שוק הפקטורינג - תחילת התעוררות או קיפאון?

מוסר התשלומים במשק הישראלי הוא כזה שמרבית החברות עוסקות במתן אשראי במקום לעסוק בעסקיהן. ספקים רבים הופכים לגוף שמממן את הלקוחות

אבירם רחימי
אבירם רחימי

הפקטורינג הוא כלי פיננסי חדש יחסית בישראל. לפי שיטה זו, רוכשת חברת הפקטורינג את החוב הפתוח של לקוח כלפי חברה תוך המחאת החוב אליה.

בישראל מחזור העסקות עלה בצורה ממשית מהיקף של 2.2 מיליארד ב-2004 לכ-4.5 מיליארד ב-2006. כל זאת כשלפחות 75% מעסקות הפקטורינג הן בשוק המקומי ולא ליצוא.

יתרונותיה של שיטה זו ברורים: היכולת לקבלת מימון שוטף כנגד מכירות, מתן אשראי שאינו מצריך שעבוד נכסים או מתן בטוחות חיצוניים, נטרול חלקי של סיכון האשראי הנובע ממצבם הפיננסי של הלקוחות וביצוע הגבייה במיקור חוץ (Outsourcing). בנוסף, הפקטורינג משפר את הצגת הדו"חות הפיננסיים של העסק, מכיוון שאינו מופיע כאשראי אלא מקטין את סעיף חובות לקוחות ומגדיל את סעיף המזומנים.

עסקות פקטורינג בשוק המקומי מתאימות בעיקר לעסקים בינוניים, שאין להם די נכסים פיסיים להציע כבטוחה, ולסוחרים עונתיים הזקוקים למימון הוצאותיהם בתקופות שבהן אין להם הכנסות מלקוחות.

מוסר התשלומים במשק הישראלי הוא כזה שמרבית החברות עוסקות במתן אשראי במקום לעסוק בעסקיהן; ספקים רבים הופכים לגוף שמממן את הלקוחות ועורך לגביהם מעקב מקיף, כדי שלא להסתכן באי פירעון החוב.

ואולם הקושי העיקרי הוא בהתנגשות בין השעבוד הצף של הבנקים על נכסי החברה לבין חברת הפקטורינג. לכאורה, לבנקים כבעלי האג"ח יש נימוק טוב לטעון כי הסכם הפקטורינג מקטין את מצבת הנכסים המובטחים באג"ח, בעוד היקף האשראי הניתן על ידם לחברה אינו קטן.

אם חברה בוחרת בהסכם מסוג פקטורינג ללא ידיעת ו/או הסכמת הבנקים, ייתכן שהדבר עלול להוות עילה לגיבוש השעבוד הצף, שכן אחד התנאים לגיבוש השעבודים הוא הפרה ו/או אי קיום התחייבויותיה של החברה כלפי הבנקים על כל המשתמע מכך. מדובר בסיכון שאם יתממש - משמעותו הרסנית. לבסוף, באם התרחשה התמוטטות החברה, בעת פירוקה עשויה לקום תחרות קשה בין הבנקים בעלי האג"ח לבין חברת הפקטורינג, בדבר הזכות הנובעת מהחשבוניות אשר הומחו.

תוקפה של ההמחאה לטובת הפקטור מותנית במענה לשאלה אם המחאת הזכויות לפקטור היא בגדר פעילות במהלך העסקים הרגיל של החברה; מענה שלא ניתן לתת בשלב זה. החקיקה, שאינה מעודדת עסקות פקטורינג, אינה יודעת כיצד להתמודד עם העניין ולא צפתה המחאה מהסוג הנהוג בעסקות מסוג זה.

בשל כל הבעיות אשר תוארו לעיל, חברות רבות מהססות מהתקשרות עם חברות הפקטורינג. במרבית המקרים ההתקשרות כמובן אינה מובאת לידיעת הבנק בעל האג"ח, והתמורה אשר מגיעה מחברת הפקטורינג מועברת לחשבון שאינו באותו הבנק - הכל כדי להימנע מהצורך במתן מענה לשאלות לעיל.

על אף שאין גורמים רבים שבקיאים בסוגיה המשפטית הכרוכה בעסקות פקטורינג, מדובר בשוק שרק מתחיל להתעורר בישראל, וצפוי כי יותר ויותר חברות וגורמים פיננסיים יתחילו להיכנס אליו.

הכותב הוא עורך דין ממשרד גרופמן, רחימי ושות’, המתמחה בתחום המשפט האזרחי-מסחרי ובנדל"ן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"