5 שנים ו-5 חודשי מאסר בפועל לאברהם הירשזון

בית המשפט: "צריך להוקיע התנהגות כזו של אנשי ציבור; מי שניצב בצריח, צריך להישפט לטוב ולרע" ■ התביעה: בידינו מידע סודי לפיו הירשזון מתכוון להימלט מהארץ

עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה

center>שררה והרשעה

עובדיה כהן, לשעבר איש הכספים בהע"ל, הורשע בעבר בהסדר טיעון בגניבת 10 מיליון שקל - רובם לשם כיסוי חובות הימורים של אחיו. על כהן נגזרו ארבע שנים ושמונה חודשים בכלא. השופטת ברכה אופיר תום, סגנית הנשיאה בבית המשפט המחוזי בתל אביב, שגזרה את דינו של הירשזון, אמרה כי אי אפשר לגזור על יו"ר הע"ל לשעבר פחות מכך.

"אין מנוס מהכבדת עונשו מעבר לעונשו של כהן", אמרה השופטת, "וזאת כמסר לציבור כי האחריות הרובצת על כתפיו של הבכיר ובעל השליטה חמורה היא פי כמה". בנסיבות של פרשיות הגניבה בהן הורשע הירשזון, הוסיפה אופיר תום, ייתכן שהיה מקום לאמץ את העונש שאליו רמזה התביעה - שבע שנות מאסר בפועל. עם זאת, היא הציבה לזכות הירשזון את עשייתו ההתנדבותית, בין השאר למען ניצולי השואה, ואת זיכויו משתי פרשיות חמורות במשפט, מסירותו כאיש משפחה, גילו המתקדם ומצבו הבריאותי הקשה. גם העובדה שהקפיד להחזיר את סכום הגניבה (הנומינלי) - חלק יום לפני עדותו וחלק יום לפני מתן גזר הדין - פעלה לטובתו.

ב-26 ביולי, עד 12:00, אמור הירשזון, לשעבר שר האוצר, להתייצב במזכירות בית המשפט המחוזי בתל אביב לתחילת ריצוי עונשו. הוא ילווה בבני לוויתו הקבועים - בני משפחה ועשרות מצלמות. סביר שאיש מחבריו הפוליטיקאים, כמו פטרונו אהוד אולמרט, לא יבואו לתמוך בו - כפי שלא התייצבו לצדו במהלך המשפט.

שבעה מאנשי משמר בתי המשפט עמדו במהלך כל הדיון אתמול לאורך האולם הגדול של נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב, דבורה ברלינר, שנבחר כמקום המתאים להקראת גזר הדין של השופטת אופיר תום. אנשי המשמר יצרו נתיב הליכה סטרילי להירשזון מהאולם למעלית, כדי שיוכל לצאת מהאולם בכבוד.

פניו של הירשזון נותרו חתומות לאורך הדיון. ניכר כי היה מוכן לעונש כזה, וייתכן שאף ציפה לגרוע יותר - בייחוד אחרי השאלות של השופטת שנותרו בלא מענה: "כיצד התגלגלה אותה דמות של אדם טוב ומיטיב לדמותו של מי שליסטם את קופת הציבור יחד עם הכפופים לו, לצורך מימון החיים הטובים שנהפכו בעבורו ובעבורם לדרך חיים?"; "האם היה זה שיכרון הכוח ששינה את מבטו של הנאשם על העולם, או שמא היתה זו תאוות בצע חסרת גבולות שהשתלבה באווירת ההפקרות שהשתלטה על הארגון שאיש לא פיקח עוד על הנעשה בו?"

נטילה בסתר

הירשזון הורשע לפני שבועיים בארבע פרשיות גניבה חמורות בתקופה שבה שימש יו"ר הע"ל. בכל אחת מהן כוללת ההרשעה סעיפים של גניבה בידי מנהל, רישום כוזב במסמכי תאגיד, הלבנת הון ומרמה והפרת אמונים. כמו כן הורשע בשתי עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות בגין החזרים על ארוחותיו במסעדות יוקרה ובמזנון הכנסת שלא בתפקיד.

לאחר הכרעת הדין נוצר ערפול בנוגע לסכום שגנב הירשזון. פרקליטיו אמרו שמדובר ב-1.2 מיליון שקל, ואילו חישוביהם של מקורות בפרקליטות נשקו ל-2 מיליון שקל. השופטת פירטה אתמול את הגניבות של הירשזון באופן הבא: 1-1.2 מיליון שקל בתשלומים החודשיים במזומן שקיבל במעטפות, 160 אלף שקל בתשלומים לקראת החגים, כחצי מיליון שקל בתשלומים במזומן במט"ח לקראת נסיעות לחו"ל, ו-72 אלף שקל למימון תרופות. בסך הכל מדובר בגניבה של כ-1.7-1.933 מיליון שקל. הירשזון זוכה בשתי פרשיות גניבה: מימון הפריימריס (600 אלף שקל) ומימון כנס מפלגתי בגני התערוכה ב-2002 (30 אלף שקל).

השופטת דחתה בהכרעת הדין לפני שבועיים את טענתו של הירשזון שלפיה הכספים שקיבל במזומן היו על חשבון דמי הפנסיה שהגיעו לו מהע"ל. "כלום חשב והאמין הנאשם בענייננו באמת ובתמים כי הוא נוהג ביושר כאשר קיבל לביתו מעטפות עם מזומנים שאיש בתאגיד לא ידע עליהן, לבד מחבריו שישבו על הקופה?" תהתה השופטת בקול.

לדברי השופטת, "אין להעלות על הדעת שהנאשם לא הבין מהותה של התרחשות עבריינית בהסתדרות, לא רק מהיותו יו"ר הארגון ששלט בכל אגפיו, אלא גם מהיותו מעורב ישירות בחלק לפחות מפרשת השחיתות ומהיותו נהנה מפירותיה". לאחר מכן הוסיפה: "אין להעלות על הדעת כי הירשזון לא הבין שנטילת כספים מקופת הציבור בסתר, בלי תיעוד ובלי רישום ודיווח כדין, לא רק מנוגדת לחוק, אלא גם פוגעת בלב לבם של כללי המינהל התקין. אם הוא, שעמד בראש ארגון העובדים ואשר מונה בהמשך גם לשמור על קופת המדינה, לא הבין - מיהו שיבין?"

השופטת אף התייחסה לטענותיו של בא כוח הנאשם, עו"ד יעקב וינרוט, כי מרשו כבר נשפט באמצעות כלי התקשורת. "מי שניצב בצריח ומי שעומד במוקד העניין הציבורי חייב להביא בחשבון שכל חריגה שלו מנורמת התנהלות מקובלת וראויה דינה להישפט גם היא לאור הזרקורים, לטוב ולרע", אמרה אופיר תום.

הירשזון, באמצעות יועץ התקשורת שלו, ביכר שלא להגיב לגזר הדין. מטעם פרקליטות תל אביב הופיעו עורכי הדין אלי שורץ-שואף, לילך שלום, ארז ריכטנברג ורוני מודריק. באי כוחו של הירשזון הם וינרוט, ישראל וולנרמן ואלירם בקל.

הכנסת תשלול את החזר ההוצאות של הירשזון

בעקבות גזר הדין שניתן אתמול במשפטו של חבר הכנסת והשר לשעבר אברהם הירשזון, תשלול הכנסת בקרוב את החזר ההוצאות על עיתון ועל טלפון שהיא מעניקה להירשזון, בסך 10,400 שקל בשנה.

