בג"ץ דחה עתירת מרזל ובן גביר ואישר מצעד הגאווה

השופטים ביניש, פרוקצ'יה וריבלין: מתן רישיון לקיומו של מצעד הגאווה מאפשר את מימוש זכות הביטוי וההפגנה

יובל יועז
יובל יועז
יובל יועז
יובל יועז

מאת יובל יועז, יהונתן ליס ויאיר אטינגר

בג"ץ דחה את הערב (רביעי) את עתירתם של פעילי הימין ברוך מרזל ואיתמר בן גביר ואישר לקיים מחר כמתוכנן את מצעד הגאווה בירושלים. משטרת ירושלים עצרה היום ברחובות העיר שלושה צעירים בשנות העשרים לחייהם, שהכינו עשרות דוקרנים בחשד שהתכוונו לפזרם על הכביש בעת מצעד הגאווה. בשכונת גילה בעיר מצאה המשטרה 60 צמיגים שהוסתרו, לפי החשד כדי להבעירם במצעד הגאווה.

נציגי "הבית הפתוח" בירושלים איימו היום כי יפנו לבג"ץ אם עיריית ירושלים לא תעמוד בהתחייבותה ותתלה את דגלי הגאווה לאורך מסלול המצעד. במכתב ששיגר הבוקר לראש העיר, אורי לופוליאנסקי האשים אותו נציג הבית הפתוח, עו"ד גלעד ברנע בהפרת "התחייבויותיך המפורשות לעשות כן עד הבוקר לכל המאוחר". גם בשנים קודמות התחייבה העירייה בבית המשפט לתלות את הדגלים, כפי שהיא תולה דגלים של קבוצות אחרות המקיימות אירועים בירושלים, וגם בעבר לא מילאה העירייה את התחייבויותיה בעניין. מעיריית ירושלים נמסר, כי העירייה פועלת בהתאם להחלטת בג"ץ.

במכתב שנשלח הבוקר האשים "הבית הפתוח" את לופוליאנסקי כי הוא "מנסה להפריע ולחבל בהכנות המתבצעות בשעות אלה לקיומו של מצעד הגאווה והסובלנות", וכי העירייה אינה פועלת בשיתוף פעולה עם הבית הפתוח בארגון המצעד. ואולם בצהרים, לאחר האיום בעתירה, החלו גורמים מקצועיים בעירייה לעבוד עם אנשי הבית הפתוח על ההכנות הארגוניות למצעד. לפיכך החליטו אנשי הבית הפתוח שלא לעתור לבג"ץ.

כחלק מהדיון בשלוש עתירות של פעילי ימין וחרדים נגד קיום המצעד שיגר לופוליאנסקי הודעה אישית מטעמו, הסותרת את עמדת עיריית ירושלים. בהודעתו כתב לופוליאנסקי כי "עמדת הנהלת העיר היא שהעירייה רואה במצעד זה פרובוקציה קשה הפוגעת במרקם העדין הקיים בין האוכלוסיות בבירה, וקוראת לביטולו ולמניעת אלימות". לופוליאנסקי מסר כי היועץ המשפטי של העירייה, עו"ד יוסי חביליו, מסרב לייצג את עמדת העירייה. היועץ חביליו הודיע לבג"ץ כי "מתן אישור לקיום תהלוכות איננו בסמכות העירייה וראש העיר, אלא בידי המשטרה", וקרא לשופטים לדחות את העתירות ולאפשר את קיום המצעד.

הרבנים הליטאיים, המייצגים את הזרם המרכזי בציבור החרדי, שינו את עמדתם בנוגע למחאה נגד מצעד הגאווה, ואסרו על בחורי הישיבות לצאת ולהפגין נגד המצעד. האיסור פורסם אתמול במודעה בעיתון הליטאי "יתד נאמן" שנחתמה בשם "גדולי הדור". במשטרה מעריכים שהודעת הליטאים תפחית את הסיכוי לאלימות. עם זאת, אתמול נמשכו תקריות בהן היו מעורבים חרדים, ובמשטרה ממשיכים להיערך לאפשרות שקיצונים ינסו לפגוע בצועדים.

המודעה שפורסמה אתמול מבהירה שאת המחאה נגד המצעד יש להביע ב"התקוממות נפש", ולא בהפגנה. "אין לבחורים לצאת לרחובות. כלל לא עלה על הדעת שבני הישיבות יביעו מחאתם בדרכים כאלו ואת המחאה צריך לעשות כל אחד במקומו (בהתקוממות הנפש מהתועבה הנוראה ובתפילה ובתחנונים)", נאמר במודעה. מאחורי המודעה עומד הרב אהרן לייב שטיינמן, השני בבכירותו בהנהגה הליטאית. עוד לפני כן אסרה מנהיגות החסידים על הפגנות, מחשש שהן גורמות נזק חינוכי. כעת נותר פלג "העדה החרדית" לבדו בהתנגדות האלימה למצעד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"