שלל עצות לשר המשפטים המיועד: "מנה יותר שופטים, טפל בבעיית הסחבת בבתי המשפט"

שישה מעורכי הדין הבכירים בישראל ממליצים לשר המשפטים המיועד, יעקב נאמן, על רפורמות דחופות במערכת המשפט ומסכמים את הישגיו של דניאל פרידמן ■ עו"ד יוסי בנקל: האדם האידיאלי לתפקיד שר המשפטים החדש הוא מי שיבין את צורכי המערכת, "אך לא יהסס לכפות את דעתו בדרך להשגת הפתרונות; באותה מידה הוא צריך לעשות זאת בלי עימותים מיותרים ופגיעה חסרת אבחנה במערכת ובעומדים בראשה"

הילה רז
הילה רז
הילה רז
הילה רז

שאלת זהותו של שר המשפטים הבא היתה אחד הנושאים החמים ביותר במשא ומתן הקואליציוני, במערכת הפוליטית ובמערכת המשפט, עד להסכמה בסוף השבוע האחרון על מינויו של עו"ד יעקב נאמן לתפקיד. דרישתו הבלתי מתפשרת של ח"כ אביגדור ליברמן למנות את שר המשפטים היוצא דניאל פרידמן לכהונה נוספת עוררו חשש כבד כי ליברמן מעוניין במינוי בשל הרפורמות שפרידמן מקדם.

לרגל סיום תקופת כהונתו של פרידמן פנה TheMarker לעורכי דין בכירים במשק כדי לסכם את הישגיו הבולטים של השר היוצא וכדי שיפרשו בפני השר הנכנס את הבעיות הזקוקות לפתרון מהיר.

עורכי הדין מאוחדים בדעה שעל השר הנכנס לפתור ראשית את בעיית הסחבת והעומס הבלתי נסבלים השוררים בבתי המשפט. נאמן גינה בעבר פעמים רבות את הסחבת והשירות הלקוי שמקבל האזרח בבית המשפט ולכן יש סיכוי טוב שהוא יפעל בנושא.

כהצלחה הגדולה ביותר של פרידמן מציינים רוב עורכי הדין את פתיחת בית המשפט המחוזי מרכז ואת מינוים של שני עורכי דין מהמגזר הפרטי כשופטים בבית המשפט העליון.

לטענתם, התנצחותו של פרידמן עם נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש והביקורת שהטיח במערכת המשפט היו מיותרים ופגעו בכל המעורבים.

עורכי הדין מצפים שנאמן ינהיג רפורמות משמעותיות. הנה חלק מהדברים שנאמן אמור לדעתם להוביל בקדנציה הבאה שלו כשר משפטים.

"היועץ המשפטי לממשלה צריך להגן על השר מפני התקפות נגדו"

<<עו"ד נבות תל צור, שותף במשרד כספי ושות', טוען שההישג המשמעותי ביותר שהשיג פרידמן כשר המשפטים היה במינוי עורכי דין מהמגזר הפרטי כשופטים. "זה היה צעד משולב, הצהרתי ומעשי, ששיאו במינוי שני עורכי דין בכירים מהמגזר הפרטי לכהונה בבית המשפט העליון. למהלכים אלה יש תרומה ישירה ומיידית לחיזוק אמון הציבור במערכת המשפט".

תל צור סבור שהמשימה הדחופה של שר המשפטים החדש היא לשקם את אמון הציבור במערכת המשפט. "יעד זה יקודם באמצעות עריכת רפורמה מקיפה בניהול חקירות ומשפטים פליליים, שתביא להבטחת יתר של זכויות נאשמים וחשודים, לקיצור הליכים פליליים ולשימוש מאסיווי בהליכי אכיפה אלטרנטיוויים, שאינם פליליים, באופן שיביא להקלה משמעותית בעומס הבלתי נסבל על בתי המשפט".

לדעתו הפיתרון לבעיות תלוי בבית המשפט העליון. "יש לקוות כי בית המשפט העליון יפנה יותר זמן לדיון בערעורים פליליים ואזרחיים, על חשבון זמן שיפוטי רב המוקדש לדיונים בבג"ץ. זאת ברוח קריאתו של השופט אשר גרוניס 'להחזיר עטרה ליושנה', ולצמצם את מרחב ההתערבות השיפוטית בהחלטות הרשות המבצעת למקרים בהם מתקיימת עילה מובהקת, כגון אפליה או משוא פנים, במקום שימוש בעילה גורפת של חוסר סבירות".

איך אתה מסכם את הקדנציה של פרידמן?

"לצערי, התאפיינה כהונתו של פרופ' פרידמן כשר המשפטים בסערות ובהתנצחויות אישיות שלא כיבדו איש. לעתים רבות מדי האפילו אמוציות אישיות על תוכן הסוגיות שבמחלוקת. בהקשר זה, אני מסתייג מהתקפות אישיות חריפות שנעשו על שר המשפטים מצד שופטים בכירים בדימוס, וצר לי כי קולו של היועץ המשפטי לממשלה, שמתפקידו להגן על עובדי ציבור בכירים, לא נשמע".

"להוציא את הפוליטיקאים מהוועדה לבחירת שופטים"

עו"ד רם כספי, ראש משרד כספי ושות', סבור ששר המשפטים הנכנס חייב להתייחס לבעיית הסחבת בבתי המשפט, שמעודדת לדבריו התדיינות מיותרת. "יש להחיש את התהליכים המשפטיים, בין היתר, על ידי שמיעת הראיות מיום ליום ומתן פסק דין בתוך שבוע ימים ממועד תום הדיונים. יש להגדיל את סכום ההוצאות המשפטיות שיושת על הצד המפסיד ולהעמידו על שיעורן הריאלי ולהגביל את זכויות הערעור של המדינה בתיקים פליליים בהם זוכה הנאשם רק לאותם מקרים בהם קיימת טעות משפטית בולטת בפסק הדין".

כספי סבור שנוצר פקק בהוצאה לפועל. "צריך לשנות מהיסוד את האכיפה על ידי גיוס עובדים נוספים למשמר בית המשפט, שיקבלו מעמד של שוטרים, ולשחרר את המשטרה למשימות חשובות יותר.

בעיה נוספת היא שכר השופטים צריך להגדיל אותו תוך ביטול האפליה הקיימת בכל הקשור לזכויות פנסיה בין שופטים הבאים מקרב מגזר עובדי הציבור לבין שופטים הבאים מקרב מגזר עורכי הדין הפרטיים.

"הוועדה לבחירת שופטים משותקת. יש לקדם את מינוי השופטים תוך הוספת תקנים לשופטים, לעוזרים משפטיים ולעובדי מנהלה. לאור עיקרון הפרדת הרשויות יש להוציא את הפוליטיקאים מהוועדה לבחירת שופטים, שתורכב מתשעה חברים: שלושה שופטים מבית המשפט העליון, שלושה נציגי לשכת עורכי הדין, ושלושה דיקנים של הפקולטות למשפטים. שר המשפטים יכהן כיו"ר הוועדה ללא זכות הצבעה. יש לחוקק חוק לפיו לוועדה יהיה תקציב עצמאי שיאושר ישירות על ידי ועדת הכספים של הכנסת.

איך אתה מסכם את הקדנציה של פרידמן?

"על שר המשפטים לפעול לשם האדרת מעמדו של בית המשפט העליון, ועל האחרון להקפיד בכבודה ובמעמדה של הרשות המחוקקת ולהתערב בחוקיה ובהחלטותיה רק באותן נסיבות חריגות של פגיעה בטוחה בזכויות הפרט המעוגנות בחוקי היסוד. בנוסף, על בית המשפט העליון להימנע ככל האפשר מליטול על עצמו את אדרת הרשות המבצעת ולהתערב בהחלטותיה רק אם מתקיימת חריגה בולטת מסמכות, או פעולה בחוסר תום לב מופגן".

"על שר המשפטים להשיב את אמון הציבור במערכת המשפט"

<<עו"ד קנת מן, לשעבר ראש הסנגוריה הציבורית, סבור שעל שר המשפטים החדש להחזיר את אמון הציבור במערכת. "צריך להסביר לציבור שמערכת המשפט היא זו ששומרת בפועל על זכויות האזרח ועל זכויות האדם, ושהמערכת אכן ראויה לאמון. ניתן לערער את האמון במערכת אך ורק באמצעות דיבור ופולמוס ציבורי בלתי אחראיים. על שר המשפטים החדש להשיב בנחישות לאלה הפוגעים באמון המערכת בהתבטאויותיהם".

ההצעות של מן פשוטות: "הכנסת מגבלות זמן על אורך התמשכותם של הליכי חקירה והליכי משפט, ומתן המשאבים הנדרשים כדי שמערכת אכיפת החוק תוכל להתמודד עם העומסים המוטלים עליה".

"יש צורך בהכנסת שיטות עבודה שיחייבו את השופט לנהל את תיקיו"

<<עו"ד יוסי בנקל מראשי משרד ראב"ד, מגריזו, בנקל ושות' סבור שבלעדי רפורמה דחופה יישחק שלטון החוק. "הרפורמה העיקרית נוגעת לבעיית הסחבת, בעיקר בערכאות הנמוכות. לא יעלה על הדעת שתיק אזרחי יתנהל ארבע-חמש שנים ולעתים יותר. האמון במערכת המשפט כגורם רלוונטי למצוקותיו של האזרח הולך ונשחק באופן המסכן, פשוטו כמשמעו, את שלטון החוק".

לדבריו, השינוי תלוי בדרך הניהול של בתי המשפט והשופטים. "יש צורך בהכנסת שיטות עבודה ודיווח באופן המחייב שופט לנהל את תיקיו, את החלטותיו ופסקי הדין שעליו לתת בלוחות זמנים סבירים שאין לסטות מהם". הוא אומר. "אפשר להשיג הקלה משמעותית בשאלה זו, על ידי ביטול הסמכות המקומית וניתוב התיקים, ממחוז למחוז ומבית משפט לבית משפט באמצעות מנגנון מרכז שיוקם לצורך כך. שום נזק לא יגרם מניהול משפט במרחק של 100 ק"מ, ממקום מגורי או עסקי התובע.

"אחת הרעות החולות של המערכת כיום היא החוסר הטוטאלי של דוגמה אישית ושל ציות לתקנות מצד השופטים. בתי משפט עלולים לסרב לקבל ולדון בבקשות של המתדיינים בשל איחור של יום אחד בלבד. אך הם עצמם לא רואים עצמם כפופים ללוח זמנים, אפילו כזה הקבוע בתקנות".

איך אתה מסכם את הקדנציה של פרידמן?

"הקמת בית המשפט המחוזי מרכז, תוך פיצולו של בית המשפט המחוזי בתל אביב, הוכיחה שאפשר להקים בית משפט כמעט יש מאין וניתן להתמודד באופן אמיתי, בבעיית הסחבת מבלי לפגוע ברמת השיפוט והשפיטה ואולי להפך".

האדם האידיאלי לפי בנקל לתפקיד שר המשפטים החדש הוא מי שיבין את צורכי המערכת, "אך לא יהסס לכפות את דעתו בדרך להשגת הפתרונות. הכל בתנאי שיבין את חשיבות המערכת, חשיבות מעמדה ואת חשיבות שלטון החוק לעתידנו כחברה וכעם. לא כפראזה, אלא כמשימה שעליו מוטל, אישית, לקדם בלי חשש ובלי מורא. באותה מידה הוא צריך לעשות זאת בלי עימותים מיותרים ופגיעה חסרת אבחנה במערכת ובעומדים בראשה".

"לא נאפשר לשר לחמוק מעיסוק במשבר עריכת הדין"

<<עו"ד יורי גיא-רון, ראש לשכת עורכי הדין, גורס שיש שלושה נושאים דחופים שעל שר המשפטים הנכנס לטפל בהם: "מצבו של מקצוע עריכת הדין, העומס על בתי המשפט, וחשוב מכל, שיקום אמון הציבור במערכת המשפט. המשימה השלישית כוללת גם פתרונות בתחומם של שני הנושאים הראשונים.

"בעיית העומס בבתי המשפט חריפה, מתמשכת וטעונה החלטת מאקרו אמיצה לצד יישומם של עשרות רעיונות משנה. הטיפול המאסיווי הראוי בסוגייה זו יכול היה להיעשות על ידי מינויים של 300 שופטים למערכת.

"לנוכח היעדר תקציב לכך, מקדמות הנהלת בתי המשפט ולשכת עורכי הדין שימוש מושכל בציבור המקצועי של עורכי הדין, המצוי מחוץ למערכת השפיטה, כך שתטופל חטוטרת של מאות אלפי התיקים, הרובצים כגיבנת על המערכת השיפוטית כיום. תמיכתו האקטיווית של שר המשפטים הנכנס בפרויקט זה אקוטית והכרחית. לא משנה מי יהיה שר המשפטים הבא, לא נאפשר יותר, לו או לה, לחמוק מטיפול במשבר עריכת הדין בישראל"

מה ההישג החשוב ביותר של השר פרידמן?

"הקמתו של בית המשפט המחוזי מרכז, וכן סיוע בקידומם של עורכי דין פרטיים רבים יותר לשפיטה בערכאות גבוהות. עם זאת, בנושאי הליבה המשפטיים העיקריים אני חלוק על רעיונותיו של השר פרידמן, ובהם, שינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים, הגבלת הביקורת השיפוטית, סיוגן של עילות להגשת הבג"ץ, מניעה בחקיקה של התערבות בג"ץ בנושאים שונים, צמצום זכות העמידה והשפיטות.

"השר פרידמן לא הספיק לטפל בעצמאות הרשות השיפוטית ובשאלות של דת ומדינה, בעיקר בהתייחס למרוץ הסמכויות הבלתי נסבל והמבזה, שבין בתי המשפט לענייני משפחה לבין בתי הדין הרבניים. אני מקווה ששר המשפטים הבא יידרש לשאלות אלה בקדימות גבוהה ביותר".

"להנחות שופטים לכתוב פסקי דין קצר ולעניין"

<<עו"ד מוריאל מטלון, שותף מנהל, ממשרד גורניצקי ושות', טוען שעל השר החדש להוסיף תקנים ומשרות של שופטים, "יש לתת להם כלים לשפוט ולהיטיב בשכרם כדי שהשיפוט יהיה מקצוע מבוקש. צריך להעמיד בראש בתי המשפט שופטים, שבצד כישוריהם המשפטיים, מתמצאים ברזי הניהול. יש לקצוב בחוק את הזמן לסיומם של תיקים הנמצאים בפרקליטות ובמשטרה".

"צריך להנחות את השופטים לכתוב פסקי דין כמו בשנות ה-50: קצר ולעניין. מאז שנות ה-80 פסקי הדין נהפכו לארוכים ומייגעים. יש לחזור לבסיס ולומר בקול רם כי מטרתו של השופט היא לשפוט בסכסוך בין צדדים: לרדת לבסיס העובדות, לשקול את הטענות ולתת פסק דין נכון ומנומק אבל גם קצר ככל האפשר. בנוסף, ראוי לקבוע מחיר להתדיינות סרק. חיוב בהוצאות לדוגמה יכול להיות כלי לחנך את באי היכל המשפט לנהוג בכבוד וביעילות".

מטלון מבקש גם שהחוקים ששר המשפטים יעביר בכנסת ייעלו את מערכת המשפט. "בתי המשפט בישראל טוחנים את הצדק לאט, והמחיר משולם על ידי כולנו. פרויקטים לאומיים שהיו יכולים לקדם את הכלכלה, מעוכבים זמן ניכר ומיותר כל פעם שמי מהצדדים במכרז מבקש ביקורת שיפוטית. כך לגבי האזרח הקטן, שרכש דירה שנייה כהשקעה ושוכר גזלן התנחל בה ומסרב לשלם או לפנות. אם התמזל מזלו של בעל הדירה - ולאחר שנתיים יזכה לראות בפינויו של הרשע ואת הוצאות המשפט האמיתיות לא יראה לעולם. כך גם החירות המופרזת להגיש תובענות ייצוגיות ללא עילה וללא כל סיכון".

מה ההישג החשוב ביותר של פרידמן?

"הקמת בית המשפט המחוזי במחוז מרכז בנשיאותה של השופטת הילה גרסטל".

מטלון היה מעוניין שכספי יהיה שר המשפטים הבא. "יש לו כישרון לפתור כל סכסוך. יש לו חזון והוא מכיר היטב את כל כשלי המערכת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות