כל הילדים נבראו שווים

יש לקבוע סכום שרירותי, אחיד לכל ילד, המבטא את מחיר ההשגחה עליו. מחיר זה אינו משתנה לפי רמת ההכנסה של ההורים

יורם מרגליות
יורם מרגליות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יורם מרגליות
יורם מרגליות

>> רבות נכתב על פסק הדין ורד פרי נגד פקיד שומה גוש דן, שהתיר לנכות כהוצאה בייצור הכנסה תשלומים ששילמה אם עובדת למעון יום לילדים ולמועדונית. האם אכן מדובר בפסק דין בעל השלכות רגרסיוויות כטענת מבקרי פסק הדין? לדעתי, לא.

כשם שאין זה ראוי להשיג פרוגרסיוויות בדרך של אי התרת ניכוי של הוצאות אחרות בייצור הכנסה כגון שכר עבודה או דמי שכירות של המבנה המשמש את העסק, אם מדובר בנישומים בעלי הכנסות גבוהות, כך גם אין לעשות זאת בדרך של אי הכרה בהוצאות השמירה על ילדים בזמן עבודת ההורים. פרוגרסיוויות יש להשיג באמצעות שיעורי המס ולא בדרך של עיוות מדידת ההכנסה החייבת.

הורה לא יכול לצאת לעבודה אם יש לו ילדים קטנים בלא שיימצא מי שיטפל בהם בזמן עבודתו. אין הדבר דומה להוצאה על אוכל, השוואה שרשות המסים עשתה כשהתנגדה לניכוי, ושמנהל רשות המסים חזר עליה בימים אלה בתגובה לפרסום פסק הדין. העובד יאכל בין אם יצא לעבוד ובין אם לא יצא. לעומת זאת, אם לא יצא לעבודה, יוכל לשמור על ילדיו.

לכן זו הוצאה בייצור הכנסה שיש להפחיתה מההכנסה בחישוב ההכנסה החייבת במס. פסק הדין עוסק בהרחבה בנושא ההפרדה בין חלקו של התשלום המהווה תשלום בעבור השמירה על הילדים בזמן עבודת ההורים, לבין החלק המהווה תשלום בעבור פעילות ההעשרה. ניכויו של החלק השני אינו ראוי מכיוון שהמדובר בהוצאה פרטית.

דומני כי פסק הדין מבצע הבחנה סבירה לגופו של עניין, אבל קיימת בעיני דרך ראויה ופשוטה יותר מזו שנקבעה בפסק הדין, המבטלת את האפשרות להשלכות רגרסיוויות שיש בניכוי המרכיב הפרטי שבתשלום. יש לקבוע סכום שרירותי, אחיד לכל ילד, המבטא את עלות השמירה. כל סכום מעבר לו מבטא את מרכיב ההעשרה האסור בניכוי.

משפחות בעלות אמצעים המשלמות סכומים גבוהים על הטיפול בילדיהן בזמן עבודת ההורים יקבלו על כן את אותו ניכוי שמקבלות המשפחות מעוטות האמצעים. אין סיבה לחשוב שעלות שמירתו של ילד ממשפחה אמידה גבוהה יותר מעלות השמירה של ילד ממשפחה אמידה פחות, למעט הפרשים הנובעים מהבדלים ביוקר המחיה בין אזורים גיאוגרפיים. עיקר ההפרשים בתשלומים שהמשפחות בעלות רמות ההכנסה השונות משלמות נובעים מהפרשים בעלות מרכיב ההעשרה.

קביעה של סכום אחיד המותר בניכוי תפשט את ההליך. לא יהיה צורך בהמצאת קבלות, אלא אם נרצה בכך מטעמים של הגברת אכיפת הדיווח על מטפלות. הורים שנעזרים בשירותי קרובים, שלא בתשלום, לשמירה על ילדיהם, ייהנו גם הם מהניכוי.

תוצאה זו ראויה בעיני, שכן בדרך כלל ההורים משלמים על כך בדרך זו או אחרת. עובדים שכירים לא יידרשו להגיש דו"חות מס. די יהיה בהצהרה, שנעשית גם כיום, בדבר מספר הילדים וגילם ובדבר הכנסות בן או בת הזוג מעבודה.

ניתן יהיה לשפר את הדיוק במדידת ההכנסה החייבת, במחיר של תוספת סיבוך, אם עלות השמירה על הילדים תחושב על בסיס שעות. במקרה זה יהא צורך בהמצאת קבלות וייתכן שיהיה גם צורך לספק מידע בדבר שעות עבודת בן או בת הזוג בנוסף להכנסתו.

הכותב הוא מרצה למשפטים באוניברסיטת תל אביב ומומחה לדיני מסים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

שכונת הדר בחיפה

"אפסיד 400 שקל בחודש למשך עשור, אבל זה יתאזן": המשקיעים החדשים בנדל"ן

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"