נשיא רוסיה פוטין מגיע היום לביקור היסטורי; עשוי לבקש הסגרת אנשי עסקים יהודים מישראל

שרון הבהיר לפני הביקור שלא יאפשר הסגרתם; היום היה אמור להיגזר במוסקווה דינו של מיכאל חודורקובסקי, אולם התביעה הודיעה בבוקר על דחיית גזר הדין ל-16 במאי

אלוף בן
אלוף בן
אלוף בן
אלוף בן

מאת אלוף בן ויוסי מלמן

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, יבוא היום (רביעי) לישראל, לביקור ראשון של ראש מדינה רוסי בישראל. פוטין עשוי לבקש במהלך הביקור את הסגרתם של אנשי עסקים יהודים החשודים ברוסיה בעבירות כלכליות.

בין המקורות המדיניים בירושלים היו אתמול הערכות סותרות, אם פוטין יעלה את עניינם של אנשי העסקים בשיחותיו בישראל. שרון הבהיר עוד לפני הביקור, שהוא לא יאפשר את הסגרתם לרוסיה. היום היה אמור להיגזר במוסקווה דינו של איל ההון מיכאל חודורקובסקי, יהודי למחצה שהיה האיש העשיר ביותר ברוסיה, אולם התביעה הודיעה בבוקר על דחיית גזר הדין ל-16 במאי. חודרוקובסקי נאשם בהונאת שלטונות המס, וכמה משותפיו לעסקים ברחו לישראל.

מקורות מדיניים: "חשיבות הביקור בעצם קיומו"

מקורות מדיניים בירושלים אמרו אתמול כי "חשיבות הביקור בעצם קיומו", וכי פוטין הפתיע את ראש הממשלה, אריאל שרון, כשהודיע לו בראשית מארס על כוונתו לצאת למסע היסטורי באזור. לפי ההערכה בירושלים, ביקור פוטין נובע מרצונו "לשדרג" את מעמדה של רוסיה כמעצמה במזרח התיכון, ואת תפקידה בתהליך המדיני בין ישראל והפלשתינאים. אחרי שובו מהמזרח התיכון יארח הנשיא הרוסי במוסקווה את עמיתו האמריקאי, ג'ורג' בוש, ובשולי פגישתם יתכנסו שרי החוץ של "הקוורטט" לדיון על קידום התהליך המדיני.

במהלך הביקור ייפגש פוטין עם מנהיגי המדינה, יבקר ביד ושם ובכנסייה הרוסית בגת שמנים בירושלים, ויארח קבוצה של "ותרנים" יוצאי ברה"מ לשעבר, ששירתו כחיילים בצבא האדום במלחמת העולם השנייה. ייתכן שפוטין יבקר גם בכותל המערבי.

פוטין ייוועד מחר עם נשיא המדינה, משה קצב, ועם ראש הממשלה, שיארח אותו לסעודת צהריים בהשתתפות שר החוץ, סילבן שלום, וממלא מקום ראש הממשלה, אהוד אולמרט. בשיחות עם פוטין יעלו כמה סוגיות:

* התנגדות ישראל למכירת טילי נ"מ רוסיים "אס-איי-18" לסוריה, מחשש שהם יעברו לידי ארגוני טרור ויסכנו את התעופה האזרחית. פוטין הודיע לשרון שבכוונתו לממש את העיסקה, אך הטילים יותקנו על כלי רכב, ולא יוכלו לשמש כטילי-כתף. פוטין אמר בשבוע שעבר בראיון לאיילה חסון, כתבת ערוץ 1, שהעסקה נחתמה, אך בירושלים סבורים שכל עוד הטילים לא סופקו, יש טעם להמשיך בלחצים על הרוסים שיימנעו מהעיסקה.

* התגברות האנטישמיות ברוסיה בחודשים האחרונים.

* ההתפתחויות בתהליך המדיני עם הפלשתינאים, על רקע תוכנית ההתנתקות הישראלית והשינויים בהנהגה הפלשתינית.

* האיום הגרעיני האיראני. שרון יבקש מפוטין שרוסיה תתייצב בחזית הבינלאומית לבלימת התקדמותה של איראן לנשק גרעיני.

* שיתוף פעולה. פוטין ידון בהידוק שיתוף הפעולה במלחמה בטרור, וייתכן שגם בעסקה למכירת גז טבעי לישראל. על הפרק גם הסכם לשיתוף פעולה בחלל.

פוטין יציע לפלשתינאים סיוע ביטחוני

ביום שישי ייצא פוטין מירושלים לרמאללה, למפגש של שעות אחדות עם ההנהגה הפלשתינית ועם נשיא הרשות הפלשתינית מחמוד עבאס (אבו מאזן), לפני צאתו בחזרה למוסקווה. הוא יציע לפלשתינאים סיוע ביטחוני שיכלול אספקת שריוניות.

פוטין ומובארק עסקו בפגישתם במאמצים לחידוש תהליך השלום בין ישראל לפלשתינאים. בראיון שלשום, לעיתון המצרי "אל-אהראם", הדגיש פוטין שביקורו במצרים - ביקורו הראשון במדינה ערבית מאז נבחר לנשיאות ב-2000 - נועד להדק את קשריה של רוסיה עם מדינות האזור. "עמיתיי ואני סבורים שעלינו לפתוח במגעים ישירים עם מדינות ערב, והראשונה שבהן היא מצרים", אמר. "ברור שלא נוכל לפתור את הבעיות הנוכחיות של העולם מבלי לקחת בחשבון את העמדות ואת האינטרסים של עמי האזור", הוסיף פוטין.

יהונתן ליס מוסיף: החל ממחר בבוקר צפויים שיבושי תנועה קשים בירושלים בעקבות ביקורו של פוטין. בשעות אחר הצהריים ייסגרו הצירים המובילים מרחוב המלך דוד ועד יד ושם. משטרת ירושלים ממליצה לנהגים להיעזר בכבישים חלופיים במהלך היום, בהם נתיבי בגין ובציר דרך חברון - כיכר צה"ל.

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"