כלל הבטיחה דיון דרמטי בפרשת ארוך; השופט זפט: בוזבז זמנו של בית המשפט

לקראת הדיון אתמול הזינה כלל פיננסים את התקשורת בהודעות על תפנית דרמטית שתוצג בבית המשפט, תוך חשיפת "הצל" - ידידו הקרוב של אלי ארוך - המחזיק במסמכים שזויפו על ידי ארוך בבוררות; בפועל לא נשמעה בדיון שום עדות, והמשכו נדחה ללא קביעת מועד

ארנון בן-יאיר
ארנון בן-יאיר

ההר התקשורתי שבנתה כלל פיננסים דעך אתמול בקול ענות חלושה. בסוף השבוע הודיעו בכלל כי הם מכינים "פצצה משפטית" חדשה, והדליפו כותרות ענק לכמה עיתונים כלכליים גדולים. ה"קלף החזק" עליו דיברו בכלל הוא התייצבותו של "הצל" - דוד שילוח, ידידו הקרוב של אלי ארוך - לימין כלל: כלל טענו כי שילוח יטען בדיון שארוך הגיש במהלך הבוררות מסמכים מזויפים. בכלל פיננסים אישרו הבוקר את הידיעה, ואמרו כי "מה שמעניין כאן הם המסמכים ששילוח יספק, אשר צפויים להוכיח כי המסמכים שהציג ארוך הם מזויפים, והוא יספק את המסמכים האמיתיים".

ואולם, בפועל לא התקיים אתמול שום דיון לגופו של עניין בבית המשפט. עדים לא נקראו להעיד, והשופט יהודה זפט קבע כי בקשת ביטול פסק הבורר שניתן בסכסוך בין כלל פיננסים לאלי ארוך, בו חויבה כלל לשלם לארוך כ-95 מיליון שקל, לא תידון לפני פברואר 2007.

זפט העיר לצדדים - ונדמה כי עיקר חציו כוונו לעבר כלל, יוזמת ההליך - כי מוטב היה אילו היו מבקשים מראש מבית המשפט לדחות את הדיון עד לגמר הדיון בערעור שהגישה כלל לבית המשפט העליון. כלל עירערה לעליון על החלטת שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, יהודית שבח, שדחתה את הבקשה לביטול הסכם הבוררות, והערעור צפוי להידון בעליון רק ב-7 בפברואר 2007.

בית המשפט התעניין בפשרה

הדיון אתמול החל בכך שבית המשפט הזמין את עורכי הדין של הצדדים ללשכתו, והתעניין אם ניתן לסיים את הפרשה בפשרה. עורכי הדין מטעם כלל, רם כספי וגד טיכו, הבהירו לבית המשפט כי כלל אינה מוכנה לשום פשרה בנושא, והדיון הוחזר לאולם בית המשפט. ואולם בפועל באולם לא התקיים כל דיון, ומיד עם כניסתו החל השופט זפט להקריא את החלטתו לקלדנית.

בית המשפט הסביר בהחלטתו, בין היתר, כי במהלך ההכנה לקראת הדיון התברר לו כי כלל פיננסים הגישה ערעור לעליון על החלטת שופטת המחוזי שבח, שלא נענתה לבקשת כלל ולא ביטלה את הסכם הבוררות לאור טענות כלל בדבר איומים שאיים ארוך על עדים בבוררות. בית המשפט קבע כי מאחר שהערעור תלוי ועומד בעליון, אין טעם לדון בבקשה לביטול פסק בורר בטרם תתקבל החלטת העליון בבקשה לביטול הסכם הבוררות.

בית המשפט ביקר את הצדדים על כך שלא ביקשו לדחות את הדיון מיוזמתם. "אין לי אלא להביע צער על כך שבקשה לדחיית הדיון לא הועלתה על ידי הצדדים מבעוד מועד, על מנת שניתן יהיה לנצל את יום הדיונים לצדדים אחרים", העיר בית המשפט. בהנחה שהדיון בעליון אכן יתקיים בפברואר 2007, הדיון בבקשה לביטול פסק בורר יחודש, אם בכלל, חודשים לאחר מכן.

עו"ד כספי אמר בתגובה: "לא ביקשנו את דחיית הדיון בבקשה לביטול פסק בורר, כדי שלא יאמרו עלינו בתקשורת שאנחנו מתחמקים מדיון". עו"ד טיכו הוסיף: "מבחינה משפטית בית המשפט עשה נכון. אנו חששנו שבקשה לדחיית הדיון תיראה לא טוב מבחינה ציבורית".

ההד התקשורתי טוב לכלל

עם זאת, ייתכן שלכלל פיננסים היה עניין רב שהדיון יתקיים אתמול, ושהעניין לא יירד מהכותרות. ההד התקשורתי לו זוכה הפרשה טוב לכלל, שכן ייתכן שבית המשפט העליון יעדיף לבטל את הסכם הבוררות מעיקרו, ולא להגיע למצב שבו יידון ביטולו של פסק בורר שהוא שופט בדימוס של בית המשפט העליון.

כלל פיננסים הבטיחה גדולות ונצורות לקראת הדיון אתמול, ואכן כלי התקשורת התייצבו אליו בהרכב מלא. כלל הודיעה לתקשורת כי בדיון יודיעו פרקליטיה לבית המשפט על ההתפתחויות החדשות בעניין שילוח. לטענת כלל, שילוח יציג מסמכים מקוריים, מהם עולה כי מסמכים שהציג ארוך במהלך הבוררות - והיו מעיקרי הבוררות - היו מזויפים. בסופו של דבר הר הציפיות לקראת הדיון אתמול הוליד עכבר קטן, והדיון נדחה ללא קביעת מועד.

פרקליטו של אלי ארוך, עורך דין מושיק פלדמן ממשרד עו"ד פלדמן, וינוגרד ושות', אמר אתמול כי הוא לא ידע על כך ששילוח צפוי לעמוד לצד כלל, וכי הדבר מפתיע אותו. יצוין כי אלי ארוך ואמו ג'ני ארוך, שהיו אמורים להגיע אתמול לבית המשפט ולהעיד, הגישו תצהירים רק ביום חמישי האחרון ולא הופיעו לדיון.

לדברי עו"ד כספי, ביום שישי נפגשו נציגי כלל פיננסים עם פרקליטת המחוז, רות דוד, והציגו בפניה את המסמכים שגילה שילוח, המעידים על כך שארוך עשה במהלך הבוררות שימוש במסמכים מזויפים, בזכותם זכה בבוררות. דוד אמרה לבאי כוחה של כלל להגיש תלונה בעניין ליחידה הארצית לחקירות הונאה.

בתום הדיון אתמול בבית המשפט ניגש מנכ"ל כלל, שוקי אברמוביץ, בליווי עורכי הדין של החברה, למשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה בבת ים, על מנת להגיש תלונה על זיוף ומרמה בנסיבות מחמירות. כעת נראה שהחקירות של ארוך ושילוח לא יתקיימו בבית המשפט, אלא יעברו לידי המשטרה.

אותו משרד חקירות ששלח גם את המדובבת

משרד החקירות ויצמן-יער, שהיה אחראי לשליחת המדובבת לביתו של השופט מלץ, הוא שאחראי לאיתור וליצירת הקשר עם עוזרו של ארוך, דוד שילוח. משרד החקירות בחן את עדותו של שילוח ואת המסמכים שהציג ומצא שהם אותנטיים. לאחר מכן הועבר הטיפול בשילוח למשרד רם כספי, בא כוחה של כלל. עוד נמסר, כי שילוח ניאות לתת תצהיר ולהעיד נגד ארוך תמורת פיצוי כספי, שגובהו טרם הוברר. לטענת כלל, שילוח התחייב להעמיד לרשותה את הראיות המקוריות המוכיחות את הזיוף, וכלל תשלם לשילוח רק אם יבוטל פסק הבורר על יסוד המסמכים הללו.

פרקליטו של ארוך, עו"ד פלדמן, מסר כי בנסיבות העניין הגשת תלונה למשטרה היא צעד מתבקש, וכי הוא היה מתפלא אילולא היתה מוגשת תלונה כזו. "אנו שמענו על טענותיו של שילוח רק ב-48 השעות האחרונות. איננו יודעים דבר על עדותו שניתנה תמורת תשלום, למעט מה שפורסם בתקשורת. כמי שטיפלו בתיק הבוררות, אנחנו לא מכירים שום מסמך מזויף, אבל אם יתברר כי אכן נעשה שימוש במסמכים מזויפים, אנו נבקש להתפטר מייצוגו של ארוך ולמצות את הדין עם מי שאחראי לכך. בנוסף, יש לזכור כי שילוח מטופל באופן קבוע בתל השומר בטיפול תרופתי הקשור לבריאות הנפש".

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"