולציה של קרנות גידור שעסקו במכשירים פיננסיים", אומר מאיר.

ד"ר אירית חביב-סגל, מומחית לדיני חברות מאוניברסיטת תל אביב, סבורה גם היא שאחד המוקדים יהיה הסדרים חקיקתיים בשוק ההון בעקבות המשבר הפיננסי. "מדברים כאן כבר על רגולציה של גופים שלא היו מפוקחים עד כה, כמו קבוצות הדירוג וההסדרים הקשורים לקרנות הפנסיה, ומדיניות ההשקעה שלהן", היא אומרת.

אין חולק כי ברקע של הפעילות של המשנה החדש ירחפו התהליכים הכלכליים העולמיים. חביב-סגל מדגימה זאת באמצעות החברות הגדולות בבורסה של תל אביב שלהן עסקים חובקי עולם.

נושאים אחרים שיעמדו על סדר יומו של ליכט הם: תיקון חוק ניירות ערך, כך שזכויות מחזיקי האג"ח יורחבו מבלי להשאיר זאת לשיקול דעתה של מנפיקת האג"ח. כך, יורחבו סמכויות הנאמן לבעלי האג"ח והפיקוח על המנפיקה יגדל. נושא נוסף הוא חוק אכיפה משלימה ברשות ני"ע - יצירת מנגנון אכיפה מינהלית שיאפשר הטלת קנסות במקום פתיחה בהליכים פליליים.

בדוברות משרד המשפטים סירבו לפרט במה עוסקת בימים אלה המחלקה הכלכלית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט