יו"ר ועד העובדים של מוסדות הע"ל לשעבר: "חתמתי על עשרות צ'קים פתוחים לפני שהייתי יוצא לחופשה"

השופטת: "זו חתימה, לא סתם קשקוש. זה כסף"; אברהם עיישה: "האמנתי שיש ביקורת של מבקר פנים"

עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה

"הייתי מיידע שאני יוצא לחופשה ולפני כן הייתי חותם על צ'קים בלנקו אצל עובדיה כהן", כך סיפר היום אברהם עיישה, לשעבר יו"ר ועד העובדים של מוסדות הע"ל. אף פעם לא בדקת להיכן הלכו הצ'קים?, נשאל בחקירה נגדית. העד השיב בשלילה.

השופטת השתוממה ושאלה: "באים אומרים לך לחתום על צ'קים בלנקו. זו חתימה, לא סתם קשקוש. זה כסף". עיישה השיב: "אני מכיר את כהן משחר נעוריו עוד כשליח בנוער העובד הלאומי. לא היה שום צל של חשד שהדברים יכוונו למה שאני שומע עכשיו דרך העיתונות. שאלתי לשם מה? הוא אמר מע"מ, ביטוח לאומי, קרן השתלמות. 'אתה בוודאי רוצה שהדברים יתנהלו כמו שצריך', הוא אמר לי".

בשלב זה השופטת ברכה אופיר-תום שוב תפסה צד ביקורתי כלפי העד: "אתם חותם", הרימה קולה. "סמכו עליך". עיישה ענה ללא היסוס: "האמנתי שיש ביקורת של מבקר פנים, הנהלת כספים. לאורך כל הדרך".

השופטת ניסתה להסביר לו את אחריותו כמורשה חתימה, אך זה אמר: "לא העליתי על דעתי ולא היה לי צל של ספק שהצ'קים ילכו למקומות שהיום אני שומע עליהם". בסיכומו של דבר אמר לבא כוחו של ציון כהן, עו"ד בעז בן צור, בחקירה הנגדית: "היה לי אמון בלתי מסויג במערכת ובעובדיה כהן".

שר האוצר ויו"ר הע"ל לשעבר אברהם הירשזון, מנכ"ל לשעבר של הע"ל יצחק רוסו, חשב ניל"י לשעבר, אמציה בונר מואשמים כי גנבו 4 מיליון שקל, מתוכם 2.5-2 מיליון שקל הועברו להירשזון. ציון כהן, מנכ"ל קרן הפנסיה של הע"ל מואשם בסיוע לגניבה. שני נאשמים אחרים, ראש אגף הכספים בהע"ל, עובדיה כהן ומנהלת הכספים לשעבר, רונית גרטי, הודו במסגרת הסדרי טיעון בעבירות שונות במשפט המתנהל במקביל. גרטי תרצה שישה חודשי מאסר בפועל, וכהן - ארבע שנים ושמונה חודשים. המשפט מתנהל באולמה של השופטת ברכה אופיר-תום בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

מרים שני, מזכירה ותיקה לשעבר בהע"ל, סיפרה כי עובדיה כהן נהג להשאיר מעטפות אצלה לפני שהיה הולך הביתה. התובע עו"ד אלי שורץ-שואף שאל מה היה עובי המעטפות? "שניים-שלושה סנטימטר, לפעמים יותר", ענתה שני. "אילו מעטפות?", התעניינה השופטת. "מעטפות רגילות", השיבה העדה.

"מה הפריע לך?", הקשה התובע. תשובת שני: "הרגשתי לא נוח. לא רציתי להיות שותפה לקבלה ומסירה של מעטפות. סתם לא היה לי נוח. לא הרגשתי אשמה, אלא לא נוח. היה ברור שזה משהו חשוב. נעלתי במגירה וזהו".

נסים שלם, מנהלת מחלקת נכסים ואחזקה בהע"ל, סיפר קצרות על האופן בו הוצגו לבכירי הע"ל, בהם הירשזון, רוסו וכהן - מכוניות ליסינג עם נפח מנוע של 2,000 סמ"ק ומעלה, והם היו צריכים רק לבחור. להירשזון, כך עלה מהדיון, היתה וולוו שעלותה החודשית הסתכמה ב-7,000 שקל ולאחר קפץ הסכום ל-12 אלף שקל.

מפקח אורי קנר, קצין חקירות ביחידה הכלכלית של המשטרה, סיפר על חלקו בחקירת הפרשה. "אני הייתי צריך לבדוק את הכרטסות המלוכלכות. עבדתי מול הגיבויים הממוחשבים ובחנתי התאמות. מצאתי הרבה פעולות שלא נרשמו במערכת של ניל"י, אך היו הורדות בחשבון הבנק. לפיכך, הזמנו את כל הצ'קים, שאין להם אזכור בהנהלת החשבונות של העמותה, מהבנק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?