סוכנות הנסיעות הממשלתית שהקים ירון זליכה פועלת בניגוד לחוק

זליכה יזם הקמת הסוכנות בנימוקי חיסכון; בשבועות האחרונים יזם בחשאי שינוי של החוק בדיעבד

גיא לשם
גיא לשם

סוכנות נסיעות ממשלתית שהקים החשב הכללי במשרד האוצר, ירון זליכה, באמצעות החברה הממשלתית ענבל, תוך שהוא מכריז כי מדובר במהלך שיחסוך מיליונים לקופת המדינה, פועלת זה חצי שנה שלא בהתאם לחוק - כך עולה מהצעה להחלטת ממשלה שיזם זליכה באחרונה. בהצעה הוא ניסה לשנות בדיעבד את מטרות ענבל, כדי שיתאימו להפעלת סוכנות הנסיעות.

בתחילת ינואר השנה הועברה הפעילות לחברה ממשלתית ענבל והופקד עליה בני אומן, ששימש עד אז יועץ לחשב הכללי לענייני רכישת הכרטיסים. אומן, בעבר סוכן הנסיעות האישי של משפחת נתניהו, היה מועמד יחיד במכרז.

לאחר הקמת הסוכנות התברר כי המהלך כולו בוצע בחופזה: בתקנון חברת ענבל מוגדרת פעילותה כייעוץ לממשלה בענייני ביטוח. החברה הוקמה כחברת ביטוח בלבד ובשנים האחרונות היא משמשת את החשב הכללי לצורך ניהול פרויקטים חיצוניים.

בדיקה משפטית העלתה כי הפעלת סוכנות נסיעות באמצעות החברה מנוגדת למטרותיה ולמעשה אינה חוקית. בנוסף התגלה כי החברה אינה יכולה לתפקד כסוכנות נסיעות ללא אישור מאיגוד סוכני הנסיעות הבינלאומי (יאט"א) ולכן נאלצה ענבל להמשיך ולהשתמש בשירותיה של סוכנות נסיעות חיצונית לצורך הכרטוס.

עתה, לאחר שישה חודשי פעילות, נזכרו בחשב הכללי לאשר בדיעבד את הפעילות, אבל מכיוון שהדבר כרוך בשינוי מעמדה החוקי של ענבל נוצר צורך בהחלטת ממשלה. גם כאן החלה השתלשלות עניינים מוזרה: הנוהל קובע שהצעת החלטה מסוג זה מטופלת על ידי מנכ"ל משרד האוצר ומחויבת בחתימת השר. מקורות באוצר טוענים כי זליכה המתין ללכתו של השר אברהם הירשזון מהמשרד, ואז העביר את הצעת ההחלטה ללא ידיעתו של מנכ"ל האוצר, ירום אריאב, למזכירות הממשלה.

בדיקה שנערכה במזכירות הממשלה לאחרונה העלתה כי זליכה העביר את ההצעה לסגן מזכיר הממשלה בלי לידע את המזכיר, ישראל מיימון, ובניגוד למקובל. כשהתגלה הדבר הורה מיימון לעצור את הטיפול בהצעה לשינוי החוק. בהצעת ההחלטה אין כל אזכור לחוות דעת מתבקשת של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לעניינים פיסקליים, עו"ד דוידה לחמן-מסר אשר אמורה לבדוק כל הצעה מסוג זה.

בתגובה מסר החשב הכללי כי מדובר בניסוי למשך שנה שנועד לבדוק את החיסכון מביטול העבודה באמצעות סוכנות חיצונית. לדבריו, "מערכת היחסים עם ענבל, גם בעניין זה, מוסדרת במסגרת התקשרות חוזית חתומה ועל פי כללי כל דין. היוזמה לשינוי התקנון של החברה נובעת ממחלוקת על פרשנות, בתקנון החברה מופיע כי החברה תעסוק במתן שירותי ייעוץ לממשלה בנוסף למטלות הביטוח. לנוכח המחלוקת על הפרשנות לתקנון החברה הוחלט ברשות החברות ובמשרד האוצר לציין במפורש מהם המטלות שעל ענבל לבצע עבור המדינה, וכן נקבע כי אם וכאשר תרצה הממשלה להעביר לביצוע של ענבל מטלות נוספות אזי תידרש החלטת וועדת שרים לצורך כך. כדי שענבל תוכל לקבל רשיון מיאט"א לפעול כסוכנות נסיעות רשמית ולמקסם את מלוא היתרונות, נדרש שבתקנון החברה יופיע הפעלת סוכנות נסיעות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"