הטיפים של יעקב נאמן: כך תצליחו במקצוע

מהי החשיבות של הסכמי שכר טרחה מדוקדקים? איך מקימים משרד מצליח? ומה אומרים ללקוח הראשון שמנסה לפתות אותך להעלים מס? עו"ד יעקב נאמן נותן טיפים לגדודים של עורכי דין צעירים

הילה רז
הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה רז
הילה רז

ערב חג האהבה הצטופפו באולם ההרצאות של לשכת עורכי הדין בתל אביב יותר מ-200 עורכי דין צעירים. לבושים בהידור, מוקפדים ומלאי ציפייה הם המתינו בדריכות. אהבה פחות מעניינת אותם הערב, הם מתמקדים בקידום הקריירה. בחליפות, עניבות וסמלי הסטאטוס ההכרחיים התייצבו עורכי הדין הצעירים לשמוע את גורו ההצלחה הוותיק, עו"ד פרופ' יעקב נאמן.

לכל אורך הרצאתו הקפיד נאמן לתבל את דבריו בהומור ודוגמאות מעברו הרחוק. "התחלתי את הקריירה המשפטית שלי כמתמחה אצל השופטת מרים בן-פורת. באחד המקרים, כשהיא הביעה את עמדתה בעניין מסוים ושאלה לדעתי עניתי לה "דעתי כדעתך", בן-פורת השיבה לי, "אם ככה, אחד מאיתנו פה מיותר. בן-פורת לימדה אותי את הדבר הכי חשוב בעריכת דין: אין זווית אחת בלבד לנושא. אין במקצוע שלנו שחור לבן. תהיו פתוחים ותתייעצו בכל דבר, תמיד תוכלו לקבל רעיונות אחרים מאלו שחשבתם עליהם לבד".

קידום, אמונה, יושר

במהלך ההרצאה הבהיר נאמן את הנקודות המרכזיות בייסוד שותפות בעריכת דין. בצניעות הצהיר כבר בתחילה: "אני לא יודע מהי דרך המלך, אני יודע מהו ניסיוני. הניסיון שלי התחיל בפקולטה למשפטים בשנה ג'. חיפשתי מקום להתמחות, והלכתי למשרד עורכי דין שכיום אינו קיים. בסיום הראיון שאלתי מה מסלול ההתקדמות שלי במשרד. עורך הדין ענה שאוכל להתקדם ואקבל משכורת, לאחר שאת ההתמחות אעשה בהתנדבות. הובהר לי שלא אוכל להיות שותף, מכיוון שרק עורך הדין ואשתו היו שותפים.

"יש עורכי דין מצטיינים, אני לא רוצה לומר, כמו זבל. אבל יש מעט שמבינים שיחסים שבין אדם לחברו זה הדבר החשוב ביותר"
"מיד לאחר אותו ראיון הבטחתי לעצמי שבמשרד שלי יהיו שותפים. לא יכול להיות עתיד למשרד עורכי הדין אם אתה לא נותן לעורכי הדין לצמוח מלמטה ולהגיע עד הפסגה. רוב השותפים ועורכי הדין אצלנו התחילו מטרום התמחות במשרד. המשרד בו התראיינתי לא שרד כי עורך הדין ואשתו נפטרו ולא הותירו אחריהם דור ממשיך".

נאמן חזר והדגיש את חשיבות יחסי האנוש והיחסים החברתיים בתוך המשרד ובלשונו, "יש עורכי דין מצטיינים, אני לא רוצה לומר, כמו זבל. אבל יש מעט שמבינים שיחסים שבין אדם לחברו זה הדבר החשוב ביותר. לעבוד יחד, להתייעץ, לא להיות מקובעים בהלכה משפטית, לא לאבד תקווה. אם אתם מאמינים בצדקת הטענות שלכם, גם אם יש פסיקה נוגדת, תעשו מחקרים בעולם, ספרות ופסיקה, אל תתייאשו, ותזכרו שבישראל הפסיקה מאוד דינמית".

נאמן הזהיר את הצעירים צמאי הפרנסה מפיתויים של לקוחות להשקעות משותפות, העלמות מס או תשלום שכר טרחה בדרכים עקלקלות. הוא הביא כדוגמא את הלקוח הראשון שפנה אליו, למשרד שהקים לבד בביתו. "תרגמתי עבור הלקוח מסמך שעסק ברישום פטנט, ודרשתי 300 לירות. כששילם לי מיהרתי לרשום לו את הקבלה הראשונה בחיי, אך הלקוח סירב לקבלה. התווכחנו והוא הטיח בי "אתה לא תגיע רחוק. שנים רבות מאוחר יותר, אחרי שמוניתי לשר אוצר התקשר אלי אותו לקוח, התנצל בפני והודה בטעותו. הוא בדיוק יצא מריצוי עונשו בכלא בגין עבירות מס".

הקהל באולם צחק, ונאמן המרוצה המשיך במוסר ההשכל. "אל תתפתו ללקוחות. לכו בדרך הישרה. בלי לזוז ימינה ושמאלה. אל תשקיעו אתם ביחד, אל תבנו על תרגילים שהם עושים. תשתדלו לדון בגופו של עניין, ולא בגוף שלכם. אל תעמדו במצב שלא תוכלו להיות אובייקטיווים לחלוטין".

נאמן גאה במיוחד בהשקעה של משרדו בגיבוש העובדים. "פעמיים בשנה יוצאים כלל העובדים במשרד לסוף שבוע יחדיו. יחסי אנוש טובים לא כתובים בספר חוקים, אך הם חשובים ליכולת לעבוד בראש נקי, בלב שלם ובנפש חפצה. אין דבר יותר חשוב להצלחת המשרד מאשר גיבוש בין העובדים בו", מצהיר נאמן וממליץ לעורכי הדין לדבר עם שותפיהם, "וללבן חילוקי דעות, גם בנושאים הכי קשים ולא נעימים. נושאי שכר, קידום. אין אפשרות לקיים עריכת דין ברמה נאותה ללא פתיחות מלאה עם החברים למקצוע. תרגישו חופשי להביע את דעתכם, בהבנה הדדית".

הסכם שותפות מדוקדק

מיד לאחר שמסיים נאמן את דבריו בזכות היחסים החבריים הוא מדגיש את חשיבותם של עריכת הסכמי שותפות והיחסים הכלכליים שבין השותפים. נאמן חוזר בערגה לימי הקמת שותפותו. "הקמתי את השותפות עם חיים הרצוג ז"ל ומייקל פוקס שעלה מאנגליה לאחר מלחמת ששת הימים. שניהם היו אנגלים ואני היליד היחיד. ביום הראשון עשינו הסכם שקבע את תנאי השותפות. קבענו כבר בהתחלה את תנאי הפרישה (אחד מהם היה שאני אוכל לפרוש בגיל 45). קבענו מועדי חופשות לכל אחד. כמו כן קבענו שאף אחד מאיתנו לא ישקיע במיזמים של לקוחות. קבענו סידורים לפנסיה וגיל פרישה חובה (לשותפים המייסדים 75, לשותפים אחרים 70). הגדרנו במה יעסוק המשרד והסכמנו על חובת השתלמות.

נאמן מציין כי "במהלך החיים עשינו שינויים בהסכם הראשוני. באחרונה למשל הורדנו את גיל הפרישה ל-60 עם אפשרות להאריכו, אך חלק גדול מהכללים נותר עמנו עד היום". כעורך דין בנשמתו חשוב לנאמן ש"הדברים יהיו כתובים כדי למנוע אי הבנות".

נאמן חושף בפני הצעירים את האמת המרה גם על לקוחות. "הם לא אוהבים לשלם. יש לי רק לקוח אחד שמשלם בזמן. לכן חשוב מאוד לנסח הסכם שכר טרחה בכתב מראש, בפרטים מדוקדקים. עדיף שהלקוח יברח בשל הסכם שכר טרחה לפני שהתחלת לעבוד בשבילו מאשר אחרי העבודה".

לקראת סיום הרצאתו, מגלה נאמן את סוד ההצלחה. "אהבת המקצוע. אני מאושר בכל רגע. מהשעה המוקדמת בבוקר שבו אני נכנס למשרד, אחרי שחייה, לימוד דף יומי, ועד שאני יוצא מאוחר בערב. אני נהנה. הכי חשוב ליהנות ממה שעושים".

עם תום דבריו, הודה עו"ד ינון היימן מלשכת עורכי הדין לפרופ' נאמן, אשר השיב לו "אתה לא צריך להשתמש פה בתואר הזה. פרסערים (תאוותנים ביידיש) יש מספיק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט