שילוב קוד פתוח בתוכנות מסחריות - סכנה משפטית

תוכנות הקוד הפתוח אמנם זמינות לכל באינטרנט, אך לשימוש בהן יש השלכות משפטיות חשובות. למרות שמן המטעה, התוכנות אינן חופשיות לגמרי

יובל קרניאל -פרשנות
יובל קרניאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יובל קרניאל -פרשנות
יובל קרניאל

אלפי ארגונים עושים שימוש בתוכנות של קוד פתוח. רבים מהם עושים זאת בלי לדעת את היקף ואופי השימוש שהם עושים בתוכנות. הסיבה לכך ברורה ומובנת מאליה: תוכנות הקוד הפתוח הן חופשיות, זמינות, נוחות לשימוש, ורבות מהן אמינות ואיכותיות. המהנדסים והמפתחים העושים בהם שימוש חוסכים לעצמם, ולתומם הם חושבים שגם לארגון בו הם מועסקים, את הזמן, מאמצי הפיתוח, או הכספים שיש להשקיע ברכישת תוכנה מסחרית עם קוד סגור, או במקרה הגרוע עוד יותר, הצורך לפתח את התוכנה באופן עצמאי, ולכתוב אותה מהתחלה.

ואכן, במקרים רבים קשה לדעת וקשה לאתר את השימוש שעושים הארגונים, או צוותי פיתוח מסוימים בתוך הארגונים, בתוכנות קוד פתוח הזמינות באופן חופשי ברשת האינטרנט. מהנדסים רבים חושבים שאם הם עושים שינויים והתאמות בתוכנות שמצאו, הם מטשטשים את טביעות האצבע של התוכנה, ומקשים עוד יותר על איתורה. חלקם סבורים בתמימות כי הואיל ומדובר בתוכנות חופשיות בקוד פתוח, והן נמצאות באינטרנט, הרי מדובר ברכוש הכלל, שאינו כפוף כלל למשטר של קניין רוחני וזכויות יוצרים.

הם כמובן טועים טעות חמורה, שיכולה לסבך אותם ואת הארגונים בהם הם מועסקים.

זאת יש לדעת: תוכנות הקוד הפתוח אמנם זמינות לכל באינטרנט, אך לשימוש בהן יש השלכות משפטיות חשובות. התוכנות, למרות שמן המטעה, אינן חופשיות לגמרי. לרוב רובן של התוכנות מצורף רשיון שימוש, הקובע את התנאים וההגבלות החלות על המשתמשים. היום אנו מכירים מאות נוסחים של רשיונות, השונים זה מזה, אך דומים בכך שאינם מתירים את כל השימושים בתוכנה, ודורשים מהמשתמש ציות לכמה עקרונות, כללים, או תנאים מגבילים, המצמצמים את חופש הפעולה של המשתמש המסחרי.

הרשיונות האופייניים והמקובלים בקהילת הקוד הפתוח הם אלה המאפשרים שימוש בתוכנה ובקוד, אולם מחייבים את המשתמש לפתוח לכל גם את התוכנה החדשה אותה פיתח ובה שילב את תוכנת הקוד הפתוח המקורית. הפרה של עקרון זה מהווה הפרה של תנאי הרשיון של תוכנת הקוד הפתוח, וחושפת את המפתח המסחרי לתביעה משפטית. תביעה כזו עניינה לא רק פיצוי או תשלום הוצאות אלא גם, ובעיקר, צו המורה על הפסקת השימוש בתוכנה החופשית. צו כזה יכול להיות מכת מוות לתוכנה מסחרית, בשלב קריטי של הפצתה.

בשנים האחרונות ניתנו בגרמניה ובארה"ב כמה פסקי דין שהכירו בתוקפו של הסכם הרשיון הנלווה לתוכנות הקוד הפתוח. פסיקה זו אינה מפתיעה, שכן מדובר בהחלה ישירה של עקרונות דיני חוזים והקניין הרוחני, המוכרים לנו מהסכמים לשימוש בתוכנות מסחריות ומרשיונות תוכנה רגילים. גם בישראל מתלבנת בימים אלה תביעה דומה, שעניינה תוכנות קוד פתוח למשחקי שח-מט באינטרנט. גם אצלנו צפויה תוצאה דומה, בה יכיר בית המשפט בתוקפם של הסכמי הרשיון הנלווים לתוכנות הקוד הפתוח.

המסקנה היא, שעל הארגונים העוסקים בפיתוח תוכנה לגלות מודעות גבוהה לבעיה הטכנולוגית והמשפטית הסבוכה, הטמונה בשימוש בתוכנות קוד פתוח לשם פית4וח תוכנה מסחרית. קיימת היום תוכנה מיוחדת, בשם בלאקדאק (blackduck), המאפשרת איתור וזיהוי של תוכנות או חלקי תוכנות חופשיות וקוד פתוח שהשתרבבו, בכוונה או בטעות, אל תוך הקוד המסחרי הסגור של תוכנה המופצת תחת רשיון מסחרי רגיל. לאחר הזיהוי והאיתור, מגיע השלב המשפטי הרגיש, הכולל בדיקה מקיפה של הרשיון המקורי של התוכנות החופשיות, ובדיקה האם אין בשימוש שנעשה בפועל בתוכנות משום הפרה של הרשיון המקורי, גם כאשר הוא רשיון "קוד פתוח".

בדיקה טכנולוגית ומשפטית כזו יכולה לחסוך לחברה סיבוכים משפטיים קשים, עד כדי הוצאת צו מניעה האוסר את הפצת התוכנה, או מחייב את פתיחתה לכל במתכונת של קוד פתוח.

עו"ד ד"ר יובל קרניאל הוא מומחה לדיני תקשורת ומחשבים ממשרד "שבלת, ישראלי,רוברטס, זיסמן בשיתוף עם נאמן בן ארצי ושות’".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"