אבנר רוזנגרטן: "החשוד סוחב איתו את כל מה שהקורבן העביר לו"

אחרי 19 שנה במחלקה לזיהוי פלילי, אבנר רוזנגרטן מתרגם את הידע מהתחום הפלילי לאיסוף ראיות בתיקים אזרחיים ■ זיוף מסמכים, חקירת תאונות וגם בדיקת אבהות ■ CSI בשכונת תלפיות

עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה

קצת לפני שפרש מהמשטרה, קיבל איש המעבדה לזיהוי פלילי (מז"פ) רפ"ק אבנר רוזנגרטן שיחת טלפון מפתיעה. אשה חשדנית ביקשה ממנו לבדוק שיירי פודרה שמצאה על חולצת בן זוגה. רוזנגרטן הסביר בנימוס שהוא איש משטרה שעוסק רק בפלילים, אך שמר את מספר הטלפון. השיחה הזו נטעה בו, לדבריו, את הזרעים הראשונים לקראת הקמת עסק עצמאי שייתן מענה לצרכים כאלה.

לפני פחות משנה, בהשקעה של מיליוני שקלים, הקים רוזנגרטן בירושלים את המכון למדע פורנזי (ראיות מדעיות משפטיות), שעוסק בניתוח ראיות עבור חברות ואזרחים. שבעה מדענים במכון הם יוצאי מז"פ, ויוצא שב"כ אחד שעוסק בפוליגרף. רוזנגרטן מקווה להחזיר את ההלוואה שנטל להקמת המכון בתוך חמש שנים. את מספר האשה החשדנית אמנם איבד, אבל בינתיים הגיעו לקוחות חדשים. רוזנגרטן בילה 19 שנה בחקירות במז"פ, מרצח חנית קיקוס ועד לחקירת מותה של הילדה תאיר ראדה. "החשוד סוחב איתו את כל מה שהקורבן העביר לו", הוא מסביר את אחת מאבני היסוד של המדע הפורנזי, אם עדיין לא צפיתם בסדרת הטלוויזיה CSI. "בייחוד כשמדובר בתקיפה מינית. גם אם אין לך שיער על הראש", הוא מתריס, "אתה משאיר עור וסיבים מהבגדים".

"מצאנו את עקבת הנעל של רומן זדורוב (נאשם ברצח - ע.ב.א) על הבגדים שלה", הוא משחזר את מעורבותו בפרשת רצח תאיר ראדה. "איתרנו את זה ראשית לפי תצלומי הזירה. המכנסיים של ראדה היו במכון לרפואה משפטית, ומהתמונה היה לי ברור שרואים עליהן משהו מסודר, כמו עקבת נעל". מומחה לתחום עקבות נעליים סבר תחילה שאין זו נעל שעקבה הוטבע על המכנסיים של ראדה. רק לאחר מכן הסכים לגישת רוזנגרטן, שדווקא מתמחה בסיבים.

"המכנסיים היו מרוחות בדם, אך על שתי הירכיים הדם היה מסודר מאוד", מפרט רוזנגרטן. "נוצרה התאמה ברמה מסוימת של ודאות. אחת מחוות הדעת קבעה כי זה ברמת 'אפשרי' ואחרת ברמה של 'סבירות גבוהה מאוד'. רוזנגרטן תומך בחוות הדעת הראשונה. "אנו לא יודעים אילו בגדים זדורוב לבש ביום ההוא. שלושה שבועות לאחר הרצח לקחנו את כל הבגדים, הכיורים, השטיחים ואת מכונת הכביסה. אולי הוא שרף את הבגדים", הוא משער. בכל אופן, משפטו של זדורוב עדיין לא הסתיים.

הנייר בראי התקופה

רוזנגרטן מציע לרכז את העבודה שפעם היו עושים שמאים וחוקרים פרטיים במקום אחד. המכון שלו נמצא ברחוב האומן בשכונת תלפיות בירושלים, בין מוסכים, מועדוני לילה ומרכולים גדולים. בפנים, קירות מסויידים בלבן וחלוקי מעבדה נותנים את הטון העיצובי. יש במכון שלושה מיקרוסקופים משוכללים שנרכשו באנגליה תמורת 17 אלף פאונד, וחדר אחד שהוא הבייבי של הבעלים. על חדר כזה חלם במשך שנים, עוד בהיותו שוטר: חדר פתיחת מוצגים בתנאים סטריליים, המפאשרים לפתוח את המוצג מבלי "לזהמו".

שימוש אזרחי נפוץ בשירותי המעבדה נעשה בתחום הקניין הרוחני. למשל, חברות קוסמטיקה שחושדות בזיוף מוצריהן שולחות אותן לבדיקה במעבדה. הטכנולוגיה מאפשרת גם לחשוף את גילם של מסמכים לפי המרכיבים הכימיים של הנייר, אשר משתנים מתקופה לתקופה בשל התערבות של פעילי איכות סביבה. באחד התיקים שהועבר לטיפול המכון מנסים המדענים לקבוע אם חוזה מסוים בין חברה לאדם נחתם ב-81'. "הנייר הכיל מלבינים אופטיים, וזה אומר שייצרו אותו אחרי 50'. הוא גם מכיל גיר, ולכן ייוצר אחרי 70'. חוץ מזה, מדובר בנייר פירמה מאיכות טובה". יותר מכך לא יכול המכון לקבוע.

מה לגבי העתקים במכונת צילום?

"בצילומים אפשר להגיע לסוג מכונת הצילום ולפי זה לתארך. יש הטבעות מיקרוסקופיות של המכונה. גם הזכוכית של מכונת הצילום משאירה סימנים. הזכוכית תמיד פגומה".

רוזנגרטן מנסה את זה בבית

בתביעות האזרחיות, חברות הביטוח מעוניינות לא פעם לסתור את תפישת מז"פ שמזיקה להן, גם הרבה לאחר מעשה. ב-2002 טיפל רוזנגרטן במקרה של שני כלי רכב שנשרפו בתאונה. שני בני אדם נהרגו. חברת הביטוח רצתה להוכיח שהשרפה נגרמה כתוצאה מתקלה ברכב. כדי לשחזר את האירועים, רוזנגרטן מעיין בדברי עדי הראייה, בודק את דו"ח מכבי אש, וקורא את תיק המשטרה. "אני באפלה מוחלטת", הוא מודה. "מנסה לצרף את הפאזל".

יחסים מורכבים עם חברות הביטוח

למרות הקושי, חוות דעת פורנזית יכולה להשתלם לחברות הביטוח. רוזנגרטן מספר על מקרה שבו מישהו שנפגע כתוצאה משריפה תבע חברת ביטוח. החברה, שאינה מאמינה לתובע, סברה שהיתה הצתה. "האיש טען לתרחיש מסוים ואנו בודקים אם זה ייתכן".

מה עשיתם?

"השיטה היא לעשות סימולציה שתמיד נוטה לצד שנגדנו. כשאני נותן הצעת מחיר, אני מסביר את התועלת והסיכון שבסימולציות. ההצתה התרחשה במקום עם הרבה גומי. אני הוספתי דברים שלא היו קיימים, כמו בנזין, והגעתי למסקנה שלא יכולה היתה להתרחש שריפה".

איפה ביצעת את הסימולציה?

"במרתף הבית הפרטי שלי".

זה לא קצת מסוכן?

"המרתף היה מספיק עמוק".

החשד: פאה סינטטית

רוזנגרטן סבור שהשירות שהמכון שלו מציע משתלם גם לצרכנים קטנים יותר. בדיקת אבהות זריזה עולה, לשם המחשה, 3,000 שקל.

ויש עוד שימושים מפתיעים: 1,500 שקל שילמה לקוחה שחשדה שהפאה הנוכרית שרכשה היא סינטטית. בסופו של דבר התברר שהיא משיער אמיתי. "האשה כעסה על החנות ורצתה לבדוק", אומר רוזנגרטן בחיוך.

כיצד בדקתם את הפאה?

"אני מעביר דגימות במיקרוסקופ ומשווה לשיער רגיל", הוא מתאר בפשטות.

במקרה אחר אדם קנה ספה והריפוד נקרע. הוא זכה בתביעה בבית המשפט והחברה עירערה. האיש רצה להוכיח שהחברה אשמה. בדיקת הריפוד טרם בוצעה, והעבודה מוערכת ב-1,500-1,000 שקל.

האם התוכנית CSI עוזרת להגדלת המודעות?

"כן. אני מרוצה מהסדרה. היא מעלה למודעות את מכלול הראיות הפורנזיות".

הכנת חוות דעת לבית המשפט ללא בדיקת מעבדה תעלה לכם 5,400 שקל. אם רוזנגרטן מבחין שדעתו עלולה להזיק לקליינט, הוא מבהיר זאת מראש לעורך הדין ומציע לוותר על העבודה.

באחרונה פנתה לרוזנגרטן אשה ובידה חולצה של בעלה. היא לא היתה משוכנעת שהצבע האדום הדהוי שנותר לאחר הכביסה הוא שאריות של אודם, דם או סתם צבע אדום. הבדיקה עלתה פחות מ-1,000 שקל והניבה תוצאה חד-משמעית: אודם.

איך האשה קיבלה את תוצאות הבדיקה?

"לא מבשרים בטלפון אלא פנים אל פנים. החשד שלה כבר היה קיים ואנו רק ביססנו אותו. אודם לא יורד בכביסה".

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?