בעבר החליטה הכנסת לשלול הטבה זאת מחבר כנסת שמורשע בעבירה שיש עמה קלון. בשנה שעברה שללה הכנסת הטבות דומות משר הבריאות והעבודה והרווחה וחבר הכנסת לשעבר שלמה בניזרי (ש"ס), שעונשו הוחמר אתמול (ראו מסגרת).

עם זאת, הירשזון ימשיך לקבל מהכנסת פנסיה חודשית בגובה 14 אלף שקל ויוכל להמשיך ליהנות מנסיעה חינם בתחבורה הציבורית.

מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, אמר בעקבות גזר הדין של הירשזון כי בית המשפט ביטא בצורה מובהקת את חשיבות המאבק בשחיתות הציבורית. לדבריו, משרד מבקר המדינה ימשיך במאבק בשחיתות הציבורית ולמען טוהר המידות במדינה, "בלי לפסוח גם על העומדים בראש הפירמידה".

עו"ד גיורא אדרת, מומחה לעבירות צווארון לבן, אמר אתמול: "כל עונש מאסר לתקופה ארוכה בגילו ובמצב בריאותו של אברהם הירשזון הוא עונש חמור מאוד. צריך לזכור כי חומרת המעשים שבהם הורשע היא ברף העליון של עבירות הגניבה והמרמה מבחינת הסכומים שנגנבו והפרסונה שביצעה את העבירות. ככל שאדם רם ונישא יותר הוא נהנה מיתרונות וכבוד, אבל ביום הדין בתי המשפט רואים זאת בחומרת יתר. ללא קשר סנטימנטלי, הענישה מאוזנת, גם לעומת מורשעים אחרים בתיק שקיצרו את ההליכים בכך שהודו וחתמו על הסדרי טיעון. השופטת עשתה את השיקולים הראויים והנכונים. אני לא שוכח כי זו מכה אדירה לאיש ולמשפחתו - אך זו דרכה של ענישה, ובמקרים הנכונים אין מנוס ממנה".

----

בכתיבת הידיעה השתתפו צבי זרחיה והילה רז

התביעה: בידינו מידע שלפיו הירשזון מתכנן להימלט מישראל

מיד לאחר הקראת גזר דינו של אברהם הירשזון אתמול קם בא כוחו, עו"ד יעקב וינרוט, וביקש לעכב את ביצוע גזר הדין עד ההכרעה בערעור שמתכוון הירשזון להגיש. בתגובה שלף התובע, עו"ד אלי שורץ-שואף, שפן מכובעו.

לדברי התובע, יש בידו מידע שלפיו הירשזון ינסה להימלט מאימת הדין. התובע אף הציע להציג את החומר הסודי לשופטת. שורץ-שואף דרש להגדיל את הערבויות להתייצבותו של הירשזון בבית הסוהר, והסכים לאפשר להירשזון תקופת התארגנות קצרה של שבוע או שבועיים לקראת הכניסה לכלא.

וינרוט הגיב בזעם לדברי התובע. לדבריו, איש לא פנה אליו בעניין מידע כזה או אחר, ויש באמירותיו של התובע חוסר אחריות נוכח העובדה שבאולם בית המשפט עיתונאים רבים.

השופטת החליטה לקונית לקבל באופן חלקי את בקשתו של וינרוט לדחות את מועד הכניסה לכלא, וזה נקבע ל-26 ביולי. עם זאת, השופטת קיבלה את בקשת התביעה והגדילה את הערבויות שנדרש הירשזון להציג. עד אתמול הציג ערבות עצמית של 2.5 מיליון שקל, ערבות צד ג' (של בנו עופר) בסך 2.5 מיליון שקל, הפקדה של 50 אלף שקל ושעבוד חלקי על דירתו בסך 150 אלף שקל. עד היום בצהריים יחתום צד ג' נוסף על ערבות בסך 300 אלף שקל, והירשזון ייאלץ להפקיד עוד 100 אלף שקל. אם לא יעמוד במטלות אלה יתחיל לרצות את מאסרו מיידית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן