שיתוף קבצים - התמודדות ראשונה בבית משפט בישראל

רק כאשר חברות המדיה יבינו כי שיתוף הקבצים יהיה רווח עוד זמן רב וכי עליהן להתמודד עם התופעה במקום להדחיקה. וכאשר הגולשים יבינו שכדי לקבל דבר עליהם לשלם עבורו. רק אז יוסדר שיתוף הקבצים באופן שיכבד את האינטרסים של כל הנוגעים בדבר

יורם ליכטנשטיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יורם ליכטנשטיין

כ-10 מיליון גולשים בארה"ב לבדה עושים שימוש בשירותי שיתוף קבצים. ארגון חברות ההקלטה האמריקאיות (RIAA) מנהל מלחמת חורמה נגד שיתוף הקבצים ונגד הגולשים המשתפים. ביולי 2005 נסגרה תוכנת שיתוף Grokster, ובמהלך השנים האחרונות נתבעו יותר מ-10,000 גולשים באמריקה בלבד בגין הפרת זכויות יוצרים עקב שיתוף קבצים. לפני כחודש הוגשה תביעה נוספת נגד 751 גולשים - בהם סטודנטים וילדים - בגין הורדת קבצים מהאינטרנט (לחלקם, כך נטען בכתב ההגנה, אין אפילו מחשב...).

מעודדות מהצלחת חברותיהן האמריקאיות, בחרו חברות התקליטים והסרטים הישראליות להגיש תביעה דומה נגד שני אתרי שיתוף קבצים ישראליים, אחד מהם הוא אתר La La. החברות עתרו לסגירת האתרים, לחיובם ביותר מחצי מליון שקל בגין ההפרות ולחשיפת פרטי הגולשים שעשו בהם שימוש (על מנת שניתן יהיה לעשות בנתונים שימוש מאוחר יותר, אולי אף בתביעה אישית).

ואכן - ניתן צו מניעה זמני והאתרים נסגרו. ואולם, על אף הצו סירב אתר La La לחשוף את פרטי הגולשים, והגיש תגובה בה טען כי הדין הישראלי קובע ששיתוף קבצים של גולשים לצורכיהם הפרטיים הוא מותר על פי החוק (בניגוד לדין במדינות אחרות).

המחוקק הישראלי מכיר את נפשו של האזרח הישראלי עוד זמן רב לפני פריצת האינטרנט. בשנות ה-90 תוקנה פקודת זכות יוצרים וקבעה כי העתקת יצירה לצרכים פרטיים אינה הפרה של זכות היוצרים, והיא חוקית. במקביל עמד המחוקק על פיצוי בעלי הזכויות בתמלוגים שנגבו ממכירות מוצרים עליהם הוקלטו היצירות המועתקות ("קלטות" כהגדרת החוק). המחוקק הישראלי הבין כי לא ניתן למגר את התופעה, ולכן יש להתמודד עימה בדרכים אחרות.

טענה זו וטענות נוספות הביאו לכך שבשלב מאוחר יותר, כאשר הוגשה נגד האתר בקשה לבזיון בית משפט, הסכימו הצדדים לפסק דין סופי המאפשר לאתר La La להוסיף ולפעול במגבלות מסוימות. פסק הדין אמנם מגן במידה מסוימת על האינטרס של החברות, אך מטרותיהן המקוריות של חברות התקליטים והסרטים לא הושגו.

לא ניתן פסק דין המגנה את שיתוף הקבצים או קובע כי שיתוף קבצים אסור, ואף שמות הגולשים לא נחשפו. להיפך: גולשים שיעיינו במסמכים שהוגשו לבית המשפט יגלו כי אם יכלכלו צעדיהם נכונה יוכלו להוסיף ולחלוק בקבצים מבלי להפר את זכויות היוצרים ביצירות. חברות המדיה הישראליות אינן יכולות כיום לחקות את אחיותיהן האמריקאיות.

אלא שלא די בכך. ניצחון קטן זה של שיתוף הקבצים הוא צעד ראשון בדרך להפיכת שיתוף הקבצים להליך חוקי ומקובל בישראל. הדרך לכך תלויה בשיתוף פעולה בין הגולשים, מפעילי השירותים, חברות המדיה וספקי האינטרנט.

רק כאשר חברות המדיה יבינו כי שיתוף הקבצים יהיה רווח עוד זמן רב וכי עליהן להתמודד עם התופעה במקום להדחיקה; כאשר ספקי האינטרנט הישראלים יבינו שעליהם לסייע בהגנה על בעלי הזכויות באמצעות גביית תשלום זעום מכל המשתמשים, וכאשר הגולשים יבינו שכדי לקבל דבר עליהם לשלם עבורו - רק אז יוסדר שיתוף הקבצים באופן שיכבד את האינטרסים של כל הנוגעים בדבר.

כפי שהמחוקק קבע כי בעת העתקת יצירות על גבי קלטות יש להעביר לבעלי הזכויות תמלוגים בשיעור מזערי מוסכם, כך אנו קוראים להעביר רכיב מעלויות חיבור האינטרנט המהיר בישראל לבעלי הזכויות ביצירות כתמלוגים עבור יצירותיהם. לחילופין, אנו קוראים להעביר לידי בעלי הזכויות רכיב מתוך ההכנסות ממכירת כל אמצעי זיכרון שעיקר שימושו הוא הקלטת יצירות (למשל תקליטורי CD או DVD). רק אז, כאשר התשלום יהיה נמוך וזניח וכאשר ההעתקה תהיה חוקית - יבשיל אותו נצחון ראשון.

הכותב מתמחה במשפט ואינטרנט וייצג את אחד הנתבעים בהליך, אתר Lala. כל האמור במאמר מתייחס לנתבע זה בלבד

כתבות מומלצות

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי

בית חולים רמב"ם

המחקר שחושף: אלה התחומים היוקרתיים ברפואה — ולמי יש סיכוי להתברג אליהם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראשי המפלגות

לא רק הדר מוכתר: אילו ראשי מפלגות מסתירים את הדירות שבבעלותם?

טל גרנות־גולדשטיין. העבודה היברידית, ושעות העבודה משתנות

זכותה של גרנות־גולדשטיין לסמס לעובדים ב-6:00. זכותם לא לענות