תנועה חדשה לשינוי השלטון בישראל: "יש תקווה"; בין החברים בה - יעקב פרי, מיכאל שטראוס וגבי ברבש

כך נודע ל-TheMarker; התנועה מציעה הפרדה בין הממשלה לכנסת: שרים מקצועיים, פיזור הממשלה רק ברוב של 66 חברי כנסת; עוד חברים בתנועה: אילן בן דב, גיורא איילנד והפרופ' אמנון רובינשטיין

איתן אבריאל
איתן אבריאל
איתן אבריאל
איתן אבריאל

תנועה פוליטית חדשה יוצאת היום לדרך במטרה להביא לשינוי שיטת השלטון בישראל - כך נודע ל-TheMarker. התנועה, שבחרה את השם "יש תקווה", מציעה לבצע הפרדה מוחלטת בין הכנסת לממשלה על ידי שורה של צעדים אשר מטרתם לאפשר ניהול מקצועי של המדינה ללא שחיתות ושיקולים פוליטיים. יש תקווה מתאגדת כאגודה בימים אלה, וכן מכינה בעזרת יועצים משפטיים הצעת חוק אשר תגדיר את השינויים המוצגים במצעה.

יו"ר התנועה הוא פרופ' גבי ברבש, מנהל בית החולים איכילוב. המנכ"ל הוא אורן מוסט, ששימש בעבר כסמנכ"ל שיווק בסלקום וריכז לאחרונה את קבוצת תיא במכרז על הערוץ השני. עוד חברים בתנועה שורה של אנשי עסקים ואקדמיה מהבולטים בישראל: האלוף גיורא איילנד, הפרופ' אמנון רובינשטיין ואוריאל רייכמן, אנשי עסקים כגון יעקב פרי, מיכאל שטראוס, גד סומך, עמיקם כהן ואילן בן דב, ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, מאמן הכדורסל פיני גרשון והשחקן שלמה וישינסקי.

שני תורמים בולטים ל"יש תקווה" בשלב זה, הינם אנשי העסקים אבי נאור, ממייסדי אמדוקס ואילן בן דב, יבואן סמסונג בישראל ובעל השליטה בחברת סאני.

"לאחר מלחמת לבנון השנייה, ברור יותר מאי פעם שהשלטון בישראל לא מתפקד, מצב שעשוי להביא את המדינה לסכנה קיומית. המדינה פשוט לא מנוהלת: לא בחינוך, לא בתחבורה, לא בתקשורת - ושורש הבעיה הביא הדרך שבה המדינה מתנהלת", כך אומר חבר בתנועה.

לדבריו, מטרת התנועה היא ליצור שינוי שילטוני אשר יאפשר ניהול של הממשלה וענייני המדינה על ידי הפרדת השלטונות ומי שתפקידו לנהל את המדינה - מהפוליטיקה. על מנת להגיע למטרות אלה, מציעה התנועה כי חברי הכנסת לא יבחרו בפריימריז או על ידי מרכזי מפלגות, אלא על ידי כל אוכלוסיית המדינה, ששרים יהיו אנשי מקצוע שאינם חברי כנסת, ושיהיה ניתן לפזר את הממשלה ולהחליף את העומד בראשה רק במקרים מיוחדים וברוב מיוחד.

כך, למשל, מציעה התנועה כי פיזור הממשלה יעשה רק ברוב של 66 חברי כנסת במקרה שיש לרוב מועמד חלופי, ורוב של 73 חברי כנסת במקרה של אי אמון ללא מועמד מחליף. על פי מצע התנועה, כ-50% מהשרים יהיו שרים מקצועיים שאינם פוליטיקאים ואחוז החסימה יעלה מעל הרף הנוכחי כדי לצמצם את מספר המפלגות.

בתנועה מדווחים כי בסוף החודש הקרוב, עם סיום ההתארגנות הראשונית, היא תקיים טקס יסוד במקביל להמשך גיוס כספים ולצירופם של אלפים נוספים לשורותיה.

התנועה מתכוונת לפעול במספר חזיתות לרבות קמפיינים תקשורתיים, כנסים ופעילויות נוספות. "אנחנו חושבים שהתנועה שלנו מגיעה בתקופה של ואקום בכנסת ויימצאו לה תומכים בקרב המפלגות הגדולות כמו קדימה, העבודה, הליכוד וישראל ביתנו. יש לשים לב שההצעה שלנו שונה מהותית מרעיונות שהועלו הבוקר על ידי אביגדור ליברמן וראש הממשלה אהוד אולמרט".

מצע תנועת "יש תקווה" לשינוי שיטת הממשל בישראל

ישראל ניצבת מזה זמן מול משבר שלטוני עמוק שעיקריו:

א. העדר יציבות שלטונית. די לומר שתוך פחות מ 58 ש' התחלפו בישראל 30 ממשלות. במצב זה אין כמעט אפשרות לתכנן או לבצע מדיניות ארוכת טווח.

ב. העדר יכולת אפקטיבית למשול. תלותם של ראש הממשלה והשרים בחברי הכנסת וחולשתם מול הבירוקרטיה הממשלתית מונעות מהממשלות לנהל את המדינה כראוי.

ג. בריחה של אנשים מוכשרים ומתאימים מן הפוליטיקה והשירות הציבורי אל הסקטור העסקי-מקצועי.

ד. התגבשות של תרבות פוליטית שלילית המתבטאת הן בהתנהלותם של רבים במערכת הפוליטית והן בחוסר האמון והתיעוב של הציבור הרחב מהפוליטיקה ומהמערכת הפוליטית.

תוצאת מצב דברים זה היא שיתוק מערכות, ירידת רמה במערכות חיוניות (ביטחון וחינוך) ופגיעה מהותית אם לא אנושה ביכולתה של המדינה להתמודד עם הבעיות העמוקות, חלקן קיומיות, העומדות על הפרק.

אנו רואים בחולשת הממשל את המכנה המשותף בין כל המשברים הללו. חיזוק יכולתה של ממשלתנו למשול ושיפור איכות חברי הכנסת וסביבת עבודתם הם תנאים הכרחיים להחזרת המדינה לדרך המלך. שינוי זה כרוך בחיזוק מעמדו ויציבותו של תפקיד ראש הממשלה , צמצום מספר המפלגות בכנסת תוך חיזוק המפלגות הגדולות והרחבת הייצוג בהן.

מטרתנו היא לשפר את שיטת הממשל בישראל באופן משמעותי ובמהלך כהונת הכנסת הנוכחית מבלי לחולל מהפכות מיותרות לאור העקרונות הבאים:

1. חיזוק הכנסת

א. "פריימריס" מפלגתיים פתוחים לציבור הרחב - מועמדי הרשימות לכנסת ידורגו על ידי כלל הציבור. כל מפלגה תקבע רשימה ראשונה של מועמדיה עפ"י מנגנון שתבחר. אזרחים שמימשו חובתם לבחור ביום הפריימריס וביום הבחירות הכלליות יזכו ליום שבתון.

ב. העלאת אחוז החסימה מ- 2% ל- 3%.

ג. חיזוק מקצועי לחה"כ ע"י תוספת שני עוזרים מקצועיים בכירים בעלי תואר אקדמי וניסיון.

ד. פיזור הכנסת - הכנסת תתפזר בחוק לפיזור הכנסת ברוב של 73 ח"כ או בצו של ראש הממשלה שיכנס לתוקף 14 יום לאחר הוצאתו (בכדי לאפשר אי אמון קונסטרוקטיבי).

2. חיזוק וייצוב הממשלה

א. ראש המפלגה הגדולה ימונה אוטומטית לראשות הממשלה ולא יידרש לאמון בכנסת.

ב. חיזוק הרכב הממשלה

* ראש הממשלה ימנה בין 8 ל- 14 שרים ומשרדים ראויים לפי שיקול דעתו.

* לפחות חצי השרים יהיו מקצועיים ולא יבואו מבין המועמדים לכנסת או מבין חבריה.

* אי אמון קונסטרוקטיבי: אי-אמון בראש הממשלה יחייב תמיכת 66 ח"כ והצגת מועמד חלופי מוסכם.

ג. חברות בכנסת וכהונה בממשלה - כהונת חבר כנסת שהתמנה לשר, תפקע במועד בו ימונה לשר. שר שחברותו בכנסת נפסקה וחדל לכהן כשר, יחזור לכהן כחבר כנסת.

ד. תקציב המדינה - הממשלה לא תיפול אם לא יאושר תקציב המדינה ותמשיך להתנהל על יסוד תקציב השנה הקודמת. ראש הממשלה יוכל לנייד תקציבים בשיעור של 3% מתקציב השנה שעברה.

חברי תנועת "יש תקווה":

פרופ' גבי ברבש - יו"ר התנועה, מנהל בי"ח איכילוב; גיורא איילנד, אלוף, מועצה לבטחון לאומי לשעבר; פרופ' אמנון רובינשטיין - מומחה למשפט חוקתי; פרופ' הלל סומר - מומחה למשפט חוקתי; פרופ' רייכמן - מומחה למשפט חוקתי (בינתחומי); יעקב פרי - ראש השב"כ לשעבר; אבי נאור - יו"ר אור ירוק.

עוד חברים בתנועה: אילן בן דב - בעלי סאני; פרופ' מני - נשיא אוניברסיטת ת"א לשעבר; רון חולדאי - ראש עיריית ת"א; ביילסקי - יו"ר הסוכנות; מיכאל שטראוס - מבעלי שטראוס עלית; אילן שילוח - מבעלי מקאן אריקסון; עמיקם כהן - מנכ"ל פרטנר; מוטי אביסרור - עיריית דימונה; אורן מוסט - מנכ"ל התנועה; גד סומך - רו"ח סומך חייקין; אודי אנג'ל - איש עסקים; אורי סלונים - עו"ד; פיני גרשון - מאמן כדוסל; גידי גרינשטיין - נשיא מכון רעות; מוטי קריסטל; שלמה וישינסקי - שחקן; אלון אלרואי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"