אהוד ברק: "בית המשפט העליון הפך ליעד של מתקפות בלתי ראויות"

ברק אמר במרכז מפלגת העבודה כי האיזון בין המערכת הפוליטית לבית המשפט העליון הופר

יובל יועז
יובל יועז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יובל יועז
יובל יועז

מאת יובל יועז ושירות הארץ

"בעת האחרונה נראה כי בית המשפט העליון ושופטיו הפכו ליעד למתקפות בלתי ראויות ולשטף של יוזמות, אשר תוכנן וכמותן מאיימים לזעזע את שלטון החוק", כך אמר הערב (ראשון) שר הביטחון, אהוד ברק, בנאום שנשא במרכז מפלגת העבודה. בביקורת מרומזת על שר המשפטים, דניאל פרידמן, אמר ברק כי האיזון בין המערכת הפוליטית לבית המשפט העליון הופר. "יש לנו חובה לשמור על המדינה מפני אופנות זמניות. עלינו לשמור מכל משמר", אמר ברק, "לא נאפשר פגיעה בבית המשפט העליון ולא נאפשר שינוי חוקי יסוד".

ח"כ אופיר פינס קרא לברק לא לנסוע לאנאפוליס. לדבריו, "השרים ישי וליברמן רוקנו את הוועידה מכל תוכן והפכו אותה לפארסה. ברק לא צריך ליטול חלק בפארסות מהסוג הזה". השר עמי אילון אמר כי מפלגת העבודה אינה עושה די כדי לאזן את הלחצים של ישי וליברמן על אולמרט, שעיקרו את הוועדה בתוכנה. "השאלה היא לא אם ומתי לצאת מהממשלה אלא מה משאיר את מפלגת העבודה בתוכה", אמר אילון. ח"כ עמיר פרץ אמר כי "אין להתנות את המו"מ עם הפלשתינאים בהשלמת השלב הראשון של מפת הדרכים. לדבריו, שום מהלך מדיני לא יצליח בלי גיבוי של מפלגת העבודה.

חשין: פרידמן הוא פיל אפריקאי המשתולל בחנות חרסינה

בסוף השבוע ביקרו בכירי בית המשפט העליון לשעבר אהרן ברק ומישאל חשין את יוזמתו של שר המשפטים פרופ' דניאל פרידמן, שנחשפה ב"הארץ", לגבש הצעת חוק שתגביל את הנושאים ה"שפיטים" ותמנע מבית המשפט העליון לדון בנושאים מדיניים, ביטחוניים ותקציביים.

בכנס הסוער של העמותה למשפט ציבורי שהתקיים בסוף השבוע בקיסריה אמר אהרן ברק כי "אסור לטפל בנושא השפיטות במונחים של חקיקה, מדובר בנושא שאיננו חקיק. אלה מאבקים על נשמתה של המדינה". חשין, לעומתו, הגדיר את פרידמן כ"פיל אפריקאי המשתולל בחנות חרסינה".

בנאומו שלשום בערב פירט ברק באריכות את התנגדותו ליוזמותיו השונות של פרידמן. "בוודאי שלא הכל שפיט, יש נושאים שאינם שפיטים", אמר ברק, "אבל חשוב לעסוק בנושאים של שפיטות בעדינות רבה... יכול להיות שבית המשפט הרחיק לכת בנושא של השפיטות, למרות שאני לא חושב כך. אז צריך לדבר על זה, אבל לא להכניס את היד של הרשות המחוקקת לרקמה העדינה ביותר של ההליך השיפוטי". ברק הוסיף, כי "במדינות אחרות לא מדברים על חוסר שפיטות. בית המשפט החוקתי בגרמניה דן בשאלה אם הצבא יכול לטוס לקוסובו".

אהרן ברק נפגש עם אולמרט

מוקדם יותר שלשום נפגש ברק עם ראש הממשלה, אהוד אולמרט. על פי ההערכות פרש ברק בפני ראש הממשלה את נימוקיו להתנגדותו לכלל היוזמות של פרידמן: "אלה לא גחמות שלי, ולא רוחות שעה חולפות", אמר ברק שלשום, "אלה מאבקים על נשמתה של המדינה". מלבד ההתנגדות ליוזמה המתגבשת בנושא השפיטות, שלדברי לשכת שר המשפטים נמצאת בשלבי דיון ראשוניים בלבד, התייחס ברק גם להגבלת סמכותו החוקתית של בג"ץ, לתיקון המאפשר לכנסת להתגבר על פסיקת בג"ץ, לעצמאות הרשות השופטת ולהפרדת הרשויות.

אתמול נשא מישאל חשין נאום תקיף במיוחד נגד פרידמן, שבו אמר כי "מה שמתחולל כעת זה לא דיון - זו מלחמה על הדמוקרטיה כפי שאני מבין אותה". לדבריו, "פרידמן מתנהג כמו פיל אפריקאי משתולל בחנות חרסינה. האם הבג"ץ היה כל-כך נורא עד היום? האם הדמוקרטיה כל-כך סבלה מבית המשפט העליון שצריך להפציץ ולרכך אותו בתותחים כבדים?".

השופט חשין מנה את יוזמות החקיקה של פרידמן: "מדברים על חוק השפיטה - התגברות ב-61 ח"כים או ב-66 ח"כים. למה 66? כי זה כפולה של שלושה מספרים ראשוניים? סמכות ההתגברות היא הכתרתה של הכנסת ככל יכולה; שינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים - מרסקים אותה לחלוטין ומעיפים משם את שופטי העליון. זה כל-כך ברוטלי שקשה להאמין; הכנסת העבירה את חוק הקדנציות - הח"כים לא הבינו בכלל על מה הם מצביעים; צמצום זכות העמידה - הג'ינג'י (עו"ד אליעד שרגא, יו"ר התנועה לאיכות השלטון) ייצא החוצה, תנועת אומ"ץ תצא החוצה, גם אם תהיה שחיתות בשלטון לא תהיה זכות עמידה; מתן סמכות לשר המשפטים להעביר תיקי משפט ממחוז למחוז - האם אני הוזה או שזה באמת קורה? אני לא מאמין שזה באמת קורה".

חשין הזכיר ש"שנה קשה עברה עלינו ולא מעט דם רע נשפך, וגם אני תרמתי את חלקי למהומה. האמירה שלי שאגדע את ידו של פרידמן היתה כמובן מטאפורית, וטוב היה לה שלא נאמרה, אבל התברר שצדקתי. אבל האמת היא שעייפתי, הותשתי, נמאס לי. כבר שמונה חודשים אני חי בסיוט מתמיד כל לילה וכל בוקר. הרפורמות של פרידמן רודפות זו את זו, פרידמן מעלה את הרפורמות שלו בקצב אש של מא"ג - 1,100 כדורים בדקה, אני נמצא עכשיו בכוננות ספיגה. כל לילה אני הולך לישון עם החרב תחת המזרן. הכל כוחני, פועלים בלי דיון ציבורי. פרידמן הוא איש שררה שנכנס בשעטה לחנות חרסינה. זה כמו מסע סנחריב - הרס ושוד. אינני מבין את השנאה והשטנה לבית המשפט העליון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה