אלדד יניב - מעיתונאי הנלחם בשחיתות לפרקליט צמרת המתמחה בספינים תקשורתיים

עו"ד אלדד יניב חי ונושם פוליטיקה, ויש לו קשרים בכל צמרת הפוליטיקה הישראלית; הוא ייצג בעבר את אריק שרון, אהוד אולמרט, אביגדור ליברמן, שמעון פרס והרב עובדיה יוסף; רבים מלקוחותיו נהפכו במרוצת השנים לחבריו הקרובים, ואחרים לאויביו המושבעים

עודד ארבל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ארבל

עו"ד אלדד יניב חי ונושם פוליטיקה מלוא ריאותיו. ליניב בן ה-38 יש קשרים שכמעט לא ייאמנו בכל צמרת הפוליטיקה הישראלית. מלבד היותו בארבע השנים האחרונות היועץ המשפטי של מפלגת העבודה - תפקיד שאותו יעזוב בקרוב - הוא ייצג בעבר את אריק שרון, אהוד אולמרט, אביגדור ליברמן, שמעון פרס והרב עובדיה יוסף. רבים מלקוחותיו נהפכו במרוצת השנים לחבריו הקרובים, ואחרים לאויביו המושבעים. "הוא כמו וזיר שהיה פעם בחצר השולטן הטורקי", אומר בכיר במפלגת העבודה שמעדיף להישאר בעילום שם. "אם יש לך בעיה שהולכת להתפוצץ, אתה תפנה אליו והוא כבר יעבוד מאחורי הקלעים ולפניהם ויעביר את התקשורת לטובתך". ואכן יניב, לשעבר עיתונאי ב"ידיעות אחרונות" ועורך השבועון "במחנה", ידוע ביכולתו לתמרן את התקשורת לטובת האינטרסים של לקוחותיו.

"אחרי הירשזון עקבו אנשי עסקים מהגדולים במשק"

את דעותיו הנחרצות של יניב על החשיבות שבניהול הקרב בתקשורת הוא יישם באחרונה בשירותו של שר האוצר, אברהם הירשזון, אשר הופיע בכל תוכנית חדשות והתראיין בעל עיתון ואתר אינטרנט בנוגע ל"פרשת האיומים". מדובר בפרשה שהחלה לפני כחודש, כאשר הירשזון הצהיר בכנס קיסריה כי אלמונים עוקבים אחריו ומנסים לפגוע בו ובמשפחתו כדי לסכל רפורמות במשק.

ההודעה החלה מחול שדים שהידרדר לחילופי האשמות בין השר ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, אשר סירב לפתוח בחקירה פלילית בעניין עד שהשר יעביר לו תלונה בכתב. "היועץ לא אמר לשר אף פעם שהוא צריך להגיש את התלונה בכתב", אומר יניב. "על כל פנים, בקרוב תוגש תלונה בכתב למזוז ואז היועץ יוכל סוף סוף לפתוח בבדיקת טענות השר. יש להוסיף כי מדובר בפורמליות מיותרת שכן היועץ היה יכול לפתוח בחקירה גם ללא תלונה בכתב, במיוחד כשהשר לא חוזר ממה שאמר בשיחה בין השניים. עם זאת, אני לא נכנס לשיקולים של היועץ".

אבל התלונה העיקרית של השר היא על מעקב אחריו, וקיימת מחלוקת משפטית אם מדובר במעשה חוקי או לא.

"זה לא משנה אם זה חוקי או לא. לא ניתן להעלות על הדעת שבמדינת ישראל יבצעו גורמים שונים מעקב אחר שר. זו נורמה פסולה שאנשי עסקים מרגישים בני חורין לשכור בלשים שיעקבו אחרי שר. אם זה יהפוך לנורמה ראויה, בשלב הבא יעקבו גם אחרי נשיא בית המשפט העליון והיועץ המשפטי לממשלה. אנחנו נהפוך לסדום ועמורה".

ידוע לכם מי עקב אחר השר ואיים עליו?

"אנחנו לא יודעים מי איים, אך יודעים מי עקב אחריו. אנו יודעים באיזו תכיפות זה היה ויודעים שהיו חדירות לחשבון הבנק שלו. אנחנו יודעים שעקבו אחר השר גם בחו"ל".

אין לכם אפילו חשדות?

"בוודאי שיש חשדות, אולם זה יהיה בלתי אחראי לתת להם פומבי. על כל פנים, אני יכול לומר כי מדובר באנשי עסקים מהגדולים במשק".

איך אתה מגיב על הביקורת שנמתחה על השר בעקבות האופן שבו בחר לחשוף את המעקב והאיומים?

"השר הלך בתחילה ליועץ באופן דיסקרטי ושוחח אתו על הפרשה. למחרת, בכנס קיסריה, הוא סיפר לציבור בתיאום עם היועץ. תאר לעצמך שהוא שהוא לא היה מדווח על כך לציבור וזה היה מתגלה רק כמה חודשים לאחר מכן. היתה קמה ביקורת ציבורית רבה מאוד על כך שהוא שמר את הדבר בסוד. זה פשוט יותר מכובד כששר אומר את הדברים בפומבי.

"אני בטוח שכאשר בסופו של דבר יבדקו את כל השתלשלות האירועים יגלו שהשר פעל בצורה הכי מכובדת והכי הגונה שאפשר. כל אותם בדחנים וסאטיריקנים יצטרכו לאכול את הכובע שלהם. השר עשה את מה שהוא היה צריך לעשות, וחבל שהרבה מאוד פוליטיקאים לא מתנהגים כמוהו. הם לא חצו את הרוביקון כפי שחצה אותו השר וכשהם רואים את הפסטיבל התקשורתי הם ודאי אומרים 'מזל שלא עשינו זאת'".

ידוע לך על עוד פוליטיקאים שקיבלו איומים?

"אני מכיר לפחות שני מקרים נוספים של שרים מכהנים בממשלה שנועצו בי על אירועים לא נעימים דוגמת האיומים שהושמעו על הירשזון. יש להבין משהו: ברמה כזו, לא מדובר באיומים הקלאסיים שאנשים מכירים מהסרטים. בעלי האינטרסים ואנשי העסקים הגדולים יודעים לעבוד גם באופן לא ישיר. לשומע קהה האוזן זה לא נשמע כאיום".

"אין לעמיר פרץ שום סיבה לכעוס עלי"

כשנשא בשנים האחרונות את התואר האפור משהו "יועץ משפטי של מפלגת העבודה" עמד יניב במוקד של כמה סכסוכים מתוקשרים שכמעט הביאו לפיצול המפלגה. לאחר שבתחילת 2005 התנגד בתוקף תפקידו לאיחודה של מפלגת העבודה עם מפלגתו של עמיר פרץ, עם אחד, נוצר משבר חריף במפלגה שאף הוביל את שמעון פרס, אז היו"ר, לבקש מלשכת המפלגה את הדחתו. הלשכה הביעה אמון ביניב, שעל פי הנטען פעל בנמרצות מאחורי הקלעים, ודחתה את בקשתו של פרס. מקורות במפלגת העבודה תיארו אותו אז כאדם פיקח, עקשן, חמקמק וערמומי, אשר "עדיף שיהיה לצדך ולא נגדך".

נראה כי הכעס שחש פרץ על יניב בעקבות עיכוב המיזוג התחזק כשיניב הביא לדחיית הפריימריס לראשות המפלגה. יניב העביר למשטרה את טופסי המתפקדים, בעיקר של פרץ, שנחשדו כמזויפים ואף הודיע כי לא בטוח שפרץ יכול להתמודד. פרץ אמר אז כי יניב, מקורבו של ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק ששימש אף כראש המטה האישי שלו, "פועל כאחרון הפעילים במטה ברק. מדובר במערכה פוליטית מהסוג הנמוך ביותר, שכולנו יודעים מי מניע אותה".

באופן לא מפתיע, זמן קצר לאחר היבחרו של פרץ ליו"ר המפלגה התחדשו הניסיונות להדחת יניב, הפעם בהנהגת מזכ"ל המפלגה ומקורבו של פרץ, איתן כבל. מהלך זה הביא לסכסוך חריף במפלגת העבודה ולישיבת מפלגה סוערת במיוחד שבה ניסה יניב לעלות על במת הנואמים אך נחסם על ידי כבל. עם זאת, בסופה של הישיבה קיבל יניב את הצעת הפשרה של השר אופיר פינס לפיה יפרוש מרצונו ב-15 באוגוסט, ארבע שנים לאחר שנכנס לתפקידו.

