איזה חומוסייה ניצחה את עיריית תל אביב?

בית המשפט העליון הורה לעירייה לבטל כ-400 דו"חות בסכום מצטבר של כ-300 אלף שקל של החומוסייה של באסם ג'אבר במרכז תל אביב

יגאל חי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יגאל חי

החומוסייה של באסם ג'אבר במרכז תל אביב היתה לאורך שנים המסעדה האהובה על עו"ד אפרים ולדמן. בתקופה האחרונה, במה שהיה ביטוי יוצא דופן לנאמנות של לקוח לחומוסייה האהובה עליו, שיתפו השניים פעולה בקרב משפטי ארוך ומתיש נגד עיריית תל אביב. עו"ד ולדמן סייע לג'אבר לנצח במאבקו את העירייה, כשבית המשפט העליון הורה לה לבטל כ-400 דו"חות שנרשמו לג'אבר בשנים האחרונות, בסכום מצטבר של כ-300 אלף שקל, על הוצאת כיסאות ושולחנות לרחוב ללא היתר.

"זו הקלה גדולה", אמר ג'אבר, תושב טייבה ואב לארבעה ילדים. "נקלעתי לסיטואציה קשה, והאמת היא שלא היה לי מאיפה לשלם את החוב העצום. העירייה הפעילה נגדי הוצאה לפועל וארבע פעמים נעצרתי על ידי המשטרה בגלל אי תשלום החוב. זה לא קל לשבת במעצר באבו כביר. כעת זה סוג של אנחת רווחה, ולדעתי, בעלי עסקים אחרים בעיר יכולים ללמוד מהמקרה שלי ולעמוד על זכויותיהם".

ג'אבר, ששכר את המסעדה ברחוב יהודה הלוי, נהג להציב כמה שולחנות וכיסאות בחזיתה, בשטח מקורה הנמצא בבעלות פרטית של בעלי הבניין. העירייה טענה, כי השטח המקורה הוא בבחינת חלק מהרחוב, וחוק העזר העירוני אוסר הנחת דבר ברחוב מבלי שיינתן לכך היתר מהעירייה. בינואר 2004 הרשיע בית המשפט לעניינים מקומיים בעיר את ג'אבר בעבירות שיוחסו לו בדו"חות.

בית המשפט גם דחה את טענותיו של בעל החומוסייה, שלפיהן הופעלה נגדו אכיפה בררנית. ג'אבר טען אז, שעיריית תל אביב הענישה אותו בחומרה בעוד ששכניו לרחוב, שפעלו באופן דומה, קיבלו יחס מקל. עו"ד ולדמן, שהתרשם כי הדו"חות שקיבל ג'אבר אינם מוצדקים, לא טמן ידו בצלחת - והחליט לקחת את התיק בהתנדבות. "ראיתי שהוא חוטף רפורטים, בשעה שעסק שנמצא בסביבתו מוציא ציוד למדרכה ולא מקבל דו"ח", סיפר עורך הדין, "ג'אבר הסביר לי שהוא כבר קיבל המון דו"חות, אז התחלתי לבדוק מסמכים, והבנתי שאכן השטח הוא פרטי".

"אכיפה בררנית"

באמצעות עו"ד ולדמן עירער ג'אבר לבית המשפט המחוזי, אך ערעורו נדחה. השניים לא ויתרו, והגישו לבית המשפט העליון בקשת רשות ערעור על פסיקת המחוזי. בבקשה נטען, שמהתנהגות פקחי העירייה עולה כי היתה אפליה בינו לבין בעלי עסקים אחרים, "על רקע עדתי". בית המשפט העליון קיבל את בקשתו של ג'אבר, ולאחר ששמע את טיעוני הצדדים, בהרכב של שלושה שופטים, קיבל את הערעור.

בהחלטת העליון נכתב, כי ערעורו של ג'אבר התקבל מכיוון שהעירייה לא הצליחה להוכיח שהשולחנות הונחו ברחוב ולא בשטח פרטי. יחד עם זאת, השופטת מרים נאור ציינה בהחלטה כי "הנתונים שהובאו בעניין האכיפה הבררנית מעוררים לכאורה שאלה". עוד כתבה השופטת, כי "למערער מספר שכנים הנמצאים כמוהו בקומת הקרקע של הבניין וחולקים אתו את אותו שטח ... גם שכנים אלה השתמשו באותו שטח שהינו לטענת העירייה 'רחוב'".

נאור קבעה, כי ככל שהדברים עולים מן התיק, בעוד שלג'אבר ניתנו מאות דו"חות, לעסק סמוך אחר לא ניתנו דו"חות כלל, ולעסק סמוך נוסף ניתנו שני דו"חות בלבד, "כאשר אחד מהם ניתן לאחר שנטענה טענת האכיפה הבררנית". השופטת הוסיפה, כי "אם תחזור ותהיה בעניין התדיינות משפטית בין העירייה למערער, ואם תועלה טענת אכיפה בררנית, הייתי מצפה כי העירייה תבהיר במה נבדל, אם נבדל, עניינו של המערער מעניינם של שכניו". כעת, לאחר פסק הדין, גם עו"ד ולדמן יקבל את שכר טרחתו.

דובר העירייה מסר בתגובה: "מדובר בעסק שהתנהל במשך שנים ללא רשיון. טענת המערער כי הופלה על רקע לאומו הערבי הינה חסרת בסיס ומשוללת כל יסוד, שכן במערכת הפיקוח העירוני אין כל מידע על מוצאם או לאומם של בעלי העסקים השונים הפועלים ברחבי העיר. בתי העסק המצויים בשכנות לעסקו של המערער לא עשו שימוש בשטח החזית כפי שהוא עשה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?