"האי היווני": עמרי וגלעד שרון ייחקרו

במשרד המשפטים וביאח"ה מקווים כי בזמן הקרוב ייאותו באוסטריה לאפשר למשטרה לערוך חיקורי דין בווינה

ברוך קרא
ברוך קרא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברוך קרא
ברוך קרא

כבר בשלביה הראשונים של חקירת ההלוואה שהעניק סיריל קרן לראש הממשלה, אריאל שרון, היה ברור לחוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה), שצריך לפעול על פי הכלל Follow the money (עקוב אחר הכסף). במשטרה הבינו שהחקירה לא תפוצח אם לא ייערכו שני חיקורי דין: האחד בדרום אפריקה -מקום מושבו של איש העסקים סיריל קרן - והשני באוסטריה, שממנה יצא הכסף במסלול סיבובי לחשבון הבנק של גלעד שרון בתל אביב, וממנו לחשבון הבנק של משפחת שרון בשדרות; כל זאת כדי להחזיר את התרומות הלא חוקיות שקיבל ראש ממשלה בפריימריס בליכוד ב-1999. ואכן, זמן לא רב לאחר חשיפת הפרשה ב"הארץ" בינואר, נעשה חיקור דין לקרן בדרום אפריקה. ואולם חיקורי דין למעורבים ולחשודים פוטנציאליים באוסטריה עדיין לא נערכו, מה שמעכב את התקדמות החקירה ומונע בינתיים זימון חשודים מרכזיים למשטרה. עם זאת, האחים גלעד ועמרי שרון יזומנו בקרוב למשרדי החקירות של המשטרה, אך בעקבות פרשה אחרת שבה הם חשודים - "האי היווני".

כל מדינה מגיבה במהירות אחרת לבקשה לחיקור דין. במחלקה הבינלאומית במשרד המשפטים וביאח"ה מקווים שבזמן הקרוב ייאותו במשרד המשפטים האוסטרי לאפשר למשטרה ולפרקליטות לערוך חיקורי דין בווינה. לפני כמה ימים חיפש נציג המחלקה הבינלאומית במשרד המשפטים האוסטרי את ראש המחלקה הבינלאומית במשרד המשפטים, עירית קהאן, וביקש לשוחח עמה כדי ללבן כמה סוגיות הקשורות בפרשה.

במשטרה רוצים לברר, בין השאר, אם החשבון שנפתח בידי קרן באוסטריה שימש בפועל להשבת הכסף לשרון מהתורמים, שאליהם למעשה היה אמור להחזיר את הכסף הלא חוקי. נבדק, למשל, אם איש העסקים מרטין שלאף, שעסקיו במזרח התיכון יוצגו על ידי ראש לשכת ראש הממשלה, דב וייסגלס, קשור לפרשה. שלאף התארח באחרונה בחוות השקמים.

החתירה אל האמת קשה ומסורבלת בעבור מערכות אכיפת החוק בישראל. עד עתה לא בוצעו פעולות החקירה הבסיסיות באוסטריה, ולא רק בגלל ביורוקרטיה. בעצם, מאז מאי, יאח"ה לא התפנתה לחקור ראשי ממשלה ואישי ציבור: כל מרצה ומשאביה הושקעו בפרשת בכירי התנועה האיסלאמית, בחקירה המכונה ביחידה "עבודת נמלים"; אף נמלה לא התפנתה בזמן הזה לקידום חקירת שרון. בתקופה הזאת, חוששים במשטרה, ייתכן שחשודיםלא נחו; אולי פעלו לתאם עדויות או להכין גרסאות כיסוי. בעבר כבר עלה חשד כי אחד החשודים בפרשת חברות הקש, יורם אורן המתגורר בלוס אנג'לס, קיבל הנחיה לשתוק מחשודים מרכזיים.

העיכוב מתסכל קצינים במשטרה, שכן כבר בשלבים המוקדמים של החקירה היתה ברורה להם חשיבותה של החזית האוסטרית. בדיון שהתקיים בסוף ספטמבר אשתקד בלשכת היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, הוחלט שיש מקום לערוך "בדחיפות" חיקור דין באוסטריה. לכן, כבר למחרת העביר ראש צוות החקירה (צח"מ שרון), סגן ניצב נחום לוי, מזכר לטל ורנר מהמחלקה הבינלאומית בפרקליטות, שבו פירט את בקשותיו לחיקורי דין בדרום אפריקה ובאוסטריה. בסוף דצמבר - חודש לאחר שנשלחה הבקשה לדרום אפריקה - שלחה ורנר ללוי את העותק הסופי של הבקשה לאוסטריה. זמן לא רב לאחר מכן נשלחה הבקשה.

רק פעולות חקירה באוסטריה יאפשרו למשטרה להתחקות אחר מקורות הכסף ולגלות: מדוע פתח קרן חשבון בנק באוסטריה, במקום שבו לא היו לו עסקים; ממי, אם בכלל, גייס את הכסף; מי הם בעלי העניין, אם יש כאלה, לדאוג לחשבון הבנק של משפחת שרון; וכיצד כיסה גלעד שרון את הלוואת קרן בזמן כה קצר.

רק לאחר פיצוח החידות הללו, תוכל המשטרה לסכם את חקירת חברות הקש. אילו פרשת "החשבון של שרון" לא היתה צצה, המשטרה כבר היתה מסכמת את החקירה עם חומר ראיות, שמבחינתה היה די בו כדי להעמיד לדין את עומרי שרון. ראש יאח"ה, תת ניצב מירי גולן, סבורה שהתיק נגדו כבר מוכן להגשת כתב אישום. המשטרה הססנית יותר בדבר חומר הראיות נגד יתר החשודים, בהם וייסגלס ורה"מ שרון.

בעוד המשוכות הגבוהות מעכבות את חקירת חברות הקש, חקירת שרון השנייה - פרשת האי היווני - שמתנהלת ביחידה הארצית לחקירות בינלאומיות (יאחב"ל), מתקדמת ונראה שהבשילה לכדי זימון נחקרים מרכזיים. בתוך שבועות ספורים יזומנו בניו של שרון, עומרי וגלעד, לחקירה באזהרה במשרדי היחידה בפתח תקווה. לאחר מכן יבקשו חוקרי היחידה אישור מהיועץ המשפטי לממשלה לחקור את ראש הממשלה עצמו.

בחודשים האחרונים ערכו חוקרי היחידה השלמות חקירה לתיק, שעניינו קשריה של משפחת שרון עם הקבלן דוד אפל. במקביל בוחן צוות מיוחד של פרקליטות המדינה את חומר הראיות בתיק המקורי, שבו הומלץ להעמיד לדין את שר התעשייה והמסחר, אהוד אולמרט, ושהטיפול בו עוכב זמן רב.

שני צוותים מיוחדים ביאחב"ל עוסקים בחקירה במרץ: אחד בראשות סגן ניצב יאיר רגב, והשני בראשות סגן ניצב פיני סלרי. הצוותים זימנו מעורבים שונים לעדות, ואף החלו לבצע פעולות חקירה שונות, כדי להמשיך ולבדוק את אופי הקשרים שהיו למשפחת שרון עם אפל לקראת מערכת הבחירות הפנימיות בליכוד ב-1999.

פרשת האי היווני מחולקת לשתי פרשיות-משנה. ההנחה הנבדקת היא שאפל ניהל-לכאורה קשרים מקבילים עם שני המתמודדים העיקריים בפריימריס בליכוד ב-1999. המשטרה כבר מצאה ראיות-לכאורה לכך שאולמרט סייע לאפל במהלך העסקי שהתכוון לנהל ביוון, לפי החשד בתמורה לכך שאפל יסייע לו בפריימריס בליכוד. המשטרה חושדת בין השאר כי לבקשת אפל, אולמרט העניק חסות לביקור של ראש העיר אתונה בישראל, ואילו אפל, לפי החשד, סייע לאולמרט בלוגיסטיקה, במתפקדים ובפעילים.

במקביל, לפי החשד, אפל ניהל קשר עם שר החוץ אז, אריאל שרון. לפי החשד, אפל שכר אז את שירותיו של גלעד שרון כיועץ כלכלי לרכישת "האי היווני" וחתם עמו על חוזה מנופח שממנו גלעד היה עתיד להרוויח מאות אלפי דולרים. גלעד היה אז כלכלן צעיר, בן 30, וחסר ניסיון מרשים בתחומו; למרות זאת, לפי החשד, אפל הבטיח לו את סכומי הכסף המרשימים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית