מהבריכה של טובול למסיבה על היאכטה: שולה זקן וכוכבי פרשת המסים חוגגים כל הדרך ליאח"ה

שולה זקן, ראש לשכתו של אהוד אולמרט, חלמה שניצב מיקי לוי, מקורבה, יהיה מפכ"ל המשטרה הבא; אחיה, יורם קארשי, התגאה בליהוק כל רשימת הליכוד הקודמת לכנסת; וסימו טובול? כל הכנסת עשתה אצלו על האש; שלושת החברים נחקרים כעת בפרשת רשות המסים

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גידי וייץ
גידי וייץ

שמש חמימה של מארס ליטפה את גופם החשוף של נוסעי היאכטה שחצתה את מפרץ אילת. המים היו שקטים. הוויסקי טוב. מצב הרוח מרומם. שתי סיבות הביאו את הקבוצה לקחת מטוס ולחגוג בדרום. קודם כל יום ההולדת ה-49 של שולה, שולה זקן, ראש לשכתו של אהוד אולמרט, והדבק שחיבר את החבורה האינטימית הזאת. ולא פחות חשוב, הבחירות שיתקיימו בעוד שלושה שבועות ויביאו למינויו של אולמרט, הסוס המנצח שלהם, לראשות הממשלה. היתה תחושה שהנה סוף סוף הם עשו את זה. קרית הממשלה קרובה מתמיד.

המים ליחכו את ירכתי הספינה מערסלים בנעימות את זקן ואחיה, יורם קארשי; את עובד יחזקאל, עוזרו הוותיק של אולמרט; את עו"ד אורי מסר, פרקליטו האישי ושותפו לשעבר; את אורי שטרית, מהנדס עיריית ירושלים לשעבר, מקורבו של אולמרט, שבאותה שעה, ב-2 במארס 2006, עדיין התנדנד במקום כמעט ריאלי ברשימת קדימה לכנסת; ואת הקבלן, המסעדן, החבר והמארח הנדיב, סימו טובול.

"כולכם חברים שלי, כולכם משפחה שלי", תאמר זקן בהתרגשות מאוחר יותר בארוחת הערב לכבודה במלון סנטרל פארק, "אבל אני רוצה להזכיר קודם כל אחד, בלי לפגוע באף אחד אחר: סימו. תודה שאתה חבר שלי. תודה רבה שאתה נמצא". זקן סיפרה לחוגגים כי שלושה שבועות לפני האירוע היא ירדה עם טובול לאותו מלון לסוף שבוע ואז הוחלט לערוך את חגיגת יום ההולדת המפוארת. "סימו חשב אז שצריך להוציא אותי החוצה. הוא הביא אותנו מהרגע להרגע, להירגע, ואז נולד הרעיון לערוך את היום-הולדת. אי אפשר היה להוציא את זה לפועל בלי סימו".

בסיום דברי התודה שלה אמרה זקן בהתרגשות בלתי מוסתרת: "מה שהייתי הכי רוצה זה לראות את אהוד על הכיסא". טובול וקארשי הינהנו בהסכמה. השלושה לא ידעו כי בזמן שהם חגגו, כבר החלה מתנהלת נגדם בחשאי חקירת המשטרה בעניין רשות המסים.

רגע החסד תם. החופשה נגמרה. אולמרט זכה בראשות הממשלה, ברוב דחוק משציפתה החבורה, וזמן קצר אחרי שהחלו ליהנות ממנעמי השלטון מצאו עצמם רבים מחוגגי היאכטה בחדרי החקירות של משטרת ישראל ומשרד מבקר המדינה. המבקר פתח בחקירה לבדיקת מעורבותו של עובד יחזקאל במינויים פוליטיים אסורים ברשות לעסקים קטנים. נגד עו"ד אורי מסר מתנהלת חקירת מבקר בטענה שהשיג מענקים של מיליונים ללקוחותיו בעזרתו של אולמרט, כשהאחרון כיהן כשר התמ"ת. במקביל נבדק האם אורי שטרית דאג לזירוז אישורי הבנייה בבית של אולמרט ברחוב כרמיה בירושלים. ואז באה ההסתבכות הגדולה מכולן. זקן, קארשי וטובול נעצרו על ידי היחידה לחקירות הונאה בחשד למעורבותם בפרשת רשות המסים.

בשבוע שעבר, כששוחררו טובול וזקן למעצר בית, סיכם את החשדות נגדם השופט מרדכי פלד: "טובול יחד עם אחיו, הנו בעלים של חברה, כאשר נגד החברה ובעליה מתנהלת חקירה של רשות המסים בחשד להעלמת הכנסות בשיעור של כ-12 מיליון שקל. החשד הסביר עולה מחומר החקירה, כי החשוד ניצל את קשריו עם יורם קארשי ועם שולה זקן, אחותו של קארשי, מנהלת לשכת ראש הממשלה, על מנת להשפיע על מהלך החקירה, בדרך של הפעלת ראש רשות המסים, על מנת שזה יפעיל את השפעתו על צוות החקירה ולאפשר לחשוד לקבל הקלות שאינו זכאי להן. אין לי אלא להוסיף ולציין, כי חשדות סבירים אלו מגובים בחומר החקירה שהוצג לעיוני".

זקן, קארשי וטובול הם שחקנים ותיקים מאחורי הקלעים של הפוליטיקה הישראלית. סיפורם הוא סיפור של חברות גדולה, שכרון כוח, יאכטות, בשר על האש, וויסקי, מרכז ליכוד, חקירת מס שנגררת בלי הסבר, פוליטיקאים גדולים וקטנים, פקידי ממשלה שמשתכשכים בבריכת הווילה ונורות אזהרה שמשום מה לא נדלקו לאיש בזמן. כי זקן, קארשי וטובול, עד שהגיעו לחדר החקירות, לא התביישו ברשת הקשרים שטוו קרוב כל כך סביב מוקדי הכוח הגדולים והרגישים במדינה. להיפך, הם התגאו בה.

סימו טובול מצית סיגר

ב-1999, ערב הבחירות לכנסת, ערכו כמה חברי כנסת מהליכוד, ביניהם יהושע מצא וסילבן שלום, חוג בית בווילה של סימו טובול בשכונת בית הכרם בירושלים. בסיום האירוע התרווח מצא על כיסא כשטובול, מקפיד לכרכר סביבו וסביב נבחרי הציבור הנוספים. המארח הוציא קופסת עץ מהודרת, שלף ממנה סיגרים יוקרתיים, הצית לחלק מהנוכחים ומזג להם וויסקי משובח. הם נהנו. הוא נהנה.

באותם שבועות ממש, רגע לפני שנתניהו הובס בבחירות על ידי אהוד ברק, התקיימה בביתו של טובול מסיבת יום הולדת לכבודה של רוחמה אברהם, אז עדיין רל"שית ראש הממשלה, ממש כמו שולה זקן, כעבור שנים אחדות. באותה מסיבה השתתפו נתניהו וכל צמרת משרדו.

במסגרת הראיות שאספה המשטרה בפרשת רשות המסים בעניינו של קארשי נמצאו אינדיקציות לכך שהוא התרברב בפני אחרים על כך שסייע לג'קי מצא להיבחר לתפקיד הרגיש
עד גירושיו שימש הדשא של טובול, למרגלות הבריכה רחבת הידיים, כקאנטרי קלאב של קרית הממשלה. "בבית של טובול", מספר מקורב לאביגדור ליברמן, "היו נערכים ערבי גיבוש למה שנקרא ביתן 28, השרופים של איווט. כל החברים של ליברמן היו מגיעים לאירועים הנוצצים האלה. טובול בד"כ פותח שולחנות, מגיש סיגרים טובים, משקאות והרבה בשר על האש. זה היה כמו ערב גיבוש מפלגתי". אחרים שעבדו עם ליברמן נזכרו השבוע כי טובול היה מגיע לעתים קרובות למשרד התשתיות להיפגש עם השר, מצויד בכמויות אוכל נכבדות לליברמן ויועציו.

פרט לליברמן, נראו במסיבות התכופות בביתו גם נתניהו, אולמרט, הנגבי, ישראל כץ, דליה איציק ועמרי שרון. המפיקה של חלק מהחינגות האלה היתה שולה זקן. "אלה היו אירועים מנקרי עיניים", מספר אחד המשתתפים. "צמרת המדינה יושבת על שפת הבריכה של קבלן בעל אינטרסים בשלטון, שותה אלכוהול, מעשנת סיגרים, כשכל מיני פועלים של טובול מנפנפים מעל כמויות בשר על האש. לא היו שם רק פוליטיקאים, אלא גם פקידים בכירים: מנכ"לים, יועצים וכו'. חלק מהם השתכשכו בבריכה".

עד אמצע שנות ה-90 סימו טובול לא היה קשור במיוחד למערכת הפוליטית. הוא אמנם היה פעיל בסניף הליכוד בירושלים, אך קשריו הענפים בצמרת החלו לפרוח עם עלייתו של בנימין נתניהו לשלטון. אחד הפוליטיקאים הראשונים שעמם פיתח טובול קשרים הוא ליברמן. בשנת 1997, כשליברמן פרש ממשרד ראש הממשלה ופנה לעסקים פרטיים, הוא הזמין למסע תענוגות במולדובה את כל מקורביו, ביניהם טובול. טובול יצא אתו גם למסע העסקי.

בשנים 2001-1999 הועברו יותר ממיליון וחצי שקל מחברת הבנייה של טובול לחברה שהקים ליברמן בשם "נתיב אל המזרח", שעסקה בסחר בעץ. ליברמן מסר השבוע: "מר סימו טובול הנו חבר אישי. הכרתיו ב-1985 במסגרת פעילותי בסניף הליכוד בירושלים. בשנת 1997 ערכו מספר חברים מסיבת הפתעה לכבוד יום הולדתי בביתו של סימו טובול. מעבר לכך, לא התקיימו שום אירועים לכבודי, לכבוד משפחתי או חברי בביתו של סימו טובול. הסיוע היחיד שנתן למפלגה התבטא בעיקר בסיוע טלפתי ובשליחת מחשבות באופן על טבעי. בתקופת פעילותה של חברת 'נתיב אל המזרח', היא סיפקה עץ לבניין ולתעשייה לחברות רבות, וביניהן לחברת טובול חומרי בניין".

טובול הוא קבלן שבונה באזור ירושלים, מתמודד על מכרזים של מינהל מקרקעי ישראל וזקוק לתמיכתם של רשויות התכנון באישור תוכניותיו. מ"מ ראש העיר ומקורבו של ארקדי גאידמק (חבר אחר של טובול) יגאל עמדי התמודד בשנת 2003 לראשות העיר. עמדי הוא חבר הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה. בסיום מערכת הבחירות היה חייב המטה של עמדי כספים למספר יועצים מקצועיים. בין עמדי ליועצים התנהל מו"מ מתיש וחסר תכלית. "בשלב מסוים", סיפר אחד היועצים השבוע, "הפנו אותנו לסימו טובול. נפגשנו אתו מאחורי המחסנים שלו בירושלים תוך כדי התמקחות קשה. הוא אמר לנו 'אם לא מתאים לכם תחזרו ליגאל'. בסוף נתן לנו צ'קים". במלים אחרות, הקבלן פדה את חובותיו של ממלא מקום ראש העיר. עמדי הכחיש השבוע את העניין.

