שר האוצר לשעבר, אברהם הירשזון, הורשע בגניבת מיליוני ש'

(עדכון) בית המשפט: "עיקר בעייתו היתה בריבוי גרסאות; איזה טעם הוא מצא בהסתרתה של גירסת הפנסיה במשטרה" ■ הירשזון הורשע בעבירות של גניבה, מירמה והפרת אמונים וזוכה בשתי פרשות ■ פרקליטו עו"ד יעקב וינרוט: נערער על ההחלטה

עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה

>> בתחילת הדיון אתמול עוד היתה לאברהם הירשזון תקווה: שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, ברכה אופיר-תום, אמרה שיש בהחלטתה זיכויים לצד הרשעות.

בנוסף הורשע הירשזון בשתי עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, בגין החזר הוצאות שקיבל מהסתדרות העובדים הלאומית (הע"ל) על ארוחות במסעדות בסופי שבוע וארוחות במזנון הכנסת (ראו מסגרת). הירשזון זוכה בשתי פרשיות, שבהן הואשם בגניבה לצורך מימון הפריימריז ומימון כנס בגני התערוכה בתל אביב.

בתודעה הציבורית כבר נחרתו המעטפות עמוסות המזומנים שקיבל הירשזון לביתו באמצעות שליח הע"ל כסמל לשחיתות ציבורית. בחקירתו במשטרה הכחיש הירשזון כל קשר לכך ולכל דבר אחר הקשור לקבלת כספים, ואולם בתחילת משפטו כבר הודה בקבלת כספים, ואמר ששקריו במשטרה נבעו מחשש כי תופל עליו האחריות למעילת המיליונים כולה. לבסוף הואשם הירשזון בגניבת 2-2.5 מיליון שקל מהע"ל, ואתמול הורשע בגניבת כ-2 מיליון שקל.

באי כוחו של הירשזון, עורכי הדין יעקב וינרוט, ישראל וולנרמן ואלירם בקל, כבר הודיעו על כוונתם לערער על הכרעת הדין. הערעור יוגש רק לאחר שהשופטת תכתוב את גזר הדין. מה שנותר להירשזון כעת הוא לגייס עדי אופי לשלב הטיעונים לעונש ולהציג את מצבו הרפואי באופן שיביא להפחתה בעונשו.

הילדים באו, החברים מהמפלגה לא

כדי לאכלס את עשרות העיתונים והצלמים הועבר הדיון מאולמה הרגיל של השופטת, העומדת בפני פרישה, לאולמה הגדול של נשיאת המחוזי הנכנסת דבורה ברלינר. בסופו של דבר נותרו לפחות עשרה מקומות פנויים באולם.

הירשזון נכנס לאולם בקומה זקופה דקות ספורות לפני השעה 9:00. כמו בכל הדיונים, ליוו אותו בניו. גם יחצ"ניו, מוטי שרף ואלי שקד, טרחו להגיע. ואולם כמו במשך המשפט כולו לא נצפו באולם פוליטיקאים ממקורבי הירשזון.

הבעיה העיקרית של הירשזון, כך אמרה השופטת כשתימצתה ב-45 דקות את הכרעת הדין המשתרעת על פני 183 עמודים, היא ריבוי הגרסאות. הירשזון הודה בתחילת המשפט כי קיבל בכל חודש 25-30 אלף שקל במעטפות, וכי רק מעטים ידעו על כך.

לפי גרסאותיו במשפט, הכספים שולמו על חשבון הפנסיה או כמעין משכורת על עבודה "בהתנדבות" בהע"ל. על כך אמרה אופיר-תום: "שתי הגרסאות המנוגדות לא מצאו אחיזה בעדויות השונות". עוד ציינה: "יותר מכל התקשיתי להבין מהו הקשר שניסה הסנגור לקשור, במאמצי על, בין גרסת ה'מעין מקדמות על חשבון הפנסיה' - שממנה לא יכול היה עוד הירשזון לסגת לאחר שבנה עליה תלי תילים של הסברים - לבין גרסת ה'מעין משכורת'".

לדברי השופטת, הירשזון היה מודע לאופן שבו יש לפעול - אך בחר בדרך אחרת. "הנהלים הכתובים נדחקו לשוליים", פסקה.

"ברור היה גם להירשזון, לפי כל היגיון, כי המזומנים שהגיעו לביתו לא נפלו להסתדרות מן השמים, אלא הגיעו מעמיתי ההסתדרות כדמי חבר ונגנבו מקופתה באמצעות משיכת צ'קים שנפרטו למענו ולמען האחרים שפעלו עמו", אמרה אופיר-תום.

השופטת גם דחתה את גרסת הירשזון כי עיסוקיו בהסתדרות התמקדו בתמונה הגדולה - וכי לא ידע על העשייה היומיומית. היא הזכירה כי כשנשאל הירשזון מדוע לא נרשם ביאור במאזן לגבי התשלומים החודשיים שקיבל, השיב שהיה צריך להעלים זאת מוועדת האתיקה של הכנסת. "לא רק מוועדת האתיקה ביקש להעלים כספים אלה", הוסיפה. "גם בדו"חותיו למבקר המדינה וליועץ המשפטי לממשלה כיסה והסתיר את כל התקבולים הללו".

כספי החגים

אופיר-תום מנתה את הגרסאות השונות שמסר הירשזון לגבי הכספים שקיבל פעמיים בשנה, בראש השנה ובפסח: במשטרה הכחיש כל קשר לכך; במשפט הודה בנטילת הכספים, אך טען כי הדבר כשר; ואילו בסיכומים טען כי התשלומים האלה היו מעין תגמול על עבודתו בהע"ל ב"התנדבות" בתקופת כהונתו בכנסת.

השופטת תהתה מדוע הירשזון ונאשמים אחרים נזקקו למה שהגדירה "התפתלויות ומניפולציות מחשבתיות" בהשגת כספים, בזמן שמדובר בגוף תאגידי גדול שאמור לנהל ספרים מסודרים. היא שאלה: "מדוע לא יכול היה הירשזון פשוט לשלוף מסמך, חשבונית, קבלה או תיעוד אחר שיאשרו קבלת כספים, עם פירוט תאריך ומטרה?" בסוף חלק זה סיכמה השופטת: "ההסברים של הירשזון סותרים זה את זה ומפריכים האחד את משנהו, ונגועים בחוסר היגיון עסקי, כלכלי - ובכלל".

מימון התרופות

הירשזון הורשע בגניבת 72 אלף שקל מכספי הע"ל לצורך מימון תרופות שנטל - הרבה בזכות עדותו של השליח, שלמה ארואס. מדי חודש היה נשלח ארואס לבאר שבע ומקבל מרשמים על שמו כדי לקנות תרופות להירשזון בבתי מרקחת שונים. "הירשזון עמד בידיים ריקות והסבריו רק הוסיפו לערפול התמונה מבחינתו, בהותירם את מארג ראיות התביעה בעינו", פסקה השופטת. אגב, הירשזון ידע כי המרשמים נרשמו על שם ארואס ויועדו עבורו. עדיין לא הוחלט במשרד המשפטים אם להעמיד לדין את שני רופאיו של הירשזון בעניין המרשמים המזויפים לכאורה.

מימון הנסיעות לחו"ל

לגישת הפרקליטות, מימנה הע"ל להירשזון כ-50 נסיעות לחו"ל - חלקן פרטיות. לפני כל נסיעה קיבל הירשזון מקופת הע"ל במעטפה 2,000-3,000 דולר במזומן.

בבית המשפט הודה הירשזון בנטילת הכספים - אך טען, בין השאר, כי היתה זו הלוואה שאותה החזיר בהמשך. השופטת, שהשתמשה תדיר בסימני שאלה בהכרעת הדין, קבעה כי מומנו לפחות 33 נסיעות והקשתה: "כיצד זה לא הצטייד הנאשם בקבלה או בדו"ח כלשהם, שאמור היה לפי גרסתו להציג להע"ל לצורך קבלת החזר על הוצאותיו בחו"ל?" יצוין כי הירשזון מעולם לא השיב עודפים מכספי הנסיעות לקופת הע"ל.

"גם בפרשה זו עומדים לנאשם לרועץ ההסתרה והמסתורין שבנה סביב כל סיפור כספי הנסיעות, אשר סיבכוהו במבוך של אי-אמיתות שממנו לא הצליח להיחלץ. אי-אמת אחת נראית כגוררת את חברתה, עד שהנאשם עצמו התקשה למצוא ידיו ורגליו במבנה הפתלתול שבו התבצר", סיכמה השופטת.

שני זיכויים

הירשזון זוכה לחלוטין בשתי פרשיות גניבה - לצורך מימון הפריימריז ומימון כנס בגני התערוכה בתל אביב. בפרשה הראשונה טענה המדינה כי הירשזון קיבל שתי הלוואות בהיקף של מאות אלפי שקלים - ב-1998 וב-2002 - לצורך מימון התמודדותו בפריימריז בליכוד. את ההלוואות העניק לו לכאורה ידיד הע"ל בפאריס, אבי עמר, והן הוחזרו מקופת הע"ל. משום מה, לא הביאה התביעה את עמר להעיד. הירשזון מצדו העיד כי אינו מכיר את עמר, וכי פגש בו פעם אחת במקרה במסדרונות הע"ל.

"הירשזון ידע כי לא יעזו לבדוק את חשבון ההוצאות שלו"

<< אחד ממוצגי התביעה הצבעוניים ביותר במשפטו של אברהם הירשזון היה רשימת המסעדות שבהן סעד מי שעמד בעבר בראש הסתדרות העובדים הלאומית (הע"ל). בשנים 99'-2004 הגיש הירשזון להע"ל קבלות בסך כולל של 62 אלף שקל על ארוחות בסופי שבוע, בין השאר במסעדות וול דאן, פאפאגאיו וטורקיז. פעמים רבות השאיר הירשזון במסעדה אלפי שקלים.

במשפט אמר הירשזון כי הארוחות בסופי השבוע נועדו לשיווק הע"ל וקידומה, ובעיקר לצורך גיוס חברים חדשים לקופת חולים לאומית ולקרן הפנסיה. גרסה זו נראתה מוזרה לשופטת ברכה אופיר-תום, ולו רק משום שהירשזון אינו מכהן בתפקיד רשמי בקופה מ-2002. השופטת תהתה מה להע"ל ולגיוס אנשים לקופת החולים, לאחר ששני הגופים הופרדו עוד ב-96'. לפי השופטת, "הסבריו של הנאשם דחוקים מאוד בעיני, ואינם יכולים להתיישב עם העדויות האובייקטיוויות והשקולות של שתי מזכירותיו". המזכירות של הירשזון העידו שלא ידעו על פגישותיו בסופי השבוע ואף לא איתרו אזכורים לכך ביומן.

נוסף על כך הציגה התביעה במשפט 39 קבלות ממזנון הכנסת, בעלות כוללת של 53 אלף שקל (יחד עם הארוחות במסעדות - 115 אלף שקל). הירשזון נהג להעביר להנהלת החשבונות של ההסתדרות הלאומית את החשבוניות האלה, תוך יצירת מצג שווא כאילו הארוחות היו חלק מעבודתו בארגון. להגנתו טען הירשזון כי ניצל חלק מהותי מזמנו בכנסת למפגשים עם אנשים שהיו קשורים להע"ל, אך מזכירותיו שללו את האפשרות כי נערכו פגישות שכאלה. "ההיגיון הפשוט וגם השכל הישר מכתיבים העדפת עדויותיהן של שתי העדות המהימנות על פני עדות הירשזון", קבעה השופטת.

"רק עובדת היותו מנהל כל יכול בהע"ל, שאיש לא בדק בציציותיו, איפשרה לנאשם הטבה חריגה זו, שהיתה כרוכה בשלילת שיקול הדעת החופשי מהע"ל", נפסק. "הירשזון ידע כי בהיותו עומד בראש סולם הפירמידה בתאגיד, לא יעז מי מבין עובדי הנהלת החשבונות לבדוק התנהלותו בסופי שבוע, וגם לא את ארוחותיו במזנון הכנסת". לפיכך הורשע הירשזון בשתי עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית