המרוץ ללשכה: מי רוכש אוהדים, מי כותב טוקבקים ומי מפזר הבטחות

המאבק על המינוי היוקרתי לראשות לשכת עורכי הדין בעיצומו; המתמודדים, כך מסתבר, אינם בוחלים באמצעים

ענת רואה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ענת רואה

הלהיט של הבחירות לראשות הלשכה: תומכים מפוברקים

אחד הסממנים הבולטים של המרוץ לראשות לשכת עורכי הדין אשר ייערכו בעוד חודש וחצי, הוא רשימות התומכים הארוכות בהן מתהדרים המועמדים השונים. כל מועמד שמכבד את עצמו עסוק בימים אלה בגיבוש רשימת תומכים אשר מופצת ומפורסמת לאחר מכן בבלוג של המועמד, באתר הבית שלו ובפרסומים שונים בהם הוא מוזכר.

באופן זה, למשל, עו"ד פיני פישלר מופיע כאחד מתומכיו עו"ד יורי גיא-רון. פישלר שגילה את הדבר כעס מאוד שכן לטענתו הוא בכלל תומך של מועמד אחר, עו"ד אילן בומבך. לדבריו: "אני תומך באילן חד וחלק. לאחר שהציגו אותי כתומך של יורי גיא-רון היתה לי התכתבות איתו והוא התקשר, התנצל ואמר שהיתה טעות. אמרתי לו שמעולם לא פגשתי אותו, ואפילו במסדר זיהוי לא אוכל לזהות אותו. אני מביע את אמוני המוחלט באדם אחר".

עו"ד ערן לב כיכב גם הוא ברשימות התומכים של גיא-רון. לדבריו: "ידוע לי שהופעתי ברשימות אחרות למרות שאני תומך באילן בומבך. אני לא כועס על זה, זה מובן לי, יש סיבות היסטוריות ואי הבנה שהיתה בעבר. אני מאוד מעריך את יורי, הבעיה שלי עם הרשימה היתה לא איתו אלא עם הסיעה שלו שמזוהה עם המשרדים הגדולים".

יש לציין כי רוב הטעויות הללו מתגלות בעקבות פניות של מתמודדים אחרים לאנשים שמופיעים ברשימת התומכים. באותן שיחות מבקשים המתמודדים לברר האם אכן אותו עורך דין תומך במתחרה שלהם. יתכן ועורכי הדין שאינם רוצים לפגוע במי מהמועמדים מביעים בו תמיכה בשיחה, אך לאחריה חוזרים בהם או שמביעים אותה במקביל גם לגבי מתמודדים נוספים.

אחד התומכים המבוקשים בימים אלו על ידי המתמודדים הוא עו"ד רם כספי. כספי מופיע ברשימת התומכים של בומבך ואישר אתמול ל-TheMarker כי הוא אכן כבר החליט. מהעבר השני עו"ד יגאל ארנון, משמש כאחד מתומכיו המובהקים של גיא-רון.

תגובת מטה גיא-רון: "עורכי הדין ששמם פורסם נתנו את הסכמתם לפרסום שמם באופן אישי ליורי או לראשי המטה שלו. שמו של עורך הדין פיני פישלר הועבר על ידי קולגה של יורי החבר במטה. משהתבררה הטעות בפרסום התקשר יורי לפישלר, התנצל על הטעות, ובכך יושרו ההדורים".

ההבטחה - "משאל עם" הבעיה - מי ימלא אותה?

שלשום יצאו עוה"ד אמנון רפאל ומשה וינברג בהודעה משותפת לפיה הם מאחדים כוחות לקראת המרוץ לראשות הלשכה. רפאל, שתמך בהפיכת החברות בלשכה לוולנטרית, אמר כי לפי סיכום בינו לבין וינברג, התחייב האחרון שאם ייבחר הוא יפעל לערוך בתוך 18-21 חודשים "משאל עם" כהגדרתו בקרב עורכי הדין ובו תועמד להכרעתם השאלה האם צריך או לא צריך לבטל את חובת החברות בלשכה.

ההסכמות מתבססות על מכתב ששיגר וינברג לרפאל שבו הוא מתחייב כי "אגרום במסגרת מדיניותי לקיום משאל עם בין עורכי הדין בסוגיות מהותיות, כך שתוצג לחברים השאלה באם להפוך את הלשכה מסטטוטורית לוולנטרית".

ואולם, מבדיקה שערך TheMarker עולה כי אף אם וינברג ייבחר לראשות הלשכה, אין כל ודאות שהוא יהיה מסוגל לקיים את הבטחתו לבוחרים. זאת, נוכח העובדה שלא ראש הלשכה הוא זה שקובע האם לערוך משאל, וההצעה תהיה כפופה קבלת אישור המוסדות המוסמכים בלשכה.

במקרה זה, הגוף שידון בהצעה של וינברג יהיה הוועד המרכזי הכולל נציגים מכל הסיעות בלשכה. אפילו אם כל סיעתו של וינברג תתמוך בעריכת המשאל, דבר שכלל וכלל אינו מובן מאליו, אין כל ודאות שיתר הסיעות יתמכו בהצעה כך שתזכה לתמיכה של 51%, ויתרה מכך - סביר שרובן לא יעשו כן.

