כך מתנהל המשרד הרצוג-פוקס-נאמן, ללא יעקב נאמן

עו"ד מאיר לינזן, השותף המנהל במשרד הרצוג-פוקס-נאמן, מספר לראשונה איך מתנהל המשרד הגדול בישראל ביום שאחרי פרישת ראש המשרד, יעקב נאמן, שמונה לשר המשפטים ■ "החיסרון הוא בדמות האב המייסד"

הילה רז
הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה רז
הילה רז

<<שלושה שבועות חלפו מאז שפרש פרופ' יעקב נאמן מפירמת עריכת הדין הרצוג-פוקס-נאמן שבראשה עמד, לטובת תפקיד שר המשפטים. באופן מפתיע, פרישתו של נאמן, הדמות המזוהה ביותר עם המשרד הגדול בישראל, לא זיעזעה את המשרד. נאמן לא ערך מסיבת פרידה לרגל הפרישה, והסתפק בהרמת כוסית צנועה לכבוד חג הפסח. ייתכן שכמו במקרים הקודמים שבהם עזב את המשרד לטובת תפקידים ציבוריים, נאמן ושותפיו מעריכים כי הוא עוד ישוב.

"אין היערכות מיוחדת לאחר עזיבתו של נאמן, כי אין צורך", אומר עו"ד מאיר לינזן, השותף המנהל בפירמה וראש מחלקת המסים. הסיבה לכך היא מבנה העבודה במשרד, שנבנה כך שעזיבתו של עורך דין, בכיר ככל שיהיה, לא תשפיע על תפקודו. בכל לקוח מטפל צוות המורכב מכמה עורכי דין בכירים, ועורכי דין שכירים. נוהג זה מבטיח כי אם אחד פורש בדרך, הצוות ימשיך לתפקד בהיעדרו.

בנוסף, נאמן הקפיד לקדם עורכי דין צעירים שהצטרפו למשרד למסלול של שותפות, כך שכיום מתוך כ-170 עורכי דין שבמשרד כ-60 הם שותפים. השותפות של מרביתם אינה ברווחי הון, אלא בעיקר תואר.

בהרצאה שנשא לפני כשנה, הסביר נאמן את שורשי תפישת עולמו בבניית המשרד. "הניסיון שלי התחיל בפקולטה למשפטים בשנה ג'. חיפשתי מקום להתמחות, והלכתי למשרד עו"ד שכיום אינו קיים. בסיום הראיון שאלתי מה מסלול ההתקדמות שלי במשרד. נאמר לי שאוכל להתקדם ולקבל משכרות, לאחר ההתמחות שאותה אעשה בהתנדבות. הובהר לי שלא אוכל להיות שותף, מכיוון שרק עורך הדין ואשתו היו שותפים. מיד לאחר אותו ראיון הבטחתי לעצמי שבמשרד שלי יהיו שותפים. לא יכול להיות עתיד למשרד אם אתה לא ניתנת לעוה"ד האפשרות לצמוח".

איך הגיבו הלקוחות לפרישתו?

לינזן: "בפרגון רב. הרבה לקוחות התקשרו, שלחו אגרות ברכה. אבל מעבר לזה לא ראיתי משהו מיוחד".

האם הוא חסר בהתנהלות היומיומית?

"מדובר בפרספקטיווה קצרה מדי. החיסרון שלו אינו בתיק זה או אחר, אלא בדמות האב המייסד. הוא הקים את המשרד וקבע עם השותפים המייסדים האחרים את ערכי המשרד: היחסים בין אדם לרעהו בתוך המשרד, מצוינות ועבודה קשה".

באיזה תיקים טיפל נאמן?

"הוא טיפל לפי העניין, חשיבות הנושא או דרישת הלקוח. רק במקרים שבהם הוא שימש בורר שמונה באופן אישי הוא טיפל בתיק לבד. בתיקים של ייצוג לקוחות תמיד היה מעורב לפחות עו"ד אחד נוסף".

נאמן נחשב בורר ומגשר מוערך מאוד בשוק המסחרי. ההערכות בשוק הן ששכרו כבורר דומה לשכר בורר שגובה שופט עליון בדימוס - כ-400 דולר לשעה. נאמן יסיים את מלאכתו בכל התיקים שבהם התחייב לשמש בורר לפני מינויו לשר.

האם יש תיקים שתיאלצו להפסיק לטפל בהם בשל חשש לניגוד עניינים?

"כל תיק ייבדק, אבל אנחנו לא מודעים לניגוד עניינים כלשהו. בעתיד לא נוכל לעבוד מול נאמן בתפקידו כשר משפטים. לא נראה לי שיש לנו תיקים נגד שר המשפטים".

דוברו של נאמן הוסיף כי "שר המשפטים, פרופ' יעקב נאמן, היה חבר בוועדת אשר שניסחה את כללי ניגוד העניינים של אנשי ציבור. לפיכך, ניתן להניח שבמידה שיונח על שולחנו נושא שיש בו חשש לניגוד עניינים הוא יידע להתייחס לכך בהתאם".

על המקצועיות והמצוינות שמאפיינת את המשרד אין עוררין, אך לא כולם מסכימים שהיחסים הבין-אישיים הם ערך עליון במשרד. "היחסים מתוחים. מתחת לפני השטח יש חוסר פירגון ותחושה של תחרותיות שיוצרת מתח וחשדנות", אמר עורך דין שעבד בפירמה.

ממיוצגי נאמן: ניצב בר לב וח"כ אופיר איקוניס

<<בתקדים הלכת השנים האבודות - מיכאל אטינגר מת בגיל 12 בעקבות נפילה לבור בעיר העתיקה בירושלים ורק לפני כשלושה חודשים, עשרים שנה לאחר פטירתו, הגיעה לסיומה הפרשה - עו"ד נאמן וברוך כצמן ממשרדו ייצגו בהתנדבות את משפחתו של הנער, על שמו קרויה הלכת השנים האבודות בתחום הנזיקין. התקדים קובע פיצוי לבני משפחה של אנשים שנהרגו בתאונה, בגין אובדן השתכרות ב"שנים אבודות" שלאחר הפטירה.

בפרשת ניצב אורי בר לב ייצג נאמן את בר לב, מפקד המחוז הדרומי במשטרה לשעבר, שעתר לבג"ץ נגד החלטת השר לביטחון פנים לשעבר, אבי דיכטר, ומפכ"ל המשטרה דודי כהן לפטרו, לאחר שסירב לצאת לחופשת לימודים בתשלום.

בפרשת ח"כ אופיר אקוניס ייצג נאמן את אקוניס, מקורבו של נתניהו, שעתר לוועדת הבחירות של הליכוד בנוגע לעריכת רשימת הליכוד לכנסת. אקוניס ביקש לדחוק את משה פייגלין ממקום 20 למקום 35 וטען כי לאחר שבוטל הצורך בהבטחת ייצוג לנשים ברשימה, יש להקפיץ קדימה את נציגי המחוזות. אקוניס זכה בעתירתו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט