נדחתה תביעה על סך כ-2 מיליון שקל נגד בנק אגוד בטענה לחיובי ריבית מופרזים

ביהמ"ש קבע כי בנק אינו חייב להעמיד אשראי אף אם הלקוח יכול להציע בטוחות נאותות

כרמל בן צור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כרמל בן צור

בית משפט השלום בתל אביב דחה תביעה על סך כ-2 מיליון שקל שהגישו החברות המיק והפתעה ייבוא ושיווק נגד בנק אגוד לישראל. התובעות, חברה-בת וחברה-אם, עוסקות בייבוא ומכירה של כלי בית ומתנות. כל אחת מהן ניהלה חשבון בנק באגוד.

התובעות, באמצעות עו"ד יצחק אבירם, טוענות כי הבנק לא היה רשאי להוריד מהערכת שווים של נכסי המקרקעין ששועבדו לו לצורך קבלת האשראי הבנקאי, וכפועל יוצא, לא רשאי היה, באופן שרירותי וחד-צדדי להפחית ולהקטין את מסגרות האשראי הבנקאי - דבר שהסב להן נזק.

עוד נטען כי הבנק לא היה רשאי לחייב את החשבונות בריבית "תוספת סיכון", הואיל ושווי הביטחונות עלה על היקף האשראי, ועל כן לא היה חשוף לסיכון כלשהו המצדיק את גביית הריבית.

מנגד טען הבנק, באמצעות עוה"ד ליאת עיני-נצר, ינב אזרן ומירב כהן-הכרמלי, כי התובעות היו מעורבות באופן פעיל ויומיומי כמעט בניהול החשבונות. בני הזוג המנהלים אותן הופיעו לפגישות תכופות בבנק, היו מעורבים בגביית גובה הריבית והקצאת מסגרת האשראי, היו מחוברים באמצעות האינטרנט לפעילות שהתנהלה בחשבון והיו מודעים - ואף נתנו הסכמתם - לכל צד ולכל שינוי שעשה בו.

בית המשפט דחה את טענות התובעות, וקבע כי "גובה שיעור הריבית אינו רק פונקציה של שווי הביטחונות. ישנה מערכת שיקולים שמפעיל הבנק על מנת לקבוע את שיעורי הריבית, כגון רמת הסיכון, קביעות הלקוח ואמינותו, פעילותו הפיננסית, התייעלות העסק וכיו"ב".

לדברי סגנית הנשיא, השופטת שושנה אלמגור, "אין מקום לקשור קשר אחד ישיר בין שווי הביטחונות לגובה הריבית. השיקולים המנחים את הבנק בהקצאת מסגרת אשראי (...) אינם מתבססים אך ורק על שווי הנכסים המשועבדים לבנק, שכן, כאשר בית עסק נקלע לקשיים כלכליים והפעילות העסקית ותזרים ההכנסות אינם עומדים ביחס הולם למסגרת האשראי וליכולת ההחזרה, מפחית הבנק את מסגרת האשראי גם אם שווי הנכסים המשועבדים לפירעונה נותר אותו שווי". התובעות חויבו בהוצאות בסך 50 אלף שקל.

(א 46426/03)

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים