בג"ץ מבקר בחריפות את הנהלת בתי המשפט: פעלה בחוסר הגינות כלפי השופטת מיכל שריר

שריר עתרה לבג"ץ נגד העברתה הפתאומית מתפקיד סגנית נשיא בית משפט השלום בהרצליה

נורית רוט, פרשנות
נורית רוט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נורית רוט, פרשנות
נורית רוט

>> הנהלת בתי המשפט ונשיאת בית משפט השלום במחוז תל אביב, השופטת עדנה בקנשטיין, הפרו באופן בוטה את חובת ההגינות והחובה לתת זכות טיעון בהתנהלותן כלפי השופטת מיכל שריר, בהעבירן אותה מתפקידה כסגנית נשיא בית משפט השלום בהרצליה - כך קבעו אתמול שופטי בג"ץ בפסק דין חמור, שלא נראה כמוהו בהתחשב במושאי העתירה.

לטענת שריר, הנהלת בתי המשפט ובקנשטיין הפרו את חובתם לשקול רק שיקולים ענייניים בכל הנוגע למינוי שופטים, והעבירו אותה מתפקידה בלא כל נימוק ממשי ומתוך שיקולים אישיים וזרים.

לפי העתירה, בינואר 2006 הודיעה בקנשטיין לשריר, בהודעת דואר אלקטרוני בת כמה שורות, על הדחתה מתפקידה והעברתה לתפקיד שופטת בבית המשפט השלום בתל אביב. זאת, כך נטען, מבלי ששריר יודעה שמונה סגן נשיא תחתיה, מבלי שהוצג בפניה כל נימוק להדחתה ומבלי שניתנה לה זכות להגיב לטענות נגדה.

רק כשנה לאחר מכן קיבלה שריר מכתב מנומק מבקנשטיין, שבו פורטו הטענות כלפיה. במכתב טענה בקנשטיין כי סיבות העברתה מתפקידה של שריר הן עיכוב ממושך במתן פסקי דין, תלונות על יחסי האנוש שלה ובקשתה לצאת לחופשת שבתון לצורך השלמת לימודים אקדמיים, שכונתה "דחיית ענייני בית המשפט בפני אינטרסים אישיים".

שופטי בג"ץ אליעזר ריבלין, אדמונד לוי ויורם דנציגר המליצו להנהלת בתי המשפט להחזיר את שריר לתפקידה, אך המגעים בין הצדדים לסיום הסכסוך בפשרה לא צלחו - ואתמול פירסם בית המשפט פסק דין בעתירה.

לבסוף נדחתה העתירה בשל מערכת היחסים העכורה בין הצדדים, שמקשה על החזרת שריר לתפקידה הקודם, וכן בשל הפגיעה שתיגרם לסגן הנשיא המכהן של בית המשפט השלום בהרצליה, השופט מאיר שנהב (שלא צורף לעתירה). ואולם בית המשפט קבע כי לא בכך העיקר, וכי תוצאה זו אינה פוטרת את הנהלת בתי המשפט מהחובה לחפש פתרון הולם לבעיה שנוצרה בעניינה של שריר, "ולהפיק לקחים באשר לכללים הנוהגים במינויים או בהעברתם מן התפקיד של שופטים בעלי תפקיד ניהולי".

שמעה על ההדחה מהמזכירות

"נדרשים אנו זו הפעם למחלוקת שעילתה בתוך הבית פנימה", כתב השופט לוי בפתח החלטתו. "על כך יש להצר עד מאוד, שכן המעט לו היית מצפה ממערכת בתי המשפט הוא כי תנהג הקפדה יתרה, הגינות ודרך ארץ, כמתחייב מן המסד הערכי בו נטועים יתדותיה ומן הערכים שמבקשת היא, מעשה יום-ביומו, להנחיל לאחרים".

לוי מתאר את הדרך הקשה שבה גילתה שריר את עובדת מינויו של סגן נשיא לבית המשפט תחתיה: "באוגוסט 2005, בבואה לבית המשפט, גילתה השופטת שריר כי לוח הדיונים שלה ריק וכי כל התיקים בהם טיפלה חולקו בין שופטי בית המשפט. מעובדי המזכירות היא שמעה על מינויו של סגן נשיא תחתיה. אפילו עורכי הדין המופיעים בפני השופטת ידעו על סיום תפקידה קודם שלה נודע הדבר. וכפי שקורה לא אחת במצבים מעין אלה, מאמציה לברר את פשר השינוי הפתאומי מול הגורמים הרלוונטיים נתקלו בחומה של אטימות או, גרוע מכך, בתגובה מיתממת".

השופט לוי הביע את תמיהתו מכך שההנמקות למהלך התגלו על ידי הנהלת בתי המשפט רק עם יציאתה של שריר לחופשה, ולא הובאו לידיעת הגורמים הממונים מבעוד מועד. ברומזו להתנהלותה של הנשיאה בקנשטיין קבע השופט: "בית המשפט אינו נחלתו הפרטית של איש, חשוב ומרכזי ככל שיהיה. אין אדם המוסמך לנהוג בו כרצונו".

בסופו של דבר קבע לוי כי אינו מוציא צו להחזרתה של שריר לתפקיד, זאת משום ש"מערכת היחסים שבין הגורמים המעורבים כה העכירה, לבלי תקנה". הנהלת בתי המשפט חויבה לשלם לשריר שכר טרחת עו"ד, בסכום של 25 אלף שקל. (בג"ץ 2561/07)

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט