קנס של 50 אלף שקל בלבד לשמעון שבס, מנכ"ל משרד ראש הממשלה בעידן רבין

ביהמ"ש: יש לעקור הטומאה שחדרה לשירות הציבורי ועובדיו; לאחר פרישתו קיבל מאות אלפי שקלים מקבלנים ואנשי עסקים

צבי הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי הראל

נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, השפוט אורי גורן, גזר היום (חמישי) קנס של 50 אלף שקל בלבד על מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר, שמעון שבס, שהורשע בשתי עבירות של מרמה והפרת אמונים.

שבס הורשע בשתי פרשיות: פרשת קידום עסקה כלכלית-ביטחונית עם מדינה זרה, שבה היה מעורב חברו, משה שטרן. הפרשה השנייה נוגעת לקידום אינטרסים של חבריו, האחים הקבלנים דורון וגיל שולדנפריי. שבס ישלם את הקנס בארבעה תשלומים.

שיעור הקנס נמוך מאוד ביחס לכספים שקיבל שבס לאחר שפרש מתפקידו כמנכ"ל משרד הראש הממשלה, בעת כהונתו של יצחק רבין. לאחר שהפך ליועץ, קיבל שבס מהאחים שולדנפריי, חברים קרובים שלו תשלומים של מאות אלפי שקלים, בעוד האחים עצמם גרפו רווחים של עשרות מיליוני שקלים תודות לטיפול שהם קיבלו משלכת משרד ראש הממשלה בתקופת כהונתו של שבס. המנכ"ל שבס עסק באופן אישי בקידום הפרויקטים שלהם בבירוקרטיה הנדל"נית, רתם רבים מעובדי הלשכה לעניין ואירח את השולדנפריים לעתים תכופות בלשכה, כך שכולם ידעו שמדובר ביזמים שקרובים למלוכה.

תשלומים אלה ואחרים איפשרו לפקיד לשעבר שמעון שבס לחיות בשנים האחרונות ברמה חיים גבוהה מאוד, והוא התגורר בין השאר בפרוייקט היוקרתי סי אנד סאן

משפטו של שבס עבר כמה גלגולים ולבסוף החליט בית המשפט העליון לקבל את ערעור המדינה ולהרשיעו. בהמלצת בית המשפט העליון התחייבה הפרקליטות שלא לבקש מאסר כלשהו, כולל מאסר על תנאי, והתיק הוחזר למחוזי כדי שזה יגזור את עונשו של הנאשם.

הסניגור טען כי בשל נסיבות התיק ועינוי הדין שעבר שבס וזיכויו מהעבירות החמורות בכתב האישום המקורי, מן הראוי שיוטל עליו קנס סמלי של שקל. מנגד, ביקשה התביעה לגזור על שבס קנס של 67 אלף שקל, שהוא המירבי בעבירה זו. בדחותו את בקשת הסניגור, קבע השופט גורן כי "קצה הנפש בטומאה שחדרה לשירות הציבורי ועובדיו, ובכללה התופעה של יד רוחצת יד ושלא לשם ניקיון כפיים. טומאה זו יש לטהר, ותופעות מסוג זה יש לעקור".

הורשע, זוכה ושוב הורשע

פרשת שבס עברה גלגולים לא מעטים: בדצמבר 2000 הוא הורשע בבית המשפט המחוזי ונידון לשנתיים מאסר לאחר שהורשע באחד משלושת האישומים שהוגשו נגדו: זה הנוגע לקידום העסקה הביטחונית עם מדינה זרה. הן שבס והן הפרקליטות עירערו על ההרשעה. בינואר 2003 קיבל בית המשפט העליון את ערעורו וזיכה אותו. השופטים מתחו ביקורת על התנהגותו האתית של שבס, אך קבעו, כי לכל היותר היה מקום להעמידו לדין משמעתי.

כמה שבועות לאחר מכן, ביקשה הפרקליטות מבית המשפט לערוך דיון נוסף בפרשה. בבקשה, שהגישה פרקליטת המדינה דאז, עדנה ארבל, נכתב שפסק הדין שינה לחלוטין את אמות המידה שלפיהן מבחינים בין הפרת אמונים אתית לבין הפרת אמונים פלילית, ושההחלטה תקשה מאוד על העמדה לדין בעבירת מרמה והפרת אמונים. לטענת הפרקליטות, הקשרים הכלכליים בין שבס לאנשי העסקים בשתי הפרשות העיקריות, העמידו אותו במצב של ניגוד עניינים "על גבול השוחד ממש", ולא ברמה משמעתית-אתית. הפרקליטות ביקשה מבית המשפט לערוך דיון נוסף ולהכריע בסוגייה העקרונית, הנוגעת לגבולותיה של עבירת המרמה והפרת האמונים. השופט מישאל חשין הסכים לדיון נוסף, תמורת התחייבות מצד הפרקליטות שלא לבקש עונש מאסר אם יורשע שבס. בדיון הנוסף שנערך, הורשע שבס.

בפרשה הראשונה נקבע, כי שבס הזמין את נשיא המדינה הזרה לישראל, לבקשתו של חברו שטרן. הפרשה השנייה נגעה לכך ששבס, בעת תפקידו הממלכתי, פעל לקידום האינטרסים של האחים שולדנפריי, שבחברה בשליטתם הועסק לפני שהתמנה למנכ"ל משרד ראש הממשלה. השופטים קבעו, כי שבס היה מודע לכך שיחסיו עם חבריו, בשתי הפרשות, הם קרובים והדוקים, וכי הוא פועל בענייניהם בזמן שהוא משמש כמנכ"ל משרד ראש הממשלה, ולכן היה מודע לניגוד העניינים שבו היה מצוי.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט