חוק הפיקדון ניצל מקריסה כללית: הממונה על ההגבלים העסקיים המליץ להאריך פעילות תאגיד המחזור

הממונה על ההגבלים העסקיים, דרור שטרום, שינה את עמדתו ומוכן שהתאגיד לאיסוף מכלים ימשיך לפעול כמונופול עד לשינוי החוק, כדי למנוע את קריסת חוק הפיקדון

צפריר רינת
צפריר רינת

חוק הפיקדון על מכלי משקה ניצל מקריסה כללית, לאחר שהממונה על ההגבלים העיסקיים, דרור שטרום, המליץ בראשית השבוע לבית הדין להגבלים עסקיים להאריך במחצית שנה את פעילותו של תאגיד המיחזור האחראי על יישום החוק. בזמן הזה יגיש המשרד לאיכות הסביבה הצעת חוק לשינוי הפיקדון, שאמור להביא לשינוי באופן יישומו.

תאגיד המחזור פועל לאיסוף מכלי המשקה, שאותם אפשר להחזיר בתמורה לדמי פיקדון בסך 25 אגורות. את התאגיד, הפועל למעשה כמונופול, הקימו יבואני ויצרני המשקאות באישור מיוחד מהממונה על ההגבלים. מקימי התאגיד ביקשו לפני חצי שנה לקבל אישור נוסף לפעילותם במסגרת בית הדין להגבלים עסקיים.

ואולם שטרום המליץ לבית הדין שלא לעשות זאת, מכיוון שלדעתו הוכח כי ההסדרים שלפיהם פועל התאגיד כגוף יחידי בשוק אינם פועלים באופן המשרת את טובת הציבור. בתנאים הקיימים כיום לא יכול הציבור לקבל בחזרה דמי פיקדון בכל בתי העסק, והתאגיד אף פעל להפחית את יעדי האיסוף שנקבעו לו.

שטרום גם קבע שקיומו של התאגיד במתכונת הנוכחית מנע היווצרות תאגידים מתחרים. אם היה בית המשפט מקבל את המלצת שטרום, היה התאגיד מפסיק לפעול כבר מהחודש הבא, ולא היה נותר שום גוף המסוגל לאסוף מכלי משקה ולהעביר אותם למפעלי מחזור.

כעת החליט שטרום להמליץ על מתן היתר זמני להמשך פעילות התאגיד, בעקבות פנייה דחופה של מנכ"ל המשרד לאיכות הסביבה, ד"ר מיקי הרן. הרן הודיעה שהמשרד לאיכות הסביבה מבקש להגיש תיקון לחוק הפיקדון, שיאפשר תחרות בין כמה תאגידים. התיקון יטיל את החובה לעמוד ביעדי איסוף המכלים על יצרני המשקאות, ולא רק על התאגיד הנוכחי. תיקון זה עשוי לעודד הקמת גופי איסוף נוספים מטעם היצרנים, או מטעם גופים שינסו להתחרות בתאגיד הקיים ולספק שירותי איסוף ליצרני המשקאות.

המשרד לאיכות הסביבה גם הודיע לשטרום, כי הוא פעל להעברת 20 מיליון שקלים ממשרד האוצר, לצורך רכישתם 300 מכונות אוטומטיות להחזרת דמי פיקדון. הצבת המכונות תאפשר לשפר את נגישות הציבור למקומות שבהם ניתן להחזיר מכלי משקה ולקבל בתמורה את דמי הפיקדון.

בתגובה להחלטת שטרום אמרה נחמה רונן, יושבת הראש החדשה של תאגיד המיחזור: "הפסקת פעילות התאגיד בשלב הנוכחי לא היתה מביאה להקמת תאגידים חלופיים אלא מכשילה את השגת מטרות חוק הפיקדון. מאז נכנס החוק לתוקפו הביאה פעילות התאגיד להישגים משמעותיים. עד לחודש הנוכחי נאספו כ-800 מיליון מכלי משקה והועברו למחזור". ראשי התאגיד קראו למשרד לאיכות הסביבה להגביר את האכיפה נגד בתי עסק המסרבים לקבל מצרכנים מכלי משקה ריקים ולהשיב להם דמי פיקדון.

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?