הירשזון למשטרה: אנא הודיעו שאיני חשוד בגניבת כספים ממצעד החיים

החשד העיקרי כרגע: גניבת 70 אלף דולר לצורכי מימון הפריימריז ב-99'

יואב יצחק
יואב יצחק

הדאגה העיקרית עכשיו אינה האם יוגש נגד שר האוצר, אברהם הירשזון, כתב אישום בגין עבירות פליליות. סביר להניח שיוגש כתב אישום, אם כי מצומצם מאוד ביחס לחשדות נגדו. הדאגה עכשיו היא שלא ינסה לשלוח יד בנפשו ולא יתאבד. לכן אנחנו מנסים להשגיח, ככל שניתן. לעודד אותו, להדוף את המתקפות עליו ולהרחיק ממנו את אמצעי התקשורת. דברים ברוח אלה אמר ל-Nfc גורם המקורב מאוד להירשזון.

לדברי אותו גורם, הירשזון מצוי במצב נפשי קשה ביותר. החקירה הולכת ומסתעפת ואין לו תשובות משכנעות על כל החשדות נגדו. התקשורת רוקדת על דמו, מערבבת בין הפרשות, וגם מפרסמת כזבים, כולל חשדות כאילו גנב כספים מפרויקט מצעד החיים. בני משפחתו מגלים נוכחות גדולה מתמיד ומקפידים להיות עירניים, וגם כמה ממקורביו שומרים על קשר טלפוני תכוף מהרגיל.

אותו גורם מסר, כי הירשזון עצמו טוען שגניבת כספים מפרויקט שכזה - שנועד להנציח ולהזכיר את הנספים בשואה - היא דבר בזוי ביותר. ולכן, עצם העלאת חשדות אלה נגדו, גורמת לו עוול נורא, במיוחד נוכח זאת שהוא האיש שיזם את הפרויקט החשוב הזה. נודע, כי בשל זאת מבקש הירשזון מהמשטרה לעשות איתו צדק ולהודיע שאין חשד נגדו כי גנב כספים מפרויקט זה. דאגתו העיקרית עכשיו היא לבני משפחתו, שמא ייחשב מעתה כמי שגנב כספים ממפעל מצעד החיים - דבר שעלול להכתים לנצח את כל משפחתו.

החשדות וההסברים של הירשזון
ל-Nfc נודע, כי נכון לעכשיו נאלץ הירשזון להתמודד עם הסוגיות שלהלן:

מפעל מצעד החיים - בניגוד לכל הפרסומים, הירשזון לא נחקר בנושא. החוקרים הבהירו להירשזון כי הם יודעים היטב מה אירע בעמותות שהופעלו בפרויקט ולכן אינם מוצאים לנכון לחוקרו [לפחות לא בשלב זה, י.י.]. פרויקט מצעד החיים הוא דאגתו העיקרית של הירשזון, וכי בנסיבות מסויימות הוא היה מסכים להודות אפילו במעשים מסויימים המיוחסים לו, ובלבד שיוצהר על-ידי המשטרה - כפי שהוא סבור שכך הם פני הדברים - כי הוא לא נגב כספים מפרויקט זה.

פריימריז ב-1999 - החקירה מתמקדת עתה בסוגיה זו. כפי שפרסמנו כאן לראשונה, בידי המשטרה ראיות לכאורה לשימוש בכספים לפריימריז שנערכו בשנת 1999. על-פי החשד, הירשזון משך כספים מההסתדרות העובדים הלאומית והשתמש בהם לצורכי הפריימריז. המדובר בסכום כולל של כ-70 אלף דולר.

עמותת ניל"י - ארבעת החשודים המרכזיים (יצחק רוסו, שני האחים כהן והשליח שלמה ארואס), העידו כי הירשזון קיבל כסף במעטפות מכספי המעילות בעמותת ניל"י. הירשזון מכחיש זאת, מכל וכל, וטוען כי מדובר בעלילה. ואולם, נוכח הכחשותיו הגורפות קודם לכן, בעניינים אחרים, לא יכולה המשטרה להכריע סופית מי מהם אומר אמת. אי-לכך, ובנסיבות שנוצרו, הירשזון ופרקליטיו מעריכים כי היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, יאלץ להגיש כתב אישום לבית המשפט, כדי שזה האחרון יכריע למי להאמין: להירשזון או לעדים.

מאות אלפי דולרים מהגיסה עדה - הירשזון הצליח להוכיח כי חלק ניכר מהכספים שקיבלו הוא וילדיו, מקורבם במתנות כספיות גדולות שהועברו ו/או ניתנו מצד גיסתו, עדה (אחות רעייתו המנוחה). אותה גיסה מתגוררת באיטליה, והיא סעדה את המשפחה וסייעה בגידול הילדים במיוחד בתקופה שאחותה (רעיית הירשזון) לקתה במחלה סופנית. כפי שפרסמנו כאן לראשונה, הכספים ניתנו במשך שנים, חלק ניכר מהם בהעברות בנקאיות מחשבונה של הגיסה בבנק הפועלים-שווייץ. הטענה עתה נגד הירשזון: אם כך, מדוע לא דיווחת על ההכנסות/המתנות בדיווחים למס הכנסה וכן בדיווחים למבקר המדינה. תשובת הירשזון: לא ביקשתי להסתיר מאומה; לא ידעתי שחלה על כך חובת דיווח (מכיוון שמדובר ביחסים כספיים בין בני משפחה), ואם טעיתי אני מוכן לשלם את המחיר על כך. תשובה דומה הציג הירשזון גם בעניין הכספים שקיבל לדבריו מבנו, עופר הירשזון.

כסף במעטפות - הירשזון מסר בשתי העדויות (הראשונות), כי לא קיבל כסף במעטפות. הירשזון התכוון בעיקר לכספים שנגנבו מעמותת ניל"י. כפי שפרסמנו כאן, הירשזון אכן קיבל כסף במעטפות, אך הדבר אירע בעיקר לקראת נסיעות לחו"ל. כספים אלה נמשכו כדין מהבנקים, מחשבונות העמותות ששימשו למימון פרויקט מצעד החיים. הכספים שנמסרו במעטפות להירשזון, כמו גם למאות פעילים אחרים, שימשו למימון הוצאותיהם בחו"ל.

לחץ כבד: להתפטר

נודע, כי בסביבתו הקרובה של הירשזון מופעל עליו לחץ כבד: להתפטר. "לא השעיה ולא יציאה לחופשה - התפטרות". הירשזון מתייעץ בנושא זה עם בא-כוחו, עו"ד אלדד יניב, ועם עו"ד ד"ר יעקב וינרוט.

העיתוי המסתמן עכשיו: לקראת סוף השבוע הקרוב, בטרם יגיש היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, את תשובתו לבית המשפט העליון - בעתירה שהגיש עו"ד יצחק בם, בשם הפורום המשפטי למען ארץ ישראל. על-פי צו בית המשפט, נדרשים היועמ"ש, וראש הממשלה אהוד אולמרט, לנמק עד 15 לחודש אפריל: מדוע לא יפוטר הירשזון מתפקידו כשר האוצר.

הידיעה פורסמה באתר Nfc

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?