כתב האישום נגד בועז יונה: גנב יותר מ-120 מיליון שקל מחברות שבבעלותו וזייף מערכת חשבונאית

לפי החשד, ביומיים הראשונים להימלטותו משך יונה כחצי מיליון שקל וניסה להבריח ג'יפ פורשה קאין של אישתו ■ הסדר טיעון שנחתם עם יונה: 7 שנות מאסר בפועל ופיצוי בסך 4 מ' ש' לרוכשי הדירות מחברת חפציבה

הילה רז
הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה רז
הילה רז

פרקליטות המדינה הגישה היום לבית המשפט המחוזי בירושלים כתב אישום, המייחס לבועז יונה תשע עבירות חמורות. כתב האישום הוגש במסגרת הסדר טיעון שנחתם עם יונה ב-16 ביוני, היום בו הוסגר יונה לישראל, לאחר שנמלט לאיטליה לפני כשנה. במקביל, ביקשה הפרקליטות להאריך את מעצרו של יונה עד למתן גזר דין בעניינו.

לפי כתב האישום, במשך העשור שבין השנים 2007-1997, ניצל בועז יונה את העובדה כי ניהל מספר חברות פרטיות בעלות שמות דומים על מנת לבצע שורה של עבירות תרמית, זיוף, הונאה וגניבה. החברות נושאות כולן את השם חפציבה, על שם אמו של יונה - ובהן החברות חפציבה שיכון ופיתוח, חפציבה בנייה פיתוח והשקעות, חפציבה דיור ואחזקות - ושתי חברות ציבוריות, חפציבה גלובל וחפציבה ג'רוזלם גולד, שנשלטו על ידי חברת חפציבה אחזקות.

יונה ניהל את החברות השונות ללא אבחנה ביניהן, וריכז את תזרים המזומנים שלהם במסלקה אחת. כך עשה יונה שימוש בכספים, בנכסים ובהתחייבויות של החברות השונות לצרכיו, תוך התעלמות מהחובות עליו כבעל שליטה ולפי חוק ניירות ערך.

לפי כתב האישום, הינחה יונה את בכירי חפציבה והסתייע בהם. מדובר בבכירים זאב טננבאום, מנהל הכספים של חפציבה; רו"ח עדו יועז, אחראי פרויקטים בחפציבה וחשב פרויקט חופים; רו"ח מרדכי נתנאל, מזכיר החברה הציבורית ג'רוזלם; רוני ביבי, מנהל מחלקת הגבייה בחפציבה; אודי הררי, סמנכ"ל השיווק; עדיה בן משה, איש כספים; רו"ח פרדי אלגמיל, משנה למנכ"ל חפציבה.

עניינם של עובדים אלה ממשיך להיחקר במשטרה. לאחר שהמשטרה תסיים את חקירתה, יועבר התיק במלואו למחלקה הכלכלית בפרקליטות, ויוחלט באם יוגשו כתבי אישום נוספים בעניינם.

יונה מואשם כי עשה שימוש בכספי רוכשי הדירות של הפרויקטים הקבלניים של חפציבה ובכספי החברות הציבוריות לפי רצונו, צרכיו ומטרותיו, ולא סיפק לרוכשי הדירות בטוחות כמתחייב לפי חוק המכר, תוך חשיפת הרוכשים לסיכונים כלכליים שונים.

בנוסף, מואשם יונה בעריכת רישומים כוזבים בספרי חפציבה, בזיוף מסמכים ובהסוואת הפעולות שבוצעו בכספים מעיני בעלי מניות וציבור המשקיעים, רואי חשבון, בנקים ומפקחים. יונה, לפי כתב האישום, משך כספים מהחברות הציבוריות תוך הפרת אמון וללא קבלת האישורים הנדרשים, והנחה את בכירי חפציבה להפעיל את המערכת העסקית של חפציבה לקידום מטרותיו.

לפי האישום הראשון, הנחה יונה את עובדי חפציבה כך שכספם של רוכשי הדירות בפרויקטים הקבלניים יתקבלו באופן שיאפשר את הפקדתם שלא בחשבון הליווי שחויב יונה לפתוח לכל פרויקט קבלני בנפרד. בהתאם להוראותיו, התקבלו צ'קים בהם לא צוין מספר חשבון הליווי ושם החברה הקבלנית - וכספי המשכנתאות של הרוכשים הועברו לחשבונות שאינם חשבונות הליווי. כך התאפשר ליונה להשתמש בכספים לפי רצונו והגדרתו, למעשה, ולהונות את הציבור. במסגרת אישום זה נטען כי יונה קיבל במרמה וגנב מעשרות לקוחות מיליוני שקלים.

לפי האישום השני, ניהלו יונה ועובדי חפציבה מערכת חשבונאית ודיווחית כפולה בתוכנת מחשב, והזינו רישומים כוזבים באופן שיטתי ושוטף למערכת - ביחס למספר דירות שנמכרו בפרויקט קבלני, מחירי הדירות עליהם סוכם והיקף התקבולים. רישומים כוזבים אלה בוצעו, לפי כתב האישום, על ידי מנהל הכספים של חפציבה, זאב טננבאום, ועל ידי איש הכספים ואחראי פרויקטים בחפציבה, עדיה בן משה ורו"ח עדו יועז.

הדו"חות הכוזבים הופקו מעת לעת במטרה לרמות גורמים חיצוניים לחברה, ובמקביל ניהלה החברה רישומי אמת, שהישוו בין הרישום הכוזב למצב בפועל.

כאשר הבנקים המלווים חשדו כי דיווחי חפציבה אינם משקפים אמת, הציגו להם הבכירים בחפציבה את הדיווחים הכוזבים - והזינו נתונים שקריים למערכת הנהלת החשבונות של החברה. היקף הרישומים הכוזבים במהלך התקופה הרלוונטית נאמד במאות מיליוני שקלים.

האישום השלישי נוגע לחברה הציבורית חפציבה ג'רוזלם גולד. החברה הונפקה בדצמבר 2006, וגייסה 178 מיליון שקל מציבור המשקיעים, בשלוש סדרות אג"ח. במהלך חצי שנה, בין החודשים ינואר ועד יולי 2007, בעשרות מועדים גנב יונה כספים שהופקדו בידיו כבעל שליטה בחברה הציבורית, בסך כולל של למעלה מ-70 מיליון שקל - והעביר את הכספים לחשבונות של החברות הפרטיות שהיו בשליטתו.

יונה הורה למזכיר ג'רוזלם, רו"ח מרדכי נתנאל, לפרסם דו"ח מיידי לפיו עסקה לרכישת נדל"ן ברוסיה הושלמה, וכי העביר בגינה כ-7 מיליון יורו - שערכם היה כ-40 מיליון שקל. בפועל, העסקה כלל לא הושלמה, ויונה לקח את הסכום לשימושו הפרטי והעבירו לחברות הפרטיות.

יונה הסתיר מדירקטוריון החברה ומציבור המשקיעים את העברות הכספים, ובכך גנב למעלה מ-70 מיליון שקל ועבר על חוק ניירות ערך ותקנות, תוך שהוא מסווה את משיכות הכספים בהעברות בנקאיות מהחברות הפרטיות שהיו בבעלותו, שנערכו בסמוך לעריכת הדו"חות הכספיים. לאחר שהדו"חות הכספיים הושלמו, הועברו הכספים חזרה לחברות הפרטיות.

בנוגע לפרויקט חופים, במסגרתו נבנו כ-1,100 יחידות דיור בסמוך לחדרה - שהיה תאגיד מדווח, לאחר שב-2006 הציע לציבור לרכוש אג"ח וגייס כ-138 מיליון שקל - עולה מכתב האישום כי יונה גנב את כספי חופים והעביר 48 מיליוני שקל לחברות הפרטיות שבשליטתו ולחשבונות אחרים. גם כאן, העביר יונה כספים מהחברות הפרטיות בסמוך למועד עריכת הדו"חות הכספיים. זאת, בין היתר, באמצעות הלוואות בנקאיות למספר ימים ששועבדו לבנק המלווה, לצורך איפוס יתרות החובה של חופים ולשם הטעיה של רואי החשבון.

בנוסף, העביר יונה לקבלנים שעבדו בחופים - ובהם דניה סיבוס וחברת צ. לנדאו קבלנות והנדסה - תשלומים בסך עשרות מיליוני שקלים עבור שירותי בנייה אותן סיפקו החברות הללו לחברות פרטיות אחרות מקבוצת חפציבה.

במקרה אחר, העבירה חפציבה צ'ק מזויף בסך 1.75 מיליון שקל לדניה סיבוס, כך שייחזה כאילו חופים היא המשלמת את הסכום - אף שהסכום שולם על ידי חברת צמרות בוני הארץ, חברת אחרת מקבוצת חפציבה. דניה סיבוס שהוטעתה הנפיקה חשבונית לחופים.

הפרקליטות מייחסת ליונה עבירות על חוק איסור הלבנת הון ומציינת כי כספים שנתקבלו ממקורות שונים הועברו לחשבונות פרטיים של עובדי חפציבה או של קרוביהם, צ'קים שנתקבלו מרוכשי דירות נמסרו לניכיון אצל גורמים שונים והופקדו בחברות פרטיות שונות בבעלות בועז יונה או בשליטתו. הההעברות נערכו בליווי רישומים, דו"חות ומצגים שקריים, שנועדו להסוות את גניבת הכספים מהפרויקטים השונים.

לקראת סופו של כתב האישום, מתארת הפרקליטות את פעולותיו של יונה להברחת נכסיו ב-30 ביולי 2007, יום לפני שנמלט מהארץ. באותו יום הורה יונה למשוך מחשבונו בבנק לאומי ברומניה סכום מזומן של 5,000 יורו, שהועבר לידיו. בשעות הערב, לאחר שבירר את יתרת הכספים בחשבונותיו, חתם על צ'קים שנמשכו ממספר חשבונות בנק פרטיים שלו, בסך 347 אלף שקל. הכסף שנמשך הועבר לידיו של יונה. למחרת, ביום בריחתו, משך יונה 10,000 יורו נוספים וכ-10,000 דולר מחשבון בבנק לאומי.

ב-1 באוגוסט 2007, כשהוא מחוץ לישראל, הורה יונה ליטול ממחלקת הגבייה של חפציבה צ'קים לא מסומנים, להמירם למזומן, ולהעביר את המזומן אליו. בהתאם להנחיותיו, הועברו אליו כ-103 אלף שקל, שניטלו מארבעה צ'קים.

יומיים לאחר מכן, הועבר ג'יפ מסוג פורשה קאיין, בו נהגה תמר יונה, לחבר משפחה מתל אביב. לאחר שלושה שבועות תיאם יונה עם אחרים את סילוק הרכב. הרכב נתפס בסופו של דבר על ידי משטרת ישראל, ונמכר במסגרת מכרז.

לאחר שכתב האישום הוקרא ליונה בבית המשפט, הוא השיב כי הבין את תוכנו והוא מסכים למעצר. השופט נועם סולברג האריך את מעצרו של יונה עד תום ההליכים נגדו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?