תובענה ייצוגית נגד בנק לאומי: העלה ריבית מבלי לגלות לציבור הלקוחות

התובע טוען כי ב-1999 יצר הבנק סיווג חדש של חשבון, שהריביות בו גבוהות בכ-4% מאלה בהן חויבו הלקוחות לפי הסיווג הקודם - מבלי להודיע דבר ללקוחותיו, לא מראש ולא בדיעבד

ארנון בן-יאיר
ארנון בן-יאיר

לבית המשפט המחוזי בירושלים הוגשה אתמול בקשה לאישור תובענה כתביעה ייצוגית נגד בנק לאומי. המבקש, דוד לוי, הוא לקוח הבנק שמנהל בסניפי הבנק חשבון מסוג חח"ד (חשבון חוזר דביטורי) החל בתחילת שנות ה-80. לטענתו, הבנק שינה את שיעור הריבית בו חויב חשבונו, ובו חויבו חשבונות רבים אחרים מסוג חשבונו של המבקש, באופן חד-צדדי וללא הודעה מוקדמת. לטענתו, הבנק העלה את שיעור הריבית השנתית ביותר מ-4%, בניגוד להסכמים שבין הלקוחות לבין הבנק ובניגוד לחוק.

על פי הבקשה - שהוגשה באמצעות עוה"ד רם דקל ויריב צפורי - בבנק היו שני סוגי חשבונות דביטוריים: חח"ד וחח"ד-פרטי. לפי הנטען, ב-25 באפריל 99' הוסיף הבנק חשבון דביטורי מסוג חדש בשם "חח"ד פרטי מסחרי". מאוחר יותר שונה שמו של סוג החשבון החדש ל"חח"ד כללי". בד בבד, שונה שמו של חשבון החח"ד שהיה קיים עד אז ל"חח"ד עסקי מסחרי".

מבדיקה שערך מומחה לעניין, חברת שגיא חישובי ריבית וייעוץ כלכלי, עלה כי העלאת חיובי הריבית של התובע הסתכמה לאורך השנים ביותר מ-15 אלף שקל. לטענת המבקש, התביעה מתייחסת ל"כל לקוחות הבנק אשר ביום 25 באפריל 99' או בסמוך לכך שונה סוג החשבון שלהם מחשבון 'חח"ד' לחשבון 'חח"ד פרטי מסחרי', ובמקביל שונו תנאי האשראי בחשבונם, מבלי שנמסרה להם הודעה על כך".

לטענת התובע, המידע לתביעה זו מצוי כולו בידי הבנק. עם זאת, להערכת שגיא חישובי ריבית, אם מדובר בכ-3,000 בעלי חשבונות מסוג חח"ד שחשבונם סווג מחדש, והם חויבו כתוצאה מכך בריבית גבוהה יותר ובסכומים עודפים של כ-15 אלף שקל - מדובר בתביעה בסך כ-45 מיליון שקל.

על פי הבקשה, הבנק לא דיווח לבעלי החשבונות על שינוי הסיווג של חשבונותיהם והעלאת הריבית - לא מראש ולא בדיעבד. כמו כן, פענוח החיוב בריבית חדשה וגבוהה יותר הצריך ניתוח מורכב על ידי מומחה לעניין. לפי הבקשה, באי-גילוי שינוי סיווג החשבונות וחיוב הריבית הגבוה יותר - הפר הבנק כמה תנאים בהסכם ניהול החשבון. כמו כן, נטען, אי הגילוי הוא הפרה של הוראות בחוק הבנקאות (שירות ללקוח).

בבקשה לאישור תובענה ייצוגית נטען כי התביעה מעוררת שאלות מהותיות של עובדה ומשפט המשותפות לקבוצה גדולה של לקוחות הבנק. התובע מציין כמה אינטרסים לאישור תובענה כייצוגית כנגד בנק, ובפרט כי "אם לא יתבררו המחלוקות במתכונת של תביעה ייצוגית, רוב רובם של חברי הקבוצה לא יטרחו להגיש תביעה פרטנית".

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן