זכאות לפיצויי פיטורים - המדריך המלא

הגיע הזמן להפריך כמה מיתוסים: לא רק עובד מפוטר זכאי לפיצויי פיטורים. מעסיק אינו יכול לנשום לרווחה מתוך הנחה שלא ייאלץ לשלם פיצויים לעובד שבחר להתפטר. גם פיטורים לפני תום שנת העבודה הראשונה עשויים לזכות עובד בפיצויים

תומר ריטרסקי
תומר ריטרסקי

הדעה הרווחת בקרב הציבור לגבי פיצויי פיטורים, לפיה רק עובד מפוטר זכאי לפיצויים, שגויה. וכך, גם עובדים המועסקים בתנאים בלתי אפשריים ממשיכים לעתים להמתין לפיטוריהם כדי שייזכו לפיצויי פיטורים ואילו המעביד המקבל הודעת התפטרות מעובד נושם לרווחה בסברו כי בכך "שוחרר" מתשלום פיצויי פיטורים.

יחס מבזה ומשפיל הוא רק דוגמה אחת העשויה לזכות את העובד בפיצויי פיטורים גם משהוא מחליט להתפטר. כלומר, הוא יהא זכאי להטבות והפיצויים הקבועים בחוק פיצויי פיטורים ואשר היו נתונים לו אילו היה מפוטר.

לשון החוק קובעת לעניין זה כי אם "התפטר עובד מחמת הרעה מוחשית בתנאי העבודה, או מחמת נסיבות אחרות שביחסי עבודה שבהן אין לדרוש ממנו כי ימשיך בעבודתו, רואים את ההתפטרות כפיטורים".

למעשה קיימות שתי חלופות עיקריות שכל אחת מהן דינה כדין פיטורים: הראשונה - התפטרות מחמת הרעה מוחשית בתנאי העבודה; השנייה - התפטרות מחמת היווצרות נסיבות שביחסי עבודה שבהן אין לדרוש מהעובד כי ימשיך בעבודתו.

לא אחת רואה עצמו עובד נפגע עד עמקי נשמתו מהיחס אליו הוא זוכה הן מצד המעביד והן מצד חבריו לעבודה. עם זאת, לא כל מקרה כזה מזכה בפיצויים במקרה של התפטרות. כבר נפסק בעבר כי על ההרעה להיות רצינית במידה כזו שבית-הדין ייחס למעביד את הרצון להתפטר מהעובד.

מיתוס נוסף שהחוק שובר, הוא שלפני תום שנת עבודה אינך זכאי לפיצויים: פיטורים סמוך לפני סוף שנת העבודה הראשונה, יראו אותם - אם לא הוכח היפוכו של דבר - כאילו נעשו מתוך כוונה להימנע מחובת תשלום פיצויי-פיטורים ואין פיטורים כאלה פוגעים בזכות הפיצויים.

עוד קובע החוק כי עובד שעבודתו נפסקה מחמת פטירה או פשיטת-רגל של מעבידו, ובתאגיד - פירוקו או מחיקתו, זכאי לפיצויי-פיטורים כאילו פוטר. כך הוא גם הדין כאשר נפטר העובד ובמקרה זה ישולמו פיצויי הפיטורים לשאיריו. אם עובד התפטר בשל מצב בריאותו שלו או של בן משפחתו, והממצאים הרפואיים, תנאי עבודתו ושאר נסיבות העניין, מוכיחים כי מדובר היה בסיבה מספקת להתפטרות - הוא יהיה זכאי.

מקרים נוספים בהם זכאי העובד לפיצויי פיטורים הם כאלה בהם לא חודש חוזה עבודתו, הוא התפטר לאחר הגיעו לגיל פרישה, נבחר לראש רשות מקומית או לסגן או התגייס לצה"ל או למשטרה. גם מצב בריאותו של העובד או של בני משפחתו עשויים להוות בסיס להתפטרות המזכה בפיצויים.

הלנה חוזרת ונשנית של שכר העובד מהווה אף היא עילה להתפטרות שדינה כפיטורים ומזכה את העובד בפיצויים מתאימים. בתי-הדין לעבודה קבעו כי זכותו היסודית של העובד היא לקבל את שכרו - ולקבלו במועדו. כמובן שחשובה כאן שאלת המידה - אירוע חד-פעמי, למשל, אין לראותו כהרעה ממשית בתנאי העבודה או כנסיבות שבגללן אין לדרוש מהעובד שימשיך בעבודתו. מאידך, אין לדרוש מהעובד להמשיך בקשרי העבודה עם מעבידו כאשר הפיגורים חוזרים ונשנים ובפרט כאשר קיים חוסר ודאות לגבי עצם קבלת השכר.

במקרים שנידונו נקבע, כי אין לדרוש מהעובד לעבוד בתנאים ירודים מאלה הקבועים בחוזה עבודתו ולפיכך הוא זכאי לפיצוי אם הוא מתפטר כאשר מופחת שכרו חד-צדדית על-ידי מעבידו או כאשר משונה היקף עבודתו או שעות העבודה. העתקת מקום עבודתו של העובד למקום מרוחק עשויה להוות אף היא נסיבה המצדיקה התפטרותו. אך לא כן אי-קידום בעבודה.

עובד בעל תפקיד, בתואר או בפועל, המועבר לעמדה זוטרה יותר יכול להתפטר גם אם לא הופחת שכרו ולהיות זכאי לפיצויים. כך גם הדבר כאשר לא מסופקת עבודה לעובד והוא נדחה ב"לך ושוב".

עובד שנחשד על-ידי מעבידו בגניבה והתפטר בשל כך יהא רשאי, אם הוחלט שלא להעמידו לדין בשל היעדר אשמה או בשל היעדר ראיות, לדרוש ולקבל פיצויים כאילו פוטר. כך גם הדבר כאשר עובד מותקף בידי מעבידו, כאשר הוא זוכה ממנו ליחס משפיל ומבזה או כאשר לנוכח התנהגות המעביד הוא נחשף לסיכון לבריאותו או לחייו.

החוק מוסיף וקובע כי "התפטרה עובדת, תוך תשעה חודשים מיום שילדה, על מנת לטפל בילדה - יראו לענין חוק זה את התפטרותה כפיטורים".

הוא הדין בעובדת שקיבלה לאימוץ, לבדה או עם בעלה, ילד שטרם מלאו לו 13 שנים, ותוך תשעה חודשים מיום קבלתו לאימוץ התפטרה על מנת לטפל בו. עובד (גבר) יהא זכאי אף הוא לתנאים הנ"ל אם בת-זוגו הועסקה כעובדת במשך ששה חודשים רצופים לפחות בסמוך לפני יום התפטרותו, או אם הילד נמצא בהחזקתו הבלעדית. עוד קובע החוק, כי אם התפטר אחד מבני-הזוג כאמור, לא יחול האמור על בן-הזוג השני.

עובדת שהתפטרה עקב שהייתה במקלט לנשים מוכות, אשר אושרה על ידי לשכת סעד או משרד העבודה והרווחה, רואים ההתפטרות כפיטורים, ובלבד שסמוך לפני התפטרותה שהתה במקלט 60 יום לפחות.

יראו כפיטורים אף התפטרות של עובד עקב העתקת מקום מגוריו בנסיבות מסוימות. עובד המועבד על פי חוזה לתקופה קצובה והגיעה התקופה לקיצה, רואים אותו כאילו פוטר, זולת אם הציע לו המעביד לחדש את החוזה. הצעת המעביד לחדש את החוזה צריכה להימסר לעובד לפחות שלושה חודשים לפני תום תקופת החוזה.

כאשר מולן שכר באופן קבוע הרי שלא זו בלבד שרשאי העובד להתפטר ויראו אותו כאילו פוטר, אלא שלשכרו המולן יתווספו פיצויי הלנה עד למועד תשלומו בפועל.

המחבר הינו עו"ד, חבר וועדות המדע והטכנולוגיה, המחשוב והתכנות, הבנקאות והתובענות הייצוגיות של לשכת עורכי-הדין. תוכן הכתבה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, אינו חסין מטעויות והשמטות ואין להסתמך עליו לשם ביצוע או הימנעות מביצוע פעולה כלשהי

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"