יגאל האדום מסייע לנזקקים

■ ארקדי דוכין מבשל המבורגר ■ שני הכובעים של רם כספי בהפרטת בזק ■ פיליפ גרין חוסך ■ דוד בלס כמעט נשלח למאסר ■ ואיך נוגע המאבק בוועד חברת החשמל לחתולים?

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

מאת איילה צורף, ענת רואה, זוהר בלומנקרנץ ועמירם כהן

יגאל האדום

"רובין הוד מודרני". כך מכונה יגאל ארנון, מבכירי (ועשירי) עורכי הדין בישראל, בסיפור השער של "עורך הדין", ירחון לשכת עורכי הדין.

ארנון, מרואיין נדיר ומבוקש, העניק לירחון ראיון במלאת לו 75 שנים. ארנון ידוע בעיקר כאיש עסקים יוקרתי וכפרקליטם של עשירי ישראל והעולם. ברשימת לקוחותיו: אריה דרעי, יעקב נמרודי ומשפחת ספרא. מכריו הרבים של ארנון יופתעו מהדימוי לשודד אדום המצנפת. ארנון גובה שכר נאה ולא פעם אף הסביר את הטכניקה: "על התשלום יש לסכם מראש. כאשר אדם בא לרופא הוא משלם בדרך כלל לאחר הטיפול, כאשר זיכרון הכאב רחוק ממנו. אם הרופאים היו גובים את התשלום לפני הטיפול, היו החולים משלמים כמידת כאבם, ואז היה שכר הרופאים גבוה בהרבה".

כמו רובין הוד, אין ארנון חס על ממונם של העשירים, ולהבדיל מהשודד האגדי נוטל ארנון את שכרו הגבוה בדין וביושר. כמרבית עורכי הדין הגדולים מעניק משרדו שירותי חינם ("פרו בונו") לנזקקים, אבל הוא עושה זאת במידה הנדרשת.

מהראיון עולה כי הרבה להעניק שירותי חינם, בעיקר בצעירותו. "החלטתי שאהיה עורך דין כי בתור עורך דין יש לך הזדמנות לתקן עוולות, לייצג ולהציל את החלשים", חשף ארנון. ללקוחה הראשונה שלו, אם שביקשה שיסדיר את שחרורו של בנה החייל מהצבא עקב מצבה הכלכלי הקשה, ארנון בכלל שילם. לקוח אחר, שהעדיף את ארנון הצעיר על פני מיכה כספי הוותיק והמהולל, קיבל מארנון תיק מזוודה ("ג'יימס בונד") על הכבוד והפרסום שהנחיל לו. את עמותת "נתיבי אחווה", המקרבת יהודים וערבים ביפו, משרת משרדו ללא תשלום כבר עשרות שנים.

להבדיל, יצג ארנון ללא תשלום גם את השר לשעבר אריה דרעי, "כדי להראות שאינני עושה זאת עבור כסף, אלא לתקן עוולה", אמר. "הפסדתי שנתיים ויותר של הכנסות שהיו יכולות להגיע להרבה מיליוני שקלים", הוסיף ארנון.

יצחק טוניק, עורך הירחון, מסביר שאת התואר "רובין הוד מודרני" נתן ארנון לעצמו.

ואתה מסכים איתו?

תראה, הוא חי עם זה בשלום.

דוכין מבשל להמבורגר

קרבות הזכיינים על ליבם של המפרסמים, לקראת עונת החורף הקרבה בשידורי הטלוויזיה המסחרית, מחריפים. אחרי קשת, שהזמינה את המפרסמים לראות את המופע "שיקגו", הלכו בטלעד על המופע הסולידי של ארקדי דוכין.

דוכין, כוכב בתוכנית טלעד שבה הוא מבשל ושר, יופיע בפני המוזמנים באירוע שייערך באולם סמולרש שבאוניברסיטת תל אביב, ובו יוצגו תוכניות טלעד לעונה הקרובה. טלעד תיוצג באירוע בהרכב מלא של חברי ההנהלה וכוכבי התוכניות: מהיו"ר, יאיר המבורגר, דרך המנכ"ל הנכנסת, דורית ענבר, וכלה במשנה למנכ"ל לשיווק, אילן טוביהו. טאלנטים נוספים של טלעד באירוע: אמנון לוי, איל פלד ואילנה דיין.

כספי חוזר לגבאי

עו"ד רם כספי נבחר ליועץ המשפטי של קבוצת אי.די.בי., וכנציגה בדיונים על הפרטת בזק. ברשות החברות זוכרים את כספי ברגשות מעורבים, שכן היה זה כספי שייצג את האחים עופר בעסקת הרכישה של חלקה של הממשלה בחברת הספנות צים. האחים עופר השלימו את העסקה במחיר מצוין מבחינתם, וברשות החברות חשדו שכספי הדליף לעיתונות את "תרגיל השקשוקה" שבאמצעותו הוא לחץ על הצדדים להתפשר על המחיר הנוח.

כשהציגו אנשי אי.די.בי. את כספי מיהרו אנשי הרשות לברר אם כספי אינו סובל מניגוד עניינים מסוים, בהיותו גם יועץ ועד העובדים של בזק בדיונים מול הרשות על הפיצוי שיינתן לעובדים במסגרת ההפרטה. כספי: "הסברתי למנכ"ל הרשות איל גבאי שאין שום ניגוד אינטרסים. ייצגתי את העובדים בנושא האופציות, וההסכם נחתם. באשר לעתיד אין כל ניגוד אינטרסים בין העובדים לרוכשי השליטה. להיפך: אני מאמין שיש שיתוף אינטרסים".

חיסכון משפחתי צנוע

המיליארדר הבריטי פיליפ גרין העביר ככל הנראה את השליטה ברשת הקמעונות ארקדיה לאשתו המתגוררת במונקו, במהלך שנועד לחסוך למשפחת גרין לא פחות מ-150 מיליון ליש"ט (275 מיליון דולר) בתשלומי מס על דיווידנדים בסך 460 מיליון ליש"ט (845 מיליון דולר).

לו בוצע שינוי בעלות דומה ברשת חנויות BHS, הנמצאת אף היא בבעלות גרין, עשוי היה איל הקמעונות הנודע לחסוך 130 מיליון ליש"ט בתשלומי מס על דיווידנדים בסך 400 מיליון ליש"ט ששולמו למשפחת גרין בשלוש השנים החולפות.

בלס תיקונים והשלמות

פושט הרגל דוד בלס ממשיך להסתבך. בלס העלה את חמתו של הנאמן על נכסיו עו"ד יעקב בויאר, כאשר שיגר למשרדו מסמך שעליו התבקש לחתום בשלמותו, כשהוא מעוטר בתיקונים ומחיקות. בתגובה פנה הנאמן לבית המשפט וביקש את מאסרו המיידי של בלס.

בלס חויב בבית המשפט לשלם 120 אלף שקל לכונס הנכסים הרשמי, בתוך 48 שעות. בלס נבהל ויזם הצעת פשרה שצריכה היתה לקבל את אישור הכונס ואת אישור בית המשפט.

לאחר שכונס הנכסים הרשמי אישר את ההסדר, שיגר אותו הנאמן לפרקליטו של בלס, עו"ד נבות תל-צור, כדי שיחתים עליו את בלס. עוד באותו יום שיגר תל-צור את ההסכם החתום בחזרה למשרדי הנאמן, אך זה הופתע לגלות כי בלס הכניס בו כמה תיקונים יצירתיים.

כך למשל, בעוד שבהסכם המקורי נכתב כי אם לא יעמוד בלס בהסכם, יופעל נגדו מיד צו המאסר, כתב בלס כי במקרה כזה "יהא הנאמן זכאי לעתור לבית המשפט בבקשה להוצאת צו מאסר כנגד החייב". את ההסכם המשופץ צירף הנאמן לבקשה לאסור את בלס, בנימוק של אי ציות להחלטות בית המשפט.

מסיבת הפרידה מזרעוני

בתום 35 שנה בתפקיד, פרש באחרונה דובר חברת התעופה לופטהנזה בישראל, יצחק (צ'קי) זרעוני.

לרגל המאורע ערכה חברת התעופה הגרמנית ערב פרידה, בהשתתפות שגריר גרמניה בישראל, רודולוף דרסלר. באירוע השתתפו מאות אורחים, בהם בעלים ועורכי עיתונים, כתבי תעופה בעבר ובהווה ובכירי ענף התיירות והתעופה בישראל. הטקס התקיים במוצאי שבת האחרונה במרכז סוזן דלל שבתל אביב.

בין האורחים הישראלים נראו דב יודקובסקי, סבר פלוצקר, זאב שיף, דורון סוסליק, אורי יפה, דידי מנוסי, דוד שיפמן, משה שניר, נחמן קליימן, דן ארקין, חיים חכם וארי רט.

החתול של יעקב חי

המאבק על בחירת יו"ר לוועד מרחב צפון של עובדי חברת החשמל עלה מדרגה. שלשום גילה יו"ר חטיבת המהנדסים במרחב צפון יעקב חי, את אחד מחתוליו מתנדנד תלוי בצווארו על עמוד בחצר.

חי, המתגורר בקריית חרושת, מסרב לקשור את האירוע למאבק על תפקיד היו"ר, בין היו"ר המכהן דוד ביטון, לבין תמיכתו של חי במועמד המתחרה יעקב דודידה.

מאידך, מקורביו של חי אינם מוכנים להיות נחרצים כי לא יכול להיות קשר בין החתול התלוי למאבק על תפקיד היו"ר. היום יכריעו 94 חברי מועצת עובדי מרחב צפון בין דוידה לביטון והסיכויים נראים בשלב זה שקולים.

עוברים

* חן מיכאלי, מנכ"ל מלון דן פנורמה בירושלים וסמנכ"ל ברשת דן, נבחר ליו"ר התאחדות המלונות בירושלים. הוא החליף את רחל גולדברג.

* אראל ברקאי (34) מונה למנהל אגף השיווק של חברת הצבעים נירלט. בתפקידו הקודם היה ברקאי סמנכ"ל פיתוח עסקי בחברת מי עדן.

* הנהלת בזק נפרדה מהמשנה למנכ"ל פאול וייסבך ומסמנכ"לית השיווק פנינה שנהב באירוע שהתקיים במסעדת דודה שבתל אביב.

* יונתן בקר מונה ליועץ תקשורת לשר התחבורה, מאיר שטרית. בקר יחליף את היועץ אופיר אקוניס, שעבר ללשכת שר האוצר.

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"