עו"ד וינברג מסר בתגובה: "לפי מיטב אמונתי אנחנו נזכה ברוב כזה שלא תהיה בעיה לקיים משאל בנושא הנדון".

הטעות המביכה של יורי גיא-רון: כתב טוקבק על עצמו

ציבור עורכי הדין עודנו מנומנם למדי בכל הנוגע לבחירות לראשות הלשכה; בלוגים באינטרנט בהם מפרטים המועמדים את מצעם ורעיונותיהם אינם זוכים לתגובות רבות. יתכן וזו אחת הסיבות לכך שהמועמדים אינם נרתעים במידת הצורך מכתיבת תגובות לעצמם - בעצמם.

תקרית מביכה במיוחד כזו התרחשה באחרונה לעו"ד יורי גיא רון, חבר הוועדה למינוי שופטים, המתמודד בבחירות ללשכת עורכי הדין. גיא-רון הצליח להסעיר את גולשי ה-TheMarker Cafe, הרשת העסקית-חברתית של TheMarker, לאחר שנתפס כותב על עצמו תגובה מחמיאה במיוחד.

גיא-רון, המנהל בלוג באתר שבו הוא מדווח על ההתפתחויות במרוץ לראשות הלשכה, עדכן את הבלוג פני כשבועיים. דקות אחדות לאחר שהטקסט הופיע באתר, הוא זכה לתגובה ראשונה מפי גולש שסיפר כי היה בכנס התמיכה וכי "היה מדהים. מפגן תמיכה שכזה באמת הרבה זמן לא היה. פשוט מרשים. ויורי עצמו - האיש משכמו ומעלה. יורי תמשיך כך כל הדרך לראשות הלשכה".

ואולם המגיב כנראה לא היה מודע לכך שהתגובות בבלוג מופיעות תחת שמו של המשתמש שכותב אותן. וכך הופיעה התגובה כששמו של גיא-רון ותמונתו מתנוססים לצד התגובה שכתב על עצמו. בתגובה לאירוע טען גיא-רון כי המחשב שלו היה פתוח ואחד התומכים במטה נכנס והגיב לבלוג. יצוין כי יום למחרת צוטטה תגובה אחרת מפיו של גיא-רון, אז נמסר כי "מדובר בתקלת משתמש, שתוקנה מיד, והתגובה הוסרה". התגובה עצמה הוסרה מהבלוג יום למחרת האירוע.

במקביל לטעות המביכה של גיא-רון, תקלת משתמש במנגנון התגובות הופיעה גם בבלוג של עו"ד אילן בומבך. משתמש אלמוני, שנרשם תחת הכינוי "עו"ד מת"א", שיגר תגובות רבות לדברים שכתב בומבך ובהן סיפר מדוע לדעתו בומבך הוא הראוי מכולם. בהמשך הוא אף הגיב לעצמו באומרו כי "עו"ד מת"א שהגיב פה צודק ב-100%". בשלב מסוים כשגילה המגיב כי כל התגובות מופיעות תחת אותו משתמש, הוא סיכם "איזה קטע, כולם פה עו"ד מת"א. גם לי קוראים עו"ד מת"א!! איך המערכת לא עלתה על זה??".

עו"ד בומבך מסר בתגובה כי אין לו שמץ של מושג מי עומד מאחורי המעשה. "אני לא מבין איך משרבבים אותי לסיפור של יורי גיא-רון. יש אלף איש שבאו לכנס התמיכה שלי, אני יודע מי רצה לעזור לי? אני אחראי לזה? אני באמת שואל איך אני יכול למנוע את זה? אני חושב שלפברק טוקבקים זה מעשה מאוד לא ראוי. מדובר בגניבת דעת ובמניפולציה זולה".

חקיקה חדשה שעשויה לעניין את המועמדים נבחנת בימים אלה באירופה. עו"ד יורם ליכטנשטיין, המתמחה במשפט ואינטרנט, אומר כי באירופה התקבלה לא מזמן תקנה העוסקת בדרכי מסחר לא הוגנות ביחסים בין עסקים ללקוחות. "הכוונה היא שמדינות האיחוד האירופי יאמצו אותה למשפטן הלאומי במהלך השנים הבאות, ואנגליה עשויה להיות ראשונת המאמצים בסוף שנה זו".

עיקר התקנה להטיל חובות הגינות ואי הטעיה על עסקים, שיתבטאו בין היתר בהעלאת טוקבקים מטעים (בעבר היו מספר רב של מקרים כאלו כגון סופרים שהגיבו באורח מחמיא לספריהם באמזון). החקיקה מנסה למנוע מבעלי עסקים להעלות מידע מטעה ביחס לעסקיהם, אך מנגד נטען כי לא ניתן באמת לאכוף חקיקה כגון זו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי

בית חולים רמב"ם

המחקר שחושף: אלה התחומים היוקרתיים ברפואה — ולמי יש סיכוי להתברג אליהם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראשי המפלגות

לא רק הדר מוכתר: אילו ראשי מפלגות מסתירים את הדירות שבבעלותם?

טל גרנות־גולדשטיין. העבודה היברידית, ושעות העבודה משתנות

זכותה של גרנות־גולדשטיין לסמס לעובדים ב-6:00. זכותם לא לענות