ההיכרות של טובול עם שולה זקן נולדה באמצע שנות ה-90. טובול, כבר אז אחד האנשים החזקים באזור התעשייה בתלפיות, נתן את תמיכתו לאולמרט והחל לגייס תומכים ולארגן חוגי בית. "אין מערכת בחירות של אולמרט שסימו טובול לא היה מעורב בה", אומר פעיל בסניף הליכוד הירושלמי. "אם היה צריך לעשות כינוס במסגרת הפריימריס, או ארוחה לפעיל, סימו נידב את הארוחה, המסעדה או האולם". טובול גם תרם מכספו לקופת קמפיין הבחירות של אולמרט.

בפברואר שנה שעברה, ערב הבחירות לכנסת, נפגשו 30 פעילי ליכוד מרכזיים מירושלים עם אהוד אולמרט והבטיחו לסייע לו במירוץ לראשות הממשלה. במפגש השתתף גם טובול שנטל חלק של ממש בסיוע לקמפיין של קדימה.

במהלך השנים הצטרפו אל עסקיו של טובול שני אחיו הצעירים, אורן ובעז. היום כוללת "קבוצת טובול" כמה חברות העוסקות במסחר של חומרי בניין, יזמות ובנייה. החברה בונה בשכונת בית וגן היוקרתית ובקטמון. בנובמבר 2005 נעצרו טובול ושני אחיו בחשד להעלמת הכנסות שיטתיות משנת 1997, בסך 12 מיליון שקל. בכיר שהיה מעורב בחקירה הסביר כי החשד המרכזי היה שהחברה של טובול ניהלה שתי קופות: קופה ראשית, ששימשה בעיקר לקוחות מזדמנים וההכנסות שנרשמו בה דווחו למס הכנסה, וקופה משנית, ששימשה למשל קבלנים שרכשו מוצרים בשחור, ושההכנסות בה לא דווחו. על פי החשד, המיליונים שלא דווחו לא הוכנסו מעולם לחשבונות בנק ונעשה בהם שימוש במזומן.

מאז נעצר טובול והחקירה הפכה לגלויה, בנובמבר 2005, התיק נשאר תקוע. הגורם הבכיר הסביר, שהשיטה לעכב את ההליכים בתיק ולמנוע את העברתו לפרקליטות לצורך הגשת כתב אישום היתה למסמס אותו. לדבריו, לא ניתנה הוראה לסגור את התיק או לא לבצע פעולות חקירה, כי אם להיפך - מפעם לפעם הורו בכירי רשות המסים על השלמות חקירה ופעולות נוספות, לא בהכרח נחוצות, שגרמו לעיכוב התיק עוד ועוד זמן.

כבר בחקירה של חוקרי המס התברר שהקשרים בין טובול לזקן חורגים מידידות תמימה. בין השאר התברר כי חברת הקבלנות של טובול ערכה שיפוצים בביתה של שולה זקן, אבל היא חויבה בעלות חומרי הבניין בלבד. לעיתון "כל העיר" אמר טובול בעניין: "שולה קרובה אלי. יותר קרובה מאחות, אבל אף פעם לא דיברתי אתה על ענייני העירייה. עזרתי לה בשיפוצים, בוודאי שעזרתי לה. זה התחום שלי, יעצתי לה המון, אני ליוויתי, השגחתי, טיפלתי והרצתי".

בשנים האחרונות קשה להתעלם מהקשר ההדוק בין טובול לזקן. אין אירוע פוליטי-חברתי שהשניים אינם נמצאים בו יחד. חברה: "בכל פעם שאני מתקשרת לזקן היא עם טובול: ביאכטה באילת יחד עם גאידמק, במשחק כדורגל בחו"ל או במסעדת יוקרה". המשטרה חושדת כי כל הבילויים האלה מומנו על ידי הקבלן. אנשים המכירים את טובול מעידים כי הוא מממן בילויים משותפים ביד רחבה ומתעקש לשלם בכספו.

לפני ארבע שנים התגרש טובול מאשתו סיגי. מאז הוא מככב במדורי הרכילות בעיר, תמיד עם סיגריה בפה ובחורות צעירות המקיפות אותו. מסיבות יום העצמאות שלו, בהן מתחככת הצמרת הפוליטית עם בעלי ההון הפכו בעיר לשם דבר. בשנת 2003 הגשים חלום ישן ופתח בר-מסעדה מעוצב בשם "אושו". בשנת 2004 התקיימה שם מסיבת יום הולדת לזקן. זמן קצר אחר כך פתח טובול את מסעדת "קנלה", המספקת את אירוח הגורמה ליציע הכבוד של בית"ר ירושלים, "הבוקס" של ארקדי גאידמק.

עסקי המסעדנות של טובול מספקים גם את הארוחות ללשכת ראש הממשלה. לשכתו של אולמרט, בימיו כשר התעשייה והמסחר, המליצה למנות את טובול לוועד המנהל של המרכז לטיפוח יזמות (מט"י) בירושלים. שמו של טובול היה אחד מרשימה של שמות, חלקם חברי מרכז ליכוד, שהועברו על ידי לשכת השר לאישורו של עמירם בוקשפן, שהיה יו"ר הרשות לעסקים קטנים עד לפני כחודשיים. בשיחה עמו אישר בוקשפן את הדברים. "מרכז לטיפוח יזמות", הסביר, "נותן לך יעוץ אם יש לך חברה או עסק, מארגן קורסים והדרכות וגם ממליץ למשרד התמ"ת אם לתת לעסק חונכות עסקית. הוועד המנהל מתכנס פעם בחודש, חודש וחצי לישיבה, לדיווחים. חברי הוועד לא מקבלים שכר".