לדברי יניב, אין לפרץ שום סיבה לכעוס עליו. "עוזרים מסוימים הסבירו לו שעדיף כי היועץ משפטי של המפלגה יהיה מישהו מטעמו, מישהו בראש שלהם, ולכן כדאי להזיז אותי מתפקידי. על כל פנים, אין לעמיר פרץ שום סיבה להיות נגדי באופן אישי. עד היום שוחחנו רק פעמיים, פעם בטלפון ופעם באופן אישי. טוב, אולי הוא כועס על המהלכים שהובלתי בעניין האיחוד".

למה בעצם אתה נשאר במפלגת העבודה ולא עובר לקדימה, כשברור כי יש במפלגה אנשים שאינם רוצים אותך?

"נשארתי במפלגת העבודה כי אני איש מפלגת העבודה ומאמין בדרכה. אני לא חושב שקדימה זו מפלגה שיש לה דרך או עתיד. אני בטוח שרבים מהאנשים שעברו לקדימה ישובו".

אתה אומר שאתה איש של מפלגת העבודה אך מייצג אנשים מכל קצוות הקשת הפוליטית - כולל יריבים פוליטיים של המפלגה, כמו אהוד אולמרט, אביגדור ליברמן והרב עובדיה יוסף.

"אכן, יש לי קשרים מצוינים עם כל המפלגות. רבים מראשי המפלגות הם לקוחות של המשרד ואין בזה שום דבר פסול. ליועץ המשפטי של מפלגת העבודה שמחזיק גם משרד פרטי יש את כל הזכות שבעולם לתת שירותים גם למפלגות אחרות. כמובן, כל עוד לא מדובר בלקוח שעומד בסתירה עם האינטרסים המשפטיים של מפלגת העבודה. יש גם לזכור כי האויב של אתמול הוא לא האויב של היום. אחרי הבחירות יושבים עם האויב. לא כל יריב הוא באמת יריב. הרבה מאוד עורכי דין קרובים לראשי השלטון. אין בזה שום דבר חריג. מן הסתם ראשי השלטון מסתייעים בעורכי הדין שלהם וסומכים עליהם".

יש מישהו שלא היית מוכן לייצגו?

"הקווים האדומים של עורך דין הם דבר מאוד אישי. אני כשלעצמי לא הייתי מוכן לטפל במפלגה שהיא לא ציונית או במפלגה גזענית".

מה דעתך להפסיק לעבוד מאחורי הקלעים ולהיכנס לפוליטיקה ישירות?

"להיות ח"כ? זו מחשבה שאפילו לא חולפת במוחי".

"הניצחון הוא תמצית הכל"

מלבד עבודתו הפוליטית יניב הוא אף השותף הבכיר במשרד עורכי הדין יניב ושות', שממוקם בתל אביב. במשרד מועסקים 11 עורכי דין והוא מטפל במגוון תחומים במשפט האזרחי-מסחרי. בין לקוחות המשרד החברה לישראל, כימיקלים לישראל, קבוצת האחים עופר, סונול, מעצ, עובדי חברת החשמל, סונול, מיכאל צ'רנוי, דוד אפל, דב לאוטמן וויצמן שירי.

באחרונה השתרבב שמו של יניב לכמה תיקים מתוקשרים ובהם עניינו של עוזי סלנט, מנכ"ל קופת חולים מאוחדת היוצא. סלנט, המשמש בתפקיד 28 שנים, נמצא עתה בעיצומו של מאבק למניעת הדחתו והחלפתו בשמואל מועלם, המקורב ליו"ר הנהלת הקופה בפועל רבקה שריר. לדברי יניב, שריר מנסה "להמליך" את מועלם על ידי הפעלת ועדת האיתור בהתאם לצרכיה.

עוד לקוח מפורסם של יניב הקשור לתחום הבריאות הוא ד"ר אהוד פרישמן, שמינויו לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות מעוכב עקב ממצאים חמורים על אמינותו שעלו מחוות דעת של היועץ המשפטי של נציבות שירות המדינה. לדברי יניב, "לא נקבע בשום מקום שיש מניעה למנות את פרישמן למנכ"ל משרד הבריאות. מתנהל נגדו קמפיין מכוער שאם יצליח יביא לכך ששוב תידחה הרפורמה במשק הבריאות. את מסע ההשמצות מנהלים בעלי עניין אינטרסנטים, שלא רוצים כי מישהו מחוץ למערכת שלא חייב לה דבר יקבל את התפקיד. בגלל זה הם מנהלים נגדו מסע תקשורתי מאוד זדוני ושקרי".

יש לך מודל לחיקוי כעורך דין?

"עו"ד דוד ויסגלס, שהיה לפני שנים המאמן שלי. מדובר בפרקליט מצוין וסניגור מבריק. פשוט מענטש".

מה גובה שכר הטרחה שלך?

"אני לוקח שכר טרחה גבוה. תלוי במי ובמה, אך ככלל אני גובה שכר טרחה גבוה מאוד. לצערי, לקוחות בישראל לא תמיד מבינים את העלות הכרוכה בשימוש בשירותים משפטיים. עם זאת, במשרד אנחנו עושים גם הרבה עבודה פרו בונו".

יש לך מוטו בחיים?

"אני מאמין שהניצחון הוא תמצית הכל".

איפה אתה רואה את עצמך בעתיד?

"לא יודע. מניסיוני, עורכי דין שעובדים בתור סניגורים וגם יש להם קשרים בפוליטיקה - לא סביר שיסיימו את הקריירה שלהם כמשפטנים".

"הגשת תביעות נגד עיתונאים זה העונש שלי"

יניב הוא עיתונאי לשעבר ב"ידיעות אחרונות", ואף שימש עורך בכיר ברשת המקומונים של "ידיעות תקשורת" ועורך השבועון "במחנה". לכן קצת מפתיע לגלות כי הוא מתמחה, בין השאר, בהגשת תביעות דיבה נגד עיתונאים. "כשהייתי עיתונאי הייתי מאוד ביקורתי, ועכשיו העונש שלי הוא להגיש תביעות דיבה נגד עיתונאים שהם בעצם הרבה פחות חריפים ונוקבים ממה שאני הייתי", אומר יניב.

בתור עיתונאי לשעבר אין לך קונפליקטים פנימיים כשאתה מגיש תביעות דיבה נגד עיתונאים?

"לא. אחרי הכל, ההוויה קובעת את התודעה. כשהייתי עיתונאי הייתי עיתונאי עד הסוף ועשיתי את המוות למושאי הסיקור שלי, ועכשיו בתור סניגור אני סניגור עד הסוף ועושה את המוות לעיתונאים. אין מה לרחם עליהם. עם זאת, העובדה שהייתי עיתונאי ואני מכיר את האילוצים שהם מתמודדים אתם גורמת לי להבין כי עיתונאי הוא לא היסטוריון. הוא לא יכול לבדוק את מושאי הכתבה שלו כמו שמשטרה בודקת. כתוצאה מכך הרבה פעמים העיתונאי, לא בזדון חלילה, גורם לעוול גדול מאוד. על כל פנים אני תמיד מנסה להסביר ללקוחות שלי שלא מדובר במשהו אישי מצד העיתונאי".

איך הדברים הפשרניים שאתה אומר כעת מסתדרים עם העובדה שאתה ידוע בתור עורך דין ששולח "מכתבי איום" על תביעות דיבה שאפילו עיתונאים ותיקים ומנוסים מחווירים לנוכח תוכנם התוקפני?

"העיתונאים צריכים להכיר במגבלת הכוח שלהם ולהיזהר מפרסום דברי דיבה. עם זאת, צריך גם לקחת את המכתבים שאני שולח בפרופורציה ובהקשר שבו הם נשלחו. זה לא משהו אישי".

אלדד יניב

גיל: 38

מצב משפחתי: נשוי + 2

מגורים: תל אביב

תפקידים קודמים: התמחה ועבד במשרד עורכי הדין ויסגלס-אלמגור. עיתונאי ב"ידיעות אחרונות" ועורך בכיר ברשת המקומונים "ידיעות תקשורת", עורך "במחנה". חבר בכיר בצוות הבחירות של אהוד ברק ב-1999. ראש המטה האישי של ראש הממשלה ברק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה