פוליגרף כחזות הכל

בית משפט השלום חייב נתבע בסכום התביעה לאחר שחזר בו מהסכמה דיונית לפיה המשפט יוכרע על בסיס תוצאות בדיקת פוליגרף; הנתבע מערער למחוזי

צבי הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי הראל

ב-23 באפריל יתברר בבית המשפט המחוזי בתל אביב ערעור בלתי שגרתי שהגיש תושב אורנית, גרגורי כוגן, על פסק דינה של שופטת בית משפט השלום בפתח תקוה, מיכל נד"ב.

ב-20 באוקטובר 2003 החליטה השופטת לחייבו לשלם יותר מ-100 אלף דולר לחברת בנייני אייפל. הסיבה: כוגן חזר בו מהסכמתו להיבדק בפוליגרף, בניגוד ל"הסכמה דיונית" בין הצדדים, לפיה תוצאות המשפט ייקבעו על פי תוצאות הבדיקה.

בתביעה תבעה החברה - בבעלות מוחמד ראבי - את כוגן על סכום של יותר מ-100 אלף דולר עבור עבודות שביצעה עבורו. בתשובה טען כוגן כי ראבי מסר לידיו את החזקה על הנכס לפני יותר משבע שנים - באפריל 95'. כמו כן טען כי שילם לקבלן כ-150 אלף דולר, אך קיבל חשבוניות עבור סכום חלקי (70 אלף דולר) בלבד.

בתשובה לטענת כוגן, העיד בבית המשפט נציג מטעם החברה כי כוגן לא שילם ב"שחור". "לא קיים דבר כזה. יש לנו חוזה כתוב. כל תשלום ששילם (כוגן) קיבל חשבונית. כל פעם שבאתי אליהם (אל משפחת כוגן, צ"ה) הם אמרו לי שהם לחוצים ולחוצים".

ב-5 במארס 2003 הסכים כוגן, בהמלצת השופטת נד"ב, ל"הסכמה דיונית" שנועדה לחסוך זמן דיוני של בית המשפט: בהסכמה נקבע כי שני הצדדים ייבדקו בפוליגרף: אם התוצאות יעלו כי כוגן דובר שקר - תתקבל התביעה נגדו במלואה. עוד הוסכם כי אם יימצאו שני הצדדים דוברי שקר, או דוברי אמת, ישובו הצדדים לבית המשפט, וימשיכו בדיון. בהסכמה בין הצדדים נקבע כי הבדיקה תיערך במכון הורוביץ ברמת גן ב-4 ביוני 2003. עוד הוסכם כי חזרה של אחד הצדדים מהסכמתו תהיה שוות ערך לכישלון בבדיקת הפוליגרף.

בסוף מארס 2003 דחתה השופטת את הבקשה הראשונה שהגיש כוגן - באמצעות פרקליטו אותה עת, עו"ד ניסן ויסמן - לחזור בו מהסכמתו להיבדק במכונת אמת. בקשה שנייה שהגיש נדחתה אף היא, והשופטת קבעה כי אם כוגן לא ייבדק בפוליגרף בהתאם להסכמה הדיונית, היא תחייב אותו בסכום התביעה. לאחר שסירב כוגן לבצע הבדיקה הוא אכן חוייב בתביעה.

בפסק הדין כתבה השופטת כי שני הצדדים היו מיוצגים בדיון בו הסכימו לביצוע בדיקת הפוליגרף במסגרת ההסכמה הדיונית. לכן, "לאור ההסכמה הדיונית ומשבחר הנתבע שלא להיבדק בפוליגרף, אני מחייבת את הנתבע (כוגן) לשלם לתובעת סך של 481 אלף שקל".

בערעור שהגיש כוגן בחודש שעבר לבית המשפט המחוזי בתל אביב - באמצעות עו"ד יורם ליכטנשטיין - נטען כי השופטת נד"ב העדיפה באופן בלתי סביר את היעילות הדיונית על חשבון גילוי האמת, תוך גרימת עוול למערער. עוד נטען בערעור כי השופטת התעלמה מהאבסורד בתביעה, ומדיני ההתיישנות.

ביחס לבדיקתו בפוליגרף של הקבלן נאמר כי ממצאיה לא הוצגו לבית המשפט וגם לא לכוגן, ופסק הדין הושתת רק על סירובו של כוגן להיבדק. בערעור נטען כי אמנם ניתן להכריע תביעה אזרחית על סמך בדיקת פוליגרף - ואולם בהנחה ששני הצדדים מסכימים להיבדק ומסכימים לתוצאותיה.

בערעור פורטו הסיבות המיוחדות המצדיקות את ביטול פסק הדין: נטען כי החברה הקבלנית "נזכרה" לתבוע את כוגן על חוב בגין בניית בית מגורים לאחר שחלפו יותר משבע שנים ממועד מסירת החזקה וסיום העבודות. בנוסף נטען כי בקשתו של כוגן לחזור מהסכמתו להיבדק הוגשה עוד לפני שהצד השני נבדק, ולכן חזרתו מהסכמתו הוגשה ללא שיהוי.

לטענת כוגן, הוא הסכים תחילה להיבדק בפוליגרף משום שסבר - כ"הדיוט" - כי מכשיר הפוליגרף הוא מכשיר בעל אמינות אבסלוטית אשר מגלה בוודאות מי מבין הצדדים דובר אמת ומי לא, כ"צילום רנטגן". לטענתו, בעת מתן הסכמתו לא קיבל הסבר אודות משמעותו ואמינותו של הפוליגרף.

עוד נטען כי כאשר המליצה השופטת על ההסדר מצא עצמו כוגן "בין הפטיש והסדן, כשהוא מקבל הצעה אותה למעשה לא הבין ואת משמעותה לא קלט"; רק לאחר שהתבררה לו טעותו הבין כי הוא מסכן את עתיד משפחתו ב"מעין קזינו". כוגן הסביר כי חששותיו לגבי המכשיר גברו לאחר שמכרה סיפרה לו כי נמצאה דוברת שקר בבדיקת פוליגרף שנערכה בקשר לחשד למעשי גניבה במקום עבודתה, בעוד הגנבת נתפסה כמה ימים מאוחר יותר.

לגבי ההעדפה של ה"יעילות הדיונית" בפסק הדין, נטען בערעור כי הפרוצדורה "אינה מיטת סדום שבה מקמטים את רגליו או מותחים את ראשו של בעל הדין כדי להכניסו לתוכה כנכה או בר מינן".

כתבות מומלצות

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי

בית חולים רמב"ם

המחקר שחושף: אלה התחומים היוקרתיים ברפואה — ולמי יש סיכוי להתברג אליהם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראשי המפלגות

לא רק הדר מוכתר: אילו ראשי מפלגות מסתירים את הדירות שבבעלותם?

טל גרנות־גולדשטיין. העבודה היברידית, ושעות העבודה משתנות

זכותה של גרנות־גולדשטיין לסמס לעובדים ב-6:00. זכותם לא לענות