לפני שבועות אחדים טס אהוד אולמרט לביקור ממלכתי במוסקווה. טובול נסע גם הוא לעיר יחד עם ארקדי גאידמק, לבדוק אפשרות לפתוח מסעדה במוסקווה. בערב הגיע טובול למלון כדי לאסוף את זקן לסיור לילי בבירה הרוסית.

לפני שלושה חודשים חגגה זקן לבעלה משה יום הולדת חמישים. זה היה אירוע גרנדיוזי בחוף ביאנקיני בים המלח, שאליו הגיעו עשרות מוזמנים ביניהם פוליטיקאים כמו שמעון פרס, דליה איציק, שר האוצר, אברהם הירשזון, וכמובן אולמרט. מנהלת המקום דינה דגן מספרת על אירוח בסגנון אותנטי עם עשרות סוגי סלטים ומטעמים. חלק מהמוזמנים נשארו ללון בצימרים בחוף. אל משרד מבקר המדינה הגיעה בעקבות האירוע תלונה אנונימית שבה נטען כי סימו טובול שילם על האירוע. דגן הכחישה זאת השבוע.

"שולה זקן היא החברה הכי טובה בחיים של סימו", אומר פרקליטו של טובול, עו"ד אמנון לורך. "שולה, בעלה והילדים אוכלים אצל משפחת טובול כל שישי בערב מזה המון שנים. הם חברי נפש. אני מקווה שכשסימו ושולה שותים קפה ואוכלים באיזו מסעדה אז הוא משלם. זה עניין של חינוך. בעניין מס הכנסה, אנחנו סבורים שיש לנו תשובות טובות עד השקל האחרון, ושום עזרה לא התבקשה. לפני כעשרה ימים אנחנו יזמנו פגישה עם מס הכנסה כדי להגיד להם שאנחנו מוכנים להראות להם את כל הממצאים, בתנאי שהם גומרים אתנו את התיק. ואם לא, שייקחו אותנו לבית משפט".

טובול ביקש עזרה מזקן?

"אז נגיד שטובול ביקש ממנה לעזור לו והיא אמרה לו 'אני אעזור' ולא עשתה כלום. אז מה? אמרתי לשופט, מה אני צריך את בן גור וקארשי בשביל להגיע לג'קי מצא? אחד השותפים במשרד שלנו היה היועץ המשפטי של מס הכנסה. אם הייתי מרגיש שאני צריך שיטפל בעניין, הייתי מבקש שיטפל".

טובול עצמו מסר: "ידוע לכם כי התחייבתי למשטרה ולבית המשפט שלא לדבר על חקירתי. לאור עובדה זו אין ביכולתי להתייחס לשאלותיכם".

שולה זקן חותמת על הצ’ק

קצת אחרי בחירות 2006, כשחברים התקשרו לשולה זקן בזמן הרכבת ממשלת אולמרט ושאלו אותה מה היא עושה, היא השיבה בלי היסוס: "אני ממנה שרים". "זה אופייני לשולה", אומר אדם המכיר אותה היטב. "היא אוהבת לחוש שהיא בעלת קשרים בחלונות הגבוהים ובעלת יכולת למנות אנשים לתפקידים בכירים". כך, למשל, התבטאה זקן בחודשים האחרונים כי מי שצריך להיות מפכ"ל המשטרה הבא הוא אחד מחבריה הקרובים, נספח המטה הארצי בוושינגטון, ניצב מיקי לוי. קשה לדמיין את הסיטואציה המביכה אם ניצב לוי אכן היה ממונה למפכ"ל, וחולש בתוקף תפקידו על חקירתה של זקן בפרשת רשות המסים.

זקן נולדה וגדלה בשכונת ממילא בירושלים למשפחה ממוצא כורדי-פרסי. האב, חכם קארשי, היה הבעלים של המפעל המשפחתי לייצור חפצי יודאיקה. בגיל 17 עזבה את הלימודים למורת רוחה של אביה והחלה לעבוד במשרדו של עו"ד עוזי עצמון. שם הכירה עורך דין צעיר שעבד במשרד, בשם אהוד אולמרט. לימים עזב אולמרט את המשרד ביחד עם עורך דין נוסף, אורי מסר, ואל השניים הצטרפה גם זקן כמנהלת המשרד החדש שפתחו. בשנת 1974 כשנבחר אולמרט לכנסת עברה אתו זקן למשכן על תקן עוזרת פרלמנטרית. כשהתמנה לשר לענייני מיעוטים היא היתה עמו שם כראש לשכה. כך מתפקיד לתפקיד. בשנת 1993 נבחר אולמרט לראשות עיריית ירושלים. "היא היתה הכפיל של ראש העיר", מספר פוליטיקאי ירושלמי. "מי שרצה לגמור עניין עם ראש העיר היה צריך לעבור קודם את שולה זקן".

"אני איש הקשר של אהוד עם כל מה שמסביב", אמרה זקן בראיון בודד שנתנה בשנת 1993 למשה זיגדון מהמקומון "ירושלים". "אני לא מזכירה של טלפונים, אני יודעת יותר מזה. אני שותפה לכל הקטע של החיים הציבוריים שלו. אני לא מחליטה בשבילו, אבל הוא מספר לי ומשתף אותי. אני פשוט ניגשת ואומרת לו את מה שאני חושבת ומרגישה כאדם פשוט".

