הכסף הגדול שמאחורי המחאה

לא ברור אם המילואימניקים יודעים על הכסף הגדול שמוזרם עכשיו לטובת מאבקם להקמת ועדת חקירה. לתמונה נכנס משרד יחסי הציבור ספין, הנחשב לטוב במדינה בתחומי תקשורת פוליטית

גיא לשם
גיא לשם

1. מי עומד מאחורי הספין

הקרב על הקמתה של ועדת חקירה ממלכתית עלה השבוע רמה. לתמונה נכנס גם משרד יחסי הציבור ספין של יובל פורת, שניהל את קמפיין מועצת יש"ע נגד ההתנתקות, ונחשב לאחר הצלחתו בבחירות עם מפלגת הגמלאים למשרד יחסי הציבור הטוב במדינה בתחומי תקשורת פוליטית.

שיטת התגמול שבחרו לעצמם פורת ושותפיו מעידה משהו על התקוות שתולים אנשי העסקים המממנים את ספין. מלבד סכום התחלתי של כמה עשרות אלפי דולרים וריטיינר קבוע של כמה אלפים נוספים מדי חודש, הובטח למשרד יחסי הציבור גם בונוס להצלחה של קרוב לחצי מיליון דולר במידה ותוקם ועדת חקירה, ללא כל קשר לתוצאות עבודתה.

לא ברור אם המילואימניקים יודעים על הכסף הגדול שמוזרם עכשיו למאבקם. ספק אם גם נתניהו בסוד העניינים. דבר אחד בטוח - אם תוקם הוועדה בסופו של דבר, נתניהו לא ישכח את מי שעזר לו.

2. מבקר המדינה נגד חשיפת שחיתויות

השחיתויות בענף הנדל"ן והתשתיות כבר מילאו אלפי עמודים של דו"חות רשמיים, כתבי אישום וכתבות עיתונאיות. יותר מיועץ משפטי אחד כינה את התופעה "מכת מדינה". אבל ההצהרות נשארות רק על הנייר - כך למדה על בשרה גלית צור, בודקת תוכניות בכירה בלשכת התכנון המחוזית של אזור תל אביב שהעזה לדקדק קצת יותר מדי בפרטים הקטנים בתוכניות שבדקה. פרטים קטנים, בדיוק מהסוג שבו מתחבאות הקלות גדולות ליזמים על חשבון הציבור, הם אלה שגרמו לכמה מאותם יזמים להביא להתנכלויות בצור מצד הממונים עליה ובסופו של דבר גם להליכי פיטורים.

לפני כחמש שנים, כשהיתה ממונה על בדיקת תוכניות בינוי בתחומי בני ברק, גילתה צור בפעם הראשונה עד כמה זה לא משתלם לדקדק בקטנות. כשבדקה את אחת התוכניות, זומנה במפתיע לממונה על המחוז שעמד לפני פרישה. לדברי צור, הוא הודיע לה בצורה חד משמעית: "תפסיקי לעשות בעיות או שתלכי הביתה עוד לפני". לא עניינו אותו טענותיה שהתוכנית שבגללה לחץ עליה הממונה, פשוט אינה עומדת בתנאי החוק. היא התעקשה לשלוח את היזמים למקצה שיפורים, וחודש מאוחר יותר הועברה באופן מפתיע מתפקידה, עקב מה שהוגדר כשינויים ארגוניים.

צור לא הבינה את הרמז. בתפקידה החדש כבודקת תוכניות דרך היתה ממונה על כל כבישי מחוז תל אביב, ובעיקר על תוכניות שקידמה חברת נתיבי איילון. בתוך זמן קצר גילתה צור עד כמה חזק מעמדה של החברה ושל מי שעמד אז בראשה, המנכ"ל הדומיננטי אריה בר, אצל הממונים עליה. בכל פעם שהתעקשה להקפיד על הפרטים, קיבלה צור הוראה לזרז את העבודה ולא לעכב את קידום התוכנית. באחד המקרים, כשדרשה לראות את התחייבות נתיבי איילון למיגון אקוסטי ופיסי בסמוך לגשר שבנתה מעל לנתיבי איילון, גילתה צור שהחברה כבר החלה בעבודות עוד לפני שקיבלה את האישור.

צור הסבה את תשומת לבם של הממונים עליה, שהביעו אמנם זעזוע, אבל לא עשו דבר. מכתב שהוכן בעניין במטרה להביא להפסקת העבודות ולהתריע על הפרת החוק לכאורה, מעולם לא נשלח.

צור הבינה שמשהו כאן לא בסדר.

היא החליטה לפנות למבקר המדינה וליועצת המשפטית של משרד הפנים ולהעביר להם את המידע. כאן קרה דבר בלתי צפוי. במקום שהדברים יועברו לחקירה, מצאה עצמה לפתע צור תחת חקירה. היא זומנה אמנם להעיד בפני אנשי המבקר, אבל במקביל החלו כנגדה הליכי פיטורים.

למבקר המדינה יש שני כובעים. בכובעו הראשון הוא מוסמך לבדוק לפי ראות עיניו כל גוף ציבורי, להוציא דו"חות, ובמקרה של ממצאים המעידים על חשד לפלילים - גם לפנות ליועץ המשפטי לממשלה ולבקש שיורה על חקירה. בכובעו האחר הוא ממונה על הגנה על חושפי שחיתויות במגזר הציבורי ורשאי להוציא צו שיורה על שמירה על זכויותיו של עובד שחשף שחיתות ומאז החלו התנכלויות וניסיונות לפטרו.

אולי מרוב הודעות לתקשורת וקרבות מתוקשרים עם מבוקריו, שכח המבקר את תפקידו השני. כך לפחות נראה מהדרך בה טופל עניינה של צור. בפברואר המבקר הוציא אמנם צו האוסר על פיטוריה, אבל לפני כחודש הודיע לה כי אינה עומדת בהגדרת החוק כ"חושפת שחיתויות", ולכן לא יפרוש עליה את הגנתו. העובדה ששבועות ספורים קודם לכן הוא פירסם דו"ח חמור על תיפקוד מינהל התכנון במשרד הפנים והוועדות לתכנון ובנייה והתריע בדיוק על אותן בעיות שהתריעה צור - לא שינתה דבר.

צור הוזמנה לשימוע לקראת פיטורים. הפעם כבר היו הממונים עליה מצוידים בהכשר ממבקר המדינה, שלכאורה בדק ומצא שאין ממש בדבריה. במקום להגן על עובדת אמיצה - עשה מה שניסו הממונים עליה לעשות ללא הצלחה במשך כל השנים, וסלל את הדרך לפיטוריה. את הדו"ח שהוציא בנושא השחיתות בוועדות ליווה המבקר בהודעה לתקשורת. את הסיוע שנתן לבכירי משרד הפנים להסתיר את השחיתויות ולהרתיע את מי שמעוניין לחשוף אותן, הוא העדיף שלא לחשוף. לצור לא נותר אלא להגיש בג"ץ כנגד החלטת המבקר וניסיונות משרד הפנים לפטרה.

השבוע נמסר ממשרדו של המבקר, כי בשל העתירה לבג"ץ הוא החליט שלא להגיב לשאלות בעניין. ממשרד הפנים נמסר כי טענותיה של צור נבדקו על ידי המבקר ולא נמצא בהן דבר. מעבר לכך, לא הסכימו גם במשרד הפנים להגיב.

אריה בר מסר בתגובה: "העובדת פשוט לא הבינה את העבודה. תפקידה לסייע לקדם תוכניות ולא להיות המסמר שתוקע אותן. המדינה הפסידה בגלל העיכובים המיותרים המון כסף. פניתי בזמנו למנכ"ל משרד הפנים והתלוננתי בנושא. לא שיערתי שזה יגיע לפיטורין. זוהי הפעם הראשונה שאני שומע על הבג"ץ, אבל אני מבטיח שאם הייתי צריך לענות לבג"ץ, היה לי הרבה מה לומר".

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?