קצת אחרי בחירות 2006, כשחברים התקשרו לשולה זקן בזמן הרכבת ממשלת אולמרט ושאלו אותה מה היא עושה, היא השיבה בלי היסוס: "אני ממנה שרים"
אחרי הבחירות השתתפה זקן בחלק מהפגישות שקיים אולמרט עם שרי קדימה המיועדים ולא הסתירה את דעתה על ליהוקם העתידי. אבל מערכת יחסים עכורה עם מנהל המטה יורם טורבוביץ' הובילה אותה להרהורי פרישה מהתפקיד. על פי חבריה הקרובים התעצמו ההרהורים הללו אחרי החקירה. "אל תופתעו אם היא תודיע על פרישה בקרוב", אומרת אחת ממקורבותיה. "כשלגברת שולה זקן ישימו את החרב על הצוואר", אומר אדם המקורב אליה ואל אולמרט, "היא תשים לו על השולחן את הדברים ותאמר לו 'אדון אולמרט, אם אני צריכה לשלם את המחיר, אתה אתי'. היא לא תיתן לו להישאר יבש".

עד היום נאמנותה של זקן לאולמרט היתה טוטלית. היא כבר עמדה במבחן בשתי חקירות משטרה. במסגרת חקירת פרשת החשבוניות הפיקטיוויות בליכוד, בסוף שנות השמונים, עלה חשד כי רעייתו של אולמרט ובתו מיכל טסו לחו"ל בכסף שנתרם לבחירות של שנת 1988. כאשר נשאל על כך אולמרט בחקירתו, השיב: "אני המום מהשאלה. מעולם לא טיפלתי בצד הטכני של הנסיעות. עושה את זה תמיד העוזרת שלי, שולה זקן".

זקן אישרה את הדברים בחקירתה: "אני מחזיקה ברשותי פנקס צ'קים של השר לתשלומים שוטפים, וכשיש צורך הוא חותם לי על הצ'קים. כמו כן אני מטפלת בנסיעות אישיות של השר ובני משפחתו לחו"ל... אני יודעת על הנסיעה הזו, אני טיפלתי בה, היא זכורה לי היטב מאחר שהנסיעה נועדה לתערוכה שהציגה גברת אולמרט בחו"ל... חשבונות הנסיעות הפרטיות לא שולמו מיד עם הגעת הדרישה לתשלום, אלא מאוחר יותר ובמרוכז, על פי בקשת משרד הנסיעות ולפי המצב הכספי של השר באותה תקופה". התיק נסגר מחוסר ראיות.

החקירה השנייה שבה גוננה זקן על אולמרט היתה פרשת האי היווני, שגם היא נסגרה מחוסר ראיות. המשטרה הקליטה בשנת 1999 שיחת טלפון שקיים דוד אפל עם זקן, שבה ביקש ממנה להזמין את ראש עיריית אתונה לירושלים, לצורך קידום עסקיו ביוון. באותה שיחה, שצוטטה בדו"ח היועץ המשפטי לממשלה בעניין פרשת האי היווני, הודיעה זקן לאפל כי "היא צריכה כסף" לפריימריס על ראשות הליכוד בין אריאל שרון לאולמרט. זקן נטלה חלק אקטיווי מאוד בארגון ארוחת הצהריים עם האח"מים היוונים, ארוחה שנועדה לסייע לעסקיו של אפל. תקחי בחשבון, אמר לה אפל בשיחה שציטט היועץ, שזה האיש שהולך להיות ראש ממשלת יוון וזה אחד האנשים החשובים. וזקן ענתה לו: אתה חייב להגיד לי מה אתה רוצה, שלא ניפול אחר כך.

התיק הזה נסגר כאמור מחוסר ראיות, לאחר שלא הוכח כי אולמרט עשה את הקישור בין התרומה הכספית והלוגיסטית של אפל לקמפיין הבחירות שלו, לבין האירוח הרשמי של המשלחת היוונית בבירה. לא ניתן היה להפריך את גרסתו כאילו האינפורמציה הזאת נעצרה בדרג של זקן. הנפילה, כפי שניבאה זקן עצמה, הגיעה אחר כך.

עו"ד מיכה פטמן, פרקליטה של שולה זקן: "שולה זקן הכחישה בחקירתה כל מעורבות במינויו של ג'קי מצא לתפקיד מנהל רשות המסים ובכל מינוי אחר. היא לא היתה מעורבת בשום דרך שהיא במתן הקלות מס לאיש. היא לא התערבה בחקירתו של טובול ואין לה את הידיעה אם ואיך הסתיימו ענייניו מול רשות המסים".

יורם קארשי בוחר ח"כים

דצמבר 2002, גני התערוכה. הבחירות לרשימת חברי הכנסת של תנועת הליכוד. יורם קארשי עטוי בחליפה, מעשן סיגר יוקרתי ומפזר חיוכים מדושני עונג. יום הבחירות היה עבור קארשי ושותפיו ל"קבוצה הירושלמית" - קבלן הקולות החרדי, יצחק קויפמן ודוד אמסלם - יום חג. יום אחרי הבחירות למרכז הליכוד אמר קארשי: "שיחקנו אותה בענק. קבענו, אני ואיציק קויפמן, את כל רשימת הליכוד לכנסת". הוא סיפר שתמך בצחי הנגבי, רוני בר-און, רוחמה אברהם, גדעון עזרא, אולמרט, הירשזון, ענבל גבריאלי, מיכאל גרולובסקי, דני נווה, משה כחלון ואחרים.

בשנה שקדמה לבחירות הצליחו קארשי וחבריו לבנות קבוצה דומיננטית מאוד במרכז הליכוד. לפוזיציה הזאת הם הגיעו בזכות התפקדות המונית למפלגה, שכללה בין השאר החתמה מאורגנת של אלפי חרדים, לאו דווקא מחסידיה של תורת ז'בוטינסקי. אחד ממקורבי הקבוצה העריך בעבר כי יותר ממיליון שקל הושקעו במבצע ההתפקדות הזה. "אנשים לא מבינים כמה עולה מערכת בחירות כזו", הסביר קארשי פעם בכנות לחבריו מהסניף הירושלמי. אחד האנשים שסייעו לשלישייה הירושלמית בגיוס כספים ובתרומות היה רואה החשבון קובי בן גור, חבר המרכז מתל אביב, שיעצר ויחקר לימים לצד קארשי בפרשת רשות המסים.

לפני הבחירות במרכז נפגשו חברי הקבוצה עם צמרת הליכוד ועם מועמדים לכנסת. הרעב של הקבוצה הירושלמית לקחת חלק פעיל במשחק, בשלטון, הטריד מאוד כמה מבכירי הליכוד. השלישייה, כך על פי עדותם של מועמדים, דיברה באופן בוטה וגלוי על רצונה למנות מקורבים לתפקידים בכירים במערכת. ראשי הקבוצה ערכו מבחנים לשרים ולחברי כנסת, התנו תנאים, דרשו מינוי מקורבים לעמדות מפתח והציעו "חברות", מלת קוד שמשמעותה: קידום אינטרסים.

כמה מחברי הכנסת היו מוכנים להציע הרבה כדי להיבחר שוב. קארשי סיפר לחבריו כי ימים לפני פתיחת הקלפיות, באישון ליל הגיעו אליו שני אנשי עסקים עם מזוודה. "הם אמרו שיש בתוכה 200 אלף שקל והציעו את הסכום תמורת תמיכה במועמד שלהם". קארשי סירב לדבריו בתוקף להצעה המפתה, אך אהב לנפנף בה כהמחשה לעוצמה הפוליטית שצבר בזכות שיטת הבחירות במרכז הליכוד. כשנשאל מדוע הוא לא מתמודד בעצמו לכנסת, הגיב בביטול. הוא הסביר כי הוא איש עסקים שמרוויח יפה בעסקי היודאיקה המשפחתיים וכי יש לו שאיפות אחרות בחיים, להיות "מושך בחוטים, לפעול מאחורי הקלעים".

לימור לבנת סיפרה השבוע לחבריה בכנסת על מפגש שקיימה עם קארשי וחבריו לפני הבחירות ההן. "הם אמרו לי שיש להם 120 חיילים, שהם הפסיקו להיות פראיירים, שהם רוצים מינויים בכירים ביותר וגם שהם יקבעו את המינויים בעצמם. זה היה בצורה הבוטה ביותר שאפשר".

לפי חברי הקבוצה, סיפור המפגש ביניהם לבין לבנת היה מורכב יותר. כמה ימים לפני הבחירות התבקש קארשי על ידי קובי בן גור, בעצמו מתמודד לכנסת ממקורבי לבנת, לפגוש את לבנת בדחיפות. לאוזניה של השרה גונבו אז ידיעות כי קארשי, קויפמן וחבריהם מוחקים אותה מרשימת המועמדים המומלצת לכנסת. ימים ספורים לפני הגונג, בשעה עשר בלילה, הגיעה לבנת מלווה בבן גור לביתו המפואר של קארשי בשכונת מלחה בירושלים.

"דיברתי עם העוזרים שלי לפני שהגעתי לכאן", אמרה לבנת למשתתפים, "ווידאתי שהבקשות שלכם התקבלו במלואן". חברי הקבוצה קצפו בזעם והזכירו ללבנת נשכחות. "ביקשנו ממך למנות חבר שלנו, מנדי בלוי, לעמוד בראש מערכת החינוך של חב"ד. לא עשית את זה ואנחנו הושפלנו. טענת בפנינו פעמיים כי רון לאודר אוסר עלייך למנות אותו ואת לא יכולה לפגוע בו". אי לכך, הסבירו החברים, את מחוץ לרשימה שלנו. שלאודר יעזור לך. עוד הזכירו לה שסירבה למנות את המועמד שלהם למנכ"ל החברה למתנ"סים. כשלבנת אמרה להם שהמינוי שהציעו אינו ראוי, השיב לה איש הקבוצה אמסלם: "ואת ראויה להיות שרת חינוך? בקושי 12 שנות לימוד יש לך". דוד אמסלם, השבוע: "לבנת מנסה לעשות על גבינו הון פוליטי ולהצטייר כצדיקה הגדולה. נוח היום לפוליטיקאים שאמרנו להם בפנים שלא נצביע עבורם".

באותם ימים פגשו חברי הקבוצה הירושלמית גם את עמרי שרון והגישו לו "רשימת בקשות מעניינת" כהגדרת אחד המשתתפים בפגישה. בין שרון לבין החבורה לא היו יחסים קרובים במיוחד, כיוון שהם תמכו בבחירות לראשות הליכוד בבנימין נתניהו. הבחירות התקרבו ושרון ביקש להיבחר לכנסת. לחברים היתה בקשה אחת: ששרון יסיר את התנגדותו למינויו של אייל גבאי לתפקיד מנהל רשות החברות הממשלתיות. גבאי וקארשי עבדו יחד בלשכת שר המשפטים צחי הנגבי, וגבאי אף ייצג את חברו בהליך משפטי בעבר. "אנחנו המלצנו על חברים שלנו מתוך המערכות, כאלה שחשבנו שהם אנשים טובים כמו אייל גבאי. המלצנו, אבל לא התנינו תמיכה במינויים", אמר דוד אמסלם השבוע. לאחר הבחירות אכן מונה גבאי לתפקיד. גבאי הכחיש השבוע כל קשר בין מינויו לבין התערבותם של קארשי וחבריו למענו.

לימור לבנת סיפרה על מפגש שקיימה עם קארשי וחבריו לפני הבחירות. "הם אמרו לי שיש להם 120 חיילים, שהם הפסיקו להיות פראיירים, שהם רוצים מינויים בכירים ביותר וגם שהם יקבעו את המינויים בעצמם"
אחד משרי הליכוד הבכירים היה מחוץ לרשימת המומלצים של הקבוצה כיוון שלא סייע להם ב"עניינים קטנים" כמו קידום פקידים מקורבים. בשיחה שערך אותו שר עם קארשי, טען כי הציע תפקיד של מנכ"ל משרד ממשלתי לדוד אמסלם, אחד מראשי הקבוצה האחרים, אבל אמסלם הוא זה שדחה את ההצעה. "כשבאנו אליו בטענות", סיפר אז קארשי, "הוא אמר לנו 'אתם באים אלי עם פקידה, אני מציע לכם מנכ"ל ואתם סוגרים לי את הטלפון בפנים? כל מה שרציתם עשיתי'". אמסלם אישר השבוע את הפרטים, ואילו השר הכחיש שאי פעם הציע לו תפקיד מנכ"ל חברה ממשלתית.

חברי הקבוצה נפגשו גם עם שר הביטחון שאול מופז בבית מלון ירושלמי. מופז סיפר כי הם אמרו לו שיקבל את תמיכת הקבוצה אם יאפשר להם להשפיע על מינויים בכירים במשרד הביטחון. קארשי הכחיש בתוקף כי רמז דבר כזה.

על המסחרה בליכוד בימים ההם ניתן ללמוד מהסיפור הבא. קארשי נפגש לפני הבחירות עם איש העסקים קובי מימון שתמך במועמדותם של משה כחלון וחיים כץ. "מימון רצה לדאוג לאינטרסים שלו כיזם", פירש לאחר הפגישה קארשי. "עסקי הנפט שלו נפגעו עקב חוקי משק הגז והוא הסביר שהוא חייב כוח פוליטי. לגיטימי". קובי מימון סירב להגיב על הדברים.

הפריימריס של 2002 היו שיא הקריירה הפוליטית של יורם קארשי. רגע של אופוריה. עד שנת 1996 הכירו אותו בעיקר כ"אח של שולה". אבל אז מינה אותו חברו הקרוב שר המשפטים צחי הנגבי ליועצו לעניינים מיוחדים. קארשי היה אז האיש המקורב ביותר להנגבי. בחור אינטליגנטי, בעל הבנה במהלכים פוליטיים ונאמן כמו אחותו.

חודשים ספורים אחרי כניסתו לתפקיד ערך קארשי את ביקורו הראשון ביחידה לחקירות הונאה, כשהתבקש לתת עדות במסגרת חקירת פרשת "בר-און-חברון". שנה מאוחר יותר זומן לשם שוב במסגרת פרשת דרך צלחה, אותה עמותה ששילמה שכר וקנתה אוטו להנגבי על מנת שיקדם את נושא המלחמה בתאונות הדרכים בכנסת. התיק נגד קארשי ששימש כמבקר העמותה, נסגר. צחי הנגבי נחלץ משתי ההסתבכויות.

גם אהוד אולמרט מכיר היטב את קארשי. בשנת 1993 היה קארשי אחד המייסדים של עמותת "ירושלים המלוכדת" שהריצה את אולמרט לראשות עיריית ירושלים. ב-1999 אישרה מועצת עיריית ירושלים את מינויו לתפקיד מ"מ יו"ר הנהלת מוריה, חברת הנכסים של עיריית ירושלים. על המינוי המליץ ראש העיר אולמרט. קארשי הגיב כך: "לגבי הטענה כי אני אחיה של שולה זקן, אני בטוח שבכל משפחה יש יותר מילד אחר ראוי. למשל במשפחות בורג, אולמרט, מרידור, ברומר ולאודרופ".

בשנת 2000 ניהלה משטרת ירושלים חקירה כנגד דני בונפיל, שהיה אז יו"ר ועד עובדי העירייה ואויב מושבע של ראש העירייה. במסגרת החקירה הותקנו האזנות סתר לאחד המעורבים, דודו ביטון, שהיה מנהל מחלקת הפיקוח על הבנייה בעירייה. מההאזנות עלה שקארשי פנה לביטון, לדבריו בשמו של אולמרט, ולחץ עליו להעיד כנגד בונפיל. ב-23 בספטמבר 99' אמר קארשי לביטון: "אהוד רוצה להיכנס בדני וללכת עם זה עד הסוף, ואם חס וחלילה קורה משהו בדרך, הוא אחראי לך". ארבעה ימים אחר כך קארשי מתקשר לביטון שוב ואומר לו "אולמרט אומר שיש לך אלף עדויות שבונפיל פליליסט. הממ"ז (מפקד המחוז) יפנה אליך. תגיד לו הכל". הממ"ז היה יאיר יצחקי.

קארשי מתפרנס מעסקי היודאיקה המשפחתיים, "קארשי אינטרנשיונל", שמחזורם בשנים האחרונות עמד על כשבעה מיליון שקל. החברה מכרה מוצרים בין השאר למשרד התשתיות ולמשרד הפנים. בדיקת "הארץ" העלתה שכמה משרדי ממשלה רכשו בשנים האחרונות פריטי יודאיקה מחברת "קארשי אינטרנשיונל" והשרים חילקו אותם כמתנות. שווי כל עסקה כזו הוא מאות או אלפי שקלים בודדים, מתחת למינימום המצריך מכרז.

בשנים האחרונות הסתכסך קארשי עם מספר אמנים שטענו כי זייף יצירות שלהם, ייצר אותן בייצור המוני, מכר אותן בזול ובכך פגע פגיעה קשה בעסקיהם. במקרה אחד פסק בית המשפט כי קארשי ישלם לאמן כ-140 אלף שקל פיצויים ויפסיק למכור עבודות שהן רפליקות מיצירותיו.

במארס 2003 עצרה משטרת ירושלים את קארשי וחמישה מחבריו לקבוצה הירושלמית בחשד לביצוע עבירות מרמה בנסיבות מחמירות, זיוף, שימוש במסמך מזויף ורישום כוזב במסמכי תאגיד. השישה נחשדו כי ניפחו את רשימת המתפקדים שגייסו לפריימריס של 2002, ופקדו לסניף הליכוד בעיר אזרחים שאינם מתגוררים בירושלים, בהסתמך על מסמכים מזויפים המעידים כי הם לומדים בעיר. לפני כמה חודשים נסגר התיק מחוסר ראיות. ב-2004, כשעוזריו של שר החוץ דאז סילבן שלום העלו את שמו של קארשי כמועמד לקונסול ישראל במיאמי, העיב התיק הזה על המינוי. "נוצרה איזה קונסטלציה במדינה", הסביר אז קארשי לחברים. "בגלל החקירה, אני לא יכול להתמנות לתפקיד".

במערכת הבחירות האחרונה נקלע קארשי לדילמה לא פשוטה, לאחר שאולמרט ואתו אחותו זקן וחברו הקרוב צחי הנגבי עברו לקדימה. בליכוד נזכרו השבוע כי קארשי הוריד פרופיל בבחירות לכנסת. "הוא היה פעיל בבחירות לחברי הכנסת והריץ בטירוף ממש את קובי בן גור לכנסת. זה מה שבעיקר עיניין אותו". בן גור וקארשי התחברו מאז הבחירות ב-2003 והפכו לבני ברית פוליטיים, ועל פי המשטרה ניסו להשתלט בצוותא על רשות המסים.

השופט מרדכי פלד אמר בהחלטתו להאריך את מעצרו של קארשי בשמונה ימים: "חומר החקירה מעלה יותר מחשד סביר כי לחשוד היתה השפעה יוצאת דופן על הנעשה ברשות המסים". בהתייחסו לבן גור אמר השופט פלד: "לעניינו של החשוד יש לומר כי מעורבותו בנעשה ברשות המסים היתה עצומה. התערבות זו נגעה, בין השאר, לעניין מינויים של תפקידים בכירים ביותר".

לפני מספר שבועות התקשר קארשי לחבריו משכבר בליכוד וביקש מהם לארגן כנס פוליטי לכבוד חנוכה בהשתתפות יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו. הוא גם הנחה את הכנס. "הופתענו מאוד מהרצון של קארשי לעשות הפגנת כוח לליכוד בירושלים", מספר בכיר במפלגה. "התנועה הזאת התרסקה בעיר בבחירות האחרונות וקארשי הוא מקורבם האינטימי של ראשי קדימה. הוא היה מאוד פסיווי בכל הקשור לפעילות התנועה מאז שקדימה הוקמה. השם שלו עלה כמועמד לכנסת מטעמה של קדימה".

הכנס, שנערך באחד מאולמות האירועים בעיר, היה מעט מביך. במהלך נאומו ביקש נתניהו סליחה מקארשי, כשתקף את אולמרט ואנשי לשכתו. קארשי התנהג בכנס הזה כמי שיודע שעומדת להתרגש עליו סערה גדולה. "הוא התנהג באופן מוזר לגמרי בכנס", מספר בכיר בליכוד. "הוא נראה חיוור, מדוכא ושידר מצוקה גדולה. הוא היה לחוץ. הוא סיפר, ואז לא הבנתי למה, שבחקירה הקודמת פשטו 40 שוטרים על הבית שלו. הוא אמר 'מה אני צריך את כל החיים הציבוריים, את כל החקירות?' הוא דיבר בדאגה גם על ההאזנות לאחותו שולה". בכיר אחר: "הופתעתי מההזדהות המחודשת והמופגנת שלו עם הליכוד. היום, כשאני חושב על זה, הוא עשה עלינו סיבוב יפה. רצה לנתק את הקשר עם קדימה". "קארשי הוא איש זהב ואיש חסד", מגונן חברו לקבוצה הירושלמית, דוד אמסלם. "אם תבחן את כל מה שעשינו, תמיד ניסינו לסייע לאנשים שאת רובם אנחנו לא מכירים. יורם מסייע בדיוק כמו שאני מסייע. יכול להיות שיורם התרברב בטלפון. יש לו הרבה תכונות חיוביות, אבל יש לו את הדיבור של ההתרברבות. סוגיית הכבוד היא קצת בעייתית אצלו. אבל אני שם את הראש שלי: הכבוד האישי שלו לא ייתן לו לקחת כסף. אתה יודע כמה צדקה יורם נתן?

"המשטרה טיפסה על עץ בגלל כל הכישלונות האחרונים שלה. כל יאח"ה רק תוריד להם את המרכזייה של בזק, והם הולכים לתת דו"חות תנועה. הם לא מתוחכמים. לגבי שאלתך על מינויים, מותר לחברי מרכז להמליץ בפני שר על מינויים. הקבוצה המובילה במדינה, האליטה חששה מהגוף החדש מרכז הליכוד. הם נבהלו כי איימנו להם על ההגמוניה ושאנשים בפריפריה, בני עדות המזרח התקדמו. אז הם הפעילו את רשויות אכיפת החוק". אמסלם הוסיף שמעולם לא שמע מקארשי על כך שהוא אחראי למינויו של ג'קי מצא לתפקיד.

תגובת יאיר גולן, עורך דינו של קארשי: "מר קארשי הוא פעיל ציבור מוכר בירושלים המשמש בין השאר כחבר מועצת העיר וכחבר מרכז הליכוד. בתוקף עיסוקים אלה הוא קיבל פניות מחברים ומאנשים נוספים בבקשות עזרה שונות, בין היתר בנושאים הקשורים לעבודה והוא אכן פנה, בעקבות פניות אלה, לגורמים שונים בבקשות עזרה. הוא מדגיש כי כל פעולותיו נעשו מתוך מניע של עזרה ללא התניה או תמורה כספית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט